ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 квітня 2014 р. Справа № 137750/12/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів :
головуючого судді: Запотічного І.І.,
суддів: Довгої О.І., Ліщинського А.М.,
при секретарі судового засідання: Гнатик А.З.,
з участю представника позивача: Завалишина Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції Закарпатської області Державної податкової служби на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23.07.2012 року по справі № 2а-5967/12/1370 за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» до Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції Закарпатської області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
06.07.2012 року Державне територіально-галузеве об'єднання «Львівська залізниця» звернулося в Львівський окружний адміністративний суд з позовом до Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції Закарпатської області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 20.06.2011 року № 28/17-2/25449675, № 27/17-2/25449675, № 26/17-2/25449675.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що висновки податкового органу щодо перерахування податку на доходи фізичних осіб за місцезнаходженням Відокремленого підрозділу «Ужгородська дирекція залізничних перевезень», а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу відокремленого підрозділу не ґрунтуються на вимогах податкового законодавства, оскільки станції, які входять до складу відокремленого підрозділу «Ужгородська дирекція залізничних перевезень», не є відокремленими підрозділами у розумінні чинного законодавства, не нараховують заробітну плату найманим працівникам та не уповноваженні сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходів фізичних осіб.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 23.07.2012 року адміністративний позов Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» задоволено в повному обсязі, визнано протиправним та скасовано податкові повідомлення - рішення від 20.06.2011 року № 28/17-2/25449675, № 27/17-2/25449675, № 26/17-2/25449675.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Ужгородська МДПІ Закарпатської області ДПС оскаржила її, подавши до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, та з наведених у ній підстав, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог ДГТО «Львівська залізниця» відмовити в повному обсязі.
Апелянт, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, явку свого представника в судове засідання не забезпечив, що не перешкоджає розгляду справи за його відсутності згідно ч.4 ст.196 КАС України.
В судовому засіданні представник позивача надав пояснення аналогічні викладеним в запереченні на апеляційну скаргу, просив залишити без змін постанову суду першої інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача та представника позивача, дослідивши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги та заперечення на апеляційну скаргу, суд апеляційної інстанції не знаходить підстав для задоволення апеляційної скарги виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, з 16.05.2012 року по 24.05.2012 року ДПІ у м.Ужгороді Закарпатської області проведено документальну позапланову виїзну перевірку Відокремленого підрозділу «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» з питань правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб за період з 01.07.2010р. по 30.03.2012р., за результатами якої складено Акт від 31.05.2012р. № 776/17-319/10/25449675 у висновках якого зазначено, що в порушення ст.168 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2756 з наступними змінами та доповненнями по Відокремленому підрозділі «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» виявлено кредиторську заборгованість з податку на доходи фізичних осіб в сумі 6 667 039,68 грн., в тому числі, по Берегівському району - 397 283,64 грн., по Турківському району Львівської області - 530 725,54 грн., Іршавському району - 92 428,26 грн., Тячівському району - 841 838,57 грн., по В.Беризнянському відділенні Ужгородського району -492101,99 грн., Хустському району -358493,87 грн., по Мукачівському району - 1428814,09 грн., по Виноградівському району -1647657,32 грн., по Свалявському району -163866,04 грн., по Воловецькому відділенні Свалявського району -183383,17 грн., по Ужгородському району -394256,30 грн. та по Перечинському відділенні Ужгородського району -136190,89 грн.
На підставі вказаного акта перевірки ДПІ у м.Ужгороді Закарпатської області прийнято податкові повідомлення-рішення від 20.06.2011р. № 28/17-2/25449675, яким збільшено Відокремленому підрозділу «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» суму грошового зобов'язання у розмірі 148751,43 грн., у тому числі, за основним платежем -136190,89 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями -12560,54 грн.; № 27/17-2/25449675, яким збільшено суму грошового зобов'язання у розмірі 441941,59 грн., у тому числі за основним платежем -394256,3 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) -47685,29 грн.; № 26/17-2/25449675, яким збільшено суму грошового зобов'язання у розмірі 545904,07 грн., у тому числі за основним платежем -492101,99 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) -53802,08 грн.
