КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/14726/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Огурцов О.П. Суддя-доповідач: Грибан І.О.
У Х В А Л А
Іменем України
10 квітня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючий-суддя Грибан І.О.
судді Беспалов О.О., Парінов А.Б.
за участі :
секретар с/з Печенюк Р.В.
пр-к апелянта Затхей В.М., Матківський Т.О.
пр-к позивача Ружицька І.С.
розглянув в судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Київський республіканський Автоцентр» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 листопада 2013 року у справі за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції в м. Києві до Товариства з обмеженою відповідальністю «Київський республіканський Автоцентр» про тимчасову заборону (зупинення) діяльності -
ВСТАНОВИВ :
Позивач, Державна екологічна інспекція у місті Києві, звернувся в суд з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Київський республіканський Автоцентр», в якому просив суд прийняти рішення про тимчасову заборону (зупинення) діяльності відповідача до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, позитивного висновку державної екологічної експертизи та дозволу на розміщення та ліміту на утворення відходів на 2013 рік.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 листопада 2013 року позовні вимоги задоволено частково.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення судом норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи просив скасувати ухвалене рішення, та ухвалити нове - про відмову в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції, та вбачається з матеріалів справи, В період з 29.05.2013 року по 04.06.2013 року Державною екологічною інспекцією у місті Києві була проведена планова перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Товариства з обмеженою відповідальністю «Київський республіканський Автоцентр».
За результатами перевірки встановлено порушення відповідачем пунктів «в», «є», «г» частин першої статті 17, частини першої статті 26, статті 27, частини другої статті 28, частини першої статті 29, пункту «а» частини першої статті 32, статті 33, частини восьмої статті 34 Закону України «Про відходи», статті 10 Закону України «Про метрологію та метрологію діяльність», частини другої статей, 29, 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», частини першої статті 10, частини п'ятої статті 11, статті 29, статті 31 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», статті 39 Закону України «Про екологічну експертизу», Порядку ведення державного обліку в галузі охорони атмосферного повітря затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1655 від 13.12.2001, пунктів 5, 19 Порядку ведення реєстру місць видалення відходів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1216 від 03.08.1998, пунктів 5. 9 Порядку ведення державного обліку та паспортизації відходів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 2034 від 01.11.1999, пункту 11 Порядку ведення реєстру об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1360 від 31.08.1998, пункту 1 Інструкції щодо складання реєстрових карт об'єктів утворення, оброблення та утилізації відході, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки № 41 від 17.02.1999 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.03.1999 за № 169/3462, пункту 1 Інструкції щодо заповнення типової форми первинної облікової документації N 1-ВТ «Облік відходів та пакувальних матеріалів і тари» та Інструкції щодо її заповнення затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 342 від 07.07.2008 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 09.09.2008 за № 824/15515, Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, які отримали такі дозволи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 302 від 13.03.2002, Підпунктів 3.2.3 - 3.2.5 пункту 3.2 розділу ІІІ, пунктів 4.4, 4.5 розділу ІV Правил технічної експлуатації установок очистки газу затверджених наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 52 від 06.02.2009 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 09.09.2008 за № 824/15515.
10.06.2013 року Державною екологічною інспекцією у місті Києві видано припис № 04/431п, в якому викладено вимоги щодо усунення недоліків та порушень виявлених під час перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Товариства з обмеженою відповідальністю «Київський республіканський Автоцентр».
В серпні 2013 року Державною екологічною інспекцією у місті Києві була проведена позапланова перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Товариства з обмеженою відповідальністю «Київський республіканський Автоцентр» за результатами якої складено акт № 04/1240, яким встановлено порушення частини восьмої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфер господарської діяльності», а саме, не виконання припису від 10.06.2013 року.
30.08.2013 року Державною екологічною інспекцією у місті Києві видано припис № 04/732п, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Київський республіканський Автоцентр» приписано з 29.08.2013 року: зберігання та видалення відходів здійснювати відповідно до вимог екологічної безпеки, здійснювати заходи для максимальної утилізації відходів, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам та організаціям, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів, дотримуватись екологічних показників нафтопродуктів під час їх оптової та роздрібної торгівлі, а до 01.10.2013 року: визначити та погодити склад і властивості відходів, що утворюються, ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища, отримати дозвіл на розміщення відходів та ліміти на утворення та розміщення відходів, стати на державний облік у галузі охорони атмосферного повітря, отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, отримати висновок державної екологічної експертизи на АЗС.
В зв'язку з невжиття відповідачем заходів на виконання приписів позивача, останній звернувся в суд з позовом для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме тимчасової заборони (зупинення) діяльності.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що оскільки позивачем не було виконано вимоги припису № 04/732п від 30.08.2013, а також те, що ним здійснюється господарська діяльність за відсутності дозволу на розміщення відходів та ліміти на утворення та розміщення відходів та дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, а тому наявні підстави для вжиття такого заходу реагування як тимчасова заборона (зупинення) діяльності.
Колегія суддів не може не погодитися з такими висновками суду першої інстанції, та звертає увагу на наступне.
Згідно з ч.ч. 1, 5-7 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Відповідно до приписів ст.12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена(зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
Згідно з абз.1 ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Як встановлено судом першої інстанції, відповідачем на час подання позову до суду не виконано вимог припису № 04/431п від 10.06.2013 року у зв'язку з чим складено припис № 04/732п від 30.08.2013 року, яким позивача, зокрема, зобов'язано до 01.10.2013 року визначити та погодити склад і властивості відходів, що утворюються, ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища, отримати дозвіл на розміщення відходів та ліміти на утворення та розміщення відходів, стати на державний облік у галузі охорони атмосферного повітря, отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, отримати висновок державної екологічної експертизи на АЗС
Також, відповідачем не заперечується факт відсутності дозволу на розміщення відходів та ліміти на утворення та розміщення відходів та дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Отже, малася необхідність тимчасової заборони (зупинення) діяльності позивача.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Не є підставою для скасування судового рішення і надані апелянтом докази виконання приписів, оскільки їх виконання відбулося вже після ухвалення судового рішення.
Зазначене є лише підставою для скасування вжитих судом заходів реагування згідно ч.12 ст.183-2 КАС України.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з дотриманням норм матеріального та процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтверджених доказами, то колегія суддів апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Київський республіканський Автоцентр» залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 листопада 2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий-суддя І.О.Грибан
Суддя О.О.Беспалов
Суддя А.Б.Парінов
Повний текст виготовлено - 11.04.2014 р.
.
Головуючий суддя Грибан І.О.
Судді: Беспалов О.О.
Парінов А.Б.