Справа № 223/233/14-а
Провадження № 2-а/223/36/2014
Категорія 91
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 березня 2014 року м. Вугледар
Суддя Вугледарського міського суду Донецької області Луньова О.Г., розглянувши у порядку скороченого провадження в приміщенні суду в м. Вугледарі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Вугледарського міського управління праці та соціального захисту населення про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до відповідача Вугледарського міського управління праці та соціального захисту населення про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити певні дії. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначила, що Вугледарським міським управлінням праці та соціального захисту населення з 27.08.2012 року їй була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на підставі ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі 130 грн. 06.03.2014 року позивач звернулася до відповідача з заявою, щодо проведення перерахунок розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення неї трирічного віку до розміру, встановленому чинним законодавством. Листом № 05/10-818 від 11.03.2014 року відповідачем було відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку з зазначенням, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку сплачується на підставі ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі 130 грн. Позивач вважає, що відмова відповідача про перерахунок та доплату належної їй допомоги, виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом на час виплати, є незаконною. Позивач просить визнати неправомірними дії Вугледарського міського Управління праці та соціального захисту населення, щодо нарахування та виплати їй державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» за період з 27.08.2012 року по 28.02.2014 року; зобов'язати Вугледарське міське Управління праці та соціального захисту населення здійснити їй перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 27.08.2012 року по 28.02.2014 року не менше розміру прожиткового мінімуму для дітей до 6 років та з врахуванням виплачених сум; стягнути з відповідача на її користь не донараховану допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 27.08.2012 року по 28.02.2014 року, та зобов'язати в подальшому щомісячно сплачувати допомогу з наступним підвищенням розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, до закінчення строку передбаченої законом виплати.
Представником відповідача надані письмові заперечення, в яких позовні вимоги відповідач не визнає, просить відмовити в задоволенні позову, розглянувши справу за відсутності представника відповідача в скороченому провадженні. В письмових запереченням відповідач посилається на невідповідність позовних вимог законодавству України, зазначивши, що відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу
сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Вважає, що прийняте управлінням праці та соціального захисту населення рішення відповідає діючому законодавству, тому не має підстав для здійснення перерахунку та виплати допомоги відповідачеві згідно його позовних вимог.
Ухвалою Вугледарського міського суду Донецької області від 19.03.2014 року позовні вимоги за період з 27.08.2012 року по 17.09.2013 року включно залишені без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Ухвалою від 19.03.2012 року, відповідно до ст. 183-2 КАС України, відкрито скорочене провадження по справі.
Суддя, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Згідно свідоцтва про народження НОМЕР_2 від 13.06.2012 року, актовий запис № 92, ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.8).
Згідно з довідкою про отримання допомоги від 06.03.2014 року ОСОБА_1 за період з 27.08.2012 року по 28.02.2014 року включно отримала допомогу по догляду за дитиною до трьох років на зальну суму 2360,97 грн., місячний розмір допомоги становить 130 грн. (а.с.14).
Відповідно до копії свідоцтва про загальнообов'язкове державне соціальне страхування НОМЕР_3 від 12.12.2007 року ОСОБА_1 є застрахованою особою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (а.с.9).
06.03.2014 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Вугледарської міської ради з заявою про проведення перерахунку, доплату недоотриманих коштів та виплату в майбутньому допомоги в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Вугледарським міським Управлінням праці та соціального захисту населення на вказану заяву надало відповідь, з якої вбачається, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалася ОСОБА_1, як працюючій особі, відповідно до діючого законодавства, а тому підстави для перерахунку допомоги відсутні (а.с.13).
Постановою Верховного Суду України від 25.12.2012 року встановлено, - "до 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом № 2811-ХІІ, дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом № 2240-III, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону № 2240-III було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40- 44.
Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40- 44 Закону № 2240-III.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.
Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835-VI "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (далі - Закон № 2154-VI) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2240-ІІІ призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VI не приймався.
Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-III на виконання статті 45 Закону № 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися".
Відповідно до ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Оскільки спір, щодо виплати допомоги виник з серпня 2012 року, позивач є особою застрахованою у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування та на відносини щодо виплати допомоги поширюються норми Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", відповідно до ст. 43 вказаного закону допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Враховуючи зазначене суд вважає за необхідне визнати дії відповідача противоправними та зобов'язати відповідача провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною відповідно до вимог ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням".
Вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача надалі виплачувати щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, не меншому за прожитковий мінімум, затверджений законодавством для працездатних осіб є не обґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", ст.ст. 17, 18, 86, 159-163, 183-2 КАС України, суддя,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Вугледарського міського управління праці та соціального захисту населення про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити певні дії задовольнити частково.
Визнати дії Вугледарського міського Управління праці та соціального захисту населення неправомірними, щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що не відповідає вимогам ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням".
Зобов'язати Вугледарське міське Управління праці та соціального захисту населення здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 18.09.2013 року по 28.02.2014 року включно відповідно до ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне
соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" з урахуванням проведених виплат.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною
Суддя Вугледарського
міського суду Донецької області О. Г. Луньова