328/1136/14-а
15.04.2014
Провадження № 6-а/328/21/14
УХВАЛА
Іменем України
14 квітня 2014 року м. Токмак
Токмацький районний суд Запорізької області у складі: головуючого судді Погрібної О.М., при секретарі Мацинській О.Є. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Токмак заяву Департаменту соціального захисту населення Запорізької облдержадміністрації про заміну сторони виконавчого провадження та зміну способу і порядку виконання судового рішення,
ВСТАНОВИВ:
Департамент соціального захисту населення Запорізької облдержадміністрації звернувся до суду з заявою, в якій просив замінити сторону виконавчого провадження та змінити спосіб і порядок виконання судового рішення.
В обґрунтування заяви зазначив, що постановою Токмацького районного суду Запорізької області від 30.11.2011 по справі № 2-а-5412/2011 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та стягнення недоплаченої у 2011 році разової грошової допомоги учаснику бойових дій позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені частково. Визнано протиправними дії Головного управління праці та соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті разової грошової допомоги до 05 травня за 2011 рік, передбаченої ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Зобов'язано Головне управління праці та соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік, відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням різниці вже виплаченої суми.
На примусовому виконанні у відділі примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України перебуває виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 2-а-5412/2011 виданого 23.12.2013 року Токмацьким районним судом Запорізької області.
З 01.01.2013 року Головне управління праці та соціального захисту населення Запорізької обласної адміністрації перейменовано на Департамент соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації згідно розпорядження голови Запорізької облдержадміністрації від 03.12.2012 року № 585 «Про реорганізацію структури обласної державної адміністрації». Права та обов'язки перейменованого Головного управління зберігаються за Департаментом соціального захисту населення Запорізької ОДА, який має код ЄДРПОУ 03193005.
Вказане рішення суду на сьогодні не виконано, через відсутність у поточному та попередніх роках бюджетних призначень Департаменту на виплату сум стягнень за судовими рішеннями, що є причиною невиконання постанови Токмацького районного суду Запорізької області.
У зв'язку з цим, вимушені звернутися до суду з заявою про заміну сторони виконавчого провадження та зміну способу і порядку виконання рішення суду.
Представник Департаменту соціального захисту населення Запорізької облдержадміністрації в судове засідання не з'явився, згідно наданої заяви просить суд розглянути справу за його відсутності, наполягає на заявлених вимогах.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, також надав суду заяву з клопотанням розглянути справу за його відсутності.
Представник відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України в судове засідання не з'явився, був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.
Суд вважає за можливе розглянути заяву Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації про заміну сторони виконавчого провадження та зміну способу і порядку виконання судового рішення за відсутності осіб, оскільки про день та час розгляду заяви останні були повідомлені судом своєчасно та належним чином, їх неявка в судове засідання не перешкоджає розгляду заяви, відповідно до положень ст. 263, ст. 264 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України, в зв'язку з неявкою сторін, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши заяву, дослідивши додані матеріали, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Постановою Токмацького районного суду Запорізької області від 30.11.2011 по справі № 2-а-5412/2011 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та стягнення недоплаченої у 2011 році разової грошової допомоги учаснику бойових дій позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені частково. Визнано протиправними дії Головного управління праці та соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті разової грошової допомоги до 05 травня за 2011 рік, передбаченої ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Зобов'язано Головне управління праці та соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік, встановлену ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням різниці вже виплаченої суми.
Відповідно до пп. 4 п. 1 розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації від 03.12.2012 № 585 «Про реорганізацію структури обласної державної адміністрації» з 01.01.2013 структурні підрозділи обласної державної адміністрації перейменовані: з Головного управління праці та соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації на Департамент соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації.
Розпорядженням голови Запорізької обласної державної адміністрації
від 24.12.2012 № 639 затверджено Положення про Департамент соціального
захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації.
Департамент соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (Серія АА № 463777).
Тобто, права і обов'язки перейменованого Головного управління праці та соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації зберігаються за Департаментом соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації.
На примусовому виконанні у відділі примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України перебуває виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 2-а-5412/2011 виданого 23.12.2013 року Токмацьким районним судом Запорізької області.
Відповідно до ч. 5 ст. 8 Закону України «Про виконавче провадження», у разі вибуття однією з сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду з заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії вчинення до його вступу у виконавче провадження, обов'язкові тією мірою, в якій вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Згідно ч. 1 ст. 264 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
За таких обставин, суд вважає, що є усі підстави провести заміну сторони виконавчого провадження боржника Головне управління праці та соціального захисту населення Запорізької обласної адміністрації на Департамент соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно ч. 1 ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
За приписами ч. 1 ст. 258 КАС України за кожним судовим рішенням, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, за заявою осіб, на користь яких воно ухвалено, видається один виконавчий лист.
Відповідно до ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
З огляду на зазначене очевидна неможливість виконання постанови суду у визначений судом спосіб, при чому з урахуванням ст. 263 КАС України, існують обставини, які вказують на складність виконання судового рішення протягом тривалого часу, яке не виконується.
