Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 березня 2014 р. Справа №805/17088/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 13 година 15 хвилин
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
при секретарі судового засідання Залмаєвій О.М.,
за участю
позивача - ОСОБА_1 - особисто,
представника позивача - ОСОБА_2 - на підставі договору,
представника відповідача - Коваленка А.Г. - на підставі довіреності,
представника третьої особи - Костянтинівської районної державної адміністрації Донецької області - не з'явився,
представника третьої особи - Дружківської міської ради - не з'явився,
представника третьої особи - Відділу Держземагентства у м. Дружківці Донецької області - Марчук Т.В. - на підставі довіреності,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держземагентства у Донецькій області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Костянтинівської районної державної адміністрації Донецької області, на стороні відповідача - Дружківської міської ради та Відділу Держземагентства у м. Дружківці Донецької області, про встановлення наявності компетенції, визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
28 листопада 2013 року ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держземагентства у Донецькій області (далі - Відповідач або ГУ Держземагентства), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Дружківська міська рада (далі - Третя особа 1), в якому просив:
- визнати наявність у ГУ Держземагентства компетенції щодо розпорядження витребуваною для ведення фермерського господарства земельною ділянкою сільськогосподарського призначення, якій належать кадастрові номери 1422481500:32:000:0001 та 1422481500:32:000:0043;
- визнати протиправною відмову ГУ Держземагентства в наданні згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 40 га ріллі в довгострокову оренду строком на 50 років для ведення фермерського господарства ОСОБА_1;
- зобов'язати ГУ Держземагентства повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 40 га ріллі в довгострокову оренду строком на 50 років для ведення фермерського господарства.
Обґрунтовуючи заявлені вимоги позивач зазначив наступне.
Маючи намір займатися сільськогосподарською діяльністю, на підставі ч.2 ст.123 Земельного кодексу України 11 квітня 2013 року він звернувся до ГУ Держземагентства з заявою про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 40 га ріллі в довгострокову оренду строком на 50 років для ведення фермерського господарства.
Листом від 14 травня 2013 року № 01-60-2003/1580/2 відповідач фактично відмовив позивачу у наданні згоди на розробку проекту землеустрою, повідомивши, що запитувана земельна ділянка знаходиться на території міста Дружківка Донецької області.
Позивач вважає відмову ГУ Держземагентства протиправною, оскільки спірна земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту, а тому повноваження щодо розпорядження нею належать саме відповідачу.
Висновок позивача про знаходження спірної земельної ділянки за межами населеного пункту заснований на такому.
Проекти землеустрою щодо зміни меж Костянтинівського району чи міста Дружківка не розроблялися і не затверджувалися, рішення про зміну меж міста Дружківка Верховною Радою України не ухвалювалося. Відповідно до п.8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Державний земельний кадастр» відомості про межі адміністративно-територіальних одиниць, які були встановлені до набрання чинності Законом України «Про землеустрій», вносяться до Державного земельного кадастру на підставі проектів формування території та встановлення меж сільських, селищних рад.
Рішенням Костянтинівської районної ради Донецької області від 13 березня 1999 року № ХХІІІ/6-7 затверджено проекти формування території встановлення меж сільських рад, в тому числі Білокузьминівської сільської ради, площа території якої визначена в розмірі 7 253,8 га. У відповідному проекті формування території зазначено ділянку НОМЕР_2 як частину земель Білокузьминівської сільської ради. Також в проекті зазначено, що ця ділянка перебуває у користуванні сторонніх землекористувачів.
На плані зовнішніх меж КСП «Червона зірка» спірна земельна ділянка позначена в графі «сторонні землекористувачі» як «городи м. Дружківка», але при цьому включена до складу земель цього КСП. На цьому плані використовується також термін «землі Дружківської міської Ради», але спірна ділянка цим терміном не позначена.
11 листопада 1992 року Донецькою обласною радою прийнято рішення «Про взаємний обмін земель між Дружківською міською радою народних депутатів та радгоспом «Червона зірка» Костянтинівського району». Обмін, передбачений цим рішенням, мав бути нерівнозначним. Так, 121,2 га мало бути передано Дружківській міській раді, а 150 га - радгоспу. Дані про виконання цього рішення відсутні.
В експлікації, яка є складовою Проекту формування території та встановлення меж Білокузьминівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області, спірна земельна ділянка (НОМЕР_2) позначена як «Дружківка (городи)». При цьому не зазначено, що ця ділянка відноситься до території міста Дружківка. Сам факт включення спірної ділянки в цю експлікацію свідчить про належність ділянки до земель Білокузьминівської сільської ради.
За даними Публічної кадастрової карти України (http://map.land.gov.ua) спірна земельна ділянка не входить до території міста Дружківка (відсутнє позначення її пунктиром фіолетового кольору, яким позначені межі міста). Крім того, відповідно до Класифікатора об'єктів адміністративно-територіального устрою України, затвердженого наказом Держстандарту України від 31 жовтня 1997 року № 659 ДК 014-97, перший з цих кодів належить території Білокузьминівської сільської ради, Костянтинівського району, а другий - місту Дружківка.
Управління Держземагентства у Костянтинівському районі Донецької області листом від 06 серпня 2013 року № 1088/1/15-01-29 повідомило дані про загальну площу земель Костянтинівського району. З 1992 по 2013 роки ця площа не змінювалася і становить 117 172,00 га. Таким чином, вилучення земель Білокузьминівської сільської ради (як складової Костянтинівського району) на користь інших адміністративно-територіальних одиниць не відбулось.
В листі від 30 серпня 2013 року № Н-418-04-1.4 ГУ Держземагентства зазначило, що за Проектом формування території та встановлення меж Білокузьминівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області спірна земельна ділянка віднесена до земель міста Дружківка. Проте це твердження не відповідає дійсності. Зазначеним Проектом не визначені та принципово не могли бути визначені межі міста Дружківка, оскільки останнє не перебуває в адміністративному підпорядкуванні ні Білокузьминівської сільської ради, ні Костянтинівського району. Більше того, зі змісту Проекту формування території і встановлення меж Білокузьминівської сільської ради та Акта встановлення та погодження зовнішніх меж з містом Дружківка слідує, що на даній ділянці Білокузьминівська сільська рада навіть не межує з містом Дружківка.
