Рішення № 38279068, 08.04.2014, Господарський суд Рівненської області

Дата ухвалення
08.04.2014
Номер справи
918/190/14
Номер документу
38279068
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"08" квітня 2014 р. Справа № 918/190/14

Господарський суд Рівненської області у складі судді Пашкевич І.О.,

при секретарі судових засідань Морозу С.Ю.,

розглянувши матеріали справи за позовом Прокурора м. Кузнецовськ Рівненської області в інтересах держави в особі Кузнецовської міської ради

до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Кузнецовська об'єднана державна податкова інспекція

про внесення змін в договір оренди земельної ділянки

за участі представників:

від позивача: Лазарчук Т.М., довіреність №18 від 18.03.2014 року;

від позивача: Голуб Д.А., довіреність №25 від 07.04.2014 року;

від відповідача: ОСОБА_6, довіреність №328 від 07.03.2014 року;

від органу прокуратури: Ковальчук Л.В., посвідчення №017732 від 13.06.2013 року;

від третьої особи: не з'явився.

Статті 20, 22, 91 Господарського процесуального кодексу України позивачу роз'яснені.

Відводи з підстав визначених статтею 20 ГПК України відсутні.

В судовому засіданні 08 квітня 2014 року оголошувалась перерва до 17:20 години.

Обставини справи: В лютому 2014 року Прокурор м. Кузнецовськ Рівненської області звернувся до господарського суду Рівненської області в інтересах держави в особі Кузнецовської міської ради з позовною заявою до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3, відповідно до якої просить внести зміни до пункту 3 та 6 договору оренди земельної ділянки укладеного між Кузнецовською міською радою та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 №13/10 від 12 серпня 2010 року, зареєстрованого 16 серпня 2010 року №041058400014, і викласти пункт 3 та 6 Договору в наступній редакції: "3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3 446 723,52 (три мільйони чотириста сорок шість тисяч сімсот двадцять три грн. 52 коп.) гривень."; "6. Відповідно до рішення Кузнецовської міської ради від 14.09.2012 року №604 орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 3 відсотків від розміру грошової оцінки земельної ділянки в рік, що становить 103 401,71 (сто три тисячі чотириста одна грн. 71 коп.) гривень, на розрахунковий рахунок №33217815700004, банк ГУ ДКСУ в Рівненській області, МФО 833017, ЗКПО 23304211, код призначення 13050500". Обґрунтовує позовні вимоги тим, що з прийняттям нового законодавства, яким внесено зміни щодо розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності та враховуючи рішення Кузнецовської міської ради від 14.09.2012 року №604 "Про встановлення орендної плати за користування земельною ділянкою фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3", наявні правові підстави для внесення змін до спірного договору в частині зміни розміру орендної плати.

Ухвалою господарського суду Рівненської області від 13.02.2014 року порушено провадження у справі, розгляд якої призначено на 25.02.2014 року.

Ухвалою господарського суду Рівненської області від 25 лютого 2014 року до участі в справі залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Кузнецовську об'єднану державну податкову інспекцію.

04 березня 2014 року третьою особою через відділ канцелярії суду подано клопотання про розгляд справи без участі останньої.

11 березня 2014 року відповідачем через відділ канцелярії суду подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній просить відмовити в задоволенні позову, оскільки одностороннє рішення позивача про встановлення орендної плати за користування земельною ділянкою не є обов'язковим для ФОП ОСОБА_3 як сторони договору оренди та вимоги про внесення змін до договору не відповідають умовам договору оренди землі та нормам чинного законодавства, тому відповідач не може бути примушений до внесення змін до договору у тому числі за судовим рішенням.

20 березня 2014 року від Кузнецовської міської ради до суду надійшли пояснення до відзиву зі спростуванням обставин наведених у відзиві.

