Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 квітня 2014 р. Справа № 805/3513/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Донпромбізнес” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),
В С Т А Н О В И В:
20 березня 2014 року позивач, Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області, звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю “Донпромбізнес”, про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення ведення гірничих робіт з проведення розвідувальних ходків по пластам К3 №14, m3 №1 ТОВ НВК “Технопром” на гірничому відводі ТОВ “Донпромбізнес”. Позовні вимоги вмотивовані тим, що 12 березня 2014 року під час проведення позапланової перевірки розвідувальних ходків по пластам К3 №14, m3 №1 ТОВ НВК “Технопром” на гірничому відводі ТОВ “Донпромбізнес” були встановлені порушення «Правил безпеки у вугільних шахтах», які створюють загрозу життю та здоров’ю людей. З посиланням на статті 4, 13 Закону України «Про охорону праці», статтю 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», позивач просив зупинити ведення гірничих робіт з проведення розвідувальних ходків по пластам К3 №14, m3 №1 ТОВ НВК “Технопром” на гірничому відводі ТОВ “Донпромбізнес”.
Представник позивача у судове засідання не прибула, про дату, час і місце судового розгляду повідомлялась належним чином, через канцелярію суду надала клопотання про підтримання позовних вимог в повному обсязі та розгляд справи у її відсутність.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином, через канцелярію суду надав заяву про визнання позовних вимог в повному обсязі та розгляд справи без його участі.
На підставі частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши письмові докази, наявні у справі, суд встановив наступне.
6 березня 2014 року наказом №144 Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області була призначена позапланова перевірка дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, перевірки представлених повідомлень по планової перевірки, яка проводилась у лютому місяці 2014 року на Товаристві з обмеженою відповідальністю “Донпромбізнес” (а.с. 12).
6 березня 2014 року було видано направлення на проведення позапланової перевірки ТОВ “Донпромбізнес” про проведення позапланової перевірки з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, перевірки повідомлень по планової перевірки у лютому місяці 2014 року (а.с. 13).
12 березня 2014 року позивачем складений «Акт перевірки суб’єкта господарювання (виробничого об’єкта) №024/3-4/111» (далі - Акт), яким встановлено 7 порушень вимог законодавства, що створюють загрозу життю та здоров’ю людей на промислових площадках розвідувальних ходків по пластам К3 №14, m3 №1 ТОВ НВК “Технопром” на гірничому відводі ТОВ “Донпромбізнес”, а саме:
- відсутній затверджений та погоджений з командиром загону ДВГРС план ліквідації аварії по розвідувальним ходкам по пл. К3 №14, m3 №1 (Порушення пункту 6.3. розділу IV «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10);
- відсутні технологічні паспорта з проведення розвідувальних ходків по пл. К3 №14, m3 №1 (Порушення пункту 4.1. розділу V «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10);
- не представлені акти комісії о готовності к проведенню розвідувальних ходків по пл. К3 №14, m3 №1 (Порушення пункту 18.1. розділу ІV «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10);
- на промислових площадках розвідувальних ходків по пл. К3 №14, m3 №1 відсутні пожежні резервуари місткістю 100 м3 води (Порушення «Правил безпеки у вугільних шахтах» пункту 1.1. ІХ НПАОП 10.0-1.01-10);
- на промислових площадках розвідувальних ходків по пл. К3 №14, m3 №1 не прокладений пожежно-зрошувальний (протипожежний) трубопровід, що забезпечує необхідні витрату і тиск води для гасіння пожежі в будь-якому місті (Порушення «Правил безпеки у вугільних шахтах» пункту 7.3. ІХ НПАОП 10.0-1.01-10);
- на промислових площадках розвідувальних ходків по пл. К3 №14, m3 №1 не прокладений пожежно-зрошувальний (протипожежний) трубопровід, що забезпечує необхідні витрату і тиск води для гасіння пожежі в будь-якому місті (Порушення «Правил безпеки у вугільних шахтах» пункту 7.3. ІХ НПАОП 10.0-1.01-10);
- не установлено обладнання (вентилятори місцевого провітрювання) для провітрювання підземних виробіток (Порушення «Правил безпеки у вугільних шахтах» пункту 1.4. VІ НПАОП 10.0-1.01-10);
- лебідки 1ЛШВ і ЛВ-25 у устях стволів розвідувальних ходків по пл. К3 №14, m3 №1 не обладнанні світловою та звуковою робочою сигналізацією (Порушення «Правил безпеки у вугільних шахтах» пункту 3.2. VІІ НПАОП 10.0-1.01-10) (а.с. 8-11).
