КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 823/4040/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Руденко А.В. Суддя-доповідач: Міщук М.С.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 квітня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді суддів: при секретарі Міщука М.С. Бєлової Л.В., Гром Л.М. Коток А.О.розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу арбітражного керуючого-розпорядника майна ТОВ «Сван-1» ОСОБА_5 на постанову Черкаського окружного адміністративного суду у справі за позовом арбітражного керуючого-розпорядника майна товариства з обмеженою відповідальністю «Сван-1» ОСОБА_5 до державного реєстратора відділу реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Черкаського міського управління юстиції Черкаської області Яжемчук Олени Анатоліївни, третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю «Сван-1» про визнання незаконними дій щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про зміну керівника ТОВ «Сван-1» та зобов'язання скасувати внесений запис, -
ВСТАНОВИВ:
23 грудня 2013 року арбітражний керуючий-розпорядник майна товариства з обмеженою відповідальністю «Сван-1» ОСОБА_5 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду із позовом до державного реєстратора відділу реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Черкаського міського управління юстиції Черкаської області Яжемчук Олени Анатоліївни, у якому просив: визнати незаконними дії державного реєстратора щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців запису № 10261070032001629 від 19.12.2013 року про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документів, щодо зміни керівника юридичної особи, зміни складу підписантів як такі, що вчинені з порушенням законодавства України без згоди розпорядника майна ТОВ «Сван-1» ОСОБА_5 та зобов'язання скасувати внесений запис № 10261070032001629 від 19.12.2013 року в Єдиному державному реєстрі про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документів, щодо зміни керівника юридичної особи, зміни складу підписантів.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 16 січня 2014 року у задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі про скасування постанови позивач посилається на те, що відповідачем внесений до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців запис про обрання керівником ТОВ «Сван-1» ОСОБА_7 без його згоди як розпорядника майна ТОВ «Сван-1», щодо якого порушено справу про банкрутство.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, які з`явились у судове засідання та перевіривши за матеріалами справи наведені у скарзі доводи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Сван-1» зареєстроване як юридична особа за кодом ЄДРПОУ 25658686 з 01.07.1998 року, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (далі Єдиний державний реєстр) міститься реєстраційний запис за №10261200000001629.
27.12.2010 року до Єдиного державного реєстру внесено запис № 10261100012001629 про рішення засновників (учасників) ТОВ «Сван-1» щодо припинення діяльності ТОВ «Сван-1».
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 25.10.2011 року у справі №10/5026/2337/2011 за заявою ПАТ «Сведбанк» порушено провадження у справі про банкрутство ТОВ «Сван-1», введено процедуру розпорядження майном та призначено розпорядником майна арбітражного керуючого ОСОБА_5 (позивач у справі), про що до Єдиного державного реєстру внесено запис № 10261150019001629 від 11.11.2011 року.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 09.02.2012 року у справі №10/5026/2337/2011, яка залишена в силі постановою Київського апеляційного господарського суду від 23.04.2013 року, відсторонено голову ліквідаційної комісії ТОВ «Сван-1» ОСОБА_9 від посади та покладено виконання обов'язків керівника ТОВ «Сван-1» на арбітражного керуючого ОСОБА_5, про що до Єдиного державного реєстру внесено відповідний запис.
26.11.2013 року відбулись позачергові загальні збори учасників ТОВ «Сван-1», за рішенням яких відповідно до пункту 2 протоколу № 26/11/13 від 26.11.2013р. на посаду генерального директора ТОВ «Сван-1» призначено ОСОБА_7
19.12.2013 року ОСОБА_7 подав відповідачу реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про зміну керівника ТОВ «Сван-1» та зміну фізичних осіб-платників податків, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори (згідно з відомостями, що містяться в установчих або розпорядчих документах), оригінал протоколу позачергових загальних зборів учасників ТОВ «Сван-1» №26/11/13 від 26.11.2013 року та опис поданих документів.
