Головуючий у 1 інстанції - Качуріна Л.С.
Суддя-доповідач - Ястребова Л.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 квітня 2014 року справа №812/317/14 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді - доповідача Ястребової Л.В., суддів: Ляшенка Д.В., Чумака С.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Сватівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2014 р. у справі № 812/317/14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Білокуракинський будівельник» до Сватівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 00000622200 від 24 грудня 2013 року, -
В С Т А Н О В И В:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Білокуракинський будівельник» до Сватівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 00000622200 від 24 грудня 2013 року.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що на підставі акту документальної позапланової виїзної перевірки Сватівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області № 156/22/32268990 від 03 грудня 2013 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 00000622200 від 24 грудня 2013 року, яким було збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість за основним платежем - 18 637,00 грн. та нараховано штрафні санкції у розмірі 4591,75 грн.
Позивач зазначив, що відповідачем при здійсненні перевірки та складання акту документальної позапланової виїзної перевірки № 156/22/32268990 від 03 грудня 2013 року будь-яких порушень з боку позивача при здійснені господарських операцій у ТОВ «Вектра-3000»» та ТОВ «Вістол» і відображення цих дій у бухгалтерському чи податковому обліку встановлено не було.
Позивач вважає, що висновки, зроблені відповідачем а акті перевірки є необґрунтованими, безпідставними, порушують законні права позивача. На підставі викладеного позивач вважає, що податкове повідомлення-рішення № 00000622200 від 24 грудня 2013 року є протиправним, підлягає скасуванню.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2014 року адміністративний позов задоволено, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення № 00000622200 від 24 грудня 2013 року Сватівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області, яким було збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість за основним платежем - 18 367, 00 грн. та нараховані штрафні санкції у розмірі 4591,75 грн. Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Білокуракинський будівельник» (код ЄДРПОУ 32268990) судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 182,70 грн. (сто вісімдесят дві грн. 70 коп.).
Не погодившись з рішенням суду відповідач подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову Луганського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2014 року та ухвалити нове рішення яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Сторони до суду не з'явились, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та під час апеляційного розгляду, товариство з обмеженою відповідальністю «Білокуракинський будівельник», зареєстровано 05 грудня 2002 року Білокуракинською районною державною адміністрацією, є платником податку на додану вартість, здійснює господарську діяльність з будівництва житлових і нежитлових будівель, неспеціалізованої оптової торгівлі, оптову торгівлю деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням, монтажем водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування, електромонтажні роботи, виробництво інших дерев'яних будівельних конструкцій і столярних виробів.
З 18 листопада 2013 року по 26 листопада 2013 року на підставі наказу Сватівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області № 169 від 22 листопада 2013 року, відповідачем було здійснено документальну позапланову виїзну перевірку з обмеженою відповідальністю «Білокуракинський будівельник» з питань дотримання вимог чинного податкового законодавства в частині нарахування та сплати податку на додану вартість та податку на прибуток за період з 01 жовтня 2010 року по 30 вересня 2013 року по взаємовідносинам з ТОВ «Вектра 3000» та ТОВ «Вістол» (а. с. 19-34), за наслідками якої складено відповідний акт перевірки від 03.12.2013 року № 156/22/32268990.
Актом перевірки зафіксовані наступні порушення: ст. 185, ст. 187, ст. 188, п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями, в результаті чого занижено нарахування ПДВ, і сумі 18 367 грн., у тому числі занижено за липень 2012 року в сумі 3014 грн., за серпень 2012 року в сумі 7816 грн., вересень 2012 року - 182 грн., листопад 2012 року - 1834 грн., липень 2013 року - 6695 грн., серпень 2013 року - 1444 грн., вересень 2013 року - 8647 грн., завищення у грудні 2012 року - на суму 4593 грн., лютий 2013 року - 464 грн., травень 2013 року - 2060 грн., червень 2013 року - 4148 грн.
На підставі акту перевірки № 156/22/32268990 від 03 грудня 2013 року відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Р» за № 00000622200 від 24 грудня 2013 року, яким позивачу було збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість за основним платежем на суму 18 367 грн. та нараховано штрафні санкції у розмірі 4591,75 грн.