25 березня 2014 року відповідачем через відділ канцелярії суду подано клопотання, відповідно до якого останній просить призначити судову експертизу для визначення правильності встановлення нормативної грошової оцінки земельної ділянки наданої в оренду ФОП ОСОБА_3, згідно договору №13/10 від 12.08.2010 року з урахуванням всіх коефіцієнтів, факторів та показників які мають вплив на правильне визначення вартості такої земельної ділянки.

Суд відмовляє в задоволенні клопотання відповідача про призначення судової експертизи, враховуючи наступне.

Відповідно до ст. 41 Господарського процесуального Кодексу України, для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу. Учасники судового процесу мають право пропонувати господарському суду питання, які мають бути роз'яснені судовим експертом. Остаточне коло цих питань встановлюється господарським судом в ухвалі. Проведення судової експертизи доручається державним спеціалізованим установам чи безпосередньо особам, які відповідають вимогам, встановленим Законом України "Про судову експертизу".

Згідно з п. 1 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 27.11.2006 р. № 01-8/2651 "Про деякі питання призначення судових експертиз" судова експертиза повинна призначатися лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.

Таким чином, суд вважає, що проведення судової експертизи у даній справі є недоцільним, так як результати вказаної оцінки (а саме складена за результатами оцінки технічна документація) затверджені рішенням Кузнецовської міської ради №142 від 29.04.2011 року, яке не входить до предмету доказування у даній справі, а тому клопотання відповідача не підлягає задоволенню.

Ухвалою господарського суду Рівненської області від 25 березня 2014 року в порядку статті 30 ГПК України для дачі пояснень викликався спеціаліст-землевпорядник Кузнецовської міської ради.

08 квітня 2014 року Кузнецовська міська рада подала письмові пояснення, в яких зазначила, що ДП "Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" на підставі рішення Кузнецовської міської ради від 29.05.2013 року №901 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо встановлення санітарно-захисної зони атомної електростанції" було розроблено проект землеустрою з організації та встановлення межі санітарно-захисної зони Рівненської атомної електричної станції ДП НАЕК "Енергоатом" радіусом 2,5 км. на території Кузнецовської міської ради Рівненської області. Також зазначив, що даним проектом визначено, що земельна ділянка площею 0,5620 га, яка перебуває в оренді відповідача розміщена в межах санітарно-захисної зони Рівненської АЕС на території Кузнецовської міської ради Рівненської області, що також підтвердив викликаний у судове засідання 08.04.2014 року спеціаліст-землевпорядник Кузнецовської міської ради.

08 квітня 2014 року відповідачем подані додаткові пояснення, відповідно до яких останній просить відмовити в задоволенні позову, так як начальником відділу Держкомзему у м. Кузнецовськ невірно здійснено розрахунок грошової оцінки земельної ділянки ФОП ОСОБА_3, отже на думку відповідача встановлена невірна сума такої грошової оцінки земельної ділянки і як наслідок орендна плата визначена помилково.

У судовому засіданні 08 квітня 2014 року представники позивача та прокуратури підтримали позовні вимоги та наполягали на їх задоволенні. Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив.

Вивчивши подані сторонами письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

В результаті розгляду матеріалів справи, суд

ВСТАНОВИВ:

12 серпня 2010 року між Кузнецовською міською радою (орендодавець) та ФОП ОСОБА_3 (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки №13/10, що зареєстрований у Кузнецовському міському відділі Рівненської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при держкомземі України", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 16 серпня 2010 року №041058400014 (далі Договір, а.с. 21-23). За умовами вказаного договору рішенням Кузнецовської міської ради №518 від 25.12.2008 року орендодавець надає, а орендар - набуває в строкове платне користування земельну ділянку під виробничим будинком, конторою з майстернями відділу головного механіка та для їх обслуговування. Земельна ділянка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. В оренду передається земельна ділянка площею 5 620,00 кв.м. (п.1, 2 Договору).

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки не проведена (п. 3 Договору).

Відповідно до пункту 5 Договору він укладається строком на 10 років, починаючи з дати його реєстрації.