З 1 січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» № 4901, відповідно до статті 3 якого виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків державного органу, а в разі відсутності у зазначеного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Так, за нормами вказаного Закону судове рішення у відповідних спорах може бути виконано лише при зазначенні судом про стягнення з державного органу конкретної суми грошових коштів.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 29 червня 2006 року у справі «Пантелеєнко проти України» зазначив, що ст. 13 Конвенції гарантує наявність на національному рівні засобу правового захисту для реалізації прав і свобод, у якій би формі вони не забезпечувалися у національному правовому полі. Суд також підкреслив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.
У рішенні від 31 липня 2003 року у справі «Дорани проти Ірландії» Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття «ефективний засіб» передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.
При вирішенні справи «Каіч та інші проти Хорватії» (рішення від 17 липня 2008 року) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
Держава Україна несе обов'язок перед зацікавленими особами забезпечити ефективний засіб захисту порушених прав, зокрема - через належний спосіб захисту та відновлення порушеного права. Причому обраний судом спосіб захисту порушеного права має бути ефективним та забезпечити реальне відновлення порушеного права.
За приписами ч. 1 - 3 ст. 4 Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» № 4901-VI від 05.06.2012 року, виконання рішень суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи здійснюється в порядку, визначеному Законом України «Про виконавче провадження», з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Вирішуючи питання щодо зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення суд вважає, що під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. При цьому адміністративний суд повинен виходити з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.
Виходячи з положень Закону «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» № 4901 та приписів Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого на виконання цього Закону постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845 (з наступними змінами та доповненнями), органи казначейства на теперішній час не мають повноважень для зобов'язання іншого органу вчинити певні дії та можливості прийняти до виконання виконавчий документ без зазначення суми коштів.
В постанові від 30.11.2011 р. було зазначено, що ст.21 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність в квітні 2011 року становив 764 грн.
З урахуванням вимог ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» розмір разової грошової допомоги повинен був становити 764х5=3820 грн.
Головне управління, відповідно до визначених повноважень здійснило перерахування вказаної допомоги в сумі 460 грн.
Різниця, яку недоотримав ОСОБА_1 склала 3360 грн. (3820-460=3360).
У 2014 році Департаментом соціального захисту населення облдержадміністрації на лист Міністерства соціальної політики України від 12.12.2013 р. № 622/0/15-13/04 щодо наявної заборгованості з виплати за рішенням суду (невиконаних судових рішень) сформовано Реєстр виконавчих документів або рішень судів про стягнення коштів, боржниками за якими є державний орган, державні підприємства, установи, організації та юридичні особи, примусова реалізація майна яких забороняється відповідно до законодавства.
ОСОБА_1 включено до вказаного Реєстру під № 102, де в графі: «Сума заборгованості (як за рішенням про стягнення коштів, так і за рішенням зобов'язального характеру)» зазначено суму в розмірі 3360 грн.
Таким чином, зобов'язальна частина рішення про нарахування соціальних виплат боржником виконана.
Кінцевим результатом виконання судового рішення у цій справі є виплата позивачеві коштів Державною казначейською службою України.
Суд, вважає, що, хоча у виконавчому документі зазначена сума коштів, яка підлягає безспірному списанню з рахунків боржника, виконання постанови суду є неможливим без зміни способу її виконання. Питання полягає у можливості здійснити заміну способу та порядку виконання судового рішення із зобов'язання виплатити визначену судом конкретизовану суму на стягнення такої суми. Правових обмежень або перешкод, які б унеможливлювали провести таку заміну немає та законодавством не передбачено.
В даному випадку, на переконання суду, будь-яких змін предмету або підстав розглянутих судом вимог не відбувається, відбувається лише зміна формулювання обов'язку відповідача - боржника здійснити виплату відповідної суми коштів, які він зобов'язаний був в силу закону проводити в свій час.
З урахуванням приписів ст. 263 КАС України, що виконання постанови Токмацького районного суду Запорізької області від 30.11.2011 року по справі № 2-а-5412/2011 можливе на сьогодні лише шляхом зміни способу виконання судового рішення - про стягнення недоплаченої суми разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
На підставі викладеного та керуючись, ст.ст. 8 Закону України «Про виконавче провадження», ст. ст. 263, 264 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву Департаменту соціального захисту населення Запорізької облдержадміністрації про заміну сторони виконавчого провадження та зміну способу і порядку виконання судового рішення - задовольнити.
Замінити по виконавчому листу № 2-а-5412/2011 виданого 23.12.2013 року Токмацьким районним судом Запорізької області, боржника «Головне управління праці та соціального захисту населення Запорізької обласної адміністрації» на «Департамент соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації» (вул. Дзержинського, 48, м. Запоріжжя, код ЄДРПОУ 03193005).
Змінити в судовому порядку спосіб і порядок виконання постанови Токмацького районного суду Запорізької області по адміністративній справі № 2-а-5412/2011, наступним чином: «стягнути з Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня за 2011 рік, встановлену ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням різниці вже виплаченої суми.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Токмацький районний суд Запорізької області протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано.
Суддя: