Справа № 247/1506/14-а
2-а/247/84/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 квітня 2014 року Торезький міський суд Донецької області в складі :
головуючого-судді Стріжакової Т.В.
при секретарі Ходун І.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Торезі адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, треті особи: Державне підприємство «Торезантрацит», Державне підприємство «Донвуглереструктурізація», про визнання протиправними дії, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області (далі-УСЗН), треті особи: ДП «Торезантрацит», ДП «Донвуглереструктурізація», про визнання протиправними дії, зобов'язання відповідача вчинити певні дії. Свої вимоги мотивував тим, що пропрацювала на підприємствах вугільної промисловості більше 20 років. До виходу на пенсію 21.08.1999 року працювала на шахті «Розсипненська № 2» "Шахтоуправління "Волинське". Після виходу на пенсію придбала право користування паливом на побутові потреби, яке до 2013 року порушеним не було. У теперішній час ДП "Донвуглереструктурізація" відмовляє прийняти документи на виписку вугілля на побутові потреби у зв'язку з тим, що ліквідація шахти «Розсипненська № 2» остаточно завершена та правові підстави для виписки вугілля на побутові потреби відсутні. УСЗН також відмовило їй у виписці вугілля на побутові потреби, посилаючись на те, що вона працював на «Шахта «Розсипненська № 2», яка увійшла до складу «Ш/у «Волинське», з якого вона вийшла на пенсію, а останнє є діючим підприємством, тому вугілля вона повинна отримувати там. ВП «Ш/у «Волинське» ДП «Торезантрацит» її направили в УСЗН, оскільки вони не є правонаступниками ліквідованої шахти «Шахта «Розсипненська № 2».
Просить визнати протиправною відмову УСЗН по оформленню пільг на побутове вугілля, зобов'язати УСЗН прийняти документи по наданні їй грошової компенсації на придбання палива на побутові потреби; зобов'язати УСЗН надати їй пільги на придбання палива на побутові потреби відповідно до Порядку надання пільг на придбання твердого побутового палива відповідно до Порядку надання пільг на придбання твердого палива та скрапленого газу за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженим ПКМУ № 77 від 31.01.2007 року та № 887 від 12.08.2009 року зі змінами, затвердженими ПКМУ №831 від 13.112.2013 року з врахуванням ст.48 Гірничого закону України та Бюджетного кодексу України за 2013 рік (а.с.2).
11.04.2014 року до початку розгляду справи по суті позивач подав заяву, в якій свої вимоги виклав у новій редакції, просив визнати відмову УСЗН щодо оформлення пільг на придбання побутового палива протиправною, зобов'язати відповідача прийняти документи на отримання пільг на придбання побутового вугілля та зобов'язати відповідача надати йому пільги на придбання побутового вугілля та скрапленого газу за рахунок державного бюджету з урахуванням ст.48 Гірничого закону України за 2013 рік (а.с.76).
У судове засідання позивач, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, не з'явився. До суду направив заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує у повному обсязі (а.с.81).
Представник відповідача УСЗН, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився. До суду надійшла заява з проханням розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги не визнає (а.с.90).
До суду надійшли письмові заперечення, в яких зазначено, що позивач вийшов на пенсію 21 серпня 1999 року з вугледобувного підприємства шахти «Розсипнянська». Таким чином, ОСОБА_1 є пенсіонером діючого підприємства ВП «Шахтоуправління Волинське» ДП «Торезантрацит». На підставі архівної довідки відособленого підрозділу «Шахтоуправління «Волинське» Державного підприємства «Торезантрацит» шахта «Розсипнянська № 2» була відокремлена із складу ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» з 01.01.2002 року. Таким чином у 1999 року шахта «Розсипнянська № 2» не була самостійною юридичною особою, а входила до складу Шахтоуправління «Волинське», яке є діючим підприємством. Останнє вугледобувне підприємство, з яким позивач перебував у трудових відносинах - є шахтоуправління «Волинське», яке на теперішній час є діючим та входить до складу Державного підприємства цим позивачу правомірно повідомлено про відмову у наданні пільги на тверде пічне побутову паливо згідно ст.48 Гірничого Закону України (а.с.38-39).
