Ухвала суду № 38241700, 07.04.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.04.2014
Номер справи
817/714/14
Номер документу
38241700
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Дорошенко Н.О.

Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.

ПОСТАНОВА

іменем України

"07" квітня 2014 р. Справа № 817/714/14

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Бучик А.Ю.

суддів: Майора Г.І.

Одемчука Є.В.,

при секретарі Городнюк В. М. ,

за участю

представника позивача Янчука В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Колективного підприємства "Будінвестсервіс" на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "03" лютого 2014 р. у справі за позовом Колективного підприємства "Будінвестсервіс" до Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинення певних дій ,

ВСТАНОВИВ:

Колективне підприємство "Будінвестсервіс" звернулося до суду з позовом до Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області про визнання протиправними дій щодо виключення з електронної бази "Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України" сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, визначених у податкових деклараціях за травень, червень, серпень 2013 року; зобов'язання відобразити в електронній базі даних "Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України" суми податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, включені до податкових декларацій за травень, червень, серпень 2013 року.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 03 лютого 2014 року в задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі Колективне підприємство "Будінвестсервіс" посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи та просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення про задоволення позову.

Апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Судом першої інстанції встановлено, що на адресу Дубенської ОДПІ ГУ Міндоходів у Рівненській області від ДПІ у Калінінському районі м. Донецьк ГУ Міндоходів у Донецькій області надійшов акт №3921/15-213/35951673 від 30.08.2013 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Донінвестплюс" код за ЄДРПОУ 38355837 щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами-постачальниками та контрагентами-покупцями за травень, червень 2013 року (а.с.91-97). Відповідно до висновків вказаного акту перевіркою встановлено порушення ТОВ "Донінвестплюс":

п.1, п.5 ст.203, п.1, п.2 ст.215, п.1 ст.216, ст.228, ст.626, ст.629, ст.650, ст.655, ст.658, ст.662 ЦК України в частині недодержання вимог зазначених статей в момент вчинення правочинів, які не спрямовані на реальне настання правових наслідків та мають ознаки нікчемності та є нікчемними - в силу припису закону. Правочини, укладені з контрагентами порушують публічний порядок, суперечать інтересам держави та суспільства, вчинені удавано з метою ухилення від сплати податків третіх осіб. Перевіркою встановлено відсутність поставок товарів та укладання угод з метою настання реальних наслідків. В зв'язку з тим, що угоди поставки є нікчемними, нікчемний правочин є недійсним в силу закону, такий нікчемний правочин не створює інших юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю;

п.44.14 ст.44, п.198.3 ст.198 Податкового кодексу України в результаті чого завищено суму податкового кредиту на суму 13946191,91 грн. у травні 2013 року на суму ПДВ 18786810,27 грн. у червні 2013 року;

п.44.1 ст.44, п.185.1 ст.185, п.188.1 ст.188, п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України в результаті чого завищено податкові зобов'язання з ПДВ на суму 13946191,91 грн. у травні 2013 року, на суму ПДВ 18786810,27 грн. у червні 2013 року.

На підставі наказу від 10.09.2013 № 195 та направлення від 10.09.2013 № 163 (а.с.137, 138) уповноваженою особою Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненському районі згідно з пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.75.1 ст.75, пп.78.1.1.4 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України в період з 10.09.2013 по 12.09.2013 проведено позапланову виїзну перевірку Колективного підприємства "Будінвестсервіс" з питань дотримання вимог податкового законодавства та іншого законодавства при взаєморозрахунках з ТОВ "Донінвестплюс" код ЄДРПОУ 38355837 за травень 2013 року. За результатами перевірки складено акт №96/22/22579348 від 19.09.2013 (а.с.9-13), де зазначено про порушення позивачем:

