Постанова № 38268942, 09.04.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.04.2014
Номер справи
826/552/14
Номер документу
38268942
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

09 квітня 2014 року 13 год. 25 хв. № 826/552/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: Головуючого - судді Дегтярьової О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справуза позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Господарник»доІрпінської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення від 12 вересня 2013 року № 0005131501, -В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Господарник» (далі - позивач, ТОВ «Господарник») заявлені позовні вимоги до Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київської області (далі - відповідач, Ірпінської ОДПІ) про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення від 12 вересня 2013 року № 0005131501.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на протиправність та необґрунтованість висновків Акта Ірпінської ОДПІ від 19.08.2013р. № 948/15-4/30971302, оформленого за результатами проведення камеральної перевірки податкової звітності ТОВ «Госпо-дарник» по орендній платі за землю, щодо порушення підприємством норм п. 286.2 ст. 286, п. 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України та нібито заниження ним суми податкового зобов'язання за місяць червень 2013 року на 11 489, 69 грн. На думку позивача, обрахунок податкового зобов'язання з орендної плати за землю повинен проводитися саме з урахуванням норм п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України (тобто, в межах трикратного розміру земельного податку), а не положень договору оренди земельної ділянки від 01.05.2004р., оскільки останні щодо розміру річної орендної плати за земельну ділянку суперечать закону.

Крім того, позивач наголошує на тому, що за умовами останньої угоди від 01.04.2008р., укладеної з Ірпінською міською радою Київської області до основного договору оренди земельної ділянки від 01.05.2004р. за № 222, річна орендна плата за земельну ділянку була встановлена у розмірі 8% від грошової оцінки землі, а грошова оцінка земельної ділянки згідно з довідкою Ірпінського міського відділу земельних ресурсів від 15.01.2008р. № 65 становила 733 315, 88 грн. Наразі зміни до Договору оренди земельної ділянки в двосторонньому порядку не вносилися (зокрема, щодо розміру грошової оцінки земельної ділянки). За червень 2013 року позивачем сплачено 6 893, 85 грн. орендної плати, що обрахована із застосуванням ставки податку у розмірі 3% та грошової оцінки земельної ділянки у розмірі 2 757 538, 88 грн. (за даними витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 22.04.2013р., а не у відповідності до положень Договору), та відповідно перевищує розмір такого податкового платежу якби той обраховувався лише згідно положень договору (із змінами внесеними угодою від 01.04.2008р.).

З огляду на викладене податкове повідомлення-рішення від 12.09.2013р. № 0005131501 підлягає скасуванню як протиправне.

В судовому засіданні, призначеному на 27 березня 2013 року, представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Представник відповідача у призначені судові засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дати, час і місце судових засідань, та надіслав на електронну адресу суду письмові заперечення проти позову від 27.03.2014р. № 984/8/10-31-10-26 та лист Управління Держземагентства у м. Ірпені Київської області від 04.07.2013р. № 01-02/650. В обґрунтування своїх заперечень відповідач посилається на правомірність висновків Акта камеральної перевірки від 19.08.2013р. № 948/15-4/30971302. Зокрема, в Акті камеральної перевірки зафіксоване порушення ТОВ «Господарник» норм п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України, що призвело до невірного обрахунку підприємством податкового зобов'язання по орендній платі за землю за звітний період червень 2013 року, та як наслідок заниження податку на 11 489, 69 грн.

Зокрема, при проведенні камеральної перевірки ТОВ «Господарник» Ірпінською ОДПІ використано отриману від Управління Держземагенства у м. Ірпені Київської області інформацію щодо розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 0,3914 га в розрахунку 704, 53 грн. за м2. Згідно Угоди про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки від 01.05.2004р. № 222, зареєстрованого у Ірпінському міському відділі земельних ресурсів 12.05.2008р. № 398/222, розмір орендної плати за земельну ділянку встановлено у межі 8% від нормативної грошової оцінки землі. Таким чином, на думку ДПІ, сума орендної плати за землю з юридичних осіб за січень-лютий 2013 року для ТОВ «Господарник» має становити 18 383, 54 грн. (3914 м2 х 704, 53 грн. х 8% : 12 х 1). Саме неврахування підприємством оновленої грошової оцінки землі, яка встановлена рішенням Ірпінської міської ради з 2011 року спричинило заниження податкового зобов'язання з орендної плати за землю за червень 2013 року на 11 489, 69 грн.

За наслідками проведеної камеральної перевірки Ірпінською ОДПІ винесено спірне податкове повідомлення-рішення від 12.09.2013р. № 0005131501.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на таке.

