Ухвала суду № 38302809, 17.04.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2014
Номер справи
296/8901/13-а
Номер документу
38302809
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Сингаївський О.П.

Суддя-доповідач:Котік Т.С.

ПОСТАНОВА

іменем України

"17" квітня 2014 р. Справа № 296/8901/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Котік Т.С.

суддів: Жизневської А.В.

Малахової Н.М.,

при секретарі Хаюк Т.В. ,

за участю представника позивача

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Житомирської міської ради на постанову Корольовського районного суду м. Житомир від "27" лютого 2014 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Керуюча Компанія "КомЕнерго-Житомир" до Конкурсної комісії з визначення виконавців послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в м.Житомирі, організатора конкурсу на визначення виконавців послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в м.Житомирі Управління житлового господарства Житомирської міської ради, Житомирської міської ради визнання недійсним та скасування результатів конкурсу,- ,

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Керуюча Компанія «КомЕнерго-Житомир» звернулося до суду з позовом та з урахуванням змінених позовних вимог просило визнати результати конкурсу на визначення виконавців послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в житлових будинках комунальної власності м. Житомира, інформацію щодо якого оголошено в газеті «Місто» від 25 липня 2013 року № 29 (856), оформлені протоколом №3 від 02.09.2013року по лотам № 5, №6, №7, №9, №10, №12 та №13 недійсними та скасувати результати конкурсу по зазначеним лотам.

В обґрунтування вимог зазначало, що порушення, допущені при проведенні конкурсу свідчать про його недійсність.

Постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 27 лютого 2014 року позов задоволено.

Визнано результати конкурсу на визначення виконавців послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в житлових будинках комунальної власності м. Житомира, інформацію щодо якого оголошено в газеті «Місто» від 25 липня 2013 року № 29 (856), оформлені протоколом №3 від 02.09.2013року по лотам № 5, №6, №7, №9, №10, №12 та №13 недійсними.

Скасовано результати конкурсу на визначення виконавців послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в житлових будинках комунальної власності м. Житомира, інформацію щодо якого оголошено в газеті «Місто» від 25 липня 2013 року № 29 (856)по лотам № 5, №6, №7, №9, №10, №12 та №13.

Стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Керуюча Компанія «КомЕнерго-Житомир» з Житомирської міської ради, Організатора конкурсу на визначення виконавців послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в м.Житомирі Управління житлового господарства Житомирської міської ради та Конкурсної комісії з визначення виконавців послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в м. Житомирі понесені позивачем судові витрати по оплаті судового збору в рівних частках - по 95 грн. 58 коп. з кожного.

В апеляційній скарзі Житомирська міська рада, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову - про відмову у задоволенні позовних вимог. Зокрема, апелянт зазначає про те, що висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи. Окрім того, судом в порушення норм процесуального права не залучено до участі в справі переможців конкурсу з якими, на час розгляду справи укладено господарські договори та дане рішення впливає на їх права та обов»язки.

Розглянувши справу, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.

З матеріалів справи убачається, що 25 липня 2013 року в газеті «Місто» № 29 (856) було розміщено оголошення, про проведення конкурсу на визначення виконавців послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в житлових будинках комунальної власності м. Житомира. Кінцевим строком подачі конкурсних пропозицій було зазначено - 16.00 год. 23.08.2013 року.

Наказом Управління житлового господарства Житомирської міської ради від 22.08.2013 року №57-В, було продовжено строк подання конкурсної документації до 18.00 год. 29.08.2013 року. Також, в оголошенні було зазначено, що конкурс проводиться у відповідності до вимог Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24 червня 2004 року та постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 631.

Суд першої інстанція перевіряючи правомірність прийнятого наказу прийшов до висновку, що даним наказом організатором конкурсу внесено зміни до конкурсної документації без дотримання вимог ч. 1 ст. 1152 ЦК України. Також, зазначив, що відповідач не надав документального підтвердження про те, що після продовження строку подачі конкурсної документації він розмістив в газеті «Місто» відомості про зміну умов конкурсу та перенесення строку подання конкурсної документації.

Колегія суддів апеляційного суду не погоджується з вказаним висновком з огляду на наступне.

Так, судом першої інстанції застосовано правову норму, а саме ст.1152 ЦК України, яка не регулює спірні правовідносини, оскільки стосується зміни умов конкурсу щодо публічної обіцянки винагороди. Зазначені питання урегульовано главою 78 Цивільного кодексу України та не можуть бути застосовані до правовідносин у сфері проведення конкурсу на визначення виконавців послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

Проте, поза увагою суду першої інстанції залишилося те, названий конкурс відбувся на виконання ст. ст. 27,28 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради від 09.10.2008 року № 709, на виконання п.1.6. наказу Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 25.04.2005 року №60 відповідно до якого, послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в м. Житомирі включено до переліку послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах, та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №631 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з надання житлово-комунальних послуг» (Далі-Порядку).