п.1, п.5 ст.203, п.1, п.2 ст.215, п.1 ст.216, ст.228, ст.626, ст.629, ст.650, ст.655, ст.658, ст.662 ЦК України в частині недодержання вимог зазначених статей в момент вчинення правочинів, які не спрямовані на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ними по правочинах, здійснених КП "Будінвестсервіс" з ТОВ "Донінвестсервіс" за період травень 2013 року та з Філією "Житомирський ВЕТВЗ" ДП "Укрдорзв'язок" за травень, червень, серпень 2013 року;

п.198.3, п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України, в результаті чого КП "Будінвестсервіс" безпідставно віднесено до податкового кредиту суму ПДВ по безтоварних операціях з ТОВ "Донінвестсервіс" в розмірі 117001,00 грн., в тому числі: за травень 2013 року в сумі 117001,00 грн.;

п.185.1, п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України, в результаті чого КП "Будінвестсервіс" безпідставно віднесено до податкових зобов'язань суму ПДВ по безтоварним операціям з Філією "Житомирський ВЕТВЗ" ДП "Укрдорзв'язок" в розмірі 1170001,00 грн., в тому числі: за травень 2013 року в сумі 96608,60 грн., за червень 2013 року в сумі 5651,50 грн., за серпень 2013 року в сумі 14740,90 грн.

Перевіряючи обгрунтованість виявлених перевіркою порушень, суд встановив, що 05.10.2013 між ТОВ "Донінвестсервіс" (Постачальник) та КП "Будінвестсервіс" (Покупець) укладено договір поставки №016 (а.с.28), відповідно до якого Постачальник передає у власність Покупця товар.

Відвантаження товару здійснюється транспортом постачальника. Перехід права власності на товар відбувається в момент його отримання (п.3.2 та п.3.3 Договору).

На виконання умов договору №016 від 05.10.2013 КП "Будінвестсервіс" в травні 2013 року отримало від ТОВ "Донінвестсервіс" товар на загальну суму 702006,00 грн. в тому числі ПДВ загальною сумою 117001,00 грн., передача товару оформлена прибутковими накладними №000081 від 21.05.2013, №000082 від 21.05.2013, №000097 від 31.05.2013 та №000098 від 31.05.2013 (а.с.29-32), видаткові накладні позивачем ні до перевірки, ні до адміністративної справи не надані.

На вказані операції ТОВ "Донінвестсервіс" для позивача виписано податкові накладні:

№141 від 21.05.2013 на загальну суму 319500,00 грн., в т.ч. ПДВ в сумі 53250,00 грн.;

№142 від 21.05.2013 на загальну суму 96306,00 грн., в т.ч. ПДВ в сумі 1605,00 грн.;

№349 від 31.05.2013 на загальну суму 271560,00 грн., в т.ч. ПДВ в сумі 45260,00 грн.;

№350 від 31.05.2013 на загальну суму 14640,00 грн., в т.ч. ПДВ в сумі 2440,00 грн. (а.с.33-36).

Оплату здійснено в безготівковій формі, що підтверджується банківськими виписками за травень, червень 2013 року по ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" м. Київ (а.с.37-39).

Витрати на оплату отриманих матеріалів включені КП "Будінвестсервіс" до складу валових витрат у відповідному періоді і відображені у податкових деклараціях, а сума податку на додану вартість 117001,00 грн. на підставі податкових накладних, виданих ТОВ "Донінвестплюс", включена до складу податкового кредиту відповідного періоду, відображена у реєстрі отриманих податкових накладних та відповідає даним податкових декларацій з податку на додану вартість КП "Будінвестсервіс" за відповідний період (а.с.14-22).

Придбані у ТОВ "Донінвестплюс" матеріали були використані КП "Будінвестсервіс" при виконанні робіт з обслуговування об'єктів зовнішнього освітлення автомобільної дороги М 06 Київ-Чоп.

Судом встановлено, що 18.04.2013 між Філією "Житомирський ВЕТВЗ" ДП "Укрдорзв'язок" (Генпідрядник) та КП "Будінвестсервіс" (Субпідрядник) укладено договір №51 (а.с.40-41), відповідно до якого Субпідрядник зобов'язується у 2013 році виконати роботи з експлуатаційного утримання автомобільних доріг державного значення в межах Рівненської області (обслуговування об'єктів зовнішнього освітлення).

Пунктом 4.1 Договору передбачено, що підставою для здійснення розрахунків є підписані сторонами акти приймання виконаних робіт (ф. №КБ-2в), довідка про вартість виконаних підрядних робіт (ф. №КБ-3).

Виконання КП "Будінвестсервіс" умов договору №51 від 18.04.2013 підтверджуються актами приймання виконаних підрядних робіт форми № КБ-2в за травень 2013року, червень 2013 року та серпень 2013 року (а.с.71-77); довідками про вартість виконаних підрядних робіт за травень 2013року, червень 2013 року та серпень 2013 року (а.с.42-44); матеріальними звітами за травень-серпень 2013 року (а.с.78-88).

На вказані операції КП "Будінвестсервіс" для Філії "Житомирський ВЕТВЗ" ДП "Укрдорзв'язок" виписано податкові накладні (а.с.45-50).

Оплату здійснено в безготівковій формі, що підтверджується банківськими виписками за червень-серпень 2013 року по ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" м. Київ (а.с.51-55).

КП "Будінвестсервіс" віднесено до податкових зобов'язань суму 117001,00 грн. за податковими накладними, виписаними для Житомирський ВЕТВЗ" ДП "Укрдорзв'язок", за травень, червень, серпень 2013 року, яка відображена у реєстрі отриманих податкових накладних та відповідає даним податкових декларацій з податку на додану вартість КП "Будінвестсервіс" за відповідний період (а.с.14-27).

Слід зазначити, що використання лише інформації, наявної у податкових органах, без дослідження первинних бухгалтерських документів, на підставі яких платник податку відображає відповідні господарські операції в бухгалтерському та податковому обліку, висновки податкового органу про порушення позивачем податкового законодавства є необґрунтованими та безпідставними.

Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань (пункт 74.2 статті 74 Податково кодексу України).

Податкова інформація є різновидом інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів доходів і зборів (підпункт 62.1.2 пункту 62.1 статті 61 Податкового кодексу України), який, у свою чергу, є способом здійснення податкового контролю. Відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до статті 74 Податкового кодексу України податкова інформація є власністю держави і може використовуватись лише для визначених Податковим кодексом цілей.

Персональна інформація про платників податків, яка знаходиться в інформаційних базах даних контролюючих органів, не може бути розголошена. Порушення законодавства України про інформацію тягне за собою дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення законодавства про інформацію несуть особи, винні у вчиненні таких порушень, як: необґрунтована відмова від надання відповідної інформації; надання інформації, що не відповідає дійсності; поширення відомостей, що не відповідають дійсності.

«Деталізована інформація по платнику ПДВ щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» є одним із програмних продуктів, як спосіб податкового контролю, що введена в дію ДПА України з метою проведення перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість, в якій по податковим періодам відображаються показники податкового кредиту та податкових зобов'язань платників податків у розрізі контрагентів на підставі поданої платниками податків податкової звітності з ПДВ, тобто податкових декларації з податку на додану вартість з додатками №5.

Прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Водночас, обов'язок платника податків подати декларацію з ПДВ узгоджується з обов'язком податкового органу прийняти таку декларацію та, при відсутності зауважень до її оформлення, відобразити показники цієї декларації у відповідних базах податкової звітності, а показники податкового кредиту та податкових зобов'язань конкретного платника податків, які відображаються в базі співставлення, формуються на підставі показників поданих таким платником податків податкових декларацій з ПДВ із додатком №5, і повинні їм відповідати.

Необхідність проведення зустрічних звірок суб'єктів господарювання визначається посадовими особами органів доходів і зборів України за результатами проведеного аналізу даних та встановлених розбіжностей в автоматизованих інформаційних системах органів доходів і зборів України, а саме системі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на виконання пункту 2.2 Методичних рекомендацій до організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим наказом ДПА України №236 від 22.04.2011 року.