19.12.2013 року державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Черкаського міського управління юстиції Яжемчук Оленою Анатоліївною (відповідач у справі) внесено запис до Єдиного державного реєстру №10261070032001629 про зміну відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, щодо зміни керівника та складу підписантів ТОВ «Сван-1», згідно з якими керівником та підписантом товариства є ОСОБА_7
Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що дії державного реєстратора по внесенню змін щодо зміни керівника товариства до ЄДР є правомірними.
Колегія суддів погоджується з даним висновком суду першої інстанції.
Статтею 19 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» №755-IV від 15.05.2003 року (далі Закон №755) передбачено, у разі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
Якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення.
Державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо вони не передбачені частинами першою - третьою цієї статті.
Враховуючи наведене, суд першої інстанції дійшов до вірного висновку, що за наявності реєстраційної картки та оригіналу протоколу позачергових зборів учасників ТОВ «Сван-1» № 26/11/13 від 26.11.2013 року відповідач зобов'язаний був внести до Єдиного державного реєстру відомості про призначення ОСОБА_7 керівником ТОВ «Сван-1» та його повноваження на представництво інтересів ТОВ «Сван-1» перед третіми особами.
Згідно із статтею 7 Закону України «Про господарські товариства» №1576-ХII від 19.09.1991 року (далі Закон №1576-XII) зміни, які сталися в установчих документах товариства і які вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, підлягають державній реєстрації за тими ж правилами, що встановлені для державної реєстрації товариства.
Частиною 1 статті 58 статтею 7 Закону №1576-ХII передбачено, що вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників.
Відповідно до пункту г) частини 5 статті 41 та ст. 59 Закону №1576 до компетенції загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю відноситься утворення і відкликання виконавчого та інших органів товариства.
Згідно частини 1 статті 62 Закону №1576-XII у товаристві з обмеженою відповідальністю створюється виконавчий орган: колегіальний (дирекція) або одноособовий (директор). Дирекцію очолює генеральний директор.
Відповідно пункту 7.7.7 Статуту ТОВ «Сван-1» до компетенції загальних зборів учасників відноситься обрання та відкликання генерального директора.
Таким чином, позачергові загальні збори учасників ТОВ «Сван-1», які відбулись 26.11.2013 року, правомочні були вирішити питання про обрання генеральним директором ОСОБА_7
Згідно з пунктом 2 статті 13 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом «№ 2343-XII від 14.05.1992 року (в редакції, що діяла до 19.01.2013 року, далі Закон № 2343) з метою забезпечення майнових інтересів кредиторів в ухвалі господарського суду про порушення провадження у справі про банкрутство або в ухвалі, прийнятій на підготовчому засіданні, вказується про введення процедури розпорядження майном боржника і призначається розпорядник майна у порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до пункту 8 статті 13 Закону № 2343розпорядник майна має право: скликати збори кредиторів і брати в них участь з правом дорадчого голосу; аналізувати фінансове становище боржника та рекомендувати зборам кредиторів заходи щодо фінансового оздоровлення боржника; звертатися до господарського суду у випадках, передбачених цим Законом; одержувати винагороду у розмірі та порядку, передбачених цим Законом; залучати для забезпечення виконання своїх повноважень на договірній основі спеціалістів з оплатою їх діяльності з коштів боржника, якщо інше не передбачено цим Законом або рішенням комітету кредиторів; подавати в господарський суд заяву про дострокове припинення своїх обов'язків; здійснювати інші повноваження, передбачені цим Законом.
Таким чином, згідно з вказаним пунктом права розпорядника майна визначаються виключно Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" № 2343-XII від 14.05.1992 року .
Відповідно до пункту 2 статті 12 Закону № 2343-XII у процедурі розпорядження майном за клопотанням сторін, учасників провадження у справі про банкрутство, або розпорядника майна, що містить відомості про перешкоджання керівником боржника діям розпорядника майна, а також про вчинення керівником боржника дій, що порушують права та законні інтереси боржника і кредиторів, господарський суд має право відсторонити керівника боржника від посади та покласти виконання його обов'язків на розпорядника майна. Про усунення керівника боржника від посади господарський суд виносить ухвалу, яка може бути оскаржена керівником боржника у встановленому порядку.