Представник третьої особи ДП «Торезантрацит», повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився. До суду надійшла заява з проханням розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги підтримує (а.с.89).
До суду надійшов письмовий відзив, в якому зазначено, що позивач була прийнята на роботу з 11.09.1974 року в шахтоуправління «Волинське» де працювала по 03.08.1999 рік. Перед виходом на пенсію 21.08.1999 року позивач працювала на ділянці ЕМО-2 шахти «Розсипнянська № 2», яка входила до складу ДВАТ Шахтоуправління «Волинська», перетвореної в «Шахтоуправління «Волинське». З 01.01.2002 року шахта «Розсипнянська № 2» виділена із складу ДВАТ «Шахтоуправління» Волинське» та на її базі утворено Державне підприємство «Шахта» «Розсипнянська № 2», яка є правонаступником майнових прав та обов'язків ДВАТ «Шахтоуправління» Волинське», пов'язаних з діяльністю шахти «Розсипнянська № 2» (у тому числі обов'язків по забезпеченню побутовим паливом пенсіонерів, які виходили на пенсію під час роботи на шахті «Розсипнянська № 2»). Наказом № 120 від 07.03.2003 року Мінтопенерго України відокремлений підрозділ «Шахтоуправління» Волинське» увійшло до складу ДП «Торезантрацит». Обов'язки по забезпеченню паливом пенсіонерів, які виходили на пенсію під час роботи на шахті «Розсипнянська № 2», не передавалися. ДП «Торезантрацит» не є правонаступником шахти «Розсипнянська № 2» і підстав для забезпечення вугіллям пенсіонерів ліквідованої шахти «Розсипнянська № 2» не має. Вважає, що УСЗН безпідставно відмовляє позивачу у надані пільг на придбання твердого побутового палива (а.с.45-46).
Представник третьої особи ДП «Донвуглереструктурізація», повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився. До суду подав заяву, в якій просив розглянути справу у його відсутність, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню (а.с.17).
До суду надійшов його письмовий відзив, в якому зазначено, що наказом №87 від 15.02.2002 року Міністерства палива та енергетики діяльності ДП «Шахта «Розсипненська №2» була передана для здійснення фізичної ліквідації до ДП «Донвуглереструктуризація». На момент призначення позивачу пенсії 21.08.1999 року він працював на ДП «Шахта «Розсипненська №2» ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське». Згідно з наказом Мінпалива та енергетики України від 24.12.2001 року №683 ДП «Шахта «Розсипненська №2» виділена зі складу ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» та визначена правонаступником прав та обов'язків ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» в частині майна, переданого до статутного фонду державного підприємства згідно з розділовим балансом. Пунктом 15.3.5 Проекту ліквідації ДП «Шахта» «Розсипнянська № 2» передбачено забезпечення вугілля безкоштовним побутовим вугіллям 537 чоловік, пенсіонерів шахти. Під час прийняття шахти «Розсипнянська № 2» на ліквідацію у списки осіб, які мають право на забезпечення безкоштовним паливом, був включений позивач. До 2012 року включно позивач отримував безкоштовне паливо як пенсіонер шахти «Розсипнянська-2». У 2013 році фактично виконані роботи по ліквідації шахти, про що складено акт комісії. Після закінчення робіт з ліквідації підприємства, списки вуглеотримувачів були передані до УСЗН відповідно до діючого законодавства. Факт роботи позивача на шахті «Розсипнянська № 2» шахти «Волинська» Торезького виробничого об'єднання по видобутку антрациту «Торезантрацит» підтверджується архівною довідкою. ДП «Шахта «Розсипненська №2» ліквідувалася не як ділянка або структурний підрозділ, а як державне підприємство. ДП «Торезантрацит» було утворено у 2003 році шляхом злиття ВАТ ДКХ «Торезантрацит» та Ш/у «Волинське, зі складу якого ще у 2001 році була вже виділена ДП «Шахта» «Розсипнянська №2». Тому, у ДП «Торезантрацит» відсутні правові підстави для забезпечення пенсіонерів ліквідованої шахти «Розсипнянська-2» безкоштовним побутовим паливом, також відсутні підстави у ДП «Донвуглереструктуризація», оскільки фізична ліквідація шахти завершена (а.с.18-19).
