ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 квітня 2014 року /12 год. 45хв./ Справа № 808/767/14 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О., при секретарі Чорній В.С., представника прокуратури Чеканової С.С., представника позивача Пакулі О.М., представників відповідача Лихоти Л.М., Жадлун Л..М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за заявою Прокурора Ленінського району м. Запоріжжя в інтересах держави в особі Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
до Публічного акціонерного товариства «Проектний інститут «Запорізький Діпроелектро»
про стягнення штрафу,
ВСТАНОВИВ:
30.01.2014 Прокурор Ленінського району м. Запоріжжя в інтересах держави, в особі Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до Публічного акціонерного товариства «Проектний інститут «Запорізький Діпроелектро» про стягнення 17 000, 00 грн. штрафу за порушення законодавства про цінні папери.
В судовому засіданні прокурор та позивач підтримали вимоги позовної заяви, просили стягнути з відповідача штрафні санкції в розмірі 17 000, 00 грн. Так, 13.02.2014 прокурором подано заяву про зміну предмету позову, яка розглянута та прийнята судом. Зазначили, що відповідач ухилився від виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 328-ДН-1-Е від 29.08.2012, згідно якого товариство повинно було усунути порушення.
Статут відповідача зареєстрований 26.06.2012 Державним реєстратором виконавчого комітету Запорізької міської ради та не відповідає вимогам законодавства про цінні папери, а саме: п.1.16 не відповідає вимогам ст. 28 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»; п.6.25 не відповідає вимогам ст. ст. 8, 28 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»; п.п. 9.1.30, 9.1.41, 9.1.41, 9.1.42 не відповідають вимогам ст. 5 Закону України «Про національну депозитну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні», зважаючи на те, що форма існування акцій товариства - без документарна.
За вказаним фактом позивачем складено акт № 255-ДН-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів. 15.07.2013, за наслідками розгляду справи про адміністративне правопорушення на ринку цінних паперів, на підставі п.8 ч.1 ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 №448/96-ВР, позивачем винесено постанову № 264-ДН-1-Е, якою до відповідача були застосовані штрафні санкції у розмірі 17000, 00 грн. Зазначена постанова відповідачем не оскаржувалась, сума штрафу сплачена не була. Просить позов задовольнити.
Представники відповідача у судові засідання заперечення на позов не надавали, з позовом погодились.
Суд, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи, заслухавши представників сторін, дослідивши інші наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.
Публічне акціонерне товариство «Проектний інститут «Запорізький Діпроелектро» (код ЄДРПОУ 00215404) зареєстроване в установленому законодавством порядку, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 25.13.2013.
Так, уповноваженою особою Комісії т.в.о начальника Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку,
на підставі ст.9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» № 448/96-ВР від 30.10.1996, розглянуті матеріали справи про правопорушення на ринку цінних паперів щодо Публічного акціонерного товариства «Проектний інститут «Запорізький Діпроелектро» та виявлені факти правопорушення, а саме:
-статут Публічного акціонерного товариства «Проектний інститут «Запорізький Діпроелектро» зареєстрований 26.06.2012 Державним реєстратором виконавчого комітету Запорізької міської ради та який не відповідає вимогам законодавства про цінні папери, а саме: п.1.16 не відповідає вимогам ст. 28 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»; п.6.25 не відповідає вимогам ст. ст. 8, 28 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»; п.п. 9.1.30, 9.1.41, 9.1.41, 9.1.42 не відповідають вимогам ст. 5 Закону України «Про національну депозитну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні», зважаючи на те, що форма існування акцій товариства - без документарна.
На підставі п.10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», п.1 розділу XIV Правил розгляду справ про порушення на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням ДКЦПФР від 11.12.2007 № 2272, т.в.о начальника Дніпровського теруправління НКЦПФР винесено розпорядження № 328-ДН-1-Е від 29.08.2012 про усунення порушень чинного законодавства про цінні папери.
Відповідно до зазначеного розпорядження було постановлено у термін до 30.04.2013 усунути порушення законодавства про цінні папери та до 30.04.2013 письмово проінформувати позивача про виконання цього розпорядження.
У встановлений термін Публічне акціонерне товариство «Проектний інститут «Запорізький Діпроелектро» розпорядження № 328-ДН-1-Е від 29.08.2012 не виконало.
За цим фактом у відношенні Публічного акціонерного товариства «Проектний інститут «Запорізький Діпроелектро» 15.07.2013 уповноваженою особою позивача Мігуль О.В. порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів та 15.07.2013 складений акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 255-ДН-1-Е.
Відповідача було своєчасно повідомлено про дату та час складання акту про правопорушення, що підтверджується підписом голови правління та датою отримання 15.07.2013. Під час розгляду справи про правопорушення головою правління ОСОБА_6 Публічного акціонерного товариства «Проектний інститут «Запорізький Діпроелектро» було надано пояснення, однак вказані пояснення не можуть бути враховані як такі, що звільняють юридичну особу від відповідальності, тому правопорушення визнано повністю.
Постановою, винесеною т.в.о. начальника Дніпровського територіального управління НКЦПФР Мігуль О.В. від 15.07.2013 розгляд справи було призначено на 30.07.2013, про що товариству повідомлено своєчасно, що підтверджується підписом голови правління від 15.07.2013
На підставі п.8 ч.1 ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» до відповідача застосовано штрафну санкцію в розмірі 17 000, 00 грн., про що винесено постанову № 264-ДН-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів від 30.07.2013.
Відповідач про сплату штрафу не повідомив, доказів оскарження постанови до Комісії або до суду не надано.
Оцінивши представлені докази, суд вважає що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (далі - Закон № 448/96-ВР), державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Пунктом 10 та 14 ст. 8 Закону № 448/96-ВР, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, зокрема, надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Так, відповідно до. п.8 ч.1 ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку- застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно пункту 14 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1470 від 16.10.2012 та зареєстрованих Міністерством юстиції України від 05.11.2012 за №1855/22167 (далі - Правила) встановлено, зокрема, що постанови про порушення справ справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів вважаються надісланими (врученими) юридичній особі (посадові особі чи громадянину), яка притягується до відповідальності, якщо їх вручено керівнику чи представнику юридичної особи (посадовій особі чи громадянину) під розписку або надіслано рекомендованим листом.
Відповідно до пункту 2 розділу XVIII Правил розгляду справ, штраф, застосований Комісією, має бути сплачений юридичною особою не пізніше як через 15 днів з дати отримання нею постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету. Документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії (відповідного підрозділу територіального органу Комісії). У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.
Вказану постанову відповідач не оскаржив в установленому законодавством України порядку і терміни, штраф до Державного бюджету України добровільно не сплатив.
Відповідно до ч.3 ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", стягнення штрафів здійснюється у судовому порядку.
Отже, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
За правилами частини 4 статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України , суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов позивача задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Проектний інститут «Запорізький Діпроелектро» суму штрафу у розмірі 17000, 00 грн., яка підлягає зарахуванню в доход державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 21081100, на рахунок № 31117106700006 в Управлінні Держказначейства в Запорізькій області, МФО 813015; одержувач: державний бюджет Ленінського району м. Запоріжжя, код ЄДРПОУ 38025423.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.О. Нестеренко