Згідно з вказаною нормою відсторонення від посади стосується конкретного керівника.
Разом з цим, чинним законодавством не передбачено обмеження чи позбавлення права органа управління (зборів учасників товариства) боржника призначити іншого керівника у разі звільнення від посади попереднього керівника, в тому числі і відстороненого від посади господарським судом на підставі пункту 2 статті 12 Закону № 2343-XII.
Відповідно до пункту 9 статті 13 Закону №2343 розпорядник майна зобов'язаний: розглядати разом з посадовими особами боржника копії заяв кредиторів про грошові вимоги до боржника, які надійшли до господарського суду у зв'язку з порушенням справи про банкрутство та надіслані боржнику в установленому цим Законом порядку; вести реєстр вимог кредиторів у встановленому порядку; повідомляти кредиторів про результати розгляду їх вимог боржником та включення визнаних вимог до реєстру вимог кредиторів або про відмову визнання вимог боржником; вживати заходів для захисту майна боржника; аналізувати фінансову, господарську та інвестиційну діяльність боржника, його становище на товарних ринках; виявляти ознаки фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства; скликати збори кредиторів; надавати державному органу з питань банкрутства відомості, необхідні для ведення єдиної бази даних про підприємства, щодо яких порушено справу про банкрутство; надавати господарському суду та комітету кредиторів звіт про свою діяльність, відомості про фінансове становище боржника, пропозиції щодо можливості відновлення платоспроможності боржника; виконувати інші функції, передбачені цим Законом.
Згідно пункту 11 вказаної статті після призначення розпорядника майна і до припинення процедури розпорядження майном органи правління боржника не мають права без згоди розпорядника майна приймати рішення про: реорганізацію (злиття, приєднання, поділ, виділення, перетворення) і ліквідацію боржника; створення юридичних осіб або про участь в інших юридичних особах; створення філій та представництв; виплату дивідендів; проведення боржником емісії цінних паперів; вихід із складу учасників боржника юридичної особи, придбання в акціонерів раніше випущених акцій боржника.
Відповідно до пункту 12 вказаної статті рішення про участь боржника в об'єднаннях, асоціаціях, спілках, холдингових компаніях, промислово-фінансових групах чи інших об'єднаннях юридичних осіб приймається органами управління боржника за згодою розпорядника майна.
Згідно пункту 13 вказаної статті керівник або орган управління боржника виключно за погодженням з розпорядником майна укладає угоди щодо: передачі нерухомого майна в оренду, заставу, внесення зазначеного майна як внеску до статутного капіталу господарського товариства або розпорядження таким майном іншим чином; одержання та видачі позик (кредитів), поручительства і видачі гарантій, уступки вимоги, переведення боргу, а також передачі в довірче управління майна боржника; розпорядження іншим майном боржника, балансова вартість якого складає понад один відсоток балансової вартості активів боржника.
Відповідно до пункту 16 вказаної статті призначення розпорядника майна не є підставою для припинення повноважень керівника чи органу управління боржника.
За змістом вказаних норм, а також з огляду на те, що виключно Законом № 2343-XII визначається компетенція розпорядника майна боржника, позивач у справі, який є розпорядником майна боржника ТОВ «Сван-1» не наділений правом надавати згоду на обрання зборами учасників ТОВ «Сван-1» ОСОБА_10 генеральним директором цього товариства.
Таким чином, призначення на посаду нового керівника у процедурі розпорядження майном боржника здійснюється органом управління (зборами учасників товариства) і не потребує згоди розпорядження майна боржника чи винесення судового рішення.