У відповідності до умов Договору (п. 6 Договору) та рішення Кузнецовської міської ради №518 від 25.12.2008 року ОСОБА_3 встановлена орендна плата в розмірі 2, 70 грн. за 1 кв.м. в рік, що становить 15 174,00 грн. в рік, 1 264,50 грн. в місяць.

Позивач зазначає, що попередня нормативно-грошова оцінка земель міста була проведена у 2002 році, проте вона визначала нормативну грошову оцінку земель промислової зони, в тому числі і вказаної земельної ділянки. Тому розмір орендної плати за користування земельною ділянкою ОСОБА_3 встановлювався відповідно до Закону України "Про плату за землю" (чинним на момент прийняття рішення).

Відповідно до ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, зокрема розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.

Рішенням Кузнецовської міської ради від 29.04.2011 року №142 "Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Кузнецовськ" затверджено результати нормативної грошової оцінки земель міста Кузнецовськ.

Відповідно до ст. 288.5 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Відповідно до рішення Кузнецовської міської ради від 14 вересня 2012 року №604 "Про встановлення орендної плати за користування земельною ділянкою фізичній - особі підприємцю ОСОБА_3" (а.с. 18) з урахуванням вимог статті 288 Податкового кодексу України встановлено ФОП ОСОБА_3 орендну плату в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3 446 723,52 грн. (про що також свідчить наявний в матеріалах справи витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки наданої ФОП ОСОБА_3, а.с. 58). Загальна орендна плата в рік становить 103 401,71 грн.

Відповідно до п. 12. Договору розмір орендної плати переглядається щорічно, а також у випадках, зокрема: зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, в інших випадках, передбачених законом.

Підпунктом 5 пункту 26 Договору передбачено право орендодавця вимагати від орендаря збільшення розмірів орендної плати у разі збільшення відповідно до Закону розмірів земельного податку та інших мотивів, визначених у договорі оренди.

25.10.2012 року позивачем відповідачу надіслано пропозицію за №05174-39/1320 та проект Додаткової угоди до Договору (а.с. 17).

Однак, відповідач листом вих. №1/29.10.12 повідомив Кузнецовську міську раду про відхилення пропозиції укласти Додаткову угоду (а.с. 15).

Листом від 12.11.2012 року №05/28-0-711 відповідача повторно повідомлено про необхідність підписання Додаткової угоди (а.с. 16). Однак, станом на дату подання позовної заяви Додаткову угоду до Договору оренди земельної ділянки не підписано.

Відповідно до частини 4 ст.188 Господарського кодексу України, у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Оскільки Кузнецовська міська рада, відповідно до наданих їй Конституцією України повноважень та у встановлений чинним законодавством спосіб реалізувала надане їй право розпорядитися земельною ділянкою, прийнявши відповідне рішення, передавши земельну ділянку в оренду та уклавши із відповідачем договір оренди земельної ділянки, натомість станом на час звернення з позовом зміни до договору оренди земельної ділянки не внесені, прокурор змушений був звернутися із даним позовом до суду.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представників позивача та відповідача, встановивши обставини справи і давши їм оцінку, господарський суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

У відповідності до ч.2 ст.792 Цивільного кодексу України, відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Згідно статті 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що міські ради правомочні розглядати та вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законам до їх відання.

Частиною 1 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Відповідно до статті 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

На виконання вимог Податкового кодексу України Кузнецовською міською радою прийнято рішення від 14 вересня 2012 року №604 "Про встановлення орендної плати за користування земельною ділянкою фізичній - особі підприємцю ОСОБА_3".

Пунктом 2.19 Постанови Пленуму ВГСУ від 17.05.2011 року №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Вищезазначене рішення Кузнецовської міської ради від 14 вересня 2012 року №604 на даний час є чинним, та ніким не оскаржено, прийнято у відповідності до норм чинного законодавства, а тому в силу статті 144 Конституції України та статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" підлягає обов'язковому виконанню всіма землекористувачами міста Кузнецовськ.