В листі від 24 жовтня 2013 року № 1698/15-01-29 Управління Держземагентства у Костянтинівському районі Донецької області зазначило, що Костянтинівською райдержадміністрацією щодо спірних земельних ділянок приймалися розпорядження про передачу в оренду та надання згоди на розробку проекту землеустрою. Це підтверджує, що земельні ділянки знаходяться за межами населених пунктів, оскільки лише в цьому випадку Костянтинівська райдержадміністрація мала право до 01 січня 2013 року на підставі п. «а» ч.3 ст.122 Земельного кодексу України розпоряджатися цими землями.
Позивач також вважав за необхідне звернути увагу суду на те, що спірна земельна ділянка умовною замкненою лінією на поверхні землі відділена від інших територій та знаходиться на території Білокузьминівської сільської ради; не межує з територією міста Дружківка та відповідно не може складати і не складає з територією міста умовно замкнену лінію; своєю площею сумарно входить до складу проектної площі території Білокузьминівської сільської ради.
Таким чином, спірна земельна ділянка, яка історично була складовою земель Костянтинівського району Донецької області та знаходилась за межами населених пунктів до складу земель міста Дружківка не передавалась та залишається у державній власності відповідно до ч.1 ст.84 Земельного кодексу України. А враховуючи віднесення цієї земельної ділянки до земель сільськогосподарського призначення, повноваження щодо розпорядження нею належить саме відповідачеві згідно з ч.4 ст.122 Земельного кодексу України (а.с.3-4).
В судовому засіданні позивача та його представник підтримали заявлені вимоги з підстав, наведених в адміністративному позові, надали пояснення, аналогічні тим, що викладені у позовній заяві, просили задовольнити позов.
Відповідач - ГУ Держземагентства позовні вимоги не визнав, надав заперечення проти позову (а.с.42-44), сутність яких полягала в наступному.
Згідно з інформацією Відділу Держземагентства у м. Дружківці Донецької області рішенням Донецької обласної ради народних депутатів від 11 листопада 1992 року повернуто Дружківській міській раді народних депутатів земельні ділянки загальною площею 121,2 га, (в тому числі запитувана земельна ділянка), що знаходились в довгостроковому користуванні радгоспу «Червона зірка» Костянтинівського району у зв'язку із закінченням строку користування.
Відповідно до Проекту формування території і встановлення меж Білокузьминівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області (експлікація на планово-картографічному матеріалі) запитувана земельна ділянка орієнтовною площею 40,0 га ріллі зазначена як землі міста Дружківка.
У Проекті роздержавлення та приватизації земель Колективного сільськогосподарського підприємства «Червона зірка» Білокузьминівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області запитувана земельна ділянка так само визначена як землі міста Дружківка.
Згідно з п.8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Державний земельний кадастр» відомості про межі адміністративно-територіальних одиниць, які були встановлені до набрання чинності Законом України «Про землеустрій» (тобто станом на 08 липня 2003 року), вносяться до Державного земельного кадастру на підставі проектів формування території і встановлення меж сільських, селищних рад.
Вищезазначені проектні матеріали є чинними, їх спростування можливе лише відповідним експертним висновком.
Як наслідок, доводи позивача, який не є фахівцем в галузі землекористування, щодо чинності відповідної проектної документації, в тому числі стосовно тлумачення її складових частин, без надання належних доказів на підтвердження своєї позиції, є необґрунтованими.
Стверджуючи, що запитувана ОСОБА_1 земельна ділянка належить до земель Дружківської міської ради, відповідач просив залишити позов без задоволення.
В судовому засіданні представник ГУ Держземагентства позовні вимоги не визнав, надав пояснення, аналогічні тим, що викладені у письмових запереченнях, просив відмовити у задоволенні позову.
Третя особа 1 - Дружківська міська рада позовні вимоги вважала необґрунтованими, надала письмові пояснення (а.с.58-60), сутність яких полягала в наступному.
Відповідно до планово-картографічних матеріалів Проекту формування території і встановлення меж Білокузьминівської сільської ради народних депутатів Костянтинівського район Донецької області, розробленого Донецькою філією інституту землеустрою Української академії аграрних наук та затвердженого рішенням Костянтинівської районної ради від 13 березня 1999 року № ХХІІІ/6-7, запитувана ОСОБА_1 земельна ділянка визначена як землі населених пунктів - місто Дружківка (городи).
Згідно з Проектом роздержавлення та приватизації земель КСП «Червона зірка» Білокузьминівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області запитувана земельна ділянка не підлягала роздержавленню та приватизації і на планово-кадастровому матеріалі визначена як землі населених пунктів - городи міста Дружківка.
Відповідно до рішення Донецької обласної ради народних депутатів від 11 листопада 1992 року «Про взаємний обмін земель між Дружківською міською Радою народних депутатів та радгоспом «Червона зірка» Костянтинівського району» та матеріалів до нього запитувана земельна ділянка поля НОМЕР_3 польової сівозміни площею 40 га (вздовж залізничного полотна) ввійшла до складу земель Дружківської міської ради.
Починаючи з 1996 року, Дружківською міською радою проводяться роботи щодо формування та встановлення меж міської ради. Планово-картографічний матеріал проекту встановлення меж міста Дружківка включає спірну земельну ділянку площею 42,4 га і погоджений суміжними землекористувачами, в тому числі сільським головою Білокузьминівської сільської ради.
Дружківська міська рада здійснює розпорядження запитуваною ОСОБА_1 земельною ділянкою.