Дослідивши матеріали адміністративної справи, судом фактично встановлено, що згідно з трудовою книжкою позивач з 11.09.1974р. по 03.08.1999р. працювала на різних посадах на «Шахтоуправлінні "Волинське» Торезького виробничого об'єднання по видобутку антрациту «Торезантрацит»; наказом від 04.08.1999 року № 76/к звільнена у зв'язку із скороченням штатів по ч.1 ст.40 КЗпП України (а.с.3-4).
Згідно із наказом Шахтоуправління «Волинська» Торезького виробничого об'єднання по видобутку антрациту «Торезантрацит» № 92/к від 16.10.1996 року машиніст вакуум-насосної станції ділянки ВТБ «Волинська» ОСОБА_1 переведена машиністом підйому з 16.10.1996 року та направлена на ділянку ЕМО «Розсипяннська-2» (а.с.70).
Згідно з випискою із наказу ДВАТ Шахтоуправління «Волинське» Торезького виробничого об'єднання по видобутку антрациту «Торезантрацит» № 76/к від 04.08.1999 року машиніст підйомних машин ділянки ЕМО-2 ОСОБА_1 звільнена з 03.08.1999р. за скороченням численності робітників по ст.40 ч.1 КЗпП України (а.с.71). У особовій картці виписаної на ім'я ОСОБА_1 вказані призначення та переміщення позивача (а.с.72).
У розпорядженні ВП «Шахтоуправління «Волинське» ДП «Торезантрацит» №12 від 25.02.2014 року вказано, що згідно з планом гірничих виробіток шахти «Розсипнянська-2» 03.08.1999 року ділянка ЕМО-2 знаходиться на шахті «Розсипнянська-2», яка входила до складу ДВАТ Шахтоуправління «Волинське» дочірнє підприємство ДХК «Торезантрацит» (а.с.73).
Згідно з архівною довідкою ВП «Шахтоуправління «Волинське» ДП «Торезантрацит» від 25.12.2014 року позивач працювала в «Шахтоуправлінні «Волинське» з 11.09.1974 року по 03.08.1999 року; звільнена за скороченням штатів робітників п.1 ст.40 КЗпП України з ділянки ЕМО-2 «Розсипяннська-2» ДВАТ «Ш/у» «Волинське» ДХК «Торезантрацит» (машиніст підйомних машин) (наказ № 76/к від 04.08.1999р.). Підстави видачі: книги наказів, особиста картка, табеля обліку спусків в шахту та виїздів із шахти, особистий рахунок № 2816, тому вона приймається судом до уваги (а.с.49). Дана довідка є оригіналом, має усі необхідні реквізити, у тому числі штамп, печатку, підписи посадових осіб, тому вона приймається судом до уваги.
Листом від 30.12.2013 року ДП «Торезантрацит» на адресу позивача повідомило, що позивач працював на ліквідованій шахті «Розсипнянська №2, яка у 2002р. припинила свою діяльність шляхом ліквідації та передачі її до складу ДП «Донвуглереструктуризація», останнє після закінчення робот з ліквідації передало списки осіб, які мають право на пільги по забезпеченню вугілля на побутові потреби в УСЗН (а.с.7).
Позивач є пенсіонером, отримує пенсію по віку з 21.08.1999 року пожиттєво, їй видане пенсійне посвідчення НОМЕР_1 (а.с.9).