Цивільний кодекс України у ч. 1-2 ст.632 передбачає застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Відповідно до частин 1-3 ст.188 Господарського кодексу України, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

25.10.2012 року позивач надіслав пропозицію №05147-39/1320 та підписаний проект Додаткової угоди до Договору. Відповідач, розглянувши пропозицію позивача, не погодився на укладання додаткової угоди.

Відповідно до ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст.652 ЦК України).

Згідно ст. 30 Закону України "Про оренду землі", що узгоджується з п. 32 Договору оренди земельної ділянки, укладеного між позивачем та відповідачем, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору (Постанова Верховного Суду України від 06.12.2010 року по справі № 2-1/10068-2008).

Що стосується доводів відповідача стосовно того, що у технічній документація з нормативної грошової оцінки земель м. Кузнецовська від 12.05.2010 року № 462, яка затверджена начальником головного управління Держкомзему у Рівненській області, зазначено, що строк дії висновку не більше 3-х років з дня його видачі. Тобто, на сьогоднішній день вказана технічна докментація з нормативної грошової оцінки земель м. Кузнецовська, Рівненської області не може бути достатнім доказом по справі щодо визначення вартості орендної плати по договору оренди № 13/10 від 12.08.2010 року, так як не затверджена відповідно до вимог чинного закондавства України, суд заначає наступне.

Так, правові засади проведення оцінки земель в Україні визначено Законом України "Про оцінку земель", відповідно до абзацу п'ятого статті 5 якого нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, зацікавлені у проведенні оцінки земельних ділянок (стаття 6 Закону).

Згідно зі статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться не рідше ніж один раз у 5 - 7 років.

Частиною 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Як вбачається з матеріалів справи, на час укладання спірного договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки не проводилася.

Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 01.01.2011 року, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка є предметом спірного договору, становить 3 446 723 грн. 52 коп. (а.с. 58).

Рішенням Кузнецовської міської ради від 29.04.2011 року № 142 "Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Кузнецовськ" затверджено результати нормативної оцінки земель міста Кузнецовськ згідно з додатком (а.с. 12).

Дане рішення Кузнецовської міської ради на момент розгляду справи є чинним та ніким не скасоване.

Таким чином, суд дійшов висновку, що вищезазначені доводи відповідача є необгрунтованими, а тому не приймаються судом до уваги.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що прийняття Кузнецовською міською радою рішення від 14 вересня 2012 року №604 "Про встановлення орендної плати за користування земельною ділянкою фізичній - особі підприємцю ОСОБА_3" є підставою для внесення змін в договір про оренду землі щодо орендної плати за землю, а тому позовні вимоги є правомірними, ґрунтуються на Договорі та Законі, а відтак підлягають задоволенню з покладенням на відповідача витрат по оплаті судового збору на підставі статті 49 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 49, ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити повністю.

2. Внести зміни до договору оренди земельної ділянки укладеного між Кузнецовською міською радою та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 №13/10 від 12 серпня 2010 року, зареєстрованого 16 серпня 2010 року №041058400014, та викласти пункт 3 та 6 Договору в наступній редакції: "3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3 446 723,52 (три мільйони чотириста сорок шість тисяч сімсот двадцять три грн. 52 коп.) гривень."; "6. Відповідно до рішення Кузнецовської міської ради від 14.09.2012 року №604 орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 3 відсотків від розміру грошової оцінки земельної ділянки в рік, що становить 103 401,71 (сто три тисячі чотириста одна грн. 71 коп.) гривень, на розрахунковий рахунок №33217815700004, банк ГУ ДКСУ в Рівненській області, МФО 833017, ЗКПО 23304211, код призначення 13050500."

3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_2, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) в доход Державного бюджету України 1 218 (одну тисячу двісті вісімнадцять) грн. 00 коп. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено "14" квітня 2014 року.

Суддя Пашкевич І.О.