ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 березня 2014 року м. Чернівці Справа № 2а-1529/10/2470
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Маренича І.В.
секретаря судового засідання - Юзька Я.В.
за участю:
представника позивача - Якубенка Д.В.;
представника відповідача - Швець О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Дністровська ГАЕС» до Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області про визнання протиправним рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Дністровська ГАЕС» (далі-Позивач) звернулося з адміністративним позовом (з урахуванням письмових пояснень про уточнення позовних вимог) до Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області (далі-Відповідач) про визнання частково протиправним та скасування рішення №1256/10/25-009 від 27.02.2010 року в частині збільшення суми штрафних (фінансових) санкцій на суму 11038721 грн. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 30 січня 2013 року скасовано Ухвалу Чернівецького окружного адміністративного суду про закриття провадження у справі за даним позовом і справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду справи.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що Сокирянською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області, на той час Сокирянською об'єднаною державною податковою інспекцією у Чернівецькій області проведена перевірка позивача.
За результатами перевірки складений акт №575/23-013/30149623 «Про результат планової виїзної перевірки ВАТ «Дністровська ГАЕС» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 11.01.2008 року по 30.06.2008 року валютного та іншого законодавства за період 01.01.2008 року по 30.06.2008 року ВАТ «Дністровська ГАЕС».
18.11.2009 року після ознайомлення з актом перевірки, ВАТ «Дністровська ГАЕС» були подані заперечення, які Сокирянська ОДПІ Чернівецької області вважала необґрунтованими.
На підставі висновків акту перевірки прийняті податкові повідомлення - рішення:
- № 0000572300/0 від 26 листопада 2009 року про визначення податкового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 22 089 864 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 11 044 782 грн.
- № 0000562300/0 від 26 листопада 2009 року про визначення податкового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 35 169 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 12 140,8 грн.
- № 0000572300/1 від 24 грудня 2009 року про визначення податкового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 22 089 864 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 11 0447 82 грн.
- № 0000562300/1 від 24 грудня 2009 року про визначення податкового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 35 169 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 12 140,8 грн.
29.12.2009 року ВАТ «Дністровська ГАЕС» були подані повторні скарги до Державної податкової адміністрації в Чернівецькій області.
Рішенням Державної податкової адміністрації в Чернівецькій області від 14.01.2010 року № 108/10/25-009 строк розгляду повторних скарг продовжено до 28.02.2010 року.
Рішенням Державної податкової адміністрації в Чернівецькій області від 27.02.2010 року № 1256/10/25-009 повторні скарги залишені без змін. Виправлена арифметична помилка в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в донарахування суми податку на додану вартість - з 11 044 782 грн. на 11 044 932 грн.
Крім того, зазначеним рішенням сума штрафних санкцій, визначених в податкових повідомленнях-рішеннях № 0000572300/0 від 26 листопада 2009 року та № 0000572300/1 від 24 грудня 2009 року збільшена на суму 11 038 721 грн.
Зазначене вище рішення Державної податкової адміністрації в Чернівецькій області від 27.02.2010року № 1256/10/25-009 в частині збільшення суми штрафних (фінансових) санкцій на 11 038 721 грн. позивач вважає протиправним та таким що підлягає скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав повністю та просив його задовольнити, посилаючись на обставини зазначені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити та надав пояснення аналогічні викладеним у запереченнях проти позову.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, встановивши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не належить до задоволення, з наступних підстав.
Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.
В період з 30.09.2009 року по 06.11.2009 року (термін проведення перевірки продовжувався з 26.10.2009 року по 06.11.2009 року) Сокирянською об'єднаною державною податковою інспекцією у Чернівецькій області проведена планова виїзна перевірка ВАТ «Дністровська ГАЕС» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 11.01.2008 року по 30.06.2008 року, валютного та іншого законодавства за період 01.01.2008 року по 30.06.2008 року
За підсумками проведеної перевірки складено Акт №575/23-013/30149623 від 13.11.2009 року.