УСЗН листом від 29.11.2013 року звернулося до ВП «Ш/у «Волинське» про надання архівної довідки про роботу ОСОБА_1, яка на момент виходу на пенсію 21.08.1999 року працювала на ВП «Ш/у «Волинське» (а.с.47).
Згідно з довідкою ДП «Донвуглереструктуризація» від 15.04.2014 року ОСОБА_1, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1, забезпечувалася безкоштовним побутовим паливом згідно з ст.48 Гірничого Закону України як пенсіонер ліквідованої шахти «Розсипнянська №2» з початку ліквідації (2002р.) до повної її фізичної ліквідації (2012р.) (а.с.83).
Згідно з довідкою виконавчого комітету Розсипненської селищної ради від 14.04.2014 року, ОСОБА_1 зареєстрована АДРЕСА_2 в будинку, який має пічне опалення, склад її сім'ї складає тільки вона (а.с.84).
Наказом Міністра вугільної промисловості УРСР від 24.04.1956р. № 77-5 «Про включення в число діючих підприємств шахти №2 Розсипнянськой тресту Чистяковантрацит» затверджений акт прийомки в експлуатацію шахти № 2 Розсипнянської тресту Чистяковантрацит; шахта №2 Розсипнянська включена в число діючих підприємств тресту Чистяковантрацит (а.с.50).
27.08.1976 року наказом Міністерства вугільної промисловості СРСР № 162 вугледобувні виробничі одиниці, до складу яких входять дві або більше шахт, необхідно іменувати технічними одиницями, шахтоуправліннями, у т .ч. Шахтоуправління «Волинське» (а.с.51-52).
05.07.1977 року наказом Міністра вугільної промисловості СРСР № 129 введена до складу шахтоуправління «Волинське» виробничого об"єднання "Торезантрацит" в якості технічної одиниці шахта «Розсипненська» (а.с.53-55).
Згідно з наказом Міністра вугільної промисловості СРСР від 22.12.1988р. № 242 «Про створення шахт «Волинська» та «Річна» ВО «Торезантрацит»» «Шахтоуправління «Волинське» Торезького виробничого об'єднання з видобутку антрациту «Торезантрацит» перетворено на «Шахта «Волинська» та «Шахта «Річна» Торезького виробничого об'єднання з видобутку антрациту «Торезантрацит». До складу «Шахта «Волинська» увійшли шахти: «Волинська» та «Розсипнянська № 2» (а.с.56).
29.09.1995 року наказом №139 Торезького виробничого об'єднання по видобутку антрациту «Торезантрацит» проведено реорганізацію структури виробничого об'єднання з 01.10.1995 року шляхом з'єднання на базі структурної одиниці шахт «Волинська» та «Річна», структурну одиницю - шахтоуправління «Волинське» з виробничою потужністю 450 тис.т вугілля на рік з технічними одиницями шахта «Волинська» та шахта «Річна» (а.с.57.).
28.06.1996р. наказом №297а Міністра вугільної промисловості України шахтоуправління «Волинське» реорганізовано в ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» (а.с.58-60).
30.12.1996 року наказом №665 Міністра вугільної промисловості України створена ДХК «Торезантрацит», у складі якої зазначено в якості дочірнього підприємства ДВАТ шахтоуправління «Волинське» (а.с.67,61).
Наказом №683 Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2001 року реорганізовано ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» - дочірнє підприємство (ДП) ДХК «Торезантрацит» шляхом виділення з його складу структурного підрозділу «Шахта «Розсипнянська № 2» та створено на його базі Державне підприємство «Шахта «Розсипнянська № 2» , яке є правонаступником прав та обов'язків ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» (а.с.68).
Наказом № 87 Міністерства палива та енергетики України від 15.02.2002 року ліквідовано ДП «Шахта «Розсипнянська № 2» та створено ліквідаційну комісію (а.с.27,63).
