Справа № 266/33/14-а
Провадженя№ 2-а/266/17/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.03.2014 м.Маріуполь
Приморський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді - Курбановой Н.М.,
при секретарі - Жирковой М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради про визнання дій протиправними та визнання права на пільги, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради про визнання дій протиправними та права на пільги. В обґрунтування позову зазначив, що 01 квітня 1996 року він звільнився з органів Міністерства внутрішніх справ України у зв'язку із виходом на пенсію за вислугою років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ». Службу він проходив в органах Державної пожежної охорони, яка на час його звільнення входила до системи МВС України відповідно до ст. 16 Закону України «Про пожежну безпеку» і п.п. 2, 3, 29 і 30 «Положення про Державну пожежну охорону», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.07.1994 року № 508, в редакціях, які діяли на час його звільнення. У зв'язку з викладеним, він і члени його сім'ї мали право на пільги у вигляді 50-відсоткової знижки за жилу площу, комунальні послуги і паливо. В вересні 2013 року він отримав від відповідача лист, яким його повідомлено про втрату права на зазначену пільгу у зв'язку із втратою чинності Законами України «Про пожежну безпеку» і «Про правові засади цивільного захисту» у зв'язку із введенням в дію Кодексу Цивільного захисту України і проведення комунальними підприємствами перерахунку за надані на пільгових умовах послуги в липні 2013 року. Він не згоден з діями відповідача щодо позбавлення його пільг у вигляді 50-відсоткової знижки за жилу площу, комунальні послуги і паливо, а себе вважає таким що має на них право з наступних підстав: закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Як вже зазначалося вище, службу він проходив в органах Державної пожежної охорони, яка на час його звільнення входила до системи МВС України, в подальшому неодноразово змінювалося підпорядкованість пожежної охорони, що не впливало на його права на зазначені вище пільги. Пенсійне посвідчення йому видано УМВС України в Донецькій області 15.11.2002 року, воно не анульоване і не визнано недійсним, відповідно, він є пенсіонером МВС України, пенсія якому призначена за вислугу років, про що зазначено в пенсійному посвідченні. Крім того, у позові посилається на те, що пожежна охорона - вид діяльності, який полягає у запобіганні виникненню пожеж і захисті життя та здоров'я населення, матеріальних цінностей, навколишнього природного середовища від впливу небезпечних чинників пожежі. Особам, звільненим із служби цивільного захисту за віком, через хворобу або за вислугою років, та які стали інвалідами під час виконання службових обов'язків, та членам їхніх сімей надається знижка у розмірі 50 відсотків плати за користування житлом (квартирна плата) та комунальними послугами (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) у жилих будинках незалежно від форми власності у межах норм споживання, передбачених законодавством, та вартості палива, у тому числі рідкого, у межах встановлених норм для осіб, які проживають у будинках, що не мають централізованого опалення. Вважає, що за ним та членами його сім'ї повинні зберегтися пільги, які були передбачені ст. 22 Закону України «Про пожежну безпеку» і збережені їх передбаченням в п. 3 ч. 1 ст. 120 КЦЗ України, введеного в дію з 01.07.2013 року. Просить визнати за ним і членами його сім'ї право на передбачені п. 3 ч. 1 ст. 120 КЦЗ України пільги у вигляді 50-відсоткової знижки за жилу площу, комунальні послуги і паливо з 01 липня 2013 року, визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради щодо зняття його з обліку з 1 липня 2013 року як особи, яка має право на пільги у вигляді 50-відсоткової знижки за жилу площу, комунальні послуги і паливо, передбачені п. 3 ч. 1 ст. 120 КЦЗ України.
Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні надав пояснення, аналогічні викладеним у позові, крім того вважає, що відповідач не довів правомірності своїх дій, які оскаржуються, оскільки листи, які він надав на підтвердження своїх дій, не є нормативно-правовими актами, не скасовують дії як ч. 3 ст. 22 Конституції України, відповідно до якої при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, так і п. 3 ч. 1 ст. 120 КЦЗ України, в якому зазначені пільги, право на які мав позивач та на які просить визнати право в позовній заяві. Просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник позивача ОСОБА_1, ОСОБА_3, що діє на підставі довіреності, у судовому засіданні надав пояснення аналогічні викладеним у позові, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради, в судове засідання не з'явився, однак надав суду письмові заперечення на позовну заяву, які залучені до справи та згідно яких відповідач заперечує проти задоволення позову, посилаючись на те що ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради 12.10.2010 року з відповідною заявою, наданням відповідних документів та був зареєстрований (персональна облікова картка № 21029) за статусом «пенсіонера МВС». При оформленні права на пільги позивачу, як колишньому працівнику Управління державної пожежної охорони УМВС України в Донецькій області, було визначено відповідно до Закону України «Про пожежну безпеку». Згідно ст.22 Закону України «Про пожежну безпеку» позивачу було встановлено пільги на 50 відсоткову знижку плати за користування водопостачанням, газопостачанням, електроенергією та вивозом сміття на дві особи, в межах норм споживання, передбачених чинним законодавством України. На адресу відповідача надійшов лист Департаменту соціального захисту населення щодо втрати права на пільги деяких категорій осіб, у зв'язку з введенням в дію Кодексу цивільного захисту України, яким роз'яснено, що з 01.07.2013 року введено в дію Кодекс цивільного захисту України, який регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, визначає повноваження органів державної влади, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, підприємств, установ, організацій. Отже, особи, які мали право на пільги, втратили таке право, а тому правові підстави для збереження пільг за особами рядового та начальницького складу державної пожежної охорони, звільненими зі служби за віком, через хворобу або за вислугою років, відсутні. 30.08.2013 року відповідач належним чином повідомив позивачу, що з 01.07.2013 року втрачається право на 50 відсоткову знижку плати за користування житлово-комунальними послугами; комунальними підприємствами буде проведено перерахунок за надані пільгові послуги. 21.11.2013 року Головне управління МВС України в Донецькій області надало інформацію стосовно права на пільги позивача, в якій зазначено, що право на 50 відсоткову знижку по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива, відповідно до ст.22 Закону України «Про міліцію», відсутнє. Додав, що 30.06.2013 року позивач був знятий з обліку відповідача за причиною втрати статусу, з 01.07.2013року, у зв'язку зі змінами в законодавстві по втраті права на отримання зазначених пільг. Просить відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1
Заслухавши пояснення позивача та його представника, дослідивши письмові матеріали справи та заперечення відповідача, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Згідно ст. 16 Закону України «Про пожежну безпеку», державна пожежна охорона формується на базі існуючих воєнізованої та професійної пожежної охорони, входить до системи Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи і здійснює державний пожежний нагляд.
Згідно з п. 2 «Положення про Державну пожежну охорону», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1994 року № 508, до складу державної пожежної охорони входять Державний департамент пожежної безпеки МНС, підпорядковані йому територіальні органи державного нагляду у сфері пожежної безпеки в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві і Севастополі, районах, містах, районах у містах, підрозділи державної пожежної охорони на договірних об'єктах, допоміжні служби, науково-дослідні установи, пожежно-технічні навчальні заклади, Державний центр сертифікації МНС. Державна пожежна охорона є одночасно складовою частиною державної системи цивільного захисту, і у межах своєї компетенції розв'язує завдання мобілізаційної підготовки.
Згідно п. 3 «Положення про Державну пожежну охорону», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1994 року № 508, державна пожежна охорона у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України,
прийнятими відповідно до Конституції і законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами МНС та цим Положенням.
Згідно п. 29 «Положення про Державну пожежну охорону», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1994 року № 508, особи рядового і начальницького складу Державної пожежної охорони є працівниками системи МНС, відповідно до чинного законодавства їм присвоюються спеціальні звання служби цивільного захисту.
Згідно п. 30 «Положення про Державну пожежну охорону», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1994 року № 508, прийняття на службу до Державної пожежної охорони та її проходження здійснюється у порядку, встановленому Законом України "Про пожежну безпеку" та Положенням про проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Судом встановлено, що згідно копії трудової книжки, заповненої 04 жовтня 1972 року, за якою виданий вкладиш №1-3110485, позивач з 12 вересня 1989 року по 21 січня 1996 року проходив службу в органах Державної пожежної охорони, яка на час його звільнення входила до системи МВС України (а.с.6).
Згідно до ч.ч. 6 і 7 ст. 22 Закону України «Про пожежну безпеку», офіційно розтлумаченими Рішеннями Конституційного Суду України від 03.06.1999 року № 5-рп/99 та від 06.07.1999 року № 8-рп/99, він і члени моєї сім'ї мали право на пільги у вигляді 50-відсоткової знижки за жилу площу, комунальні послуги і паливо.
Згідно копії посвідчення №28772 виданого 15.11.2002 року ПВ ФЕУ УМВС України в Донецькій області ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років з 01.11.2002 року (а.с.7).
