Справа № 2-а/408/12/14 (ЄУН 408/384/14-а) Категорія 10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Селище Біловодськ 17 квітня 2014 року
Біловодський районний суд Луганської області в складі:
головуючого: судді Ткаченко О.Д.,
за участю:
секретаря Торби Т.Є.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Лисенко Є.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду с.Біловодськ Луганської області, справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного Фонду України про визнання дій відповідача противоправними, зобов'язання відповідача призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку після смерті годувальника, яка настала з причин в нього хвороби, пов'язаної з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі про відмову в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, як вдові військовослужбовця, смерть якого настала у зв'язку з хворобою пов'язаною з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі призначити позивачу пенсію зі зниженням пенсійного віку, як вдові військовослужбовця, смерть якого настала у зв'язку з хворобою, пов'язаною з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС в порядку ст.16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з дати звернення з заявою про призначення пенсії.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач вказала, що її чоловік ОСОБА_4 в період з 23.09.1987 року по 26.10.1987 року був призваний на військові збори і в складі в/ч 22457 приймав участь в ліквідації аварії ЧАЕС.
18.05.2013 року її чоловік помер. Відповідно до висновку Донецької регіональної міжвідомчої експертної комісії № 283 від 01.10.2013 року захворювання, яке призвело до смерті ОСОБА_4, пов'язане з виконанням військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Позивачка зверталась 12.03.2014 року до відповідача з заявою про призначення їй пенсії зі зменшенням пенсійного віку, як дружині померлого учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, але їй в цьому було відмовлено. Вона вважає дії пенсійного фонду неправомірними, так як вони порушують Закон України «Про пенсійне забезпечення» та Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» .
В судовому засіданні позивач та особа, яка надає їй правову допомогу гр. ОСОБА_1 позовні вимоги повністю підтримали, просили суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, посилаючись на те, що дійсно законом передбачено право на призначення дострокової пенсії за віком, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку дружинам військовослужбовців, які померли внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. Чоловік позивачки був призваний на військові збори для участі в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, тобто він не мав статусу військовослужбовця за ст. 10 спеціального закону , яким є Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» тому права на дострокову пенсію як за військовослужбовця позивачка не має.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що чоловік позивачки - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, приймав участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС з 24.09.1987 року по 26.11.1987 року (а.с.6), мав статус ліквідатора аварії на ЧАЕС 1 категорії (а.с.9), являвся інвалідом першої групи, захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків на ЧАЕС (а.с.14), або прирівнюється до інвалідів війни.
ІНФОРМАЦІЯ_2 чоловік позивачки помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.10).
Відповідно до експертного висновку № 283 від 1 жовтня 2013 року Донецької регіональної міжвідомчої експертної комісії (а.с.11), захворювання і причина смерті ОСОБА_4, пов'язані з виконанням військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Після смерті чоловіка, позивач ОСОБА_3 повторно шлюбу не реєструвала.
На звернення позивачки щодо призначення їй дострокової пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 5 років, як дружині померлого учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліда І групи, відповідачем було відмовлено (а.с.7).
Відповідно до ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком мають жінки після досягнення 55 років та наявності страхового стажу не менше п'яти років.
Згідно п.3 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено право на призначення дострокової пенсії за віком, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку дружинам військовослужбовців, які померли внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, якщо вони не взяли повторний шлюб.
Згідно ст.30 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається: непрацездатним дітям, непрацездатним батькам і дружині, якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів для існування. Дружини військовослужбовців, які загинули (померли) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби, захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, мають право на призначення дострокової пенсії за віком, після досягнення жінками 50 років, за наявності страхового стажу не менше 20 років для жінок.
Відповідно до примітки до ст.10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці жінки, а також сержанти(старшини), солдати(матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.
Крім цього, пункт 3 З.У. «Про військовий обов'язок і військову службу» до військового обов'язку відносить: проходження військової служби та виконання військового обов'язку в запасі.
Пункт 9 статті 1 вищезазначеного Закону встановлює, що громадяни України щодо військового обов'язку поділяються на такі категорії : військовослужбовці особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані особи, які перебувають в запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави .
Враховуючи вищезазначені норми діючого законодавства та обставини справи, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі призначити з моменту звернення позивача до відповідача із заявою про призначення пенсії та виплачувати пенсію позивачці ОСОБА_3, як вдові померлого учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, смерть якого настала у зв'язку з виконанням обов'язків військової служби.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.1, 9 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ст.ст. 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_3 до Управління Пенсійного Фонду України про визнання дій відповідача противоправними, зобов'язання відповідача призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку після смерті годувальника, яка настала за наявністю та з причини в нього хвороби, пов'язаної з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС задовольнити повністю.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі про відмову 18.03.2014 року в призначенні пенсії позивачу гр. ОСОБА_3 зі зниженням пенсійного віку, як вдові військовослужбовця, смерть якого настала у зв'язку з хворобою, пов'язаною з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС противоправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі призначити ОСОБА_3 пенсію зі зниженням пенсійного віку, як вдові військовослужбовця, смерть якого настала у зв'язку з хворобою пов'язаною з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС в порядку ст.16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з часу звернення її до відповідача з відповідною заявою.
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подачі апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Донецького апеляційного адміністративного суду через Біловодський районний суд Луганської області.
Суддя: О.Д. Ткаченко