Наказом №120 від 07.03.2003 року реорганізовано ВАТ ДКХ «Торезантрацит» та державні відкриті акціонерні товариства «Шахта «Прогрес», Шахта ім.Л.І.Лутугіна», Шахта ім. К.І.Кисельова, Шахта № 3-біс, «Шахтоуправління «Волинське» та інші шляхом їх злиття та створення на їх базі ДП «Торезантрацит» (а.с.64).
Перетворення Шахтоуправління «Волинське» та його підстави (у тому числі вказані вище накази) зазначені у довідці ВП «Шахтоуправління «Волинське» ДП «Торезантрацит» від 28.02.2014 року (а.с.6,48).
Згідно з п.15.3.5 Проекту ліквідації шахти «Розсипненська №2» Шахтоуправління «Волинське» ДХК «Торезантрацит» обов'язок по забезпеченню безоплатним побутовим паливом позивача як пенсіонера шахти до закінчення повної фізичної ліквідації шахти, до 2012 року включно, було покладено на ДП «Донвуглереструктурізація». Після ліквідації шахти забезпечення вугіллям проводиться місцевим органом виконавчої влади за рахунок передбачених на ці цілі коштів (а.с.31,32). У списку пенсіонерів шахти «Розсипнянська №2» на утримання квартирного вугілля з ДЛШ зазначений і позивач (а.с.35).
Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 11.02.2013 року №52 затверджений Акт комісії з розгляду підсумків фактичного виконання робіт та заходів, передбачених проектом ліквідації шахти «Розсипнянська № 2», яким роботи з її ліквідації визнані закінченими у повному обсязі, відповідно з проектом ліквідації (а.с.28,29-30).
Актом прийому-передачі списку вуглеотримувачів шахти «Розсипненська» №2 від 26.02.2013 року управлінню соціального захисту населення переданий перелік осіб (на 160 осіб), які забезпечувалися вугіллям ДП «Донвуглереструктуризація», та які мають право на безплатне забезпечення твердим побутовим паливом згідно із ст.48 Гірничого Закону України, в якому зазначений і позивач (а.с.34,35). Згідно акту прийому-передачі статей балансу ДП Шахта «Розсипнянська-2» передано Шахті «Розсипнянська-2» зобов'язання по сплаті, зокрема, заборгованості по заробітній платі, аліментах, по відшкодуванню шкоди за регресними позовами станом на 01 березня 2002 року (а.с.65).
Згідно з повідомленням УСЗН від 11.12.2013 року позивач отримав відмову у наданні пільг на тверде пічне побутове паливо згідно статті 48 Гірничого Закону України, оскільки вийшов на пенсію з діючого підприємства шахтоуправління «Волинське» (а.с.8).
Згідно з статутом ДП «Донвуглереструктурізація» воно є юридичною особою, не є правонаступником прав і обов'язків збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, що ліквідуються, які пов'язані з їх господарською діяльністю (а.с.23-25).
У положенні УСЗН та Довідці ЄДРПОУ вказано, що Управляння соціального захисту населення Торезької міської ради є юридичною особою публічного права (а.с.41,42-43).
У статуті ДП «Торезантрацит» вказано, що воно є юридичною особою, є правонаступником прав та обов'язків «Шахтоуправління «Волинське» згідно з передавальним балансом (а.с.68-69). Згідно з витягом з ЄДРПОУ Відокремлений підрозділ «Шахтоуправління Волинське» Державного підприємства «Торезантрацит» не є юридичною особою (а.с.67).
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статі 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справ керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності відповідно до ч.2 ст.71 КАС України покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з постановою КМУ № 77 від 31.01.2007 року «Про затвердження порядку надання пільг на придбання твердого палива за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетом» (далі - Постанова) передбачено, що визначення права на пільги на тверде побутове паливо відповідно до Гірничого закону України покладено на управління праці та соціального захисту населення на підставі відомостей із трудової книжки та пенсійного посвідчення.
Таким чином, відповідач у справі - суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладений обов'язок щодо визначення права на пільги на тверде побутове паливо.
