Ухвала суду № 38313620, 15.04.2014, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2014
Номер справи
2а/2370/4565/2012
Номер документу
38313620
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а/2370/4565/2012 Головуючий у 1-й інстанції: Орленко В.І. Суддя-доповідач: Борисюк Л.П.

У Х В А Л А

Іменем України

15 квітня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді суддів при секретаріБорисюк Л.П., Ключковича В.Ю., Петрика І.Й. Чайка О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Фаворит-2003» на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 03 січня 2013 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фаворит-2003» до Управління з питань державної реєстрації суб'єктів господарювання виконавчого комітету Черкаської міської ради, Соснівського відділу державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції про визнання недійсною державної реєстрації юридичної особи, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В листопаді 2012 року ТОВ «Фаворит-2003» звернулося до Черкаського окружного адміністративного суду із позовом до Управління з питань державної реєстрації суб'єктів господарювання виконавчого комітету Черкаської міської ради, Соснівського відділу державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог просило визнати недійсною державну реєстрацію юридичної особи Соснівського відділу державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції, яка здійснена без утворення юридичної особи - Соснівського відділу державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції та зобов'язати державного реєстратора управління з питань державної реєстрації суб'єктів господарювання виконавчого комітету Черкаської міської ради внести відповідний запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 03 січня 2013 року в задоволенні позову відмовлено.

Позивач, не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.

Згідно ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 20.03.2007 державним реєстратором виконавчого комітету Черкаської міської ради було внесено до Єдиного державного реєстру запис № 1 026 102 0000 007554 про проведення державної реєстрації юридичної особи - Соснівського відділу державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції, ідентифікаційний код 34998129, місцезнаходження: 18003, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Енгельса, 118/1.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що в порушення вимог ч. 2 ст. 81 Цивільного кодексу України, ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», державна реєстрація Соснівського відділу державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції відбулася за відсутності рішення уповноваженого органу про створення юридичної особи - указу Президента України про утворення Міністерства юстиції України та його структурного підрозділу Соснівського відділу державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції та (або) розпорядчого акту Черкаської міської ради.

Крім цього, за твердженням позивача, 13.12.2010 державний виконавець Соснівського відділу державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції при винесенні постанови про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження, постанови про розшук майна боржника у виконавчому провадженні ВП № 22194383 при примусовому виконанні наказу Господарського суду Черкаської області від 26.10.2010 № 02/1699 про стягнення з ТОВ «Фаворит-2003» на користь Приватного виробничого підприємства «Черкаське шляхове ремонтно-будівельне управління» заборгованості на загальну суму 519 179,55 грн., діяв від імені юридичної особи, яка не має правоздатності та дієздатності як юридична особа публічного права унітарної Республіки України.

За таких обставин, позивач вважає юридичну особу - Соснівський відділ державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції не створеним у зв'язку з чим звернувся до суду з вказаним вище позовом.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи колегія суддів виходить з наступного.

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулює Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15 травня 2003 року № 755-IV (далі - Закон № 755-IV).

Державна реєстрація є одним із способів впливу держави на формування та розвиток публічно-правових відносин.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону № 755-IV, дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.

Об'єднання громадян, політичні партії, державні органи та органи місцевого самоврядування, асоціації органів місцевого самоврядування, банки, торгово-промислові палати, фінансові установи (у тому числі кредитні спілки), біржі, інші установи та організації, для яких законом встановлені особливості державної реєстрації, набувають статусу юридичної особи лише з моменту їх державної реєстрації у порядку, встановленому цим Законом (ч. 3 ст. 3 Закону № 755-IV).

Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 755-IV, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Особливості державної реєстрації центральних органів виконавчої влади визначені ст. 24-1 Закону № 755-IV.

Так, державна реєстрація новоутвореного та утвореного в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення центрального органу виконавчої влади як юридичної особи здійснюється у триденний строк з дня набрання чинності актом Президента України про призначення керівника відповідного центрального органу виконавчої влади.

Для здійснення державної реєстрації керівник центрального органу виконавчої влади або уповноважена ним особа подає державному реєстратору:

заповнену реєстраційну картку на здійснення державної реєстрації юридичної особи;

засвідчену копію акта Президента України про призначення керівника центрального органу виконавчої влади.

Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що однією з підстав для проведення державної реєстрації центрального органу виконавчої влади є засвідчена копія акта Президента України про призначення керівника центрального органу виконавчої влади, а не указ Президента України про утворення центрального органу виконавчої влади.

Таким чином, безпідставними є твердження позивача про те, що відсутність указу Президента України про створення Міністерства юстиції України є підставою вважати, що такий центральний орган не створений та не мав повноважень створювати установи, організації, що належать до сфери управління цього міністерства, зокрема, районні відділи Державної виконавчої служби.

Згідно ч. 1 ст. 24 Закону № 755-IV, для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення або в разі подання електронних документів подати опис, що містить відомості про надіслані електронні документи, в електронній формі) такі документи:

заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи;

примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом;

два примірники установчих документів (у разі подання електронних документів - один примірник);

документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи. У разі подання електронних документів для проведення державної реєстрації юридичної особи підтвердженням внесення плати за проведення державної реєстрації юридичної особи є примірник електронного розрахункового документа, засвідченого електронним цифровим підписом;

інформацію з документами, що підтверджують структуру власності засновників - юридичних осіб, яка дає змогу встановити фізичних осіб - власників істотної участі цих юридичних осіб.

Вивченням матеріалів справи, колегією суддів встановлено, що державна реєстрація Соснівського відділу Державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції була проведена на підставі, зокрема, рішення уповноваженого органу про створення юридичної особи, а саме: копії наказу Міністерства юстиції України від 26.01.2007 № 22/5 «Про утворення відділів державної виконавчої служби у складі територіальних управлінь юстиції», копії наказу Міністерства юстиції України від 05.02.2007 № 37/5 «Про затвердження переліку відділів державної виконавчої служби» з додатком № 12; установчих документів, а саме: копії наказу Міністерства юстиції України від 03.03.2007 № 83/5 «Про затвердження Положення про районний, районний у місті, міський (міста обласного значення), міськрайонний відділ державної виконавчої служби», копії наказу Головного управління юстиції у Черкаській області від 16.03.2007 № 1-0 «Про затвердження Положення про Соснівський відділ державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції».

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що державна реєстрація Соснівського відділу державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції відбулася з дотриманням норм чинного законодавства.

Крім цього, позивачем не надано жодних доказів про наявність порушень його прав з боку відповідачів при створенні та реєстрації Соснівського відділу державної виконавчої служби державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції.

Отже, відсутність з боку відповідачів порушень прав, свобод та інтересів ТОВ «Фаворит-2003» при створенні та реєстрації Соснівського відділу державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції виключає можливість захисту судом порушеного права, а відтак, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відмову в задоволенні позову ТОВ «Фаворит-2003».

Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Фаворит-2003» на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 03 січня 2013 року - залишити без задоволення.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 03 січня 2013 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя суддя суддя Л.П. Борисюк В.Ю. Ключкович І.Й. Петрик

Повний текст ухвали складено та підписано - 18.04.2014

Головуючий суддя Борисюк Л.П.

Судді: Ключкович В.Ю.

Петрик І.Й.