18.11.2009 року позивачем подано заперечення на Акт №575/23-013/30149623 від 13.11.2009 року про результати планової виїзної перевірки ВАТ «Дністровська ГАЕС» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 11.01.2008 року по 30.06.2008 року, валютного та іншого законодавства за період 01.01.2008 року по 30.06.2008 року.
На вказане вище заперечення відповідач надіслав на адресу позивача лист №13850/10/17-021 від 20.11.2012 року про розгляд заперечень до акту документальної позапланової виїзної перевірки від 25.10.2012 року №489/1700/2752610596 в якому зазначає, що вказані доводи є необґрунтованими, а висновок зроблений в акті перевірки відповідає чинному законодавству.
На підставі Акту №575/23-013/30149623 від 13.11.2009 року відповідачем винесено податкові повідомлення-рішення:
- № 0000572300/0 від 26 листопада 2009 року про визначення податкового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 22 089 864 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 11 044 782 грн.;
- № 0000562300/0 від 26 листопада 2009 року про визначення податкового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 35 169 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 12 140,8 грн.
Не погоджуючись з вищезазначеними податковими повідомленнями-рішеннями 04.12.2009 року ВАТ «Дністровська ГАЕС» подано скарги про скасування податкових повідомлень-рішень від 26.11.2009 року винесених Сокирянською об'єднаною державною податковою інспекцією у Чернівецькій області.
За результатами розгляду первинної скарги позивача від 04.12.2009 р. №1122/13-11, Сокирянською ОДПІ було прийнято рішення про результати розгляду первинної скарги від 24.12.2009 р. №17160/10/23-009 та №17161/10/23-009 та податкові повідомлення-рішення:
- №0000572300/1 від 24.12.2009 року про визначення податкового зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 22 089 864 грн. та застосування штрафних санкцій в сумі 11 044 782 грн.;
- №0000562300/1 від 24.12.2009 року про визначення податкового зобов'язання по податку на прибуток в сумі 35 169 грн. та застосування штрафної санкції в сумі 12 140, 8 грн.
Не погодившись із висновками документальної перевірки та прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями, ВАТ „Дністровська ГАЕС" у межах термінів, установлених п.п.5.2.2 п.5.2. ст.5 Закону №2181, було подано повторну скаргу до ДПА в Чернівецькій області від 29.12.2009 року №1177/13-11.
Рішенням Державної податкової адміністрації в Чернівецькій області від 14.01.2010 року №108/10/25-009 було продовжено строк розгляду повторної скарги до 28.02.2010 року.
Під час розгляду повторної скарги позивача було встановлено, що при застосуванні штрафної санкції з донарахованої суми податку на додану вартість з посиланням на підпункт 17.1.3 пункту 17.1. статті 17 Закону №2181 було допущено арифметичну помилку (сума недоплат - 22 089 864 грн. х 50% =11 044 932 грн. Розбіжність - 150 грн.)
Крім того, Сокирянською ОДПІ при прийнятті податкових повідомлень-рішень за наслідками перевірки ВАТ „Дністровська ГАЕС" не було враховано вимоги п.п. 17.1.6 п 17.1 статті 17 Закону №2181: якщо платник податків декларує переоцінені або недооцінені об'єкти оподаткування, що призводить до заниження податкового зобов'язання у великих розмірах (22 077 142 грн. за 2009 рік), такий платник податків додатково до штрафів, визначених цим пунктом за наявності підстав для їх накладення сплачує штраф у розмірі 50 % (відсотків) від суми недоплати, але не менше ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати незалежно від податкових періодів, що минули.
Таким чином, до підприємства додатково застосовано штрафні санкції у розмірі 11 038 571 грн. (22 077 142 х 50%).