Податковий орган прийшов до переконання, що в порушення п.п.168.4.4 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України, Відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» за період з 01.07.2010 року по 31.03.2012 року перераховував податок за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління до бюджету м. Ужгород, а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу відокремленого підрозділу.
Пунктом 15.1. статті 15 ПК України передбачено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
В розумінні п.15.1 ст. 15 ПК України Відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» є структурним підрозділом ДТГО «Львівська залізниця» на підставі Положення про відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО Львівська залізниця», затвердженого Наказом Державного територіально-галузевого об'єднання від 05.11.2009 року № 689/Н, взятий на облік як платник ПДФО за місцезнаходженням суб'єкта господарювання: Закарпатська область м. Ужгород, вул.Тихого,8 та на якого покладено обов'язок зі сплати ПДФО.
Згідно ст.1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" відокремлений підрозділ юридичної особи - це філія, інший підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням та виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або представництво, що здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.
Згідно ст.64 Господарського кодексу України, підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо). Функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, Відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» станом на 16.05.2012 року складається з наступних станцій: 1) станція Чоп -393 чол.; 2) станція Великий Березний -21 чол.; 3) станція Волосянка -13 чол.; 4) станція Ставне -8 чол.; 5) станція м. Перечин -13 чол.; 6) станція Есень -22 чол.; 7) станція Струмківка -8 чол.; 8) станція Дубриничі -3 чол.
Відповідно до пп. 168.1.1 ПК України передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Згідно п.п.168.4.1 ПК України, податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України.
Статтею 64 Бюджетного кодексу України, чинною на момент виникнення правовідносин, передбачено, що податок на доходи фізичних осіб, який сплачується (перераховується) податковим агентом - юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента - юридичної особи, зараховується до відповідного місцевого бюджету за їх місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що виплачуються фізичній особі.
Згідно п.п.168.4.3 ПК України, суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу
Аналізуючи вимоги ст.64 Господарського кодексу України, колегія суддів апеляційного суду приходить до переконання про помилкове прирівнювання податковим органом станцій: Чоп, Великий Березний, Волосянка, Ставне, м. Перечин, Есень, Струмківка, Дубриничі до відокремлених підрозділів, оскільки такі є виробничими структурними підрозділами та не мають затверджених ДТГО положень, які б надавали їм статус відокремлених підрозділів та у відповідності до ч.4 цієї статті не погоджували питання про розміщення таких підрозділів ДТГО з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку, оскільки діяльність таких цехів процедури погодження не потребує.
Згідно п.176.2 ПК України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.
У разі, якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок у вигляді окремого витягу за такий підрозділ подає юридична особа до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до органу державної податкової служби за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку.
В розумінні положень ПК України, Відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» юридично наділений статусом податкового агента.
Разом з тим, з долучених до матеріалів справи податкових розрахунків за січень-березень 2012 року, поданих Відокремленим підрозділом «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» до ДПІ у м. Ужгороді, вбачається, що такі прийняті податковим органом, зауважень щодо подання податкових розрахунків за неналежністю ДПІ у м. Ужгороді не представлено.
Відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» обов'язки в частині нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету повністю виконав, сплативши (перерахувавши) суми податку за своїм місцезнаходженням: до бюджету м. Ужгорода.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, колегія суддів апеляційного суду приходить до переконання про помилковість тверджень апелянта щодо обов'язку нарахування та сплати спірного податку за місцезнаходженням структурних підрозділів Відокремленого підрозділу «Ужгородська дирекція залізничних перевезень».
Доводи апелянта викладені в апеляційній скарзі не спростовують висновків суду першої інстанції про задоволення позовних вимог ДТГО «Львівська залізниця».
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів апеляційного суду вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ч.3 ст. 160, ст.ст.167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції Закарпатської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23.07.2012 року по справі № 2а-5967/12/1370 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя І.І. Запотічний
Судді О.І.Довга
А.М.Ліщинський
Повний текст ухвали складений 17.04.2014 року.