Згідно із частиною 1 та 2 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» №755-IV від 15.05.2003 року (далі Закон №755-IV) відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України. Форми реєстраційних карток затверджуються Міністерством юстиції України.
В Єдиному державному реєстрі містяться відомості щодо юридичної особи, зокрема, щодо органів управління юридичної особи; прізвища, ім'я, по батькові, дата обрання (призначення) та реєстраційних номерів облікових карток платників податків, які обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, уповноважених представляти юридичну особу у правовідносинах з третіми особами, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори.
Частина 3 статті 39 Закону №755-IV «Порядок державної реєстрації припинення юридичної особи за судовим рішенням щодо визнання юридичної особи банкрутом», передбачає, що з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення про порушення провадження у справі про банкрутство юридичної особи до дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про визнання юридичної особи банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури проведення реєстраційних дій, які визначені законом, зокрема, частиною другою статті 35 цього Закону, здійснюється або за згодою розпорядника майном, або згідно із планом санації.
Відповідно до частини 2 статті 35 Закону №755-IV «Порядок внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи» з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи забороняється:
- проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, щодо якої прийнято рішення щодо припинення;
- внесення змін до Єдиного державного реєстру щодо відомостей про відокремлені підрозділи, крім відомостей про їх закриття;
- проведення державної реєстрації юридичної особи, засновником (учасником) якої є юридична особа, щодо якої прийнято рішення щодо припинення;
- проведення державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, про місцезнаходження юридичної особи.
Проаналізувавши наведені правові норми, колегія суддів вважає, що частиною 2 та 3 статті 17 Закону №755-IV передбачено вичерпний перелік відомостей, які повинні бути внесені до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, до яких, зокрема, відноситься інформація про керівника юридичної особи, про місцезнаходження, про відокремлені підрозділи, відомості із установчих документів про статутний фонд тощо.
Норми частини 2 статті 35 Закону № 755-IV в контексті з вимогами частини 3 статті 39 цього закону, передбачають перелік відомостей, щодо яких передбачається проведення реєстраційних дій державним реєстратором за згодою арбітражного керуючого або згідно з планом санації, і кожен окремий вид таких відомостей відділений окремими абзацами.
Положення частини 2 статті 35 Закону № 755-IV стосується лише відомостей які містяться в даній статті, а не, як вказує позивач, про всі відомості про зміни, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
На підставі наведеного колегія суддів дійшла висновку, що частина 2 статті 35 Закону № 755-IV не містить заборони щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу стосовно керівника без згоди арбітражного керуючого.
Отже, дії державного реєстратора щодо внесення запису до Єдиного державного реєстру про зміни в складі ліквідаційної комісії юридичної особи на підставі рішення уповноваженого органу (засновників) є правомірними.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що оскільки повноваження розпорядника майна боржника визначаються виключно Законом №2343, частину третю статті 39 Закону №755 щодо згоди розпорядника майна на внесення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичну особу-боржника слід застосовувати лише щодо дій, визначених виключно частиною 2 статті 35 Закону №755.
Доводи апелянта про те, що суд першої інстанції не надав належної оцінки факту звільнення з посади керівника TOB «Сван-1» арбітражного керуючого ОСОБА_5 зборами засновників товариства від 26.11.2013 року на підставі частини 1 статті 41 КЗпІІ України колегією суддів не приймаються до уваги, оскільки предметом позову є неправомірні дії державного реєстратора щодо внесення запису до Єдиного державного реєстру про зміни в складі ліквідаційної комісії юридичної особи, а не незгода з рішенням про звільнення з посади керівника ТОВ.
За наведених обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог.
Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, зроблених у відповідності з вищеназваними нормами матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за необхідне відхилити апеляційну скаргу.
Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу арбітражного керуючого-розпорядника майна ТОВ «Сван-1» ОСОБА_5 залишити без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 16 січня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя
Судді:
Повний текст ухвали складено 14.04.2014 року
Головуючий суддя Міщук М.С.
Судді: Бєлова Л.В.
Гром Л.М.