Так, рішеннями Дружківської міської ради від 30 червня 1999 року № 23/6-23 «Про передачу земельної ділянки у тимчасове користування на 7 років сільському господарству «Поле чудес» та від 26 грудня 2007 року № 5/18-53 «Про передачу СФГ «Поле чудес» в оренду на 5 років земельної ділянки для ведення селянського фермерського господарства м. Дружківка, р-н ВАТ «Дружківське рудоуправління» земельна ділянка з кадастровим номером 1411700000:00:006:0405, площею 35,00 га (відображена на Публічній кадастровій карті України) була надана і використовувалась СФГ «Поле чудес». Останній договір оренди, предметом оренди за яким була вказана земельна ділянка, був укладений 04 лютого 2008 року та зареєстрований за реєстраційним номером 040817200004. У зв'язку зі смертю фермера та невизначеністю спадкоємців дія договору оренди не поновлювалася.
На підставі наведеного третя особа 1 стверджувала, що запитувана позивачем земельна ділянка належить до земель сільськогосподарського призначення Дружківської міської ради, а тому розпорядження нею належить до компетенції Дружківської міської ради.
В судовому засіданні представник третьої особи 1 позовні вимоги вважала необґрунтованими з підстав, наведених у письмових поясненнях, а тому просила залишити позов без задоволення.
Ухвалою від 09 січня 2014 року, занесеною в журнал судового засідання (а.с.81), до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, залучений Відділ Держземагентства у м. Дружківці Донецької області (далі - Третя особа 2).
Представник третьої особи 2 - Відділу Держземагентства у м. Дружківці Донецької області позовні вимоги вважала необґрунтованими, надала пояснення, аналогічні тим, що надані ГУ Держземагентства та Дружківською міською радою, у задоволенні позову просила відмовити.
Ухвалою від 29 січня 2014 року до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, залучена Костянтинівська районна державна адміністрація Донецької області (далі - Третя особа 3) (а.с.129-130).
Представник третьої особи - Костянтинівської районної державної адміністрації Донецької області позовні вимоги вважав необґрунтованими, надав пояснення (а.с.155), аналогічні тим, що надані ГУ Держземагентства та Дружківською міською радою, у задоволенні позову просив відмовити.
Про дату, час і місце судового розгляду 03 березня 2014 року особи, які беруть участь у справі повідомлені належним чином з дотриманням вимог ст.ст.33-38 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Треті особи 1 та 3 явку своїх представників в судове засідання 03 березня 2014 року не забезпечили, надали клопотання про розгляд справи за відсутності їх представників (а.с.175а-177).
На підставі ч.4 ст.122 КАС України розгляд справи здійснено за відсутності представників Дружківської міської ради та Костянтинівської районної державної адміністрації Донецької області.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Головне управління Держземагентства у Донецькій області зареєстроване у якості юридичної особи, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 11 жовтня 2012 року внесений запис за номером 1 266 102 0000 041899, що встановлено на підставі виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії ААВ № 819023 (а.с.46-47).
Відповідач здійснює свою діяльність на підставі Положення про Головне управління Держземагентства у Донецькій області, затвердженого наказом Державного агентства земельних ресурсів України від 05 вересня 2012 року № 418 із змінами, затвердженими наказом Державного агентства земельних ресурсів України від 01 березня 2013 року № 82 (далі - Положення) (а.с.48-57).
Згідно з п.п.1, 3 Положення ГУ Держземагентства є територіальним органом Державного агентства земельних ресурсів України та йому підпорядковане; завданням ГУ Держземагентства є реалізації повноважень Держземагентства України на території Донецької області.
ГУ Держземагентства відповідно до покладених до нього завдань, крім іншого, передає відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах області, що передбачено пп.4.28. п.4 Положення.
11 квітня 2013 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ Держземагентства із заявою, в якій просив надати йому дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 40 га ріллі, в довгострокову оренду строком на 50 років для ведення фермерського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення (землі резервного фонду), розташованих на території Костянтинівського району Білокузьминівської сільської ради, поза межами населених пунктів. Заявник вказував, що має необхідну освіту та відповідний досвід роботи у сільському господарстві.
До заяви від 11 квітня 2013 року позивач додав копію викопіювання, на якому зазначене бажане місце розташування та розмір земельної ділянки; документи, що посвідчують досвід роботи у сільському господарстві: копію трудової книжки та копію довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України; копію паспорту та копію ідентифікаційного коду, про що зазначено у самій заяві (а.с.6).
Так, з доданого до заяви від 11 квітня 2013 року викопіювання з чергового кадастрового плану Білокузьминівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області слідує, що земельна ділянка НОМЕР_3 належить до земель сільськогосподарського призначення (резервний фонд) державної власності загальною площею 40,0 га ріллі, що пропонується до передачі в довгострокову оренду ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства на території Білокузьминівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області за межами населених пунктів.
При цьому суд відзначає, що вказане викопіювання погоджене громадянином-заявником ОСОБА_1 та Білокузьминівським сільським головою, водночас погодження начальника Управління Держземагентства у Костянтинівському районі Донецької області викопіювання не містить (підпис посадової особи та печатка цього органу державної влади відсутні) (а.с.7).
В процесі розгляду заяви ОСОБА_1 ГУ Держземагентство звернулося до Відділу Держземагентства у Костянтинівському районі Донецької області із запитом про надання інформації щодо витребуваної земельної ділянки, що підтверджено факсограмою від 23 квітня 2013 року № 199-ф/02 (а.с.132).
Листом від 24 квітня 2013 року за № 413/15-01-29 Управління Держземагентства у Костянтинівському районі Донецької області повідомило відповідача про те, що запитувана земельна ділянка знаходиться за межами Костянтинівського району Донецької області, а саме на території міста Дружківка (а.с.73).
13 травня 2013 року ГУ Держземагентства з аналогічним запитом щодо статусу запитуваної ОСОБА_1 земельної ділянки звернулося до Відділу Держземагентства у м. Дружківці Донецької області, про що свідчить факсограма від 13 травня 2013 року № 222-ф/02 (а.с.181).
