Ухвала суду № 38236410, 17.03.2014, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.03.2014
Номер справи
826/13460/13-а
Номер документу
38236410
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 826/13460/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Качур І.А. Суддя-доповідач: Бабенко К.А

У Х В А Л А

Іменем України

17 березня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів: Ключковича В.Ю., Собківа Я.М., секретаря Чепурко Н.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» на Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 жовтня 2013 року за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» до Державної реєстраційної служби України, Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України про визнання дій протиправними, скасування Рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 жовтня 2013 року позов задоволено частково.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить рішення суду першої інстанції в частині відмовлених позовних вимог скасувати та прийняти в цій частині нове судове рішення, яким його позовні вимоги задовольнити.

Заслухавши суддю - доповідача, представника Позивача, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а Постанову суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.

19 червня 2013 року Позивач звернувся до Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області із Заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності) та доданими до неї документами, в зв'язку з чим йому видано Картку прийому заяви № 3297201, копія якої наявна в матеріалах справи (Т. І, а.с.11), в якій зазначено, що Заяву Позивача зареєстровано у базі даних про реєстрацію заяв і запитів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 19.06.2013 року за реєстраційним номером 1665519.

Наказом Міністерства юстиції України «Про заходи щодо взаємодії органів державної реєстрації прав та їх посадових осіб» від 02 квітня 2013 року № 607/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 2 квітня 2013 року за №534/23066, встановлено, що у разі подання до структурних підрозділів територіальних органів Мін'юсту, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру, заяви про державну реєстрацію права власності та/або інших речових прав на нерухоме майно, що виникають, зокрема, на цілісні майнові комплекси підприємств, приймаються державними реєстраторами прав на нерухоме майно Укрдержреєстру, в зв'язку з чим, зазначену Заяву Позивача передано на розгляд Державної реєстраційної служби України.

Позивачем до зазначеної Заяви додано: 1) Постанову Кабінету Міністрів України «Про заходи з утворення державного підприємства «Державна продовольчо - зернова корпорація України» від 11 серпня 2010 року № 764 (далі - Постанова), якою, зокрема, встановлено, що повноваження з управління корпоративними правами держави щодо Державної акціонерної компанії «Хліб України» (далі - Компанія) здійснює Міністерство аграрної політики; ліквідовано дочірні підприємства Компанії, перелік яких зазначений в Додатку до Постанови; Компанію зобов'язано у тримісячний строк утворити комісію з ліквідації дочірніх підприємств Компанії та затвердити їх склад, здійснити заходи з ліквідації зазначених підприємств та подати на затвердження Міністерству аграрної політики їх ліквідаційний баланс та акти приймання - передачі цілісних майнових комплексів відповідних підприємств; утворено державне підприємство «Державна продовольчо-зернова корпорація України» (далі - підприємство) з віднесенням його до сфери управління Міністерства аграрної політики; установлено, що статутний капітал підприємства формується шляхом передачі до нього цілісних майнових комплексів дочірніх підприємств Компанії, що ліквідуються, з подальшим утворенням на їх базі відокремлених підприємств; 2) Наказ Державної акціонерної компанії «Хліб України» «Про утворення ліквідаційної комісії та здійснення заходів з ліквідації дочірнього підприємства ДАК «Хліб України» «Одеський комбінат хлібопродуктів» від 25 жовтня 2010 року № 139 (далі - Наказ), копія якого також наявна в матеріалах справи (Т. І, а.с. 17-19), та яким: припинено діяльність дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії «Хліб України» «Одеський комбінат хлібопродуктів», код ЄДРПОУ 00952137, місцезнаходження: м.Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 20 (далі - Дочірнє підприємство), шляхом його ліквідації; утворено комісію з ліквідації Дочірнього підприємства (далі - Комісія) у складі, що зазначено в Додатку до Наказу; 3) Акт приймання - передачі цілісного майнового комплексу від 20.01.2011 року №13 (далі - Акт), копія якого наявна в матеріалах справи (Т. І, а.с. 21-56), укладений Комісією з ліквідації дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії «Хліб України» з Державним підприємством «Державна продовольчо-зернова корпорація України», за яким вартість цілісного майнового комплексу становить 26476833,86 грн.

Постановою Кабінету Міністрів України від 6 червня 2011 року № 593 «Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2010 року № 764» Державне підприємство «Державна продовольчо-зернова корпорація України» перетворено у Державне публічне акціонерне товариство «Державна продовольчо-зернова корпорація України» та установлено, зокрема, що 100 відсотків акцій Державного публічного акціонерне товариство «Державна продовольчо-зернова корпорація України», які випускаються на величину його статутного капіталу, залишаються у державній власності до прийняття окремого рішення Кабінету Міністрів України.

Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 7 липня 2011 року № 325 Державне підприємство «Державна продовольчо-зернова корпорація України» реорганізовано шляхом перетворення у Публічне акціонерне товариство «Державна продовольчо-зернова корпорація України», яке є правонаступником майнових прав та обов'язків державного підприємства «Державна продовольчо-зернова корпорація України». За Актом приймання - передачі майна, майнових прав та обов'язків до публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України», затвердженого Міністерством аграрної політики та продовольства України 18 листопада 2011 року, копія якого наявна в матеріалах справи (Т.І, а.с. 63-64), Державним підприємством «Державна продовольчо - зернова корпорація України» передано, а Публічним акціонерним товариством «Державна продовольчо - зернова корпорація України» прийнято станом на 18 листопада 2011 року майновий комплекс Державного підприємства «Державна продовольчо - зернова корпорація України» відповідно з додатками, які є невід'ємною частиною цього Акта: зведеним передавальним балансом Державного підприємства «Державна продовольчо - зернова корпорація України»; переліком необоротних активів (у тому числі й нерухомого майна), що передаються як вклад (внесок) до статутного капіталу Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо - зернова корпорація України»; переліком необоротних активів, що не зараховуються до статутного капіталу Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо - зернова корпорація України».

Оскарженим Позивачем Рішенням «Про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень» від 11 липня 2013 року № 3865715 (далі - Рішення), копія якого також наявна в матеріалах справи (Т. І, а.с. 12), Державним реєстратором прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Позивачу відмовлено у державній реєстрації права власності форми власності: приватна будівля, що розташована за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, будинок 20, за суб'єктом: Публічним акціонерним товариством «Державна продовольчо-зернова корпорація України», податковий номер 37243279, в зв'язку з невідповідністю поданих документів вимогам або неможливості встановлення відповідності заявлених прав документам, що їх посвідчують.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року № 1952-IV (далі - Закон № 1952-IV), державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно із частинами першою, третьою ст. 3 Закону № 1952-IV, державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав; права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Відповідно до п. 1 частини першої ст. 4 Закону № 1952-IV, обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме, зокрема, право власності на нерухоме майно.

Згідно із пунктами 1, 2 частини другої ст. 9 Закону № 1952-IV, державний реєстратор, зокрема, встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав; приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав.

Відповідно до частини четвертої ст. 9 Закону № 1952-IV, державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації. Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора, пов'язану з проведенням державної реєстрації прав, забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Згідно із частиною першою ст. 24 Закону № 1952-IV, у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: 1) заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; 2) об'єкт нерухомого майна, розміщений на території іншого органу державної реєстрації прав; 3) із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; 4) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; 5) заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; 5-1) заяву про державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим тправонабувачем; 5-2) заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; 5-3) під час подання заяви про державну реєстрацію права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), що виникло на підставі документа, за яким правонабувач набуває також право власності на земельну ділянку, не подано заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку; 5-4) після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення; 5-5) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію; 5-6) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка не є державним кадастровим реєстратором або державним виконавцем; 6) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.

Аналогічні вимоги передбачені Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року № 703 (далі - Порядок).

Відповідно до п. 42 Порядку, державний реєстратор у встановлених законом випадках за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію видає свідоцтво про право власності на нерухоме майно, на підставі якого проводить державну реєстрацію права власності на нерухоме майно.

Згідно із п. 50 Порядку, для проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно у зв'язку з внесенням до статутного (складеного) капіталу (статутного фонду) юридичної особи нерухомого майна заявник, крім документів, що зазначені у пунктах 27-29 і 31 цього Порядку, подає органові державної реєстрації прав акт приймання-передачі об'єкта нерухомого майна або інший документ, що підтверджує факт передачі такого майна до статутного (складеного) капіталу (статутного фонду) юридичної особи.

Як вбачається з матеріалів справи, Позивачем подано всі необхідні документи для проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва про право власності на цілісний майновий комплекс, що розташований за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, будинок 20, що підтверджується зазначеною Карткою прийому заяви, яку не було б видано в разі невідповідності поданих Позивачем документів вимогам законодавства або неможливості встановлення відповідності заявлених прав документам, що їх посвідчують.

Більш того, Державним реєстратором прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України в Рішенні не зазначено підстав його прийняття.

Враховуючи вищезазначене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правомірно встановлено протиправність дій Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України щодо прийняття Рішення «Про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень» від 11 липня 2013 року та скасування зазначеного Рішення.

Крім того, судом першої інстанції обґрунтовано відмовлено у задоволенні іншої частини позову щодо зобов'язання Відповідача прийняти відповідне рішення про державну реєстрацію права приватної власності на нерухоме майно та повідомити Реєстраційну службу Одеського міського управління юстиції Одеської області про зазначене прийняте рішення, оскільки зазначене є дискреційними повноваженнями Державної реєстраційної служби України.

Відповідно до частини другої ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, вимоги якої Відповідачем не виконано.

Згідно із ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

В зв'язку з вищевикладеним, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, за таких підстав, апеляційна скарга залишається без задоволення, а Постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» залишити без задоволення, а Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 жовтня 2013 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Ухвалу складено в повному обсязі 01 квітня 2014 року.

Головуючий суддя Бабенко К.А.

Судді: Ключкович В.Ю.

Собків Я.М.

Головуючий суддя Бабенко К.А

Судді: Ключкович В.Ю.

Собків Я.М.