Провадження по справі № 2-а/260/77/2014
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 березня 2014 року Ленінського районний суд м. Донецька у складі:
головуючий суддя Трофименко Л.Р.
при секретарі Ткач Є.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку Ради, Управління Державної казначейської служби України у м. Донецьку про скасування рішення відповідача та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідачів та просить визнати дії Управління праці то соціального захисту населення Куйбишевської районної в м. Донецьку ради протиправними, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок виплаченої допомоги по догляду за дитиною, у розмірі, встановленому правлінням фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до 6 років. В обґрунтування свої позовних вимог позивачка вказала, вона має на утриманні малолітню дитину - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим перебуває на обліку у відповідача та відповідно до листа відповідача про надання державної допомоги сім'ями з дітьми на підставі наказу з підприємства мені призначено по 24.12.2015 рік грошову допомогу, як застрахованій особі у розмірі 130,00 гривень виплату якої здійснює відповідач. Вважає дії відповідача по нарахуванню та виплаті їй вказаної допомоги у зазначеному розмірі протиправними, так як позивач застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, та на відносини щодо виплати їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку поширюються норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», де відповідно до ст. 43 зазначеного Закону допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
В судове засідання позивач не з'явилась, але надала заяву у якій позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила розглянути справу у її відсутність.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, надав до суду заперечення до позову у якому просили відмовити у задоволенні позову. Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАСУ у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що позивачка, має на утриманні малолітню дитину - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується наданою суду копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с. 7).
У судовому засіданні встановлено, що позивачка, перебуває на обліку у відповідача, Управління праці то соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради, та їй призначена допомога по догляду за дитиною до трьох років та при народженні дитини: ОСОБА_2, 24.12.2012.
Згідно довідки, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Ленінської районної в м. Донецьку ради № 137 від 24.02.2014 року, позивач отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 11.02.2013 року по 24.12. 2015 року у розмірі 130,00 грн. (а.с 10).
Статтею 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних приватних заходів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 № 107-VІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України від 21.11.1992 № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001 р., який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.
Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені відповідні зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Зокрема, змінами до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» було виключено статті 40-44.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 (далі - рішення № 10-рп/2008) визнано неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункту 25 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо виключення статей 40-44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Проте, ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» установлено, що у 2009 р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Аналогічним чином врегульовано спірні правовідносини у 2010 р. ст. 45 Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік».
В зв'язку з тим, що у передбачений законом спосіб положення Законів України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та «Про Державний бюджет України на 2010 рік» не визнано неконституційними та не скасовано, у 2009-2010 р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначалась та виплачувалась у відповідності до п. 22 Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми».
Оскільки ані Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», ані іншими Законами, не встановлювалось на 2011р. інший, ніж у Законах України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» розмір допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 01.01.2011 р. регулюються Законами України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», а положення Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не може. Отже, з 01.01.2011р. у відповідача виник обов'язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених Законами України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Оскільки у справі, що розглядається, суд встановив, що спір виник щодо виплати допомоги особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд дійшов висновку, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»), відповідно до статті 43 допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
На підставі викладеного, керуючись ст. 46 Конституції України, ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ст.ст. 11, 17, 18, 71, 86, 88, 99, 100, ч. 4 ст. 128, 159-163, КАС України, -
П О С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку Ради, Управління Державної казначейської служби України у м. Донецьку про скасування рішення відповідача та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради в частині призначення ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до 3 років працюючим жінкам з 28.08.2013 року по 24.12.2015 року у розмірі 130,00 гривень.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної в м. Донецьку ради призначити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до 3 років працюючим жінкам з 28.08.2013 року по 24.12.2015 року у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років на поточний рік.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної в м. Донецьку ради здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років на поточний рік з 28.08.2013 року до дати досягнення її сином трирічного віку.
Витрати по сплаті судового збору у розмірі 73,08 грн. компенсувати за рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а особами, які приймали участь у справі, але не були присутні під час проголошення постанови у 10-ти денний строк з дня отримання її копії.
Суддя: Трофименко Л.Р.