Постанова № 38283618, 07.04.2014, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.04.2014
Номер справи
820/1784/14
Номер документу
38283618
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 квітня 2014 р. № 820/1784/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Лук'яненко М.О.,

за участю секретаря судового засідання Гайворонського В.С.,

сторін:

представника позивача - Матофій Л.Я.,

відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення суми,

В С Т А Н О В И В :

Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд стягнути з ОСОБА_2 незаконно отриману допомогу по безробіттю та витрати на дотацію, всього в сумі 25317,26 грн..

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що громадянин ОСОБА_2 з 26.07.2010 року по 10.01.2011 року був зареєстрований в Харківському міському центрі зайнятості, як безробітний з відкриттям персональної картки НОМЕР_2, та отримав допомогу у розмірі 2637,74 грн. Згідно наказу від 26.07.2010 року №НТ100726 відповідачу наданий статус безробітного з призначенням допомоги по безробіттю. Крім того, між Харківським міським центром зайнятості та товариством з обмеженою відповідальністю "Виробничо-торгівельною компанією "ТЕХНОТЕРРА" було укладено договір № 203912052200178 про працевлаштування безробітного з наданням дотації на посаду начальника господарського відділу ОСОБА_2. На виконання зазначеного договору, в період з липня 2012 року по лютий 2013 року, відповідачу виплачено дотацію у розмірі 19317,26 грн. Окрім цього, 03.04.2013 року відповідач звернувся до позивача за сприянням у працевлаштуванні, де був знову зареєстрований як безробітний з відкриттям персональної картки №203913040300146, та згідно до наказу № НТ130410 від 10.04.2013 року відповідачу наданий статус безробітного з призначенням допомоги по безробіттю. В період з 10.04.2013 року по 09.09.2013 року ОСОБА_2 отримав допомогу у сумі 6654,23 грн.

ОСОБА_2 повернув на рахунок Харківського міського центру зайнятості 26.12.2013 року кошти у сумі 3291,97 грн.

Відповідно до п. 5 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року № 60/62, Харківським міським центром зайнятості проведена перевірка обґрунтованості виплат матеріального забезпечення ОСОБА_2, якою встановлено, що в період перебування на обліку в центрі зайнятості, відповідач був зареєстрований як фізична особа-підприємець, про що ОСОБА_2 своєчасно не повідомив центр зайнятості. На підставі даних обставин позивач вважає, що відповідач в момент знаходження на обліку в центрі зайнятості відносився до категорії зайнятого населення, в результаті чого Харківським центром зайнятості прийнято наказ №НТ131216 від 16.12.2013 року про повернення виплачених коштів відповідачу.

Представник позивача в судовому засіданні підтримала позовні вимоги, просила суд ухвалити рішення, яким задовольнити позов в повному обсязі.

Відповідач в судовому засіданні проти позову не заперечував, та зазначив, що на момент звернення до Харківського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні та виплати допомоги по безробіттю підприємницькою діяльністю не займався, а тому не знав, що його підприємницька діяльність ще не припинена.

Вислухавши представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Відповідно до п. 6 ст. 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" №1533-ІІІ від 02.03.2000 року (в редакції Закону від 01.01.2013 року) функції виконавчої дирекції Фонду виконує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та його територіальні органи, що здійснюють свою діяльність відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" та цього Закону. Керівник центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, входить до складу правління Фонду.

Пунктом 1 ч. 2 ст. 16 вищевказаного Закону передбачено, що кошти Фонду використовуються на виплату забезпечення та надання соціальних послуг, передбачених статтею 7 цього Закону, фінансування заходів, передбачених статтею 7 1 цього Закону.

Харківський обласний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду.

Безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи (п. 2 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" від 05.07.2012 року №5067-VI).

Відносини у сфері зайнятості населення регулюються Конституцією України, цим Законом, Кодексом законів про працю України, Господарським та Цивільним кодексами України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", іншими актами законодавства (ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 05.07.2012 року №5067-VI).

