Рішення № 38253254, 15.04.2014, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
15.04.2014
Номер справи
914/723/13-г
Номер документу
38253254
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.04.2014 р. Справа № 914/723/13-г

За позовом: Прокурора м. Борислава, в інтересах держави - уповноваженого органу місцевого самоврядування в особі Бориславської міської ради Львівської області, м. Борислав

до відповідача: Публічного акціонерного товариства «УКРНАФТА», м. Київ

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Нафтогазовидобувне управління"Бориславнафтогаз"ПАТ "Укрнафта", м. Борислав

про: внесення змін до договору оренди землі від 4 жовтня 2010 року №04.10.439.00074,

Головуючий суддя Долінська О.З.

Суддя Козак І.Б.

Суддя Іванчук С.В.

При секретарі Н. Вашкевич

За участю представників:

прокуратури: Лука Г.В. - прокурор прокуратури м. Львова посвідчення №020328 видане 06.09.2013 р. дійсне до 06.09.2018 р.,

позивача: не з'явився,

відповідача: не з'явився,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: не з'явився.

Суть спору:Прокурор міста Борислава звернувся до Господарського суду Львівської області в інтересах держави в особі Бориславської міської ради з позовом до Публічного акціонерного товариства „УКРНАФТА" про внесення змін до договору оренди землі від 04.10.2010 року №04.10.439.00074.

Позовні вимоги прокурор обґрунтовує тим, що між Бориславською міською радою та ПАТ „УКРНАФТА" було укладено договір оренди землі за умовами якого відповідач отримав в строкове платне користування земельну ділянку пл. 0,0434 гектарів земель промислового призначення, яка знаходиться на території Бориславської міської ради Львівської області для обслуговування свердловини № 626 НГВУ "БОРИСЛАВНАФТОГАЗ" ВАТ "УКРНАФТА" з орендною платою в розмірі 3%(три відсотки) від нормативної грошової оцінки. Рішенням Бориславської міської ради від 23.09.2011 року №373 було затверджено грошову оцінку земель міста Борислава, а Рішенням від 17.11.2011 року № 420 було внесено доповнення до Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в місті Бориславі. Відповідно до п.п. 2.4. п.2 даного Положення встановлено ставку орендної плати за земельні ділянки у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки за земельні ділянки для обслуговування свердловин з видобутку нафти та газу, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі. У зв'язку зі зміною нормативно-грошової оцінки земельної ділянки позивач направив відповідачу листа від 28.11.2012 р. №3-18/3076 з проектом додаткової угоди з пропозицією укласти додаткову угоду до договору щодо нового розміру орендної плати. У відповідь на наведену пропозицію укласти Додаткову угоду, від відповідача Бориславська міська рада отримала лист від 07.12.2012 р., в якому йшлося про надання згоди на укладення Додаткової угоди до Договору за умови, що річний розмір орендної плати за земельну ділянку становитиме 3%. Бориславською міською радою у прийнятті вказаних умов було відмовлено та повторно направлено пропозицію укласти Додаткову угоду до Договору на попередніх умовах.

Однак, відповідач змін до договору оренди землі не уклав, а отже, згоди щодо встановлення нового розміру орендної плати Бориславська міська рада і відповідач не досягли.

Просить суд внести зміни до п.5 та п.9 договору оренди землі № 04.10.439.00074 від 04.10.2010 року, а саме викласти їх в наступній редакції:

- п. 5 "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 80401,72 грн., відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у місті Борислав Львівської області від 14.02.2012 року № 536";

- п. 9 "Орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 17 листопада 2011 року № 420 становить 12%(дванадцять) від нормативної грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовій формі, що складає в рік 9648грн. 20 коп. (девять тисяч шістсот сорок вісі гривень 20 копійки) або 804 грн. 02 коп. (вісімсот чотири гривні 02 копійки) в місяць, щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 33210812700012 в УДКСУ у місті Бориславі Львівської області, код ЗКПО 37942974, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада". Просить також стягнути з відповідача судові витрати у справі.