Зокрема, відповідно до п. 13, 14 вищевказаного Порядку організатор конкурсу має право не пізніше ніж за сім календарних днів до закінчення строку подання конкурсних пропозицій внести зміни до конкурсної документації, про що повідомляє протягом трьох робочих днів усіх учасників конкурсу, яким надіслана конкурсна документація. У разі несвоєчасного внесення змін до конкурсної документації або надання роз'яснень щодо її змісту організатор конкурсу повинен продовжити строк подання конкурсних пропозицій не менше ніж за сім календарних днів.

Як убачається з матеріалів справи, організатором конкурсу було дотримано зазначених строків, що підтверджується змістом наказу № 57-В «Про продовження строку подання конкурсних пропозицій», в якому продовжено строк подання конкурсних пропозицій до 29.08.2013 року.

Про зазначені зміни було поінформовано всіх учасників конкурсу, в тому числі і ТОВ «Керуюча Компанія «КомЕнерго -Житомир», від якого отримана змінена конкурсна документація 27.08.2013року, що підтверджується копією журналу обліку учасників конкурсу на визначення виконавців послуг з утримання будинків та прибудинкових територій за № 91 сторінка 12, яку долучено апелянтом.

Також, суд апеляційної інстанції не погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що всупереч вимогам ст.27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та Порядку проведення конкурсу з надання житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою КМУ № 631 від 21.07.2010р., оголошення про проведення конкурсу розміщене в газеті «Місто» 25.07.2013 року не містило усіх вимог.

Так, пункт 3 ст. 27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» містить перелік обов'язкових конкурсних умов, які мають бути передбачені конкурсною документацією. В свою чергу, перелік інформації, який має бути у змісті оголошення про конкурс визначається п.8 постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №631 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з надання житлово-комунальних послуг», в якій передбачено інформація підпункту 1, 2, 4, 18, 19 пункту 4 цього Порядку (а саме найменування, місцезнаходження організатора конкурсу, перелік послуг, прізвище, посада та номери телефонів осіб, уповноважених здійснювати зв'язок з учасниками конкурсу, способи, місце та кінцевий строк подання конкурсних пропозицій), а також про способи і місце отримання конкурсної документації, розмір плати за участь у конкурсі, що розміщується у змісті оголошення про проведення конкурсу.

Отже, виходячи зі змісту оголошення, розміщеного в газеті «Місто», організатором конкурсу було опубліковано оголошення у відповідності до вимог законодавства.

Як встановлено судом першої інстанції, конкурс проводився також, у порядку визначеному рішенням Виконавчого комітету Житомирської міської ради № 709 від 09.10.2008 року «Про затвердження переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в м. Житомирі, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах, та Порядку проведення конкурсу з надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій».

Пунктом 1.1. рішення № 709 встановлено перелік послуг на право надання яких виборюється на конкурсних засадах згідно з додатком 1, який розроблено та затверджено у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 № 560 "Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій" яка втратила свою чинність на час проведення конкурсу.

Проте, поза увагою суду першої інстанції залишилася та обставина, що на момент прийняття вказаного рішення міськвиконкому від 09.10.2008 року № 709 вищезазначена постанова була чинною, а при проведенні конкурсу з визначення виконавців послуг на утримання будинків та споруд та прибудинкових територій в м. Житомирі сформований та затверджений новий перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, який не суперечить діючий постанові Кабінету Міністрів України від 01.06.2011року №869.

Як убачається з матеріалів справи, на виконання рекомендації адміністративної колегії Житомирського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 23.08.2013 року № 1.16.1 -62 рк організатором конкурсу було продовжено строк подання конкурсних пропозицій до 29.08.2013 до 18-00 год. та внесено зміни до конкурсної документації, а саме виключено з переліку послуг з утримання будинків та прибудинкових територій, що затверджений у додатку 1 до конкурсної документації п.8, та п.9 (технічне обслуговування ліфтів, енергопостачання ліфтів) та пункт 3 (вивезення побутових відходів), виклавши зазначене як «житлова послуга».

Внесені зміни підтверджуються наказом організатора конкурсу - управлінням житлового господарства міської ради від 22.08.2013 року № 57-В «Про продовження строку подання конкурсних пропозицій» .

Посилання позивача щодо неправомірності введення до такого переліку послуг право щодо яких виборюється на конкурсних засадах «житлової послуги», є безпідставним та спростовується наступним.

Так, рішенням міськвиконкому від 10.09.2013 року «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету міської ради від 09.10.08 року №709» до переліку послуг право на надання яких виборюється на конкурсних засадах включено житлову послугу.

В свою чергу, постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року № 869 передбачено, що послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органом місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг, що дає право виконавчим органам міської ради визначати інші та додаткові послуги (п. 25, 27 названої Постанови)

Частиною 2 ст. 27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що перелік житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах, визначає орган місцевого самоврядування, а тому посилання позивача та суду першої інстанції на те, що така послуга не передбачена постановою КМУ №869 є безпідставними.