За приписами абз.1 та 4 п. 4 Постанови № 77 для призначення пільг з придбання твердого палива і скрапленого газу особи (крім осіб, які мають право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 Гірничого закону України) звертаються до управлінь праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, структурних підрозділів з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (крім мм. Києва і Севастополя) рад (далі - уповноважений орган) або до сільських, селищних рад за зареєстрованим місцем проживання (або за фактичним місцем проживання, якщо особи перебувають на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, за фактичним місцем проживання за рішенням комісій, утворених місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідно до пункту 4 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, з відповідною заявою, до якої додають довідку про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі.
У разі коли на підставі записів у трудовій книжці особи, яка має право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 Гірничого закону України, неможливо встановити факт виходу на пенсію з ліквідованого гірничого підприємства (ліквідація, реорганізація, перейменування), до уповноваженого органу за його запитом надається архівна довідка або довідка Міненерговугілля про зміни, які відбулися на гірничому підприємстві з моменту виходу на пенсію особи до ліквідації зазначеного підприємства, та копії підтвердних документів (розпорядження, накази).
Частинами 5-8 ст. 48 Гірничого закону України передбачено, що після ліквідації або консервації гірничого підприємства забезпечення вугіллям на побутові потреби здійснюється в межах тарифної угоди правонаступником таким категоріям осіб: непрацевлаштованим працівникам за переліком професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України; пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах: на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків і не менше ніж 7 років 6 місяців - для жінок; на роботах, пов'язаних з підземними умовами, - не менше ніж 15 років для чоловіків і не менше ніж 12 років 6 місяців - для жінок; на роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше ніж 15 років - для жінок; пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах та мають загальний пільговий стаж на підземних роботах та/або роботах, пов'язаних з підземними умовами, та/або роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках, - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше 15 років - для жінок; інвалідам праці; особам, інвалідність яких настала внаслідок загального захворювання у разі, якщо вони користувалися цим правом до настання інвалідності; сім'ям працівників, які загинули (померли) на підприємствах » видобутку (переробки) вугілля, які отримують пенсії у зв'язку з втратою годувальника; членам сімей (вдовам) працівників, які загинули (померли) на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, які мають право на пенсію у зв'язку із втратою годувальника, а також померлих пенсіонерів, які за життя мали таке право.
При цьому особи, зазначені в частині п'ятій цієї статті, які мають право на забезпечення вугіллям на побутові потреби та пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) бурого вугілля, можуть забезпечуватися замість вугілля, за умови пристосованості системи опалення, торф'яними брикетами.
Зазначені категорії осіб користуються правом на безоплатну доставку вугілля або торф'яних брикетів. Фінансування заходів щодо безоплатного забезпечення вугіллям або торф'яними брикетами на побутові потреби провадиться за рахунок коштів, виділених на ліквідацію або консервацію гірничого підприємства, після закінчення цієї роботи -правонаступником.
Особи, зазначені в частині п'ятій цієї статті, які проживають у будинках, що мають центральне опалення, отримують компенсацію за оплату електроенергії, газу та центрального опалення житла, що виплачується за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач працювала у вугільній галузі на вугледобувних підприємствах більше 20 років, що підтверджується трудовою книжкою, архівною довідкою; вона перебуває на пенсійному обліку.
Відповідно до ст. 44,45 Гірничого закону України припинення діяльності гірничих підприємств здійснюється у формі ліквідації, реорганізації або консервації гірничих підприємств.
Гірниче підприємство підлягає ліквідації, реорганізації або консервації у випадках, передбачених Кодексом України про надра, в порядку, встановленому Законом України «Про підприємства в Україні» та цим Законом.
Ліквідація або консервація гірничого підприємства здійснюється за проектом, затвердженим власником (керівником) гірничого підприємства, який включає соціально-економічне обґрунтування, технічне рішення, пропозиції про можливе відновлення гірничих робіт, використання гірничих виробок, будівель, споруд іншого призначення, заходи, спрямовані на запобігання небезпечному впливу на інші підприємства, довкілля та людей, та який пройшов екологічну, технічну та інші види експертиз, а також погоджений в установленому законодавством порядку з органами гірничого нагляду, органами місцевого самоврядування та іншими заінтересованими органами.
