КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" квітня 2014 р. Справа№ 925/1856/13
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Отрюха Б.В.
суддів: Михальської Ю.Б.
Тищенко А.І.
За участю представників:
Від прокуратири Черкасьої області: Пилипенко Т.А.- старший прокурор відділу;
Від позивача: Пилипенко Т.А.-старший прокурор відділу;
Від відповідача-1: Гордієнко Т.М.-представник;
Від відповідача-2: ОСОБА_4 - представник;
Трохименко Н.О.- представник;
Лобоцький П.В.
Від третьої особи: не з'явився;
розглянувши апеляційну скаргу Заступника прокурора Черкаської області
на рішення Господарського суду Черкаської області від 18.12.2013
у справі № 925/1856/13 (суддя Потапенко В.В.)
за позовом прокурора Лисянського району в інтересах держави до
1)Лисянської районної державної адміністрації
2) Фізичної особи-підприємця ОСОБА_6
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:
Управління Держземагенства у Лисянському районі
Управління культури Черкаської обласної державної адміністрації
про визнання недійсними розпоряджень та договору оренди землі
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Лисянського району в інтересах держави звернувся з вказаним позовом до Господарського суду Черкаської області, в якому просить:
- визнати недійсним розпорядження Лисянської районної державної адміністрації № 258 від 02.06.2004 „Про надання в оренду земельної ділянки";
- визнати недійсним розпорядження Лисянської районної державної адміністрації № 408 від 16.12.2006 „Про затвердження технічної документації із землеустрою" ;
- визнати недійсним договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення від 11.06.2004 площею 194,82 га. (нормативна грошова оцінка 1 973 832 грн.) із змінами та доповненнями від 03.05.2007, від 21.09.2009, що знаходиться в адміністративних межах Боярської сільської ради, укладеного між Лисянською районною державною адміністрацією та ПП ОСОБА_6
Рішенням Господарського суду Черкаської області від 18.12.2013 у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з прийнятим рішенням, Заступник прокурора Черкаської області звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду Черкаської області від 18.12.2013 скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
Відповідно до автоматичного розподілу справ між суддями апеляційну скаргу Заступника прокурора Черкаської області у справі № 925/1856/13 передано на розгляд судді Київського апеляційного господарського суду Отрюху Б.В.
Розпорядженням Голови Київського апеляційного господарського суду від 12.02.2014 для розгляду вказаної апеляційної скарги сформовано колегію суддів у складі: Головуючого судді Отрюха Б.В, суддів Михальської Ю.Б. та Тищенко А.І.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 12.02.2014 апеляційну скаргу прийнято до провадження, розгляд справи призначено на 11.03.2014.
05.03.2014 від Прокуратури Черкаської області через відділ документального забезпечення суду надійшло клопотання про приєднання додаткових доказів по справі відповідно до додатку; 06.03.2014 від представника ФОП ОСОБА_6 надійшли заперечення на апеляційну скаргу; 11.03.2014 від представника Лисянської РДА в Черкаській області надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника та відзив на апеляційну скаргу. В судовому засіданні 11.03.2014 вказані документи колегією суддів були оглянуті та долучені до матеріалів справи.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 11.03.2014 розгляд справи відкладено до 20.03.2014, залучено Управління Держземагентства у Лисянському районі в процесуальному статусі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.
17.03.2014 через відділ документального забезпечення від представника третьої особи надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності їх представника та 19.03.2014 від Прокуратури міста Києва надійшло клопотання про долучення додаткових документів, а саме доказів направлення третій особі копій позовної заяви та апеляційної скарги з додатками. В судовому засіданні 20.03.2014 вказані документи колегією суддів були оглянуті та долучені до матеріалів справи.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 20.03.2014 залучено Управління культури Черкаської обласної державної адміністрації в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача.
В судовому засіданні 08.04.2014 сторони надали свої пояснення по справі. Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, причини неявки суду невідомі, про слухання справи повідомлявся належним чином.
Беручи до уваги межі перегляду справи у апеляційній інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення суду, апеляційний господарський суд встановив наступне.
Розпорядженням Лисянської районної державної адміністрації від 02.06.2004 № 258 "Про надання в оренду земельних ділянок" вказано перезаключити договір оренди між райдержадміністрацією та ПП ОСОБА_6 від 09.06.2003 № 325 на загальну площу 194,82 га. терміном на 5 років по Боярській сільській раді. Лисянському районному відділу земельних ресурсів - внести зміни в земельно-облікові документи та забезпечити підготовку проекту укладання договору оренди земельної ділянки.
08.06.2004 між Лисянською районною державною адміністрацією (Орендодавець) та ПП ОСОБА_7 (Орендар) укладено договір оренди землі (далі - Договір), який 11.06.2004 зареєстрований в Черкаській регіональній філії ДП "Центр ДЗК" за № 343.