У п.18 ч. 2 ст. 22 Закону України №5067-VI встановлено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань щодо проведення розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійним фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійного фонду України, а у разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.

Згідно з приписами п.2 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року № 60/62, розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.

Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_2 з 26.07.2010 року по 10.01.2011 року був зареєстрований в Харківському міському центрі зайнятості, як безробітний з відкриттям персональної картки НОМЕР_2, та отримав допомогу у розмірі 2637,74 грн. Згідно наказу від 26.07.2010 року №НТ100726 відповідачу наданий статус безробітного з призначенням допомоги по безробіттю (а.с. 10).

Крім того, 22.05.2012 між Харківським міським центром зайнятості - робочий орган дирекції фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та товариством з обмеженою відповідальністю "Виробничо-торгівельною компанією "ТЕХНОТЕРРА" було укладено договір №203912052200178 від 22.05.2012 року про працевлаштування безробітного з наданням дотації.

Відповідно до п.4.1 Харківський центр зайнятості щомісячно після подання роботодавцем довідки про нараховану та виплачену заробітну плату особі, працевлаштованій за направленням Центру зайнятості, та сплату страхових внесків відповідно до чинного законодавства протягом 30 календарних днів з дня отримання інформації про середній рівень заробітної плати за всіма видами економічної діяльності по області за місяць, за який нараховано заробітну плату, перераховує суму дотації.

Умови, механізм надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних (далі - дотація) та відповідальність за порушення умов порядку її надання та використання регулюються порядком надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України 10.01.2001 року № 1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 січня 2001 року за № 75/5266.

Пунктом 3 вищевказаного порядку (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено поняття дотації, де вказаного, що це кошти Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд), надані роботодавцю, що створює додаткові робочі місця для працевлаштування безробітних за направленням державної служби зайнятості, на покриття витрат на заробітну плату прийнятих на них осіб.

Згідно положень п. 4 порядку №1 від 10.01.2001 року (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) дотація надається роботодавцю за умови працевлаштування на строк понад два роки безробітних, збереження для них у цей період умов праці та гарантій зайнятості, що встановлені на день працевлаштування. Право на працевлаштування шляхом надання дотації роботодавцю мають особи, які перебували на обліку в державній службі зайнятості як безробітні не менше 1 місяця.

З пояснень представника позивача наданих в судовому засіданні, судом встановлено, що Харківський міський центр зайнятості на виконання п.4.1 договору №203912052200178 від 22.05.2012 року надсилав щомісяця на рахунок товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-торгівельною компанією "ТЕХНОТЕРРА" дотації в загальній сумі 19317,26 грн за період з 23.05.2012 по 24.12.2012 року , що підтверджується платіжними дорученнями (а.с. 31-38) та довідками про отримання начальником господарського відділу ОСОБА_2 (а.с. 39-54).

У подальшому, 03.04.2013 року відповідач подав до Харківського міського центру зайнятості, заяву з проханням надати йому статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, де вказав, що пенсію не отримує, не має права на пенсію за віком, не є найманим працівником, не укладав договір цивільно-правового характеру, не зареєстрований як фізична особа - підприємець, не є членом особистого селянського господарства (а.с. 7).

Згідно наказу позивача №НТ130410 від 10.04.2013 року ОСОБА_2 був зареєстрований як такий, що шукає роботу з відкриттям персональної картки НОМЕР_3, йому було надано статус безробітного і призначено допомогу по безробіттю з 10.04.2013 року по 09.09.2013 року відповідно до п.п.2, 4 ст. 22, п.2 ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.п.2.7, 2.9 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" (а.с. 8-9).

Так, згідно довідок Харківського міського центру зайнятості ОСОБА_2 в період з 26.07.2010 року по 10.01.2011 року отримав допомогу по безробіттю у розмірі 2637,74 грн., а в період з 10.04.2013 року по 09.09.2013 року отримав 6654,23 грн. (а.с. 15-16).