Так само, колегія суддів апеляційного суду не погоджується з висновками суду першої інстанції, що організатором конкурсу створено комісію без урахування положень п. 5 постанови Кабінету Міністрів України № 631 від 21.07.2005 року, оскільки до складу комісії входив Голова правління Житомирської міської організації роботодавців, а не представники федерації роботодавців у сфері житлово-комунальних послуг як того вимагає діюче законодавство, також до складу комісії не входили представники територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів.

Відповідно до п.5 постанови Кабінету Міністрів України № 631 від 21.07.2005 року організатор конкурсу утворює комісію, до складу якої входять представники організатора конкурсу, органів місцевого самоврядування, органів виконавчої влади, а також (за їх згодою) представники об'єднань організацій роботодавців у сфері житлово-комунальних послуг, що приєдналися до Галузевої угоди у сфері житлово-комунального господарства, представники територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та споживачі, які не пізніше ніж за три дні до закінчення строку подання конкурсних пропозицій дали свою згоду бути членами конкурсної комісії.

На виконання зазначеного Порядку, управлінням житлового господарства, як організатором, було видано наказ від 25.07.2013 року №46-В «Про утворення міської комісії з проведення конкурсу на право надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в житлових будинках комунальної власності», до складу якої входять представники Оніщук О.В. - голова правління Житомирської міської організації роботодавців та Корець Т.Л. - голова обласної організації профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення.

Посилання суду першої інстанції на те, що до вказаної комісії має входити представник федерації роботодавців у сфері житлово-комунальних послуг, є безпідставними, оскільки даним пунктом постанови не передбачено, що до складу комісії має входити такий представник. Іншого законодавства, яке передбачає включення до складу комісії саме представника федерації роботодавців у сфері житлово-комунальних послуг, судом не зазначено.

Також, колегія суддів апеляційного суду вважає за необхідне зазначити, що суд першої інстанції безпідставно в судовому рішенні послався на рішення господарського суду Житомирської області від по справі №906/42/14 від 25.02.2014 року, яким було відмовлено Управлінню житлового господарства в задоволені позовних вимог про скасування рішення адміністративної колегії Житомирського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 04.11.2014 року № 1.16/-85р, по справі №4.7.3-85/2013, оскільки дане рішення набрало законної сили лише 09.04.2014 року.

З огляду на викладене, колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку, що судове рішення в частині визнання недійсним та скасування результатів конкурсу на визначення виконавців послуг з утримання будинків та прибудинкових територій в житлових будинках комунальної власності м. Житомира, оформлені протоколом №3 від 02.09.2013 року по лотам №5, №6, №7, №9, №12 підлягає скасуванню з прийняттям нового - про відмову в задоволенні позову у названій частині.

Разом з тим, як встановлено під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції, 04.11.2013 року Адміністративною колегією Житомирського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийнято рішення № 1.16/-85р по справі .N"9 4.7.3-85/2013, відповідно якого визнано дії Управління житлового господарства Житомирської міської ради, які полягають у не прийнятті рішення про відмову КП "ВЖРЕП № 13" та КП "ВЖРЕП № 16" у взятті участі у конкурсі по лотах №№ 10, 13 через надання ними недостовірної інформації та неправомірному допущенні їх до участі у конкурсі, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 3 статті 50, частішою 1 статті 15 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді дій органу адміністративно-господарського управління та контролю, які призвели до спотворення конкуренції на ринку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по лотах № 10 та № 13 .

На виконання вимог даного рішення, 27.03.2014 року Житомирська міська рада прийняла рішенням № 637 про надання дозволу ТОВ «КК «КомЕнерго-Житомир» на виконання функцій з управління та утримання житлового фонду Житомирської міської ради до визначення у встановленому чинним законодавством порядку виконавців послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в житлових будинках комунальної власності.

Отже, зазначеним рішення, Житомирська міська рада визнала незаконність проведеного конкурсу щодо лотів № 10 та № 13, а тому, позовні вимоги у названій частині є обґрунтованими, а судове рішення таким, що ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Житомирської міської ради задовольнити частково.

Постанову Корольовського районного суду м. Житомир від "27" лютого 2014 р. скасувати в частині визнання недійсним та скасування результатів конкурсу на визначення виконавців послуг з утримання будинків та прибудинкових територій в житлових будинках комунальної власності м. Житомира, оформлені протоколом №3 від 02.09.2013 року по лотам №5, №6, №7, №9, №12 та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову у названій частині.

В іншій частині судове рішення залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.С. Котік

судді: А.В. Жизневська

Н.М. Малахова

Повний текст cудового рішення виготовлено "18" квітня 2014 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу Товариство з обмеженою відповідальністю "Керуюча Компанія "КомЕнерго-Житомир" вул. Гагаріна,18,м.Житомир,10002

3- відповідачу Конкурсна комісія з визначення виконавців послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в м.Житомирі м-н С.П.Корольова,4/2,м.Житомир,10014

4- відповідачу Організатор конкурсу на визначення виконавців послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в м.Житомирі Управління житлового господарства Житомирської міської ради м-н С.П.Корольова,4/2,м.Житомир,10014

5 - відповідачу Житомирська міська рада майдан ім.С.П. Корольова, 4/2,м.Житомир,Житомирська область,10014

- ,