Ухвала суду № 38292040, 14.04.2014, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.04.2014
Номер справи
805/2314/14
Номер документу
38292040
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Кошкош О.О.

Суддя-доповідач - Ханова Р.Ф.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2014 року справа №805/2314/14 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі:

Головуючого судді: Ханової Р.Ф.

суддів: Гайдара А.В.

Яманко В.Г.

розглянувши у порядку

письмового провадження

апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3

на постанову Донецького окружного адміністративного суду

від 17 березня 2014 року

по адміністративній справі №805/2314/14 (суддя Кошкош О.О.)

за позовом 1 державного пожежно-рятувального загону Головного

управління державної служби України з надзвичайних

ситуацій у Донецькій області

до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3

про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 17 березня 2014 року задоволений позов 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (далі позивач) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (далі відповідач) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду. Застосовані заходи реагування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 шляхом повного зупинення експлуатації приміщень магазину "ІНФОРМАЦІЯ_1", розташованого за адресою: АДРЕСА_1 шляхом знеструмлення та опечатуванням пристроїв відключення електропостачання до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей (арк. справи 72-74).

Не погодившись з постановою суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції (арк. справи 83-84).

Апелянт посилається на не з'ясування судом першої інстанції обставини, які мають значення для справи та вважає, що заходи, визначені позивачем, не передбачені пунктом 12 частини першої статті 67 та статті 70 Кодексу цивільного захисту України, оскільки заборона експлуатації стосується тільки машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, а не будівель та приміщень.

Відповідно до частини першої статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Відповідно до пункту першого частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Державна служба України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади відповідно до Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16 січня 2013 року № 20/2013. Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області - є територіальним органом ДСНС України, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту згідно з Положенням про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, затвердженого наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 4 лютого 2013 року № 3.

За Положенням про 1 державний пожежно-рятувальний загін Головного управління ДСНС України у Донецькій області, затвердженого Наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 22 травня 2013 року № 279, 1 державний пожежно-рятувальний загін Головного управління ДСНС України у Донецькій області підпорядковується ГУ ДСНС України у Донецькій області. Одним із основних завдань загону є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб на території відповідної адміністративної одиниці, проведення інших заходів, спрямованих на попередження виникнення надзвичайних ситуацій та пожеж, мінімізації їх наслідків.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено наявними матеріалами справи, що позивачем на підставі наказу від 18 жовтня 2013 року №113 проведена планова перевірка додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 за адресою АДРЕСА_1, за результатами якої позивачем 22 листопада 2013 року складено акт №703, яким встановлено ряд порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, в приміщеннях орендарем яких є ОСОБА_3 Позивачем 22 листопада 2013 року видано припис №705 про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту із встановленим строком - 25 грудня 2013 року.

Позивачем на підставі наказу від 11 січня 2014 року № 8 проведена позапланова перевірка додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 за адресою АДРЕСА_1 за результатами якої позивачем 23 січня 2014 року складено акт №29, яким встановлено, що порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, відповідачем у повному обсязі не усунуто.

Суть спірних правовідносин полягає у правомірності застосування заходів реагування до відповідача шляхом повного зупинення експлуатації приміщень магазину шляхом знеструмлення та опечатуванням пристроїв відключення електропостачання до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Відповідно до частини першої статті 64 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

За приписами частини першої статті 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Пунктами 1, 11, 12 частиною 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Статтею 68 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Статтею 70 Кодексу цивільного захисту України визначено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність. Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

З наведених норм вбачається право та підстави для звернення органів пожежної безпеки з питання зупинення роботи приміщень, в яких встановлено порушення вимог законодавства, але при цьому такі заходи реагування застосовуються до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Враховуючи, що встановлені в акті перевірки порушення відповідачем не усунуті, колегія суддів дійшла висновку про правомірність застосування заходів реагування до відповідача шляхом повного зупинення експлуатації приміщень до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Колегія суддів не приймає посилання скаржника на те, що заборона експлуатації стосується тільки машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, а не будівель чи приміщень, оскільки таке твердження не відповідає приписам пункту 12 частини першої статті 67 та статті 70 Кодексу цивільного захисту України.

Враховуючи зазначене колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись статтями 185, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 березня 2014 року по справі № 805/2314/14 - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 березня 2014 року по справі № 805/2314/14 - залишити без змін.

Ухвала постановлена та підписана 14 квітня 2014 року.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі.

Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: Р.Ф. Ханова

Судді: А.В. Гайдар

В.Г. Яманко