Відповідно до вимог "Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року №60/62, розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної. Перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття у разі, коли подані застрахованою особою документи дають їй право на одержання допомоги по безробіттю відповідно до частини першої статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Рішення щодо проведення перевірки приймається керівником центру зайнятості. Харківським міським центром зайнятості було проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

З матеріалів справи встановлено, що фахівцями Харківського міського центру зайнятості 16.12.2013 року було проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, за результатами якого було складено акт (а.с. 21), яким зафіксовано, що громадянин ОСОБА_2 з 01.01.1997 року зареєстрований, як приватний підприємець, та станом на 16.12.2013 року підприємницька діяльність ОСОБА_2 знаходилась в стані припинення (а.с. 24).

Положеннями ч. 2 ст. 104 Цивільного кодексу України та ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" встановлено, що юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

З витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, встановлено, що 28.10.2013 року у графу "Дані про перебування фізичної особи - підприємця в процесі припинення підприємницької діяльності, банкрутства "внесено запис, фізична особа - підприємець знаходиться в стані припинення за власним бажанням (а.с. 52).

Тобто, на момент звернення до позивача із заявами про надання статусу безробітного та виплати коштів по безробіттю, а також отримання дотації, відповідач був зареєстрований як фізична особа - підприємець і рахувався в Єдиному державному реєстрі.

Суд вважає за доцільне зазначити, що особи які мають статус суб'єкта підприємницької діяльності, не залежно від того, чи отримують вони дохід чи ні, не можуть належати до осіб, що мають статус безробітного, адже підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про те, що ОСОБА_2 можна віднести до категорії зайнятого населення, що в свою чергу, виключає право відповідача на звернення до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості з проханням надати статус безробітного та отримання дотації.

Пунктом 6 Порядку №60/62 від 13.02.2009 року передбачено, що у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти (п. 7 Порядку №60/62).

Так, керуючись приписами п. 6, 7 "Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним", затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України то Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року №60/62 та на підставі акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 31.07.2013 року №89-ФОП, першим заступником директора Харківського міського центру зайнятості було прийнято наказ від 16.12.2013 року №1326 про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_2 в період з 26.07.2010 року по 10.01.2011 року в сумі 2637,74 грн. та з 10.04.2013 року по 09.09.2013 року в розмірі 6654,23 грн. (а.с. 14). Вказаний наказ разом з листом-претензією №ХМЦЗ-02-21191 від 17.12.2013 року про повернення коштів виплачених, як матеріальне забезпечення на випадок безробіття у сумі 9291,97 грн. (а.с. 13) було направлено відповідачу.

Наказ про повернення незаконно отриманих коштів від 18.12.2013 року №1336 ОСОБА_2 у судовому порядку не оскаржував, а тому, він є чинним.

Відповідно до абз.1 ч.3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Судовим розглядом встановлено, сторонами по справі не заперечувалось, що ОСОБА_2 повернув на рахунок Харківського міського центру зайнятості 26.12.2013 року 3291,97 грн., відтак, сума незаконно отриманої допомоги по безробіттю та витрат на дотацію виплачених відповідачу складає 25317,26 грн., яка станом на 25.01.2014 року не сплачена та підлягає поверненню.

Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Приймаючи до уваги викладене вище, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення в примусовому порядку з ОСОБА_2 незаконно отриманої допомоги по безробіттю за періоди з 26.07.2010 року по 10.01.2011 року, з 23.05.2012 року по 24.12.2012 року, з 10.04.2013 року по 09.09.2013 року в сумі 25317,26 грн., а отже позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до положень ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч. ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення суми - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути в примусовому порядку з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (61055, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 137-А, код ЄДРПОУ 36224721), незаконно отриману допомогу по безробіттю та витрати на дотацію, всього в сумі 25317.26 (двадцять п'ять тисяч триста сімнадцять грн. 26 коп.) грн..

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 14 квітня 2014 року.

Суддя Лук'яненко М.О.