Обставини справи: Розглянувши подані матеріали суд визнав їх достатніми для прийняття заяви до розгляду і ухвалою від 19.02.2013 року порушив провадження у справі та призначив судове засідання на 04.03.2013року.

Ухвалою господарського суду Львівської області від 02.04.2013 р. за клопотанням представника відповідача продовжено строк розгляду справи з 20.04.2013 р. на 15 календарних днів і відкладався її розгляд на 25.04.2013 р.

Ухвалою господарського суду Львівської області від 29.04.2013 р. у даній справі за клопотанням представників сторін призначено колегіальний розгляд вказаної справи у складі трьох суддів і розгляд справи призначався на 15.05.2013 р.

Розпорядженням №346 від 29.04.2013 р. «Щодо призначення повторного автоматичного розподілу справ», призначеного автоматичний розподіл членів колегії суддів у справі №914/723/-г: головуючого судді Долінської О.З., суддів Козак І.Б., Березяк Н.Є.

Через канцелярію суду 04.06.2013 р. представник відповідача подав клопотання про зупинення провадження у даній справі до вирішення по суті адміністративної справи №438/769/13-а 2а/438/29/2013 за позовом ПАТ "Укрнафта" до Бориславської міської ради Львівської області про визнання протиправним та скасування рішення Бориславської міської ради №420 «Про доповнення до рішення міської ради від 06.03.2008 р. №568 «Про внесення змін в рішення міської ради від 28.02.2003 р. №109 «Про затвердження Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м. Бориславі», яка перебуває у провадженні Бориславського міського суду Львівської області (копія ухвали від 03.06.2013 р. про відкриття виконавчого провадження у справі №438/769/13-а 2а/438/29/2013 Бориславського міського суду Львівської області міститься в матеріалах справи).

Прокурор та представник позивача проти заявленого відповідачем клопотання про зупинення провадження у даній справі не заперечили, з огляду на подані відповідачем докази.

Ухвалою від 05.06.2013 р. зупинено провадження у справі №914/723/13-г до набрання законної сили рішенням суду у адміністративній справі №438/769/13-а 2а/438/29/2013, що розглядається Бориславським міським судом Львівської області.

02.09.2013 року Бориславський міський суд прийняв ухвалу у справі №438/769/13-а 2а/438/29/2013 якою позов залишив без розгляду. Вказана ухвала залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.01.2014 року.

На адресу суду надійшло клопотання прокурора про поновлення провадження у справі у зв'язку з набранням законної сили ухвалою Бориславського міського суду від 02.09.2013 року у справі №438/769/13-а 2а/438/29/2013 про залишення позову без розгляду.

Ухвалою господарського суду Львівської області від 24.03.2014 року суд поновив провадження у справі №914/723/13-г та призначив її розгляд на 09.04.2014р.

Рух справи відображено в ухвалах суду, які містяться в матеріалах справи.

У зв'язку з відпусткою судді Березяк Н.Є., яка бере участь у колегіальному розгляді справи колегією у складі трьох суддів у справі №914/723/13-г, розпорядженням №192 від 09.04.2014 р. «Щодо призначення повторного автоматичного розподілу справи, призначено повторний розподіл члена колегії суддів у справі №914/723/13-г, внаслідок якого замість судді Березяк Н.Є. призначено суддю Іванчук С.В.

В судове засідання 15.04.2014 року з'явився прокурор, позовні вимоги підтримав, просив суд їх задоволити. Вимоги ухвали суду виконав.

В судове засідання 15.04.2014 р. представник позивача не з'явився, незважаючи на те, що належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи судом, причин неприбуття в судове засідання не повідомив. Вимоги ухвали суду виконав. Як пояснив прокурор, то представник позивача зайнятий в іншому судовому засіданні в Бориславському міському суді Львівської області.

В судове засідання 15.04.2014 р. представник відповідача не з'явився, незважаючи на те, що належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи судом, причин неприбуття в судове засідання не повідомив. В судове засідання 15.04.2014 р. представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, не з'явився, незважаючи на те, що належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи судом, причин неприбуття в судове засідання не повідомив.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами, відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суд заслухавши пояснення прокурора, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, оглянувши оригінали документів, встановив наступне:

4 жовтня 2010 року між Бориславською міською радою (орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта" правонаступником якого є ПАТ "Укрнафта" (докази містяться в матеріалах справи) (орендар) було укладено договір оренди землі, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 24.12.2010 року за №04.10.439.00074.