За умовами Договору орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 194,82 га, у тому числі землі запасу - 3 га ріллі, землі історико-культурного призначення - 8,7 га ріллі, землі резервного фонду - 183,12 га.
Розпорядженням Лисянської РДА від 30.05.2006 № 165 „Про надання дозволу на виготовлення кадастрового плану по наданню в оренду земельної ділянки ПП Лобоцькому" надано дозвіл на виготовлення кадастрового плану по наданню в оренду земельної ділянки ПП ОСОБА_7 - загальною площею 194,82 га., з них: 183,12 га. - землі резервного фонду, 3,0 га. - землі запасу, 8,7 га. - землі історико-культурного призначення та рекомендовано ПП ОСОБА_6 виготовити в 10-денний термін кадастровий план.
16.12.2006 розпорядженням Лисянської РДА затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення зовнішніх меж земельної ділянки в натурі, що посвідчує право оренди ПП ОСОБА_6 загальною площею 77,3042 га. із земель резервного фонду Боярської сільської ради в оренду терміном на 5 років.
Відповідно до розпорядження Лисянської РДА від 25.04.2007 № 167 „Про внесення змін до розпорядження райдержадміністрації від 02.06.2004 № 258 „Про надання в оренду земельної ділянки" до розпорядження Лисянської районної державної адміністрації від 02.06.2004 року № 258 "Про надання в оренду земельних ділянок" внесено зміни, п. 1. розпорядження викладено в наступній редакції: "Перезаключити договір оренди між райдержадміністрацією та ПП ОСОБА_6 від 11.06.2004 № 342 на загальну площу 146,48 га. ріллі з земель резервного фонду Боярської сільської ради терміном на 5 років з орендною платою 1,5 відсотка від вартості землі по Боярській сільській раді." ПП ОСОБА_6 рекомендовано у місячний термін з дня прийняття розпорядження внести зміни до договору оренди від 11.06.2004 року № 342 та провести його державну реєстрацію.
03.05.2007 були внесені зміни до Договору, згідно яких ПП ОСОБА_6 в оренду була передана земельна ділянка загальною площею 146, 48 га.
Згідно Акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 23.10.2013 року Державної інспекції сільського господарства в Черкаській області відповідно до листа прокуратури Лисянського району було проведено документальну перевірку дотримання вимог земельного законодавства відділом Держземагентства в Лисянському районі в частині державної реєстрації та наявності правовстановлюючих документів при наданні в оренду земельних ділянок на території Лисянського району.
Проведеною перевіркою встановлено, що розпорядженням № 263 від 15.06.2009 року ПП ОСОБА_6 надано в оренду земельну ділянку сільськогосподарського призначення, невитребувані земельні ділянки (паї) громадян загальною площею 40,72 га. терміном на 5 років за межами населеного пункту в адміністративних межах Боярської сільської ради. На підставі вказаного розпорядження між ПП ОСОБА_6 та Лисянською РДА укладено договір оренди земельної ділянки, який зареєстрований 16.03.2010 в Лисянському РФЧРФ ДП "Центр ДЗК" за № 041078900001. Зазначена земельна ділянка надана в оренду без розроблення проекту відведення земельної ділянки, що є порушенням вимог ст. ст. 123, 186-1 Земельного кодексу України та ст. ст. 15, 18, 20 Закону України "Про оренду землі". Також розпорядженням № 308 від 08.09.2009 внесено зміни до розпорядження Лисянської РДА № 258 від 02.06.2004, яким ПП ОСОБА_6 надано в оренду земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 183,12 га., з них 8,7 га. землі історико-культурного призначення, терміном на 10 років за межами населеного пункту в адміністративних межах Боярської сільської ради. На підставі вказаного розпорядження між ПП ОСОБА_6 та Лисянською РДА укладено договір оренди земельної ділянки, який зареєстровано 11.06.2004 в Лисянському РФЧРФ ДП "Центр ДЗК" за № 342. Зазначена земельна ділянка надана в оренду без розроблення проекту відведення земельної ділянки, що є порушення вимог ст. ст. 123, 186-1 Земельного кодексу України. Разом з тим установлено, що в даному випадку відсутній додаток до вказаного договору оренди, відповідно до якого дію даного договору оренди продовжено, що є порушення вимог ст. ст. 124, 125, 126 Земельного кодексу України.
Так, згідно з ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 Земельного Кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України передбачено, що надання земельних ділянок державної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів влади, а рішення приймаються на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, у разі надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі.
Крім того, всупереч вимогам ст.15 Закону України «Про оренду землі», якою передбачено, що невід'ємною частиною договору оренди землі є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом, в договорі відсутні невід'ємні частини - акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та проект відведення земельної ділянки.
Згідно з ст. 16 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України.