У відповідь на запит відповідача Відділ Держземагентства у м. Дружківці Донецької області надав наступні відомості щодо запитуваної земельної ділянки: віднесення витребуваної земельної ділянки до земель запасу згідно форми 6-зем - не віднесена; форма власності земельної ділянки - комунальна; категорія земель - сільськогосподарські угіддя, рілля; наявність власників та землекористувачів - рішенням Дружківської міської ради від 26 грудня 2007 року № 5/8-33 земельна ділянка площею 35,00 га передана в оренду на 5 років СФГ «Поле чудес», договір оренди від 04 лютого 2008 року, реєстраційний номер 040817200004, у зв'язку зі смертю фермера та невизначеністю спадкоємців договір оренди не поновлено; віднесення до особливо цінних земель - не відноситься; площа земельної ділянки з наведеною експлікацією земельних угідь згідно форми 6-зем - сільськогосподарські угіддя, у тому числі рілля - 40 га; відповідність бажаного місця розташування земельної ділянки схемі землеустрою, техніко-економічним обґрунтуванням використання та охорони земель адміністративно-територіальної одиниці, проектам землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затвердженим у встановленому порядку - зазначена документація на території Дружківської міської ради не затверджена; відповідність бажаного місця розташування земельної ділянки вимогам раціональної організації території та компактності землекористування - відповідає; відсутність дозволу, наданого на розробку проекту землеустрою на казану земельну ділянку - відсутній.
Вказана інформація наведена у листі Відділу Держземагентства у м. Дружківці Донецької області від 14 травня 2013 року № 212, до якого були додані Схема розташування меж кадастрових зон м. Дружківка у 1411700000:00:006 кадастровій зоні на території Дружківської міської ради та копія рішення Донецької обласної Ради народних депутатів від 11 листопада 1992 року (а.с.74-78).
За результатами розгляду заяви позивача та з урахуванням інформації, наданої відділами Держземагентства у м. Дружківці та у Костянтинівському районі Донецької області, листом від 14 травня 2013 року за № 01-60-2003/1580-02 ГУ Держземагентства повідомило ОСОБА_1 про те, що відповідно до довідки Держземагентства у Костянтинівському районі Донецької області від 25 квітня 2013 року № 413/15-01-29 та довідки відділу Держземагентства у м. Дружківка Донецької області від 14 травня 2013 року № 212 запитувана земельна ділянка знаходиться на території міста Дружківка у комунальній власності. Посилаючись на положення ст.ст.122-123 Земельного кодексу України, з метою вирішення порушеного заявником питання ГУ Держземагентства рекомендувало останньому звернутися з відповідним клопотанням та додатками до нього до Дружківської міської ради (а.с.8, 72).
В подальшому листом від 30 серпня 2013 року за № Н-418-04-1.4 ГУ Держземагентства повідомило позивача, що висновок про належність витребуваної земельної ділянки до земель Дружківської міської ради ґрунтується на Проекті роздержавлення та приватизації земель КСП «Червона зірка» Білокузьминівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області та Проекті формування території та встановлення меж Білокузьминівської сільської ради Донецької області (а.с.21-22).
Лист ГУ Держземагентства від 14 травня 2013 року за № 01-60-2003/1580-02 розцінюється судом як фактична відмова ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення запитуваної позивачем земельної ділянки з тієї підстави, що вказана земельна ділянка належить до земель, які перебувають в комунальній власності Дружківської міської ради, а тому у відповідача відсутні повноваження щодо розпорядження нею.
Причиною виникнення публічно-правового спору між позивачем та відповідачем є протилежні висновки щодо статусу запитуваної земельної ділянки за її місцезнаходженням по відношенню до адміністративно-територіальних одиниць. Так, за твердженням ОСОБА_1, запитувана земельна ділянка знаходиться за межами населених пунктів та перебуває у державній власності, за твердженням відповідача та третіх осіб, запитувана земельна ділянка знаходиться в межах міста Дружківка та перебуває в комунальній власності.
Відповідно до п.29 ч.1 ст.85 Конституції України, п. «г» ч.1 ст.6 Земельного кодексу України встановлення і зміна меж районів і міст належить до повноважень Верховної Ради України.
На час виникнення спірних правовідносин межі міста Дружківка Донецької області Верховною Радою України не встановлені, відповідна постанова не приймалася.
Згідно з поясненнями представників відповідача та третіх осіб 1 та 2, починаючи з 1996 року, Дружківською міською радою проводяться роботи щодо формування та встановлення меж міської ради. Планово-картографічний матеріал проекту встановлення меж міста Дружківка включає спірну земельну ділянку площею 42,4 га і погоджений суміжними землекористувачами, в тому числі сільським головою Білокузьминівської сільської ради, проте на затвердження Верховній Раді України не подавався.
Відповідно до Індексної кадастрової карти Код КОАТУУ НОМЕР_1, Україна, Донецька обл., м. Дружківка, виготовленої Товариством з обмеженою відповідальністю «Авіаційний розрахунковий центр» у 2012 році на виконання договору від 13 лютого 2010 року про створення базових та індексних кадастрових карт в Дніпропетровській, Донецькій, Луганській та Харківській областях, запитувана ОСОБА_1 земельна ділянка позначена кодом 006 та включена до меж Дружківської міської ради (а.с.126).
Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру установлює Закон України «Про Державний земельний кадастр» від 07 липня 2011 року № 3613-VI (далі - Закон № 3613), який набрав чинності з 01 січня 2013 року.
Відповідно до ст.1 Закону № 3613 Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Державний земельний кадастр ведеться з метою інформаційного забезпечення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, фізичних та юридичних осіб, зокрема, при регулюванні земельних відносин; управлінні земельними ресурсами, що встановлено ч.1 ст.2 Закону № 3613.
Об'єктивність, достовірність та повнота відомостей у Державному земельному кадастрі є одним із принципів, на яких базується Державний земельний кадастр, що передбачено ч.1 ст.3 Закону № 3613.
Відповідно до ст.10 Закону № 3613 об'єктами Державного земельного кадастру є: землі в межах державного кордону України; землі в межах території адміністративно-територіальних одиниць; обмеження у використанні земель; земельна ділянка.
