Постанова № 38320808, 15.04.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2014
Номер справи
805/2875/14
Номер документу
38320808
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 квітня 2014 р. Справа №805/2875/14

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Бойка М.І.

секретаря судового засідання Яценка І.А.

за участі:

представника позивача Безуєвської О.А.,

представник відповідача 1 Радченко А.В.,

представник відповідача 2 Пальчика В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Торговий дім Азовзагальмаш» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів, Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, про стягнення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 31 793 765 грн.,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач - Приватне акціонерне товариство «Торговий дім Азовзагальмаш» (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів (далі - відповідач 1), Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області (далі - відповідач 2), про стягнення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 31 793 765 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 17.01.2014 року позивачем до податкового органу було подано декларацію з ПДВ за грудень 2013 року (реєстраційний № 9087843060) з заявою про повернення суми бюджетного відшкодування у розмірі 31 793 765 грн. 08.02.2014 року відповідачем 1 було надано довідку № 67/28-03-39-25328954 про результати камеральної перевірки позивача з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ по декларації з ПДВ за грудень 2013 року, якою підтверджено право позивача на бюджетне відшкодування заявленої декларацією.

Таким чином, позивач мав отримати суму бюджетного відшкодування за грудень 2013 року 17.02.2014 року з урахуванням 08.02.2014 року - день закінчення перевірки, трьох робочих днів для надання висновку та трьох операційних днів для перерахунку коштів.

Проте, на час звернення до суду сума бюджетного відшкодування не отримана.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав вимоги адміністративного позову та просив суд його задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача 1 - Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів, в судовому засіданні проти позову заперечував та просив суд відмовити в його задоволенні. При цьому посилався на те, що 17.01.2014 року позивачем до податкового органу було подано декларацію з ПДВ за грудень 2013 року (реєстраційний № 9087843060) з заявою про повернення суми бюджетного відшкодування у розмірі 31 793 765 грн. 08.02.2014 року відповідачем 1 було надано довідку № 67/28-03-39-25328954 про результати камеральної перевірки позивача з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ по декларації з ПДВ за грудень 2013 року, якою підтверджено право позивача на бюджетне відшкодування заявленої декларацією. 10.02.2014 року відповідачем 1 наданий висновок №258-20 до Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області. Таким чином, відповідач 1 виконав всі вимоги законодавства щодо отримання позивачем бюджетного відшкодування.

Представник відповідача 2 - Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, в судовому засіданні проти позову заперечував та просив суд відмовити в його задоволенні посилаючись на те, що відповідно до листа Міністерства доходів і зборів України від 28.02.2014 року № 4220/5/99-99-1000-02-16 визначено, що до завершення Мінстерством доходів і зборів України перевірок відносно законності усіх висновків про відшкодування податку на додану вартість органами державної казначейської служби України призупинено виплату коштів по відшкодуванню до закінчення відповідних перевірок.

Суд, заслухавши пояснення представників позивача та відповідачів, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.

З матеріалів справи вбачається, що 17.01.2014 року позивачем до податкового органу було подано декларацію з ПДВ за грудень 2013 року (реєстраційний № 9087843060) з заявою про повернення суми бюджетного відшкодування у розмірі 31 793 765 грн. 08.02.2014 року Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів було надано довідку № 67/28-03-39-25328954 про результати камеральної перевірки позивача з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ по декларації з ПДВ за грудень 2013 року, якою підтверджено право позивача на бюджетне відшкодування заявленої в декларації суми. 10.02.2014 року Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів наданий висновок №258-20 до Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області. Листами Державної казначейської служби України у Донецькій області від 05.03.2014 р. № 061-08/248-2324 та від 04.04.2014 р. № 061-08/397-3917 останнім було повернуто Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів без виконання висновки про суми бюджетного відшкодування ПДВ від 10.02.2014 року.

Відповідно до п.п.200.13, 200.15 ст. 200 Податкового кодексу України, в редакції, що була чинною на момент виникнення спірних відносин, на підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування або шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку, або шляхом оформлення (випуску) казначейського фінансового векселя (за згодою платника податків) протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.

Пунктами 200.1 та 200.3 ст. 200 Податкового кодексу України 200.1. визначено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Пунктам 200.4 ст.200 Податкогово кодексу України встановлено, що якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;

б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Згідно п.200.18 ст.200 Податкового кодексу України платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті, подали відповідну заяву та відповідають критеріям, визначеним пунктом 200.19 цієї статті, мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку. Автоматичне бюджетне відшкодування здійснюється за результатами камеральної перевірки, яка проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації, та відповідно до вимог, визначених статтею 76 цього Кодексу.

Пунктом 200.18.2. ст. 200 Податкового кодексу України передбачено, що орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, надає платнику податку суму автоматичного бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом трьох операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

Відповідно до пункту 200.21. ст. 200 Податкового кодексу України у разі невідповідності за висновком контролюючого органу платника податку визначеним цією статтею критеріям та відсутності в такого платника права на автоматичне бюджетне відшкодування податку контролюючий орган зобов'язаний протягом 17 календарних днів після граничного терміну подачі звітності повідомити платника податку про відповідне рішення та надати детальні пояснення і розрахунки за критеріями, значення яких не дотримано. Відповідне рішення може бути оскаржене платником податку у встановленому порядку.

Якщо контролюючий орган у встановлений термін не надіслав платнику податку зазначеного повідомлення, вважається, що такий платник відповідає критеріям для одержання права на автоматичне бюджетне відшкодування податку.

Пунктом 200.23. ст. 200 Податкового кодексу України передбачено, що суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Так, судом встановлено, що відповідачем 1 вчинені вичерпні дії щодо отрамання позивачем суми підлягаючої бюджетному відшкодуванню. Проте, суд не бере до уваги посилання відповідача 2 на лист Міністерства доходів і зборів України від 28.02.2014 року № 4220/5/99-99-1000-02-16 про проведення перевірок відносно законності усіх висновків про відшкодування податку на додану вартість та зазначає, що Податковий кодекс України має вищу юридичну силу, а ніж на лист Міністерства доходів і зборів України від 28.02.2014 року № 4220/5/99-99-1000-02-16. Крім того, приписами Податкового кодексу визначено, що орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, надає платнику податку суму автоматичного бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом трьох операційних днів після отримання висновку контролюючого органу

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Приватного акціонерного товариства «Торговий дім Азовзагальмаш» є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.2 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги Приватного акціонерного товариства «Торговий дім Азовзагальмаш» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів, Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, про стягнення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 31 793 765 грн., - задовольнити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства «Торговий дім Азовзагальмаш» суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за грудень 2013 року у розмірі 31 793 765 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства «Торговий дім Азовзагальмаш» судові витрати зі сплати судового збору відповідно до платіжного доручення № 295 від 27.02.2014 року у розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 15 квітня 2014 року у присутності представників сторін .

Постанова у повному обсязі складена 22 квітня 2014 року.

У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Бойко М.І.