За умовами договору відповідач отримав в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,0434 га. для обслуговування свердловини №626 НГВУ „БОРИСЛАВНАФТОГАЗ" ВАТ „УКРНАФТА", яка знаходиться на території Бориславської міської ради Львівської області.

Договір укладено на 25 (двадцять п'ять) років, але при цьому, орендар має право на дострокове повернення даної земельної ділянки, згідно чинного законодавства України.

Згідно зі статтею 632 Цивільного кодексу України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до п. 5 даного договору сторони погодили, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 60231,37 грн.( шістдесять тисяч двісті тридцять одна гривня 37 копійок)

Також сторони погодили, що орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 06.03.2008 року №568 становить 3% від нормативної грошової оцінки і вноситься орендарем у формі та розмірі 150,58(сто п'ятдесят гривень 58 копійок), щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 37210812700012 УДК у Львівській області, код ЗКПО 22402093, код платежу13050200, отримувач Бориславська міська рада.

Рішенням Бориславської міської ради від 23.09.11 року №373 було затверджено нормативно-грошову оцінку земель міста Борислава.

Рішенням від 17.11.2011 року № 420 було внесено доповнення до Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в місті Бориславі. Відповідно до п.п. 2.4. п.2 даного Положення встановлено ставку орендної плати за земельні ділянки у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки за земельні ділянки для обслуговування свердловин з видобутку нафти та газу, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі.

Частиною першою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Відповідно до частини першої частини 23 Закону України "Про оцінку земель", технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Відповідно до частини третьої даної статті, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.02.2012 року, нормативна грошова оцінка орендованої відповідачем земельної ділянки складає 80401,72 грн.

У зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки орендованої відповідачем земельної ділянки, Бориславська міська рада звернулася до відповідача з листом від 28.11.2012 р. №3-18/3076, в якому повідомила останнього про затвердження нової грошової оцінки земель м.Борислава та в зв'язку з цим направила для підписання відповідачу додаткову угоду про зміни до догововору оренди землі (державна реєстрація від 24.12.2010 р. №04.10.439.00074).

У відповідь на наведену пропозицію укласти Додаткову угоду, Бориславська міська рада отримала лист від відповідача датований від 07.12.2012 р., в якому йшлося про надання згоди на укладення Додаткової угоди до Договору за умовими, що річний розмір орендної плати за земельну ділянку становитиме 3%.

Листом від 14.12.2012року №3-18/3255 позивач повторно звернувся до відповідача з вимогою звернутися до управління Держкомзему у м.Бориславі для отримання інформації про нову суму орендної плати та підписання відповідних додатків до договору.

Також позивач повідомив відповідача, що в разі не підписання додаткових угод, спір вирішуватиметься в судовому порядку.

Однак відповідач жодним чином не відреагував на пропозиції позивача, додаткову угоду щодо внесення змін до договору не уклав, тобто згоди сторони не досягли.

Положеннями п. 13 Договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається 1 (один) раз в рік, у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору розв'язується у судовому порядку ( п.36 Договору). Дане положення кореспондується з положеннями ст. 30 Закону України "Про оренду землі".

Згідно пункту 14.1.125. статті 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Пунктом 14.1.136 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Відповідно до ст.288.5 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим .розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі) - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно із ст. 289.1 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Відповідно до частини п'ятої статті 5 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Отже, встановлені ст. 288 ПК України та пп. 2.4. п.2 «Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельної ділянки несільськогосподарського призначення в м. Бориславі», граничні розміри річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного Договору у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.

Крім цього, п. 2.19. Постанови Пленуму ВГС України від 17.05.2011р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

В пункті 36 Договору сторони погодили, що зміна умов Договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується в судовому порядку.

Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку (ст. 30 ЗУ "Про оренду землі").

Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до ст. 188 ГК України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Позивач, з метою приведення положень Договору (в частині зміни вартості нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки та розміру орендної плати) до вимог законодавства, зокрема, ПК України, неодноразово повідомляв відповідача про необхідність підписання відповідних змін, однак, як було встановлено в судовому засіданні, домовленості щодо зміни розміру орендної плати в позасудовому порядку, сторонам Договору досягнути не вдалося.

З приводу надсилання пропозиції щодо зміни умов договору стороною, яка бажає внести такі зміни, іншій стороні, суд вважає за доцільне зазначити наступне.

Відповідно до п. 1 резолютивної частини Рішенням КСУ від 09.07.2002р. №15-рп-2002 (справа №1-2/2002 про досудове врегулювання спорів) право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.

Таким чином, надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного Договору оренди землі є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому у випадку недотримання позивачем вимог ч. 2 ст. 188 ГК України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки, не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов Договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору.

Встановивши наведені обставини, а також беручи до уваги вищезазначені положення законодавства та той факт, що станом на день розгляду справи судом, рішення Бориславської міської ради №373 від 23.09.2011р. «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Борислава» набрало чинності, у встановленому законом порядку скасовано не було, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Щодо звернення з позовом до господарського суду прокурора міста Борислава, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 121 Конституції України, на органи прокуратури покладено представництво інтересів держави в суді у випадках визначених законом.

Право на звернення прокурора або його заступника до господарського суду в інтересах держави передбачено п. 6 ст. 20 ЗУ "Про прокуратуру".

Згідно з абзацом четвертим частини першої статті 2 ГПК країни господарський суд порушує справи за позовами прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави.

Частиною другою згаданої статті передбачено, що у позовній заяві прокурор самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, за відсутності ж такого органу або відсутності у нього повноважень зазначає про це в позовній заяві.

Пунктом 1 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 08.04.99р. № 3-рп/99 зі справи за конституційним поданням Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України прокурори та їх заступники подають до арбітражного суду позови саме в інтересах держави, а не в інтересах підприємств, установ і організацій незалежно від їх підпорядкування і форм власності.

Держава зацікавлена в належній поведінці суб'єктів цивільних правовідносин, які вона закріпила в законах та інших нормативно-правових актах. Натомість, невнесення відповідачем змін до Договору в частині розміру орендної плати, призводить до несвоєчасної та неповної сплати орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває в користуванні відповідача.

Оскільки, позов був заявлений прокурором в інтересах Бориславської міської ради, судовий збір відповідно до ст. 49 ГПК України слід стягнути з відповідача в дохід державного бюджету України.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 4-3, 27, 29, 33, 34, 43, 49, 75, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити повністю.

2. Внести зміни до Договору оренди землі від 4 жовтня 2010 року, зареєстрованого 24.12.2010р. у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру" за № 04.10.439.00074, шляхом викладення п. 5 Договору в наступній редакції:

"п.5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 80401,72 грн., відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у місті Борислав Львівської області від 14.02.2012 року № 536".

3. Внести зміни до Договору оренди землі від 4 жовтня 2010 р., зареєстрованого 24.12.2010р. у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру" за № 04.10.439.00074, шляхом викладення п. 9 Договору в наступній редакції:

"п.9 Орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 17 листопада 2011 року № 420 становить 12%(дванадцять) від нормативної грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовій формі, що складає в рік 9648грн. 20 коп. (девять тисяч шістсот сорок вісі гривень 20 копійки) або 804 грн. 02 коп. (вісімсот чотири гривні 02 копійки) в місяць, щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 33210812700012 в УДКСУ у місті Бориславі Львівської області, код ЗКПО 37942974, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада".

4. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (04053, м. Київ, пров. Несторівський, 3-5; код ЄДРПОУ 00135390) в доход Державного бюджету України 1 147,00 грн. судового збору.

5. Наказ видати відповідно до ст. 116 ГПК України.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст. ст. 91- 93 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 16.04.2014 р.

Суддя Долінська О.З.

Суддя Козак І.Б.

Суддя Іванчук С.В.