Проте, в порушення вищенаведених вимог законодавства проект відведення на земельну ділянку площею 69,1758 га в установленому законом порядку не розроблявся, не погоджувався та не затверджувався.
Надання земельної ділянки в оренду на підставі розробленої технічної документації із землеустрою по встановленню меж та передачі в довгострокову оренду терміном на 10 років земельних ділянок площею 146,48 га сільськогосподарських земель ПП ОСОБА_6 суперечить вимогам ст. 123 Земельного кодексу України, п. 2 постанови КМУ від 26.05.2004 «Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок», яким передбачено, що проект відведення земельної ділянки розробляється у разі, надання, передачі земельної ділянки, вилучення (викупу), відчуження земельної ділянки (її частини), межі якої не встановлено в натурі (на місцевості).
В порушення вимог ст. 6 Закону України «Про охорону культурної спадщини», яким передбачено, що до повноважень органу виконавчої влади, органів охорони культурної спадщини обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій відповідно до їхньої компетенції зокрема належить організація розроблення та погодження відповідних програм охорони культурної спадщини; погодження відповідних програм та проектів містобудівних, архітектурних і ландшафтних перетворень, меліоративних, шляхових, земляних робіт, реалізація яких може позначитися на стані пам'яток місцевого значення, їх територій і зон охорони; погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок відповідно до вимог Земельного кодексу України, ПП ОСОБА_6 не отримано висновок щодо можливості оброблення земельних ділянок історико-культурної спадщини площею 8,7 га.
Статтею 20 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності, зокрема, в разі надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок.
Згідно ст. 50 Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок.
Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України, передбачено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок, однак проект землеустрою на вказану земельну ділянку не розроблений.
У відповідності до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 677 проект відведення земельної ділянки не розробляється у разі, коли: земельна ділянка, межі якої визначено в натурі (на місцевості), надається у користування або безоплатно передається у власність без зміни її цільового призначення; земельна ділянка набувається у власність шляхом купівлі-продажу, дарування, міни, на підставі інших цивільно-правових угод, успадкування, без зміни її меж та цільового призначення; земельна ділянка придбана на конкурентних засадах (за результатами земельних торгів).
Проте, встановлення меж частини земельної ділянки передувало формуванню вказаної земельної ділянки, що суперечить змісту вказаної постанови та ст. 79 Земельного кодексу України, якою передбачено, що земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Так, згідно з актом перевірки Державної інспекції сільського господарства в Черкаській області від 23.10.2013 встановлено, що дані щодо встановлення на місцевості меж земельної ділянки загальною площею 146,48 га, яка передана в оренду ПП ОСОБА_6 в адміністративних межах Боярської сільської ради відсутні, тобто межі вказаної земельної ділянки в натурі не встановлені.
Як вже зазначалось раніше, однією з підстав позову є порушення вимог ст.123 Земельного кодексу України щодо складання технічної документації замість проекту відведення, а в частині-взагалі без розроблення як технічної документації так і проекту відведення.
Вказане підтверджується наступними листами, наявними в матеріалах справи.
З листа Управління культури Черкаської обласної державної адміністрації від 20.02.2014 № 15/03 вбачається, що обстеженням використання земельних ділянок в межах с.Боярка Лисянського району загальною площею 15,0 га, що використовується ПП ОСОБА_6 встановлено, що використання здійснюється в межах земель історико-культурного призначення. Використання здійснюється без розробки технічної документації та не погоджено державним органом охорони культурної спадщини. Внаслідок цього оранкою зруйновано сім курганів, в тому числі: три кургани з курганної групи НОМЕР_2, один курган з курганної групи реєстраційний номер НОМЕР_3, два кургани з курганної групи реєстраційний номер НОМЕР_4 та одиночний курган реєстраційний номер НОМЕР_5.
Крім того, відповідно до довідки Головного управління Держземагенства у Черкаській області від 07.02.2014 № 217, станом на 07.02.2014 за проектом роздержавлення КСП ім.Ярового, який також міститься в матеріалах справи, рахується земель історико-культурного призначення загальною площею 15,0 га ріллі, які використовуються ПП ОСОБА_6 без технічної документації.
Згідно довідки Головного управління Держземагенства у Черкаській області від 07.02.2014 № 214, станом на 07.02.2014 за ПП ОСОБА_6 відповідно до договорів оренди землі рахується 187,2 га ріллі, з неї 40,72 га незатребувані земельні частки (паї) та 146,48 га землі державної власності, в тому числі 3.0 га-землі запасу, 8.7 га-землі історико-культурного призначення за проектом роздержавлення КСП ім.Ярового та 135,1 га-земель резервного фонду.Земельні діялнки розташовані в адмінмежах Боярської сільської ради за межами населеного пункту.