Вимоги до відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру встановлені ст.11 Закону № 3613, відповідно до якої відомості про об'єкти Державного земельного кадастру під час внесення їх до Державного земельного кадастру мають відповідати існуючим характеристикам об'єктів у натурі (на місцевості), визначеним з точністю відповідно до державних стандартів, норм та правил, технічних регламентів. При цьому, зміна вимог державних стандартів, норм та правил, технічних регламентів щодо показників точності або способів її визначення, зміна геодезичної або картографічної основи Державного земельного кадастру (у тому числі систем координат), що використовувалися для його ведення, не є підставою для визнання відомостей Державного земельного кадастру такими, що підлягають уточненню, якщо на момент їх внесення вони відповідали державним стандартам, нормам та правилам, технічним регламентам.
Згідно зі ст.15 Закону № 3613 до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки: кадастровий номер; місце розташування; опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; дані про прив'язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі; дані про якісний стан земель та про бонітування ґрунтів; відомості про інші об'єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); склад угідь із зазначенням контурів будівель і споруд, їх назв; відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; нормативна грошова оцінка; інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку. Відомості про земельну ділянку містять інформацію про її власників (користувачів), зазначену в ч.2 ст.30 цього Закону, зареєстровані речові права відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Статус відомостей Державного земельного кадастру визначений ст.20 Закону № 3613, якою передбачено, що відомості Державного земельного кадастру є офіційними. Внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру є обов'язковим.
Ст.1 Закону № 3613 визначено, що кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.
Ст.16 Закону № 3613 передбачено, що земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі. Система кадастрової нумерації земельних ділянок є єдиною на всій території України. Кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера. Скасований кадастровий номер земельної ділянки не може бути присвоєний іншій земельній ділянці. Інформація про скасовані кадастрові номери земельних ділянок зберігається у Державному земельному кадастрі постійно.
Згідно з положеннями ст.35 Закону № 3613 кадастрова карта (план) ведеться для актуалізованого відображення у часі об'єктів Державного земельного кадастру у межах кадастрового кварталу, кадастрової зони, у цілому в межах території адміністративно-територіальної одиниці (село, селище, місто, район, область, Автономна Республіка Крим). Кадастрова карта (план) ведеться в електронній (цифровій) формі. Зміст та вимоги щодо відображення інформації на кадастровій карті (плані) встановлюються Порядком ведення Державного земельного кадастру. Складовою частиною кадастрової карти (плану) є індексна кадастрова карта (план), порядок складання якої встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.ч.1-2 ст.36 Закону № 3613 на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, оприлюднюються відомості Державного земельного кадастру про: а) межі адміністративно-територіальних одиниць; б) кадастрові номери земельних ділянок; в) межі земельних ділянок; г) цільове призначення земельних ділянок; ґ) розподіл земель між власниками і користувачами (форма власності, вид речового права); д) обмеження у використанні земель та земельних ділянок; е) зведені дані кількісного та якісного обліку земель; є) нормативну грошову оцінку земель та земельних ділянок; ж) земельні угіддя; з) частини земельної ділянки, на які поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; и) координати поворотних точок меж об'єктів кадастру; і) бонітування ґрунтів.
Відомості, зазначені у ч.1 ст.36 Закону № 3613, підлягають оприлюдненню на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, з моменту їх внесення до Державного земельного кадастру.
Ч.1 ст.38 Закону № 3613 встановлено, що відомості Державного земельного кадастру надаються державними кадастровими реєстраторами у формі: витягів з Державного земельного кадастру про об'єкт Державного земельного кадастру; довідок, що містять узагальнену інформацію про землі (території) за формою, встановленою Порядком ведення Державного земельного кадастру; викопіювань з кадастрової карти (плану) та іншої картографічної документації Державного земельного кадастру.
Користування відомостями Державного земельного кадастру може також здійснюватися у формі надання доступу до нього в режимі читання.
Посилаючись на дані Публічної кадастрової карти України (http://map.land.gov.ua), ОСОБА_1 стверджував, що запитувана ним земельна ділянка фактично складається з двох ділянок, а саме земельної ділянки з кадастровим номером 1422481500:32:000:0043, площею 15,823 га, а також земельної ділянки з кадастровим номером 1422481500:32:000:0001, площею 20,8268 га, які знаходяться на території Костянтинівського району Донецької області (а.с.15-18).
При цьому, суд відзначає, що додане до заяви ОСОБА_1 викопіювання з чергового кадастрового плану Білокузьминівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області (а.с.7) кадастрового номеру запитуваної земельної ділянки не містить.
Згідно з довідкою від 31 грудня 2013 року № 16-5951-01, наданою Дружківською міською радою, земельні ділянки з кадастровими номерами 1422481500:32:000:0001 та 1422481500:32:000:0043 розташовані на території Дружківської міської ради, але структурі елементи кадастрових номерів не відповідають даній території. Відповідно до Індексної кадастрової карти, розробленої ТОВ «Авіаційний розрахунковий центр» по Дружківській міській раді у паперовому вигляді та в електронному вигляді на оптичному носії, межі яких були погоджені з суміжними землекористувачами, запитувана земельна ділянка знаходиться в 1411700000:00:006 кадастровій зоні на території Дружківської міської ради. На Публічній кадастровій карті України відображена з кадастровим номером 1411700000:00:006:0405 (а.с.61).
Перебування запитуваної позивачем земельної ділянки у 1411700000:00:006 кадастровій зоні підтверджено Схемою розташування меж кадастрових зон по м. Дружківка Донецької області (а.с.76-77).