При прийнятті постанови суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Відповідно до частини 4 статті 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 38 Закону України від 14 жовтня 1992 року №2694-XII «Про охорону праці» (далі – Закон №2694) передбачено, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до пункту 1 «Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України», затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.
Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Згідно пункту 6 Положення Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Відповідно до пункту 1 «Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області», затвердженого наказом Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України №186-к від 2 грудня 2011 року Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області є територіальним органом, який діє у складі Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України та їй підпорядковується.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону № 2694 охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.
Згідно з частини 1 статті 6 Закону № 2694 умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.
Роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці (частина 1 статті 13 Закону № 2694).
За приписами статті 27 Закону №2694 нормативно-правові акти з охорони праці - це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, обов'язкові для виконання.
Згідно пункту 1.4 розділу І «Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України», затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 серпня 2011 року № 826, (далі – Положення) заборона виконання робіт - зупинення або недопущення виконання певних видів робіт, які здійснюються суб'єктом господарювання на стадії будівництва, експлуатації, реконструкції або ліквідації; виготовлення, застосування або реалізації продукції, небезпечних речовин; користування надрами шляхом видачі розпорядчого документа Держгірпромнагляду України (розпорядження).
Пунктом 2.26 розділу ІІ Положення встановлено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.
Відповідно до абзацу 1 частини 5 статті 4 Закону України від 5 квітня 2007 року №877-V, в редакції Закону України №406-VII від 04.07.2013, «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
22 березня 2010 року наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду №62 були затверджені «Правила безпеки у вугільних шахтах».
Відповідно до пунктів 1, 2 розділу І «Правил безпеки у вугільних шахтах» (далі - Правила) ці Правила поширюються на діючі та такі, що будуються, реконструюються, закриваються, та закриті гідрозахисні шахти, підприємства і організації, які виконують роботи на вугільних шахтах, незалежно від форм власності. Вимоги Правил обов'язкові для всіх працівників, які беруть участь у проектуванні, будівництві та експлуатації шахт, гірничих виробок, будівель, споруд, машин, обладнання, приладів і матеріалів, а також для осіб, робота або навчання яких пов'язані з відвідуванням шахт. Ці Правила встановлюють порядок безпечного ведення гірничих робіт і використання гірничошахтного, транспортного та електротехнічного обладнання, провітрювання та протиаварійного захисту гірничих виробок, забезпечення пилогазового режиму, виробничої санітарії та охорони праці.
Відповідно до пункту 2 глави 2 розділу IV Правил гірничошахтне обладнання допускається до експлуатації за умови відповідності його вимогам цих Правил, технічним, гігієнічним та екологічним вимогам, викладеним у нормативних документах.
Суд приймає визнання позову відповідачем, оскільки ці дії не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси.
З урахуванням наведеного та встановлених у справі обставин, суд дійшов висновку, що порушення «Правил безпеки у вугільних шахтах», встановлені під час перевірки, створюють загрозу життю працівників Товариства з обмеженою відповідальністю “Донпромбізнес”, а від так позов підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Питання розподілу судових витрат вирішити в порядку, встановленому статтею 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 2, 8-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 122, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Засувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю “Донпромбізнес” (місцезнаходження юридичної особи: 83004, Донецька область, місто Донецьк, вулиця Університетська, будинок 112, код ЄДРПОУ 23610149) шляхом зупинення ведення гірничих робіт з проведення розвідувальних ходків по пластам К3 №14, m3 №1 ТОВ НВК “Технопром” на гірничому відводі ТОВ “Донпромбізнес”.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 14 квітня 2014 року.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Циганенко А.І.