Постанова № 38271591, 15.04.2014, Центрально-Міський районний суд м. Горлівки

Дата ухвалення
15.04.2014
Номер справи
253/1846/14-а
Номер документу
38271591
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

15.04.2014 Суддя: Румілова Н. М.

Справа № 253/1846/14-а

П О С Т А Н О В А

І м е н е м У к р а ї н и

15 квітня 2014 року Центрально-Міський районний суд м. Горлівки Донецької області у складі: головуючої судді Румілової Н.М., при секретарі Цибуліної С. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Горлівці Донецькій області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради про визнання дій неправомірними та перерахунок допомоги по догляду за дитиною,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом, в якому зазначила, що вона є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим відповідачем було призначено виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі по 130грн. на місяць . Вона звернулась до відповідача з заявою про перерахунок та виплату коштів та проводити в подальшому до рівня прожиткового мінімумам для дітей віком до 6 років. Відповідач відмовив їй , посилаючись на відсутність підстав. Вважає дії відповідача неправомірними та просить стягнути на свою користь недоплачену допомогу за період з 4.08.2013р. по 4.02.2014р у розмірі 5192,21грн.

Позивач та його представник у судове засідання не з'явився, надав клопотання розглянути справу без її участі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, просив розглянути справу без його участі , надав письмові заперечення проти позову .

Дослідивши матеріали справи , суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач має дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в УПСЗН Горлівської міської ради з 25.01.2013року та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 грн.

Розмір призначеної допомоги по догляду за дитиною до досягненню нею 3-х років визначено відповідно до Порядку призначення і виплати допомоги при народжені дитини і допомоги по догляду за дитиною до досягнення ним 3-х річного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 року № 13 як різниця між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи і середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одного члена сім'ї за попередні 6 місяців, але не менше 130 грн.

Суд вважає, що розмір вказаної допомоги не відповідає законодавчо встановленому розміру державної допомоги, яка призначається по догляду за дитиною.

Законом України 2811-Х11 "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до Закону № 2240-III та виключено статті 40-44. Проте, з огляду на рішення Конституційного суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008, стаття 43 Закону № 2240-III на час виникнення спірних правовідносин передбачала, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму.

До ст.15 Закону № 2811-ХII також вносились зміни, а дія статті зупинялась іншими Законами.

Так, Законом України «Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ст.15 Закону № 2811-ХII викладено в наступній редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень". Проте, відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008р.» Розділ I цього Закону набирає чинності з 01.012008р. і діє по 31.12.2008р. Отже, з 1.01.2009р. ст.15 Закону №2811-ХII відновила попередню редакцію, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Проте, ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» установлено, що у 2009 р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Аналогічним чином врегульовано спірні правовідносини у 2010р. ст.45 Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік».

В зв'язку з тим, що у передбачений законом спосіб положення Законів України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та «Про Державний бюджет України на 2010 рік» не визнано неконституційними та не скасовано, у 2009-2010 р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначалась та виплачувалась у відповідності до п. 22 Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми».

Оскільки ані Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», ані іншими Законами, не встановлювалось на 2011р. інший, ніж у Законах №2811-ХII та №2240-III розмір допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 01.01.2011р. регулюються Законами №2811-ХII та №2240-III, а положення Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не може. Отже, з 01.01.2011р. у відповідача виник обов'язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених Законами №2811-ХII та 2240-III.

Крім того, суд звертає увагу, що така правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 21.08.2011 року по справі № К/9991/33496/12 та в постанові Верховного Суду України від 25.12.2012 року.

Як зазначалось раніше, в даному випадку виник спір щодо виплати допомоги особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, тому на виплату допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-III), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Суд звертає увагу, що позивач ставить питання про визнання дій відповідача неправомірними щодо призначення, нарахування і виплати допомоги позивачем у період з 4 серпня 2013 року по 4.02. 2014 року.

Однак згідно до вищезазначеної довідки вбачається, що останній місяць виплати допомоги є березень 2014 р.

З огляду на зазначене , враховуючи положення ст..99, 100 КАСУ , час звернення до суду - 13.02. 2014р. , суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок та виплату їй недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 1вересня 2013р. по 1 березня 2014р.

Щодо позовних вимог про стягнення з відповідача на свою користь недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку суд вважає їх необґрунтованими, оскільки спірна допомога позивачу ще не нарахована, а тому підстави для її стягнення також відсутні.

В даному випадку належним і достатнім способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання відповідача здійснити виплату перерахованих сум спірної допомоги по догляду за дитиною.

Таким чином , суд вважає , що дії відповідача щодо нарахування та виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не в повному обсязі є неправомірними.

Керуючись ст. ст. 8-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради про визнання дій неправомірними та перерахунок допомоги по догляду за дитиною задовольнити частково .

Визнати неправомірними дії Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Зобов'язати Центрально-Міську управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років ,за період з 1 вересня 2013р. по 1 березня 2014р. з урахуванням фактично виплачених сум.

Постанова може бути оскаржена в Донецькій апеляційний адміністративний суд через Центрально- Міський районний суд міста Горлівки шляхом подання заяви про оскарження протягом 10 днів з дня проголошення постанови . У разі проголошення у тому самому засіданні, в якому закінчився розгляд справи, вступної та резолютивної частини постанови апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: Н. М. Румілова