З метою з'ясування питання стосовно того, де знаходяться земельні ділянки з кадастровими номерами 1422481500:32:000:0001, 1422481500:32:000:0043, 1411700000:00:006:0405 (в межах населеного пункту або за його межами), до якої форми власності і категорії земель вони належать, 09 січня 2014 року судом постановлена ухвала про витребування доказів, якою ГУ Держземагентства зобов'язано звернутися до державного кадастрового реєстратора із запитом про надання витягу з Державного земельного кадастру про об'єкт Державного земельного кадастру щодо земельних ділянок (кадастрові номери: 1422481500:32:000:0001 та 1422481500:32:000:0043); Дружківську міську раду - щодо земельної ділянки (кадастровий номер: 1411700000:00:006:0405) (а.с.85-86).
Згідно з Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 23 січня 2014 року № НВ-1400999112014 стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 1411700000:00:006:0405 в Державному земельному кадастрі містяться наступні відомості: місце розташування (адміністративно-територіальна одиниця) - Донецька обл., м. Дружківка; цільове призначення - для ведення селянського (фермерського) господарства; категорія земель - землі сільськогосподарського призначення; вид використання земельної ділянки - для ведення селянського фермерського господарства; форма власності - комунальна; площа - 35,0000 га; найменування власника - Дружківська міська рада.
Кадастровий план земельної ділянки, який є додатком до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 23 січня 2014 року № НВ-1400999112014, свідчить про те, що земельна ділянка має наступні межі: від А до Б - Дружківська міська рада, від Б до А - ВАТ «Дружківське рудоуправління» (а.с.108-110).
Ті самі відомості стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 1411700000:00:006:0405 відображені у Витязі з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 23 січня 2014 року № НВ-1401001362014 (а.с.113-116).
Листом від 23 січня 2014 року № 33 Відділ Держземагентства у м. Дружківці Донецької області повідомив, що земельні ділянки з кадастровими номерами 1422481500:32:000:0001 та 1422481500:32:000:0043 у відомостях Державного земельного кадастру на території Дружківської міської ради не відображені, на території Дружківської міської ради відображається земельна ділянка з кадастровим номером 1411700000:00:006:0405 (а.с.112).
За інформацією наданою Відділом Держземагентства у Костянтинівському районі Донецької області листом від 14 січня 2014 року № 38/01-29, витяги з Державного земельного кадастру на земельні ділянки з кадастровими номерами 1422481500:32:000:0001 та 1422481500:32:000:0043 надати неможливо у зв'язку з тим, що координати земельних ділянок вищенаведених кадастрових номерів розташовані за межами Костянтинівського району Донецької області. До вказаного листа додані відповідні графічні матеріали (а.с.117-118).
Згідно з поясненнями представників осіб, які беруть участь у справі, наданими на підставі наявних у справі графічних матеріалів, земельна ділянка, яка складається з ділянок з кадастровими номерами 1422481500:32:000:0001 та 1422481500:32:000:0043, і земельна ділянка з кадастровим номером 1411700000:00:006:0405 фактично є однією і тією самою ділянкою.
До Державного земельного кадастру внесені відомості про цю ділянку під кадастровим номером 1411700000:00:006:0405, яка обліковується як земельна ділянка комунальної власності сільськогосподарського призначення, власником якої є Дружківська міська рада.
Судом встановлено, що розпорядження запитуваною ОСОБА_1 земельною ділянкою здійснювали як Костянтинівська районна державна адміністрація Донецької області, так і Дружківська міська рада. При цьому, місцевий орган виконавчої влади розпоряджався спірною землею як двома земельними ділянками з кадастровими номерами 1422481500:32:000:0001 та 1422481500:32:000:0043, в свою чергу орган місцевого самоврядування розпоряджався нею як однією земельною ділянкою з кадастровим номером 1411700000:00:006:0405.
Так, на підставі розпорядження голови Костянтинівської райдержадміністрації Донецької області від 14 грудня 2006 року № 578 земельна ділянка кадастровий номер 1422481500:32:000:0001, площею 20,8268 га, була надана у довго строку оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ДП «Агрофірма «Шахтобуд». Вказана земельна ділянка була предметом оренди за договором оренди земельної ділянки від 29 січня 2008 року, реєстраційний номер 040815700001. Згідно з розпорядженням голови Костянтинівської райдержадміністрації Донецької області від 05 травня 2010 року № 159 право оренди цієї земельної ділянки було припинено.
Розпорядженням голови Костянтинівської райдержадміністрації Донецької області від 19 лютого 2007 року № 76 ФГ «Агріиль» наданий дозвіл на складання землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 1422481500:32:000:0043, площею 15,823 га, під розширення фермерського господарства. Проект землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки не затверджувався, земельна ділянка в користування не надавалась, договір щодо неї не укладався.
Вказані обставини встановлені на підставі листа Управління Держземагентства у Костянтинівському районі Донецької області від 24 жовтня 2013 року за № 1698/15-01-29 (а.с.20).
Рішеннями Дружківської міської ради від 30 червня 1999 року № 23/6-23 «Про передачу земельної ділянки у тимчасове користування на 7 років сільському господарству «Поле чудес» та від 26 грудня 2007 року № 5/18-53 «Про передачу СФГ «Поле чудес» в оренду на 5 років земельної ділянки для ведення селянського фермерського господарства м. Дружківка, р-н ВАТ «Дружківське рудоуправління» земельна ділянка з кадастровим номером 1411700000:00:006:0405, площею 35,00 га (відображена на Публічній кадастровій карті України) була надана і використовувалась СФГ «Поле чудес». Останній договір оренди, предметом оренди за яким була вказана земельна ділянка, був укладений 04 лютого 2008 року та зареєстрований за реєстраційним номером 040817200004. У зв'язку зі смертю фермера та невизначеністю спадкоємців дія договору оренди не поновлювалася.
З урахуванням наведеного суд не приймає доводи позивача стосовно того, що факт розпорядження місцевою державною адміністрацією запитуваною земельною ділянкою свідчить про її перебування за межами населеного пункту.
Крім того, суд відзначає, що в даному випадку первісним є визначення місцезнаходження земельної ділянки по відношенню до населеного пункту (в межах або за його межами). Від положення земельної ділянки по відношенню до населеного пункту залежить, який саме орган повноважний приймати рішення щодо розпорядження нею, а не навпаки.