Судом встановлено, що 1 травня 2004 року між позивачем (Орендарем) та Ірпінською міською радою Київської області (Орендодавцем) був укладений письмовий договір оренди земельної ділянки (далі - Договір оренди землі), відповідно до якого позивачу передавалась у строкове платне користування (строком на 25 років) земельна ділянка загальною площею 0, 3914 га, що знаходиться в м. Ірпені, вул. Ленінградська, 6-а, - для обслуговування магазину. В подальшому вказаний Договір було зареєстровано Ірпінським міським відділом земельних ресурсів, про що зроблено запис від 01.05.2004р. за № 222 у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі.

Відповідно до п. 1 цього Договору грошова оцінка земельної ділянки згідно довідки № 430 від 19.08.2003р., виданої Ірпінським міським відділом земельних ресурсів, становить 689 387, 00 грн.

Згідно п. 2.3 цього Договору орендна плата за землю за рік складає 16 545, 29 грн. (в т.ч. ПДВ - 2 757, 55 грн.), та вноситься рівними частками по 1 378, 77 грн. до 15-го числа наступного за звітним місяцем на відповідний казначейський рахунок. При цьому розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: підвищення цін, тарифів, тощо, в т.ч. внаслідок інфляційних процесів; у разі невиконання орендодавцем обов'язку повідомити орендаря про права третіх осіб на орендовану ділянку; збільшення розмірів ставки земельного податку; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.

Відповідно до п. 4 внесення змін до зазначеного Договору можливе у письмовій формі та за взаємною згодою сторін.

В подальшому до Договору оренди землі вносилися зміни та доповнення відповідно до письмових угод від 01.01.2007р. та від 01.04.2008р. про внесення змін до договору оренди земельної ділянки № 222 від 01 травня 2004 року (далі - Угоди).

Зокрема, згідно Угоди від 01.04.2008р. (зареєстрована Ірпінським міським відділом земельних ресурсів 12.05.2008р. за № 398/222, про що зроблено запис у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі) сторони домовилися про наступне:

- нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з довідкою Ірпінського міського відділу земельних ресурсів № 65 від 15.01.2008р. складає 733 315, 88 грн.;

- річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 8% від нормативної грошової оцінки землі;

- орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 58 665, 27 грн. за рік, в т.ч. місячна плата становить 4 888, 77 грн., при цьому вказана сума може змінюватись при умові проведення індексації.

За даними наявних в матеріалах даної справи копій Податкової декларації ТОВ «Господарник» з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2013 рік (датовану 21.01.2013р.), з урахуванням Уточнюючої податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2013 рік (датована 08.05.2013р.) протягом цього року позивачем було нараховано (та в подальшому сплачено, зокрема за червень 2013 року) орендну плату за орендовану ним земельну ділянку відповідно до описаного вище Договору оренди землі у розмірі 82 726, 17 грн. за рік, в т.ч. по 6 893, 85 грн. за кожен місяць (починаючи з травня 2013 року).

Згідно Додатку 1 «Відомості про наявні земельні ділянки» до такої Податкової декларації (уточнюючої) нормативна грошова оцінка одиниці площі земельної ділянки з коефіцієнтом індексації становить 704, 53 грн.

Також позивачем була надана копія витягу № 221 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, в якій така нормативна грошова оцінка орендованої земельної ділянки площею 0,3914 га складає 2 757 538, 88 грн.

Відповідно до письмових пояснень позивача, викладених в тексті поданої позовної заяви, орендна плата за місяць червень 2013 року за Договором оренди землі, розраховувалася ним відповідно до норм п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України з використанням ставки податку у розмірі 3% та оновленої нормативної грошової оцінки земельної ділянки (тобто у розмірі 2 757 538, 88 грн.)

Надалі, у серпні 2013 року працівником Ірпінської ОДПІ була проведена камеральна перевірка податкової звітності ТОВ «Господарник» (ідентифікаційний код 23744453) з питань дотримання вимог чинного законодавства з повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум плати за землю за період червень 2013 року, за результатами якої складений Акт від 19.08.2013р. № 948/15-4/30971302 (далі - Акт перевірки).

В ході проведення вказаної перевірки перевіряючим встановлено, що підприємство невірно визначило місячний розмір орендної плати за земельні державної та комунальної власності, загальною площею 0,3914 га, що знаходиться в м. Ірпені, вул. Ленінградська, 6-а, в Уточнюючій податковій декларації (датована 08.05.2013р.), оскільки не врахувала оновлену грошову оцінку земель у м. Ірпені, яка затверджена рішенням Ірпінської міської ради Київської області від 28.01.2011р. № 177-VI.

Так, вказаним рішенням 7 сесії Ірпінської міської ради 6 скликання від 28.01.2011р. № 177-VI була затверджена оновлена нормативна грошова оцінка земель міста Ірпінь. Зокрема, відповідно до п. 7 цього Рішення всі юридичні та фізичні особи, які є платниками земельного податку та орендної плати за земельні ділянки, зобов'язані звернутися до відділу Держкомзему в м. Ірпінь для отримання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки для перерахунку платежів.