Згідно довідок пенсійного відділу УМВС України у Донецькій області від 05.05.1996 року №20695 та від 14.11.2002 року №14/28772 наданих для пред'явлення до житлово-комунальної контори, пенсіонер МВС ОСОБА_1 та члени його сім'ї мають право довічно у відповідності із Законом України «Про пожежну безпеку», введеного постановою Кабінету Міністрів від 26.07.1994 року №508 на 50% знижку по оплаті житлової площі, комунальних послуг, а також палива (а.с.9).
Згідно листа № 08/6282 від 30.08.2013 року Управління праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради, позивача повідомлено про втрату права на 50% пільгу за користування житлово-комунальними послугами із втратою чинності з 01.07.2013 року Законами України «Про пожежну безпеку» і та «Про правові засади цивільного захисту» у зв'язку із введенням в дію Кодексу Цивільного захисту України. Комунальними підприємствами буде проведено перерахунок за надані пільгові послуги в липні 2013 року (а.с.8).
Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Згідно ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ст. 2 п.34 КЦЗ України, пожежна охорона - вид діяльності, який полягає у запобіганні виникненню пожеж і захисті життя та здоров'я населення, матеріальних цінностей, навколишнього природного середовища від впливу небезпечних чинників пожежі.
Згідно ст. 2 п. 38 КЦЗ України, сили цивільного захисту - аварійно-рятувальні формування, спеціалізовані служби та інші формування цивільного захисту, призначені для проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт з ліквідації надзвичайних ситуацій.
Згідно ст. 22 ч. 1 п. 5 та ч. 2 п. 3 КЦЗ України, до складу сил цивільного захисту належать пожежно-рятувальні підрозділи (частини), а їх основним завданням - гасіння пожеж.
Згідно ст.ст. 58, 59, 60 КЦЗ України, визначені призначення і завдання пожежної безпеки, види пожежної охорони і зокрема державної, та органи, які її забезпечують.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 120 КЦЗ України, особам, звільненим із служби цивільного захисту за віком, через хворобу або за вислугою років, та які стали інвалідами під час виконання службових обов'язків, та членам їхніх сімей надається знижка у розмірі 50 відсотків плати за користування житлом (квартирна плата) та комунальними послугами (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) у жилих будинках незалежно від форми власності у межах норм споживання, передбачених законодавством, та вартості палива, у тому числі рідкого, у межах встановлених норм для осіб, які проживають у будинках, що не мають централізованого опалення.
Одже, відповідно до викладеного і обставин справи, з введенням в дію КЦЗ України і втратою чинності Законом України «Про пожежну безпеку» відбулося чергове перепідпорядкування органів державної пожежної охорони із збереженням їх основних завдань та функцій.
Таким чином, прийняття нових законів не може звужувати чи скасовувати право ОСОБА_1 на пільги, які гарантувались йому законом, який втратив чинність, а дії відповідача, який скасував йому та його родині пільги, є протиправними та такими, що суперечать Конституції України.
Крім того, відсутність нормативно-правового акту стосовно позбавлення пільг та керування в роботі Управління праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради листами вищестоящих органів, на підставі яких і було порушено право позивача, не відповідає закону.
Таким чином, за позивачем та членами його сім'ї повинні зберегтися пільги, які були передбачені ст. 22 Закону України «Про пожежну безпеку» та які передбачені в п. 3 ч. 1 ст. 120 КЦЗ України, введеного в дію з 01.07.2013 року.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8-14, 41, 71, 86, 94, 159, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 16 Закону України «Про пожежну безпеку», «Положення про Державну пожежну охорону», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1994 року № 508, ст. ст. 8, 22 Конституції України, ст.ст.2, 22, 58, 59, 60, 120 КЦЗ України суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради щодо зняття ОСОБА_1 з обліку з 1 липня 2013 року як особи, яка має право на пільги у вигляді 50% знижки за жилу площу, комунальні послуги і паливо, передбачені п. 3 ч. 1 ст. 120 КЦЗ України.
Визнати за ОСОБА_1 та членами його сім'ї право на передбачені п. 3 ч. 1 ст. 120 КЦЗ України пільги у вигляді 50% знижки за жилу площу, комунальні послуги і паливо з 01 липня 2013 року.
Постанова суду може бути оскаржена може бути оскаржене в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Приморський районний суд міста Маріуполя протягом 10 днів з дня отримання копії постанови суду.
Суддя: Курбанова Н. М.