В обґрунтування своїх доводів та заперечень особи, які беруть участь у справі, посилалися на Проект роздержавлення та приватизації земель Колективного сільськогосподарського підприємства «Червона Зірка» Білокузьминівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області, розроблений Донецькою філією Інституту землеустрою Української академії аграрних наук у 1996 році, Проект формування території та встановлення меж Білокузьминівської сільської Ради народних депутатів Костянтинівського району Донецької області, розроблений Донецькою філією Інституту землеустрою Української академії аграрних наук у 1992 році, вказана проектна документація досліджена в судовому засіданні (а.с.11-14, 159, 183а-211).
11 листопада 1992 року Донецькою обласною радою народних депутатів прийнято рішення «Про взаємний обмін земель між Дружківською міською Радою народних депутатів та радгоспом «Червона зірка» Костянтинівського району».
Донецькою обласною радою народних депутатів вирішено повернути Дружківській міській Раді народних депутатів в постійне користування земельні ділянки загальною площею 121,2 га земель, що перебувають у довгостроковому користуванні радгоспу «Червона зірка» Костянтинівського району, у зв'язку із закінченням строку, для сільськогосподарського використання; передати замість земель, вказаних в пункті 1 цього рішення, радгоспу «Червона зірка» Костянтинівського району в постійне користування земельні ділянки загальною площею 150,0 га; передачу земельних ділянок здійснити за станом на 01 жовтня 1992 року (а.с.24).
13 березня 1999 року Костянтинівською районною радою прийнято рішення за № ХХІІІ/6-7 «Про затвердження проектів формування територій та встановлення меж сільських рад», яким затверджені проекти формування та встановлені межі сільських рад, в тому числі Білокузьминівської сільської ради, закріпивши за останньою площу в розмірі 7 253,8 га. Донецькій філії інституту землеустрою за договорами з сільськими радами доручено провести винесення в натуру земельних ділянок, потребуючих закріплення (а.с.9).
Згідно з обліковою земельно-кадастровою звітністю (форма 6-зем) площа Костянтинівського району станом на 1992, 1993, 1994 роки та на 01 січня 2013 року становила 117 172,00 га, про що свідчить адресований ОСОБА_1 лист Управління Держземагентства у Костянтинівському районі Донецької області від 06 серпня 2013 року № 1088/1/15-01-29 (а.с.19).
Судом також встановлено, що 19 листопада 2013 року Костянтинівська районна державна адміністрація Донецької області звернулася до Дружківської міської ради з претензією № 01-300749 щодо повернення земельної ділянки площею 42,4 га, у тому числі - 42,4 га ріллі, земель сільськогосподарського призначення (запас) до земель Білокузьминівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області (а.с.100-101).
Претензія мотивована тим, що згідно з Проектом роздержавлення КСП «Червона зірка» земель ділянка площею 42,4 га (рілля) із земель сільськогосподарського призначення знаходиться на території Білокузьминівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області.
Відповідно до листа Дружківської міської ради від 02 жовтня 2013 року № 12-4420-01 згідно з даними Державної статистичної звітності з кількісного обліку земель форма № 6-зем «Звіт про наявність земель та їх розподіл за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності» станом на 01 січня 2013 року по Дружківській міській раді обліковується 4 653 га, в тому числі 2 360,3537 га сільськогосподарських земель, з яких 829,9073 га складає рілля, де і обліковується вищезгадана земельна ділянка.
Костянтинівська райдержадміністрація не погоджується з доводами Дружківської міської ради та вважає, що земельна ділянка площею 42,4 га (рілля) із земель сільськогосподарського призначення знаходиться на території Білокузьминівської сільської ради і безпідставно була включена до даного Звіту та до меж Дружківської міської ради.
Додані до відповіді Дружківської міської ради архівні довідки жодним чином не підтверджують територіальну належність спірної земельної ділянки Дружківській міській раді, а з рішення Донецької обласної ради народних депутатів від 11 листопада 1992 року не можливо зробити висновок про знаходження спірної земельної ділянки у площі 121,2 га землі сільськогосподарського призначення, які були повернуті по закінченню терміну користування радгоспом «Червона зірка».
Відповідно до Проекту роздержавлення КСП «Червона зірка» земельна ділянка площею 42,4 га (рілля) із земель сільськогосподарського призначення знаходиться на території Білокузьминівської сільської ради. Належність спірної земельної ділянки до земель Білокузьминівської сільської ради підтверджена генеральним планом території цієї сільської ради.
Враховуючи вкладене, Костянтинівська райдержадміністрація просила Дружківську міську раду здійснити заходи щодо повернення земельної ділянки до Білокузьминівської сільської ради з подальшим обліком та розпорядженням цією ділянкою Костянтинівським районом.
В судовому засіданні представник Костянтинівської районної державної адміністрації Донецької області пояснив, що запитувана позивачем земельна ділянка належить Дружківській міській раді.
Після пред'явлення згаданої вище претензії жодних заходів, спрямованих на повернення вказаної земельної ділянки, Костянтинівська районна державна адміністрація Донецької області не вживала, до суду не зверталася.
Відповідно до ч.4 ст.69 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
З огляду на положення ч.4 ст.69 КАС України проект роздержавлення та приватизації земель Колективного сільськогосподарського підприємства «Червона Зірка» Білокузьминівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області та Проект формування території та встановлення меж Білокузьминівської сільської Ради народних депутатів Костянтинівського району Донецької області, не приймаються судом як докази на підтвердження факту перебування запитуваної ОСОБА_1 земельної ділянки за межами населених пунктів.
Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.
Відповідно до ч.ч.1-2 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії; 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; 9) з урахуванням права на особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку, що передбачено ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст.3 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року № 2768-ІІІ (далі - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Розпорядження землями державної власності в межах, визначених ЗК України, віднесено до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, що передбачено п. «є-1» ч.1 ст.15-1 ЗК України.