Розмір нормативної грошової оцінки орендованої ТОВ «Господарник» земельної ділянки, загальною площею 0,3914 га, що знаходиться в м. Ірпені, вул. Ленінградська, 6-а, згідно отриманої від Управління Держземагентства у м. Ірпені інформації (лист від 04.07.2013р. № 01-02/650), становить 704, 53 грн. за 1 м2.

В силу норми п. 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюється у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Згідно Угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 01.05.2004р. № 222, зареєстрованої в Ірпінському міському відділі земельних ресурсів 12.05.2008р. № 398/222, розмір орендної плати за земельну ділянку встановлено у розмірі 8 відсотків від нормативної грошової оцінки землі.

Таким чином, згідно розрахунку податкової інспекції сума орендної плати за землю з юридичних осіб за червень 2013 року для ТОВ «Господарник» має становити 18 383, 54 грн. (3917 м2 х 704,53 грн. х 8% : 12 х 1).

В розділі 4 «Висновок» Акта перевірки від 19.08.2013р. № 948/15-4/30971302 перевіряючий встановив порушення ТОВ «Господарник» вимог норм п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України, що призвело до невірного обрахунку підприємством податкового зобов'язання по орендній платі за землю за звітний період червень 2013 року, та як наслідок заниження податку на 11 489, 69 грн.

12 грудня 2013 року Ірпінська ОДПІ на підставі вказаного Акта камеральної перевірки прийняла спірне податкове повідомлення-рішення № 0005131501, яким згідно з підпунктом 54.3.2 п. 54.3.ст. 54 Податкового кодексу України та відповідно до п. 123.1 ст. 123 цього Кодексу за порушення вимог п. 288.6 ст. 288 Податкового кодексу України визначила позивачу суму грошового зобов'язання за платежем «орендна плата з юридичних осіб» в розмір 17 234, 54 грн., в тому числі 11 489, 69 грн. - основного платежу, 5 744, 85 грн. - штрафних (фінансових) санкцій.

За результатами адміністративного оскарження скарги позивача залишені без задоволення, а податкове повідомлення - рішення - без змін.

При вирішення даного спору суд виходить з наступного.

У відповідності до приписів норми ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Положеннями ст. 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пп. 9.1.10 п. 9.1 ст. 9 Податкового кодексу України (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин)(далі - ПК України) плата за землю відноситься до загальнодержавних податків і зборів.

Справляння плати за землю здійснюється у відповідності до положень Податкового кодексу України з урахуванням критеріїв, визначених у розділі XIII «Плата за землю».

В силу норм п. 269.1 ст. 269 цього Кодексу платниками плати за землю є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, та земельні частки (паї), які перебувають у власності (п. 270.1 ст. 270 ПК України).

Базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено (п. 271.1 ст. 271 ПК України).

Відповідно до п. 274.1 ст. 274 ПК України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.

При цьому згідно ст. 15 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що підставою для проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Відповідно до вимог ст.ст. 20, 23 Закону України «Про оцінку земель» за результатами проведення нормативної грошової оцінки земель населеного пункту складається технічна документація, яка затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

В розумінні пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України «орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності» - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Згідно п. 288.1 ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

У відповідності до п. 288.2, 288.3 і 288.4 ПК України платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Статтею 15 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998р. № 161-XIV (в редакції, що діяла на момент укладення договорів оренди землі) визначено, що, однією з істотних умов договору є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Згідно ст. 21 цього ж Закону (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) під орендною платою розуміється платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін (ст. 23 цього ж Закону).

Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації (ст. 18 Закону України «Про оренду землі»).

Одночасно п. 288.7 ст. 288 зазначеного Кодексу визначено, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.

Пунктом 288.5 ст. 288 ПК України передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

У відповідності до п. 286.2 ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Як видно з наявних матеріалів справі та не заперечується сторонами, за умовами Договору оренди землі річна орендна плата за земельну ділянку загальною площею 0,3914 га, що знаходиться в м. Ірпені, вул. Ленінградська, 6-а, встановлена у межах 8% від нормативної грошової оцінки землі. Одночасно у поданій позивачем до Ірпінської ОДПІ Уточнюючої податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2013 рік (датована 08.05.2013р.) зафіксовано оновлена нормативна грошова оцінка орендованої земельної ділянки у розмірі 2 757 538, 88 грн. (що становить 704, 53 грн. за 1 м2).

З огляду на вищенаведене, суд приходить до висновку, що податковий орган при визначенні позивачу суми податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності за червень 2013 року спірним податковим повідомлення-рішенням правомірно керувався положеннями договору оренди земельної ділянки.

В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України).

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог, у зв'язку з чим адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 2, ст. 9, ст.ст. 69 - 71, ст. 94, ст.ст. 158-163, ст. 167, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

1. В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Господарник» відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими в ст.ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.

Суддя О.В. Дегтярьова