Проект ліквідації або консервації гірничого підприємства затверджується одночасно з комплексним планом соціального захисту працівників, які вивільняються, розвитку соціальної інфраструктури та з визначенням джерел фінансування цих заходів. Технічне рішення передбачає видалення (виймання) матеріальних цінностей підприємств, що ліквідуються або консервуються, з гірничих виробок (будівель, споруд) або передачу їх правонаступникам.
Питання правонаступництва гірничих підприємств, що ліквідуються або консервуються, вирішуються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства.
Частиною 2 статті 102 Бюджетного кодексу України передбачено, що за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг на придбання твердого пічного палива надаються пільги, особам, які мають таке право згідно із статтею 48 Гірничого закону України, - з розрахунку вартості 3,1 тони вугілля на побутові потреби на домогосподарство на рік.
Позивач пред'явив позов про визнання протиправними дії, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, стверджує, що має право на пільги по отриманню безкоштовного побутового палива.
Згідно п.12.11. Галузевої угоди між Міністерством палива та енергетики України і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості України (з доповненнями і змінами) обов'язок з забезпечення паливом на побутові потреби осіб, звільнених в зв'язку з ліквідацією підприємства, виробничої (структурної) одиниці покладається на правонаступника. Мінпаливенерго відповідно до вимог ст. 45 Гірничого закону України підготує і внесе на розгляд Кабінету Міністрів України пропозицію про визначення правонаступника із соціальних гарантій після повної ліквідації вугільних Підприємств.
Згідно п.12.10.8 Угоди на підприємствах, що ліквідуються, забезпечення працівників побутовим паливом здійснюється за рахунок бюджетних коштів.
Відповідно до Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, затвердженого ПКМУ від 27.08.1997 № 939, датою фізичної ліквідації гірничого підприємства вважається дата затвердження Мінвуглепромом актів прийняття відповідних робіт, а також визначення правонаступника щодо соціального захисту осіб відповідно до частини 5 статті 48 Гірничого закону України.
Частиною 5 статті 111 ЦК України передбачено, що юридична особа є ліквідованою з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 23 січня 2014 року Державне підприємство «Шахта «Розсипнянська № 2» не виключено з єдиного державного реєстру (а.с.85-87).
Таким чином, позивач вийшов на пенсію 21.08.1999 року з вугледобувного підприємства шахта «Розсипнянська-2». Відповідно до положень ст.48 Гірничого Закону України має право на отримання палива на побутові потреби як пенсіонер, який пропрацював на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля. 11.12.2013 року позивач отримав відмову у наданні пільг на тверде пічне побутове паливо згідно статті 48 Гірничого Закону України, оскільки вийшов на пенсію з діючого підприємства шахтоуправління «Волинське».
Суд не приймає до уваги позицію відповідача, що позивач вийшла на пенсію з діючого на теперішній час підприємства шахтоуправління «Волинське» ДП «Торезантрацит», виходячи з того, що на момент призначення позивачу пенсії 21.08.1999 року вона працювала на ДП «Шахта «Розсипненська №2» ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське». Наказом Мінпалива та енергетики України від 24.12.2001р. №683 ДП «Шахта «Розсипненська №2» виділена зі складу ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» та визначена правонаступником прав та обов'язків ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» в частині майна, переданого до статутного фонду державного підприємства згідно з розділовим балансом.