Ч.4 ст.122 ЗК України визначено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
ГУ Держземагентства є територіальним органом центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин, його повноваження поширюються на територію Донецької області.
Отже, на підставі ч.4 ст.122 ЗК України ГУ Держземагентства передає у власність чи користування не всі земельні ділянки, а лише ті, що належать до земель сільськогосподарського призначення та перебувають у державній власності.
Запитувана ОСОБА_1 земельна ділянка належить до земель сільськогосподарського призначення. Ця обставина підтверджена наявними у справі письмовими доказами та не є спірною.
Щодо належності вказаної ділянки до державної форми власності суд відзначає наступне.
Згідно з положеннями ч.1 ст.84 ЗК України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.
Таким чином, законодавцем визначено, що земельна ділянка, яка не перебуває у комунальній або приватній власності, є державною власністю.
Той факт, що запитувана ОСОБА_1 земельна ділянка не перебуває у приватній власності, сторонами і третіми особами не оспорюється.
Згідно з ч.1 ст.83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.
У комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування, що передбачено ч.2 ст.83 ЗК України.
Запитувана позивачем земельна ділянка вільна від забудови, що не оспорюється сторонами, отже, положення п. «б» ч.2 ст.83 ЗК України не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
З приводу можливості застосування до спірних правовідносин п. «а» ч.2 ст.83 ЗК України суд відзначає наступне.
Наведеною правовою нормою до земель комунальної власності віднесені усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.
За твердженням представників відповідача та третіх осіб, земельна ділянка, запитувана ОСОБА_1, належить до земель Дружківської міської ради та перебуває в межах міста Дружківка.
При цьому суд звертає увагу сторін на те, що межі міста Дружківка у встановленому законодавством порядку не визначені; відповідна постанова Верховною Радою України не приймалася; проте, землевпорядною документацією передбачається віднесення цієї ділянки до земель Дружківської міської ради та включення її до меж міста Дружківка Донецької області.
Позивачем заявлені вимоги про визнання наявності у ГУ Держземагентства компетенції щодо розпорядження витребуваною для ведення фермерського господарства земельною ділянкою сільськогосподарського призначення, якій належать кадастрові номера: 1422481500:32:000:0001 та 1422481500:32:000:0043.
Задоволення такої вимоги за своїми правовими наслідками тотожне визнанню факту належності цієї ділянки до державної власності та констатації факту її перебування за межами населених пунктів, в тому числі за межами міста Дружківка.
Згідно з ч.2 ст.129 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
В той же час Основним Законом України закріплений принцип розподілу державної влади на законодавчу, виконавчу та судову.
Так, ст.6 Конституції України визначено, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
При цьому, відповідно до п.29 ч.1 ст.85 Конституції України встановлення і зміна меж районів і міст належить до повноважень Верховної Ради України.
Таким чином, у разі задоволення вимог ОСОБА_1 в частині встановлення наявності у відповідача компетенції розпоряджатися запитуваною земельною ділянкою, суд вирішить питання, яке стосується визначення меж міста Дружківка Донецької області, підмінивши своїм рішенням рішення Верховної Ради України, що з огляду на положення ст.6 Конституціє України, є неприпустимим, а тому ці позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною відмови ГУ Держземагентства в наданні згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 40 га ріллі, в довгострокову оренду строком на 50 років, для ведення фермерського господарства також не підлягають задоволенню, оскільки відмова відповідача, викладена у листі від 14 травня 2013 року за № 01-60-2003/1580-02, ґрунтувалася на даних, наданих відділами Держземагентства у м. Дружківці та у Костянтинівському районі Донецької області, про те, запитувана ділянка знаходиться на території міста Дружківка та перебуває у комунальній власності. Аналогічні відомості щодо статусу запитуваної земельної ділянки містяться в Державному земельному кадастрі.
Отже, відмовляючи позивачу у наданні згоди на розробку проекту землеустрою, відповідач діяв у межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені земельним законодавством України, з дотриманням критеріїв, наведених у ч.3 ст.2 КАС України.
Вимога ОСОБА_1 про зобов'язання ГУ Держземагентства повторно розглянути його заяву про надання згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 40 га ріллі, в довгострокову оренду строком на 50 років, для ведення фермерського господарства за своєю сутністю є обраним позивачем способом захисту його порушеного права внаслідок протиправної відмови у наданні згоди на розробку проекту землеустрою.
Зважаючи на те, що відмова відповідача визнана судом правомірною, підстави для покладання на нього обов'язку повторно розглянути заяву ОСОБА_1 відсутні, а позовні вимоги в цій частині також задоволенню не підлягають.
Заслухавши пояснення позивача та його представника, пояснення представників відповідача і третіх осіб, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, беручи до уваги, що ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити повністю.
Відповідно до положень ст.94 КАС України та Закону України «Про судовий збір» судові витрати присудженню не підлягають.
Керуючись Конституцією України, Земельним кодексом України, ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
постановив:
1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Держземагентства у Донецькій області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Костянтинівської районної державної адміністрації Донецької області, на стороні відповідача - Дружківської міської ради та Відділу Держземагентства у м. Дружківці Донецької області про:
- визнання наявності у Головного управління Держземагентства у Донецькій області компетенції щодо розпорядження витребуваною для ведення фермерського господарства земельною ділянкою сільськогосподарського призначення, якій належать кадастрові номера: 1422481500:32:000:0001 та 1422481500:32:000:0043;
- визнання протиправною відмови Головного управління Держземагентства у Донецькій області в наданні згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 40 га ріллі, в довгострокову оренду строком на 50 років, для ведення фермерського господарства ОСОБА_1;
- зобов'язання Головного управління Держземагентства у Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 40 га ріллі, в довгострокову оренду строком на 50 років, для ведення фермерського господарства - відмовити повністю.
2. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частина проголошені в судовому засіданні 03 березня 2014 року.
3. Постанова складена у повному обсязі 11 березня 2014 року.
4. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
5. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
6. Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кравченко Т.О.