Відповідно до п. 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:
а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;
б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);
в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;
г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Згідно з п.198.2 ст. 198 Податкового кодексу України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою виникнення права на віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов'язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 цього Кодексу, а для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України - дата сплати (нарахування) податку за податковими зобов'язаннями, що були включені отримувачем таких послуг до податкової декларації попереднього періоду.
Датою виникнення права орендаря (лізингоотримувача) на збільшення податкового кредиту для операцій фінансової оренди (лізингу) є дата фактичного отримання об'єкта фінансового лізингу таким орендарем.
Датою виникнення права замовника на віднесення сум до податкового кредиту з договорів (контрактів), визначених довгостроковими відповідно до пункту 187.9 статті 187 цього Кодексу, є дата фактичного отримання замовником результатів робіт (оформлених актами виконаних робіт) за такими договорами (контрактами).
Для товарів/послуг, постачання (придбання) яких контролюється приладами обліку, факт постачання (придбання) таких товарів/послуг засвідчується даними обліку.
Відповідно до п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку. Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
За змістом п.198.6 ст. 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу. У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу. У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної. Платники податку, що застосовували касовий метод до набрання чинності цим Кодексом або застосовують касовий метод, мають право на включення до податкового кредиту сум податку на підставі податкових накладних, отриманих протягом 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунка платника податку. Для банківських установ при одержанні ними права власності на заставне майно з метою подальшого продажу таке право зберігається до моменту продажу такого заставленого майна.
Із матеріалів справи вбачається, що між позивачем (Покупець) та ТОВ «ВЕКТРА 3000» (Продавець) 01.07.2012 укладено договір купівлі-продажу товарів, згідно якого Продавець зобов'язується поставити та передати у власність Покупця матеріали згідно видаткових накладних для ремонтних та будівельних робіт. Договір набуває чинності з моменту підписання та діє до 31.12.2013 року. Згідно п.п. 2.1, 2.2 договору матеріали постачаються Продавцем Покупцю на протязі дії договору за його замовленням в строки та на вказану адресу, щодо додатково обумовлюються сторонами стосовно кожної партії товару. Поставка по Луганській області безкоштовна. (т. 1 а.с. 74). Факт отримання товарів підтверджується видатковими накладними (т.1 а.с.112-130). На підтвердження фактичного виконання умов договору та реальності здійснення господарської операції, позивачем також надані наступні первинні документи.
ТОВ «ВЕКТРА 3000» виписані належним чином оформлені, податкові накладні (т.1 а.с. 91-111), платіжні доручення щодо розрахунків за отримані матеріали та послуги (т.1 а.с. 82-90), лити-повідомлення щодо узгодження заявок позивача з ТОВ «ВЕКТРА» (т. 1 а.с. 154-178), товарно-транспортними накладними (т. 1 а.с. 179-187).
01.05.2013 позивачем було укладено договір про надання послуг, відповідно до якого Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов'язання надати послуги по перевезенню грунту та лісоматеріалу в смт Біловодськ. Договір набуває чинності з моменту підписання та діє до 31.12.2013 року. (т. 1 а.с. 76). Факт отримання позивачем послуг підтверджується актом надання послуг № 168 від 29.07.2013 року (т.1 а.с. 189), товарно-транспортною накладною (т.1 а.с. 187). На виконання умов договору виконавцем послуг - ТОВ «Вістол» позивачу видана податкова накладна № 168 від 29.07.2013 року на суму 30920,40 грн., в тому числі ПДВ - 5153,40 грн., яка включена позивачем до реєстру отриманих та виданих податкових накладних. (т. 1 а.с. 188).
Як вірно зазначив суд першої інстанції, всі перелічені документи по взаємовідносинам з контрагентами також були надані до перевірки та відображені в акті перевірки.
Згідно зі ст. 201 Податкового Кодексу України платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою податкову накладну, яка є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця.
Податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів ( послуг), на вимогу покупця, та є підставою для нарахування сум податку, що відноситься до податкового кредиту.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та бухгалтерську звітність в Україні» первинний документ це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Отже, будь-які документи (у тому числі договори, накладні тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції. Якщо ж фактичного здійснення господарської операції не було, то відповідні документи не можуть вважатися первинними для цілей податкового обліку навіть за наявності усіх формальних реквізитів, що передбачені для певного виду документа чинним законодавством.
Частинами 2, 3 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факт здійснення господарської операції. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.
Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати обов'язкові реквізити: назву документу; дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складається документ; зміст та обсяг господарської операції; одиницю виміру господарської операції; посади осіб відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що мають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Таким чином, відображення господарської операції у податковому обліку повинно здійснюватись відповідно до її реального економічного змісту на підставі первинних документів бухгалтерського обліку.
Таким чином, податковий кредит формується при дотриманні платником податку вказаних вимог закону.
При цьому, господарські операції (поставка, продаж тощо) є самостійним поняттям, відмінним від правочинів або господарських зобов'язань.
Наслідки в податковому обліку створюють лише реально вчинені господарські операції, тобто ті, що пов'язані з легітимним рухом активів, зміною зобов'язань чи власного капіталу платника податку.
Аналіз реальності господарських операцій може здійснюватися на підставі даних податкового та бухгалтерського обліку платника податків та інших обставин, в тому числі реального економічного змісту господарських операцій та підтвердження їх первинними документами (товарно-транспортними накладними та ін.).
Відповідно до п. 2, 5, 18 Наказу Державної податкової адміністрації України від 30.05.1997 № 165, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.06.1997 за № 233/2037 «Про затвердження форми податкової накладної та порядку її заповнення»: податкову накладну складає особа, яка зареєстрована як платник податку в податковому органі і якій присвоєно індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість (п. 2 Порядку заповнення податкової накладної); податкова накладна вважається недійсною у разі її заповнення іншою особою, ніж вказаною у пункті 2 даного Порядку (п.5 Порядку заповнення податкової накладної); всі складені примірники податкової накладної підписуються особою, уповноваженою платником податку здійснювати поставку товарів (послуг), та скріплюються печаткою такого платника податку - продавця (п.18 Порядку заповнення податкової накладної).
Отже, підставою для формування податкового кредиту, а в подальшому для відшкодування від'ємного значення між загальною сумою податкових зобов'язань, що виникли у зв'язку з будь-якою поставкою товарів (робіт, послуг) протягом звітного періоду, та сумою податкового кредиту звітного періоду є належним чином оформлена податкова накладна, зокрема, наведені в ній відомості повинні відповідати дійсності.
Надання податковому органу належним чином оформлених документів, передбачених законодавством про податки і збори, з метою одержання податкової вигоди є підставою для її одержання, якщо податковим органом не встановлено та не доведено, що відомості, які містяться в цих документах, неповні, недостовірні та (або) суперечливі, є наслідком укладення нікчемних правочинів.
Наявність належним чином оформлених податкових накладних є підставою для включення до податкового кредиту платника сум ПДВ за такими накладними за умови реального вчинення дій по виконанню господарської операції.
Колегія суддів зазначає, що якщо контрагент не виконав свого зобов'язання по сплаті податку до бюджету - це тягне відповідальність та негативні наслідки саме для цієї особи. Зазначена обставина не є підставою для позбавлення платника податку права на формування податкового кредиту з податку на додану вартість у разі, якщо останній виконав усі передбачені законом умови щодо отримання такого відшкодування і має всі документальні підтвердження розміру свого податкового кредиту.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що чинним законодавством України на сторону цивільно-правової угоди - покупця товару (робіт, послуг), яка є платником податків, не покладено обов'язок здійснювати контроль за дотриманням усіма постачальниками у ланцюгу постачання вимог законодавства щодо здійснення господарської діяльності, сплати податку і, в подальшому, за можливі, будь-які неправомірні дії будь-кого з постачальників у ланцюгу постачання. Також законодавець не встановлює відповідальності для суб'єкта господарювання через відсутність висновків зустрічних перевірок його постачальників, та не визначає певних негативних наслідків у вигляді позбавлення права на отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість, заявленого у межах сум податку, фактично сплачених ним у попередніх податкових періодах постачальникам товару (робіт, послуг).
За таких підстав апеляційний адміністративний суд вважає, що постанова суду першої інстанції прийнята при вірному застосуванні норм матеріального та процесуального права, висновки суду відповідають обставинам справи, тому не вбачає підстав для скасування постанови.
На підставі викладеного, керуючись ст. 195, 197, ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 207, ст. 211, 212, 254 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Сватівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2014 р. у справі № 812/317/14 - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2014 р. у справі № 812/317/14 - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Колегія суддів: Л.В. Ястребова
Д.В. Ляшенко
С.Ю.Чумак