За результатами вказаних апеляційних оскаржень, на підставі статті 12 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", підпунктами 1, 5 пункту 9 Положення №29, Державна податкова адміністрація в Чернівецькій області своїм рішенням про результати розгляду повторних скарг від 27.02.2010 року №1256/10/25-009:
- залишено без змін податкове повідомлення-рішення Сокирянської ОДПІ від 26.11.2009 р. №0000562300/0 про визначення податкового зобов'язання по податку на прибуток в сумі 35 169 грн. та застосування штрафної санкції в сумі 12 140, 8 грн. (від 24.12.2009 року №0000562300/1);
- залишено без змін податкове повідомлення-рішення Сокирянської ОДПІ від 26.11.2009 року №0000562300/0 про визначення податкового зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 22 089 864 грн. та застосування штрафних санкцій в сумі 11 044 782 грн. (від 24.12.2009 року №0000572300/1);
- збільшено на 11 038 721 грн. суму штрафної санкції по податку на додану вартість (150 грн. - згідно п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону №2181 та 11 038 571 грн. - згідно п.п. 17.1.6 п. 17.6 ст. 17 Закону №2181), визначену у податковому повідомленні-рішенні Сокирянської ОДПІ від 26.112009 року №0000572300/0 (від 24.12.2009 року №0000572300/1).
За результати розгляду повторної скарги, Сокирянською ОДПІ було прийнято податкові повідомлення-рішення від 27.03.2010 року:
- №0000572300/2 про визначення податкового зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 22 089 864 грн. та застосування штрафних санкцій в сумі 11 044 782 грн.;
- №0000112300/2 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 11 038 721 грн.;
- №0000562300/2 про визначення податкового зобов'язання по податку на прибуток в сумі 35 169 грн. та застосування штрафної санкції в сумі 12 140, 8 грн.
До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення закону та робить висновки по суті спору.
Відповідно до вимог статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно з вимогами ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Правовідносини, що виникли між ВАТ «Дністровська ГАЕС» та ДПА в Чернівецькій області регулюються Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року N 2181-III (далі - Закон N 2181-III) (із змінами та доповненнями, чинним на момент виникнення правовідносин).
Статтею 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21 грудня 2000 року N 2181-III визначено компетенцію ДПА в Чернівецькій області на прийняття оскаржуваного рішення №1256/10/25-009 від 27.02.2010 року.
Згідно підпункту 5.2.2 пункту 5.2 статті 5 Закону N 2181-III, у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати.
Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується. Контролюючий орган зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом двадцяти календарних днів від дня отримання скарги платника податків на його адресу поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку.
У разі коли контролюючий орган надсилає платнику податків рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий платник податків має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до контролюючого органу вищого рівня, а при повторному повному або частковому незадоволенні скарги - до контролюючого органу вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для відповіді на нього.
Згідно п.п. 5.2.4. п. 5.2 ст. 5 Закону N 2181-III процедура адміністративного оскарження закінчується:
- останнім днем строку, передбаченого підпунктом 5.2.2. цього пункту для подання заяви про перегляд рішення контролюючого органу, у разі коли така заява не була подана у зазначений строк;
- днем отримання платником податків рішення контролюючого органу про повне задоволення скарги, викладеної у заяві;
- днем отримання платником податків рішення контролюючого органу, що не підлягає подальшому адміністративному оскарженню.
День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.
У відповідності до п.п. 5.2.5. п.5.2 ст. 5 Закону N 2181-III з урахуванням строків давності платник податків має право оскаржити до суду рішення контролюючого органу про нарахування податкового зобов'язання у будь-який момент після отримання відповідного податкового повідомлення. У цьому випадку зазначене рішення контролюючого органу не підлягає адміністративному оскарженню.
Відповідно до п. 9 Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби, затвердженого наказом ДПА України від 11.12.1996 року № 29 (далі Положення №29), Державна податкова адміністрація (інспекція) при розгляді скарги (заяви) платника податків перевіряє законність і обґрунтованість рішення (податкового повідомлення, податкової вимоги), що оскаржується, і приймає, зокрема, рішення яким збільшує суму податкового зобов'язання (пені та штрафних санкцій) або податкового боргу.
Рішення, прийняте за розглядом скарги, може бути менш сприятливе для платника податків, ніж рішення, яке оскаржувалося (абз.8 п.9 Положення №29). У разі збільшення органом державної податкової служби суми податкового зобов'язання (пені та штрафних санкцій) або податкового боргу раніше надіслане податкове повідомлення або податкові вимоги не відкликаються, а на суму такого збільшення органом державної податкової служби надсилається окреме податкове повідомлення, ( п.6.6 ст. 6 Закону №2181). Збільшена сума податкового зобов'язання повинна бути сплачена або може бути оскаржена платником податків за процедурою, визначеною цим Положенням, із застосуванням строків, установлених для сплати або оскарження нового податкового зобов'язання.
Аналізуючи положення Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби, оскаржуване рішення від 27.02.2010 року №1256/10/25-009 прийняте відповідачем законно та в межах чинного на той час законодавства.
При цьому суд вважає за необхідне зазначити , що саме рішення від 27.02.2010 року №1256/10/25-009 про розгляд повторної скарги в порядку адміністративного оскарження не є тим рішенням суб'єкта владних повноважень яким збільшується чи зменшується грошові зобов'язання платника податків.
Як встановлено судовим розглядом, на підставі оскаржуваного рішення від 27.02.2010 року №1256/10/25-009 Сокирянською ОДПІ було прийнято податкові повідомлення-рішення від 27.03.2010 р.:
- №0000572300/2 про визначення податкового зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 22 089 864 грн. та застосування штрафних санкцій в сумі 11 044 782 грн.;
- №0000112300/2 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 11 038 721 грн.;
- №0000562300/2 про визначення податкового зобов'язання по податку на прибуток в сумі 35 169 грн. та застосування штрафної санкції в сумі 12 140, 8 грн.
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 16 травня 2013 року у справі №2а-1289/10/2470 за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Дністровська ГАЕС» до Сокирянської об'єднаної державної податкової інспекції у Чернівецькій області про визнання недійсними вищезазначених податкових повідомлень-рішень №0000572300/2, №0000562300/2, №0000112300/2 від 27.03.2010 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 15.10.2013 року постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 16.05.2013 року по справі №2а-1289/10/2470 скасовано.
За таких обставин постанова Вінницького апеляційного адміністративного суду від 15.10.2013 року у відповідності до ч.5 ст.254 КАС України набрала законної сили з моменту проголошення.
Як вбачається з ч. 1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Виходячи з вищезазначеного суд вважає, що даний спір відсутній між сторонами, оскільки податкові повідомлення-рішення: №0000572300/2, №0000562300/2, №0000112300/2 від 27.03.2010 року скасовано, а отже відсутні спірні правовідносини.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства с захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. Органів місцевого самоврядування" їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на викладене суд вважає, що дії та рішення відповідача не суперечать вимогам ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому підстав для визнання протиправним та скасування рішення №1256/10/25-009 від 27.02.2010 року в частині збільшення суми штрафних (фінансових) санкцій на суму 11038721 грн. немає.
Таким чином, повно та всебічно дослідивши докази по справі, об'єктивно оцінивши їх, суд приходить до висновку про безпідставність позовних вимог Публічного акціонерного товариства «Дністровська ГАЕС» до Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області про визнання частково протиправним та скасування рішення №1256/10/25-009 від 27.02.2010 року в частині збільшення суми штрафних (фінансових) санкцій на суму 11038721 грн., а тому в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 8, 11, 71-86, 94, 99, 158-163, 167 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. В задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
У судовому засіданні 31 березня 2014 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Постанову виготовлено в повному обсязі 04 квітня 2014 року.
Суддя І.В.Маренич