Наказом Мінфіну України від 25.11.2011 року №1492 затверджена форма декларації з податку на додану вартість та порядок її заповнення і подання, яким встановлено, що одночасно з декларацією повинні подаватися всі необхідні додатки до декларації, подання яких передбачено цим Порядком, а також розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (додаток 5 до податкової декларації з податку на додану вартість та додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість (скороченої). У разі подання уточнюючих розрахунків, в яких проводиться коригування податкових зобов'язань та/або податкового кредиту, такі ж розшифровки подаються на суму уточнення.

Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно з пунктом 49.8 статті 49 Податкового кодексу України прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.

Відповідно до «Методичних рекомендацій щодо приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в органах ДПС України», затверджених наказом ДПС України від 16 червня 2012 року, за відсутності зауважень до оформлення податкової звітності вона реєструється і вважається прийнятою. Обробка та занесення інформації до електронних баз виконується підрозділом ведення та захисту податкової звітності, у разі відсутності зазначеного підрозділу - підрозділами, на які покладено цю функцію. За відповідність інформації у базах податкової звітності даним податкових документів, наданих платником податків, несуть відповідальність підрозділи ведення та захисту податкової звітності.

Отже, обов'язок платника податків подати декларацію з ПДВ узгоджується з обов'язком податкового органу прийняти таку декларацію та, при відсутності зауважень до її оформлення, відобразити показники цієї декларації у відповідних базах податкової звітності.

Таким чином, показники податкового кредиту та податкових зобов'язань конкретного платника податків, які відображаються в «Системі автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів АС «Податковий блок», формуються на підставі показників поданих таким платником податків податкових декларацій з ПДВ з додатком № 5, і повинні їм відповідати.

Тому, самостійна зміна відповідачем в системі співставлення показників податкового кредиту та податкових зобов'язань позивача в АС «Податковий блок» на підставі акту перевірки, без прийняття податкового повідомлення-рішення та без зміни цих показників самим позивачем шляхом подання декларацій (розрахунків) порушує права та інтереси позивача.

Невідповідність показників податкового кредиту та податкових зобов'язань, що задекларовані позивачем у деклараціях з ПДВ, показникам з централізованої бази даних податкової звітності, має безпосередній вплив на права та інтереси позивача, спричиняє реальні зміни майнового стану такого платника.

Отже, рішення суду першої інстанції про відмову в позові підлягає скасуванню, а позовні вимоги КП "Будінвестсервіс" - задоволенню шляхом визнання протиправними дій Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області щодо виключення з електронної бази "Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України" сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість КП "Будінвестсервіс", визначених у податкових деклараціях за травень, червень, серпень 2013 року; зобов'язання Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області відобразити в електронній базі даних "Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України" суми податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість КП "Будінвестсервіс", включені до податкових декларацій за травень, червень, серпень 2013 року.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Колективного підприємства "Будінвестсервіс" задовольнити.

Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "03" лютого 2014 р. скасувати та ухвалити нове рішення.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області щодо виключення з електронної бази "Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України" сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість КП "Будінвестсервіс", визначені у податкових деклараціях за травень, червень, серпень 2013 року.

Зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області відобразити в електронній базі даних "Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України" суми податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість КП "Будінвестсервіс", включені до податкових декларацій за травень, червень, серпень 2013 року.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) А.Ю.Бучик

судді: (підпис) Г.І. Майор

(підпис) Є.В.Одемчук

З оригіналом згідно: суддя _______ А.Ю.Бучик

Повний текст cудового рішення виготовлено "07" квітня 2014 р.

Роздруковано та надіслано:

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Колективне підприємство "Будінвестсервіс" вул.Грушевського,55 а,м.Дубно,Дубенський район, Рівненська область,35600

3- відповідачу/відповідачам: Дубенська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Рівненській області вул.Грушевського,134,м.Дубно,Рівненська область,35600

- ,