Пунктом 15.3.5 Проекту ліквідації ДП «Шахта» «Розсипнянська № 2» передбачено забезпечення вугілля безкоштовним побутовим вугіллям пенсіонерів шахти. Під час прийняття шахти «Розсипнянська № 2» на ліквідацію у списки осіб, які мають право на забезпечення безкоштовним паливом, був включений позивач. До 2012 року включно позивач отримував безкоштовне паливо як пенсіонер шахти «Розсипнянська-2». У 2013 році фактично виконані роботи по ліквідації шахти, про що складено акт комісії. Після закінчення робіт з ліквідації підприємства, списки вуглеотримувачів були передані до УСЗН відповідно до діючого законодавства. Факт роботи позивача на шахті «Розсипнянська № 2» шахти «Волинська» Торезького виробничого об'єднання по видобутку антрациту «Торезантрацит» підтверджується архівною довідкою. ДП «Шахта «Розсипненська №2» ліквідувалася не як ділянка або структурний підрозділ, а як державне підприємство. ДП «Торезантрацит» було утворено у 2003 році шляхом злиття ВАТ ДКХ «Торезантрацит» та Ш/у «Волинське, зі складу якого ще у 2001 році була вже виділена ДП «Шахта» «Розсипнянська №2». Тому, у ДП «Торезантрацит» відсутні правові підстави для забезпечення пенсіонерів ліквідованої шахти «Розсипнянська-2» безкоштовним побутовим паливом, також відсутні підстави у ДП «Донвуглереструктуризація», оскільки фізична ліквідація шахти завершена.
Зазначені документи підтверджують, що постановою КМУ №831 від 13.11.2013 року «Про зміни, що вносяться до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 77 і від 12 серпня 2009 року № 887» пункт 4 Порядку надання пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам доповнено новим абзацом такого змісту: «У разі коли на підставі записів у трудовій книжці особи, яка має право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 Гірничого закону України, неможливо встановити факт виходу на пенсію з ліквідованого гірничого підприємства (ліквідація, реорганізація, перейменування), до уповноваженого органу за його запитом надається архівна довідка або довідка Міненерговугілля про зміни, які відбулися на гірничому підприємстві з моменту виходу на пенсію особи до ліквідації зазначеного підприємства, та копії підтвердних документів (розпорядження, накази)»..
Аналізуючи встановлені обставини та вище приведені норми закону, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки позивач має право пільги на придбання вугілля на побутові потреби, підприємство, з якого він вийшов на пенсію знаходиться у стані припинення, роботи по його ліквідації завершені, надання пільг на придбання твердого пічного палива здійснюється за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг на придбання твердого пічного згідно із статтею 48 Гірничого закону України.
Відповідно до ч.1, ч.3 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Тому на користь позивача підлягає стягненню з місцевого бюджету України судовий збір, сплачений позивачем у сумі 73 грн. 08 коп. (а.с.1).
Керуючись ст.ст.19 Конституції України, Бюджетного кодексу України, Гірничим Законом України, п.12.11 Галузевої угоди між Міністерством палива та енергетики України і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості України, Порядком надання пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам», затвердженого ПКМУ № 77 від 31 січня 2007 року, Порядком надання компенсації особам, які мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках з центральним опаленням, затвердженого ПКМУ № 887 від 12.08.2009 року, ПКМУ № 831 від 13.11.2013 року «Про зміни, що вносяться до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 77 і від 12 серпня 2009 року №887", ст.ст.2,8,9,10,19,69-71,79,86,87,94,98,99,100,102,104,105,158-163,185, 186,254 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В :
Визнати дії Управління соціального захисту населення Торезької міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у наданні пільг на придбання побутового палива відповідно до статті 48 Гірничого Закону України протиправним.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області прийняти документи ОСОБА_1 для оформлення пільг на придбання вугілля на побутові потреби.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області надати ОСОБА_1 пільги на придбання побутового вугілля та скрапленого газу за 2013 рік відповідно до статті 48 Гірничого Закону України у розмірі, встановленому діючим законодавством.
Стягнути з місцевого бюджету міста Тореза на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору у розмірі 73 грн. 08 коп.
Повний текст постанови виготовлений 21 квітня 2014 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Торезький міський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Т. В. Стріжакова