Крім того, як вже зазначалось вище, використання ПП ОСОБА_6 земель історико-культурного призначення підтверджується Розпорядженням Лисянської РДА від 30.05.2006 № 165 „Про надання дозволу на виготовлення кадастрового плану по наданню в оренду земельної ділянки ПП Лобоцькому", відповідно до якого останньому надано дозвіл на виготовлення кадастрового плану по наданню в оренду земельної ділянки ПП ОСОБА_7 - загальною площею 194,82 га., з них: 183,12 га. - землі резервного фонду, 3,0 га. - землі запасу, 8,7 га. - землі історико-культурного призначення.
Таким чином, розпорядження Лисянської районної державної адміністрації від 02.06.2004 №258 «Про надання в оренду земельної ділянки», від 16.12.2006 № 408 «Про затвердження технічної документації із землеустрою» ПП ОСОБА_6 вчинено з порушенням вимог ст. ст. 123, 124, 134 Земельного кодексу України, ст. 16 Закону України «Про оренду землі», постанови КМУ від 26.05.2004 «Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок».
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 17 Земельного кодексу України, п. 2 ст. 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» державна адміністрація здійснює передачу у власність або надання у користування земельних ділянок виключно відповідно до та в порядку, передбаченому Земельним кодексом України.ї
Враховуючи те, що розпорядження Лисянської районної державної адміністрації від 16.12.2006 № 408 вказаним вимогам законодавства не відповідає, колегія суддів приходить до висновку про визнання його недійсним.
У зв'язку з тим, що на підставі вказаного розпорядження укладено договір оренди землі сільськогосподарського призначення від 29.12.2007, він відповідно до ст.ст. 16, 203, 215 Цивільного кодексу України, ст.ст. 20, 207 Господарського кодексу України, ст. 152 Земельного кодексу України підлягає визнанню недійсним.
Частина 1 ст. 33 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно з ч. 2 ст. 34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Беручи до уваги викладені обставини, колегія суддів Київського апеляційного господарського суду приходить до висновку про наявність достатніх підстав для задоволення позовної заяви прокурора Лисянського району в інтересах держави про визнання недійсними розпоряджень та договору оренди землі.
Повно та всебічно оцінивши наявні в матеріалах справи докази, колегія суддів зазначає, що апелянтом надано належні та допустимі докази на підтвердження своєї правої позиції, а також наведено переконливі аргументи у відповідності з нормами чинного законодавства, які дають підстави для задоволення апеляційної скарги.
Отже, проаналізувавши наявні в матеріалах справи документи та заслухавши пояснення представників учасників процесу, колегія суддів Київського апеляційного господарського суду приходить до висновку про скасування рішення Господарського суду Черкаської області від 18.12.2013 та задоволення апеляційної скарги Заступника прокурора Черкаської області.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 102, 103, 104, 105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Заступника прокурора Черкаської області задовольнити.
2. Рішення Господарського суду Черкаської області від 18.12.2013 у справі № 925/1856/13 скасувати.
3. Позовні вимоги прокурора Лисянського району в інтересах держави задовольнити в повному обсязі.
4. Визнати недійсним розпорядження Лисянської районної державної адміністрації від 02.06.2004 №258 «Про надання в оренду земельної ділянки».
5. Визнати недійсним розпорядження Лисянської районної державної адміністрації від 16.12.2006 № 408 «Про затвердження технічної документації із землеустрою».
6. Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення від 11.06.2004 площею 194,82 га (нормативна грошова оцінка 1973832 грн.) із змінами та доповненнями від 03.05.2007, від 21.09.2009, що знаходиться в адміністративних межах Боярської сільської ради, укладений між Лисянською районною державною адміністрацією та ПП ОСОБА_6
7. Стягнути з Лисянської районної державної адміністрації (19000, Черкаська обл., смт.Лисянка, пл. Миру,27, код ЄДРПОУ 04061240) в доход Державного бюджету України 1720 (одна тисяча сімсот двадцять) грн. 50 коп. судового збору за подання позовної заяви.
8. Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_6 (АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) в доход Державного бюджету України 1720 (одна тисяча сімсот двадцять) грн. 50 коп. судового збору за подання позовної заяви.
9. Стягнути з Лисянської районної державної адміністрації (19000, Черкаська обл., смт.Лисянка, пл. Миру,27, код ЄДРПОУ 04061240) в доход Державного бюджету України 860 (вісімсот шістдесят) грн. 25 коп. судового збору за подання апеляційної скарги.
10. Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_6 (АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) в доход Державного бюджету України 860 (вісімсот шістдесят) грн. 25 коп. судового збору за подання апеляційної скарги.
11.Господарському суду Черкаської області видати відповідні накази.
12.Матеріали справи № 925/1856/13 повернути до Господарського суду Черкаської області.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Головуючий суддя Б.В. Отрюх
Судді Ю.Б. Михальська
А.І. Тищенко