Справа № 638/4370/14-а
6-А/638/51/14
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 квітня 2014 року Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого Аркатової К.В.,
секретаря Подосокорської А.О.,
за участю стягувача ОСОБА_1
представника боржника Котляр Н.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про зміну способу виконання рішення суду - постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 07.10.2013 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області про зобов'язання перерахування пенсії з урахуванням підвищення посадового окладу у розміру відповідно до наказу Міністерства Оборони України від 28.07.2008 року № 377 та здійснення дій щодо донарахованих сум,
в с т а н о в и в :
Постановою Дзержинського районного суду міста Харкова від 30 травня 2013 року позовні вимоги ОСОБА_1 були задоволені частково.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 07.10.2013 року постанова суду першої інстанції скасована та прийнята нова згідно якої: зобов'язано Головне управління пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 01.01.2012 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням підвищення посадового окладу у розмірі відповідно до наказу Міністерства Оборони України від 28.07.2008 року № 377, здійснити дії щодо нарахованих сум.
На виконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 07.10.2013 року та постанови про відкриття виконавчого провадження від 08.11.2012 року, головним управлінням пенсійного фонду України в Харківській області проведено в листопаді 2013 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2012 року по 07.10.2013 року на суму доплати 1246,52 грн., про що повідомлено листом від 05.12.2013 року відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції в Харківській області.
24.03.2014 року ОСОБА_1 подано заяву про зміну способу виконання рішення суду - постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 07.10.2013 року.
У судовому засіданні ОСОБА_1 підтримав заяву, посилаючись на наведені в ній обставини та просив її задовольнити.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області Котляр Н.С. вважала заяву необґрунтованою та заперечувала проти її задоволення.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, вважає заяву такою, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Постановою колегії суддів Харківського апеляційного адміністративного суду від 07.10.2013 року визнано незаконними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2012 року та зобов»язано здійснити перерахунок пенсії з урахуванням підвищення посадового окладу у розмірі відповідно до Наказу Міністра Оборони України від 28.07.2008 року № 377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних сил України, здійснити дії щодо виплати донарахованих сум.
Ухвалою того ж суду від 12.12.2013 року роз»яснена постанова Харківського апеляційного адміністративного суду від 07.10.2013 року, зазначивши, що суд вирішив питання щодо здійснення перерахунку пенсії з 01.12.2012 року по день винесення постанови Харківського апеляційного адміністративного суду, а саме 07.10.2013 року. Роз»яснено, що зобов»язання вчинити дії щодо виплати донарахованих сум, передбачає їх виплату.
Згідно до ч.1 ст.263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Частиною 1 статті 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» встановлено, що держава гарантує виконання судових рішень про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державне підприємство, установа, організація; юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства.
Згідно ч.1 ст.3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до Державної казначейської служби України у строки, встановлені Законом України «Про виконавче провадження», із заявою про виконання рішення суду.
Разом із заявою стягувач подає до Державної казначейської служби України документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України (ч.2,3 ст.3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»).
Відповідно до ч.4 ст.3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» перерахування коштів стягувачу здійснюється у тримісячний строк з дня надходження до Державної казначейської служби України необхідних для цього документів та відомостей.
Положеннями ч.1,2 ст.4 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» встановлено, що виконання рішень суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи здійснюється в порядку визначеному Законом України «Про виконавче провадження», з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
У разі якщо рішення суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи не виконано протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, його виконання здійснюється за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду (ч.3 ст.4 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»).
Як встановлено ч.5 ст.4 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», протягом десяти днів з дня встановлення державним виконавцем факту наявності підстав для повернення виконавчого документа стягувачу відповідно до пунктів 2-4 частини першої статті 47 Закону України «Про виконавче провадження», крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, але не пізніше строку, встановленого частиною другою цієї статті, керівник відповідного органу державної виконавчої служби подає до Державної казначейської служби України документи та відомості, необхідні для перерахування стягувачу коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України, про що повідомляє в установленому порядку стягувача.
У разі відсутності необхідних документів та відомостей, кошти перераховуються на відповідний рахунок Державної виконавчої служби України, про порядок виплати коштів державний виконавець повідомляє в установленому порядку стягувача не пізніше наступного дня після перерахування.
Згідно ч.6 ст.4 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» кошти, що надійшли на відповідний рахунок Державної виконавчої служби України, перераховуються стягувачу протягом десяти днів з дня надходження всіх необхідних для цього документів та відомостей.
Перерахунок коштів за рішенням суду здійснюється Державною казначейською службою України у тримісячний строк з дня надходження документів та відомостей, необхідних для цього, з одночасним направленням повідомлення про виплату коштів державному виконавцю, державному підприємству або юридичній особі.
Державний виконавець протягом десяти днів з дня отримання такого повідомлення виносить постанову про заміну стягувача на Державну казначейську службу України з одночасним направленням повідомлення такому органу (ч.7 ст.4 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»).
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами, які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, унормовано Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845.
Пунктом 2 зазначеного Порядку визначено, що безспірним списанням є операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів.
У відповідності до п.п.24,25 Порядку № 845 стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку.
Безспірне списання коштів з рахунка боржника здійснюється в першочерговому порядку. Проведення платежів за його платіжними дорученнями здійснюється після безспірного списання у разі наявності коштів на рахунку.
З огляду на наведене, Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядком № 845 встановлено певний механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників - державних підприємств, установ, організацій, яким не передбачено стягнення коштів з вказаних боржників шляхом звернення стягувача або державного виконавця до суду із заявою або, відповідно, з поданням про зміну способу і порядку виконання рішень.
За змістом вищевказаних норм, для безспірного списання коштів з Державного бюджету України на підставі судового рішення стягувач або державний виконавець повинні звертатись безпосередньо до органів Державної казначейської служби, а не до суду.
За таких підстав суд вважає, що ОСОБА_1 не дотримано порядку виконання рішень шляхом безспірного списання коштів державного бюджету, встановленого Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядком № 845.
На підставі викладеного, керуючись ст.263 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про зміну способу виконання рішення суду - постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 07.10.2013 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області про зобов'язання перерахування пенсії з урахуванням підвищення посадового окладу у розміру відповідно до наказу Міністерства Оборони України від 28.07.2008 року № 377 та здійснення дій щодо донарахованих сум- відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляції у 5-денний строк з дня проголошення ухвали.
Головуючий