копія:
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 березня 2014 року Справа № П/811/665/14
Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого –судді – Чубари Н.В.
секретар судового засідання – Черна О.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кіровограді справу за адміністративним позовом Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області до Публічного акціонерного товариства «Помічнянський елеватор» про застосування заходів реагування, -
ВСТАНОВИВ:
Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області (далі – позивач, Управління ДСНС у Кіровоградській області) звернулось в суд з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Помічнянський елеватор» (далі – відповідач, ПАТ «Помічнянський елеватор») з вимогою застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), шляхом зобов’язання ПАТ «Помічнянський елеватор» зупинити роботу складів 8,9,20 та 24 даного елеватора, який здійснює свою діяльність за адресою – Кіровоградська область, Добровеличківський р-н, м.Помічна, вул. Гагаріна,54 та опечатати (опломбувати) в’їзні ворота і вхідні двері до вказаних будівель.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем допущені порушення пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, які викладені в акті перевірки від 12.02.2014 року №21. В подальшому, для виправлення порушень, встановлених зазначеним актом, винесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту від 12.02.2014р. Зазначені порушення у добровільному порядку не усунуті.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та надав суду пояснення згідно позовної заяви.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, зазначаючи, що переважна частина пунктів припису виконана, надавши на підтвердження відповідні докази
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 31.03.2014 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено до 04.04.2014 р., про що сторонам оголошено в судовому засіданні після проголошення вступної та резолютивної частини постанови з урахуванням вимог ч. 2 ст. 167 КАС України
Заслухавши представників сторін, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити частково з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 Закону України №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі по тексту - Закон №877-V), державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Державний нагляд (контроль) може здійснюватися комплексно кількома органами державного нагляду (контролю), якщо їхні повноваження на здійснення чи участь у комплексних заходах передбачені законом. Такі заходи проводяться за спільним рішенням керівників відповідних органів державного нагляду (контролю).
Відповідно до ч. 1 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
Згідно з частинами 2, 3 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Приписи, постанови, розпорядження центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, щодо усунення порушень встановлених законодавством вимог з питань техногенної та пожежної безпеки можуть бути оскаржені до суду в установлений законом строк.
Відповідно до пунктів 1, 2 ч.1, ч. 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:
- недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
- порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Судом встановлено, що 20.12.2013 року в.о. начальника Добровеличківського РВ Управління ДСНС України у Кіровоградській області винесено наказ про проведення перевірки відповідача (а.с. 13-14).
30.01.2014 представник відповідача отримав повідомлення про проведення планової перевірки від 30.01.2014, відповідно до якого Добровеличківський районним відділом УДСНС України у період з 10 лютого 2014 року по 13 лютого 2014 року буде проведено перевірку відповідача (а.с. 16).
12.02.2014 посадовими особами Добровеличківського районного відділу УДСНС України проведена перевірка додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за наслідками якої складено акт № 21 від 12.02.2014 (а.с. 17-24).
Зауважень та заперечень від відповідача не надходило (а.с. 24).
Також, 12.02.2014 р. посадовими особами Добровеличківського районного відділу УДСНС України, винесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту, яким зобов’язано відповідача у термін, встановлений приписом, усунути порушення, які зафіксовані актом перевірки, а саме:
1. провести вогнезахисне обробляння дерев'яних конструкцій горищ прохідної майстерні, матеріального складу, складу №20 та складу №24 (підтверджується до виконання з 2012) до 27.02.2014 року;
2. будівлі складів №8 та № 9 обладнати сертифікованою системою пожежної сигналізації із наступним укладанням угоди на її технічне обслуговування з спеціалізованою організацією, яка має ліцензію на право виконання даних робіт та виводом даних робіт та виводом сигналу від приймально-контрольного приладу установки автоматичної на пульт централізованого спостереження (підтверджується до виконання з 2011 року) – до 27.02.2014 р.;
3. переносні вогнегасники встановити шляхом навішування на вертикальні конструкції по висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для їх повного відчинення – до 13.03.2014 року;
4. розробити, затвердити і узгодити графік проведення навчально-тренувальних занять і навчальних тривог по плану локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій до 13.03.2014р.
Доказів оскарження вищевказаного припису відповідачем не надано.
Згідно інформацій позивача, на час судового розгляду, відповідачем лише частково усунуто порушення вимог пожежної безпеки, що підтверджується актом №90 від 19.03.2014 р. перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки (а.с.48-63).
В судовому засіданні представник відповідача визнав, що порушення дійсно усунуто лише частково та просив відтермінувати усунення виявлених порушень, до моменту покращення фінансового стану підприємства.
Наявність вказаних обставин свідчить, що подальша експлуатація об’єктів відповідача з порушеннями правил пожежної безпеки створює загрозу життю та здоров’ю людей.
Зважаючи на вищевикладене суд приходить до висновку про наявність підстав для застосування заходів передбачених ст. 70 Кодексу цивільного захисту України - шляхом зупинення роботи будівель матеріального складу, майстерні, складів 8, 9, 20, 24 ПАТ «Помічнянський елеватор», який здійснює свою діяльність за адресою: Кіровоградська область, Добровеличківський район, м. Помічна, вул.. Гагаріна, 54.
Також, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно ч.12 ст.1832 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Приватного акціонерного товариства «Помічнянський елеватор» шляхом зобов’язання ПАТ «Помічнянський елеватор» зупинити роботу будівель матеріального складу, майстерні, складів 8, 9, 20, 24 ПАТ «Помічнянський елеватор», який здійснює свою діяльність за адресою: Кіровоградська область, Добровеличківський район, м. Помічна, вул.. Гагаріна, 54.
Присудити Управлінню Державної служби з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 38613719) судові витрати в розмірі 73,08 грн.
Звернути постанову до негайного виконання.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України – протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Н.В. Чубара