ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 квітня 2014 року Справа № 813/615/14
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого - судді Мричко Н.І.
за участю секретаря судового засідання Щура В.Р.
представника позивача Іськіва І.З.
представника відповідача Ганущина Р.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнона» до Інспекції з питань захисту прав споживачів у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №0588 від 26.12.2013 року, -
в с т а н о в и в:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Юнона» (надалі - ТзОВ «Юнона») звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Інспекції з питань захисту прав споживачів у Львівській області, в якій просить визнати протиправними та скасувати рішення №0588 від 26.12.2013 року «про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу».
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що рішення Інспекції з питань захисту прав споживачів у Львівській області № 0588 від 26.12.2013 року, на думку позивача, є незаконними оскільки вивіска на огорожі, що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Б.Хмельницького, 172 відтворює зареєстрований знак для послуг, що належать позивачу, а також містить інформацію про послуги, які надаються ТзОВ «Юнона». Окрім цього, зазначає, що ТзОВ «Юнона» орендує нежитлове приміщення, що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Б.Хмельницького, 172, і являє собою офісне-складське приміщення. Наведене вище, на думку позивача відповідає вимогам до вивіски та інформації про продукцію, а тому не є рекламою в розумінні Закону України «Про рекламу».
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, пояснення надав аналогічні до викладеного у позовній заяві. Просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, пояснив наступне. Департаментом економічної політики Львівської міської ради скеровано в Інспекцію з питань захисту прав споживачів у Львівській області подання № 23/Р-1-3600 від 13.11.2013 року про порушення ТзОВ «Юнона» Закону України «Про рекламу», а саме встановлення без дозволу виконкому Львівської міської ради спеціальної конструкції зовнішньої реклами на вул. Б.Хмельницького, 172, що у м. Львові. За результатами розгляду вказаного вище подання, відповідачем був складений протокол про порушення законодавства про рекламу. Вказує на те, що відповідач скеровував до позивача лист, в якому просив надати пояснення щодо факту розміщення реклами з порушенням встановленого порядку та надати інформацію про вартість розповсюдженої реклами. Враховуючи те, що позивачем неподано інформації щодо вартості розповсюдженої реклами, 26.12.2013 року Інспекцію було прийняте рішення № 0588, згідно з яким накладено на ТзОВ «Юнона» штраф, у розмірі 1700, 00 грн. За наведених обставин, просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши доводи представника позивача, заперечення представника відповідача, з'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, мотивуючи це наступним.
Позивач - ТзОВ «Юнона» зареєстроване 30.01.1995 року як юридична особа за адресою: 79037, Львівська область, м.Львів, вул.Грінченка, будинок №11А, квартира №10, код суб'єкта господарювання за ЄДРПОУ - 20841865, що підтверджується копією Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Серії ААБ №740578.
22.10.2013 року Департаментом економічної політики Львівської міської ради скеровано ТзОВ «Юнона» вимогу № 23/Р-1-3340, згідно з якою за порушення вимог ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу», а саме: самовільне встановлення спеціальної конструкції зовнішньої реклами (реклама на огорожі) на вул. Хмельницького, 172 запропоновано ТзОВ «Юнона» в термін до 01.11.2013 року усунути вказані порушення. Одночасно попереджено, що при невиконанні цієї вимоги буде скеровано подання в держспоживінспекцію про порушення законодавства про рекламу. Додатково повідомлено, що встановлення рекламної конструкції можливе тільки після отримання дозволу.
13.11.2013 року Департаментом економічної політики Львівської міської ради скеровано до Інспекції з питань захисту прав споживачів у Львівській області подання № 23-Р-1-3600 про порушення ТзОВ «Юнона» Закону України «Про рекламу».
25.11.2013 року посадовою особою Інспекції складений протокол № 0759 «про порушення законодавства про рекламу». Зі змісту вказаного протоколу, слідує, що в порушення вимог п.1 ст.16 Закону України «Про рекламу» керівництвом ТзОВ «Юнона» (м. Львів, вул. Б.Хмельницького, 172, юридична адреса: м. Львів, вул.. Грінченка 11а/10) прийнято рішення про самовільне розміщення зовнішньої реклами на огорожі, за адресою: м.Львів вул.Б.Хмельницького, 172, без погодження з органами місцевого самоврядування.
26.12.2013 року Інспекцією, за порушення вимог ч. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу», а саме за неподання інформації щодо вартості розповсюдження реклами, розповсюдженої з порушенням встановленого законодавством порядку, а саме самовільне розміщення зовнішньої реклами у населеному пункті без дозволу органів місцевого самоврядування накладено на ТзОВ «Юнона» штраф у розмірі 1700 грн.
При вирішенні спору по суті суд виходить з наступного.
Засади рекламної діяльності в Україні, регулювання відносин, які виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами, встановлено Законом України «Про рекламу».
Статтею 1 Закону України «Про рекламу» визначено, що реклама - це інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.
Зовнішня реклама - це реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Згідно з частиною шостою статті 9 Закону України «Про рекламу» вивіска чи табличка з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщена на внутрішній поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу в таке приміщення, не вважається рекламою.
Окрім цього, відповідно до частини сьомої статті 8 Закону України «Про рекламу» розміщення інформації про виробника товару та/або товар у місцях, де цей товар реалізується чи надається споживачеві, у тому числі на елементах обладнання та/або оформлення місць торгівлі, а також безпосередньо на самому товарі та/або його упаковці, не вважається рекламою.
Частиною третьою статті 17 Закону України «Про захист прав споживачів» продавець (виконавець) зобов'язаний надати споживачеві достовірну і доступну інформацію про найменування, належність та режим роботи свого підприємства.
Згідно з оскаржуваним рішенням відповідача до позивача, за неподання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами, розповсюдженої з порушенням встановленого законодавством порядку, а саме самовільне розміщення зовнішньої реклами (реклами на огорожі) за адресою: м. Львів, вул. Ю.Хмельницького, 172, без дозволу органів місцевого самоврядування, застосовані штрафні санкції, у розмірі 1700 грн.
Судом встановлено, що ТзОВ «Юнона» є власником земельної ділянки, площею 0,3570 га, розташованої за адресою: м. Львів, вул. Б.Хмельницького, 172, що підтверджується копією з Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 045161 від 01.03.2006 року, (а.с.47).
Згідно з Договором оренди приміщення від 01.04.2012 року укладеного між ОСОБА_3 (Орендодавець) та ТзОВ «Юнона» (Орендар), останній орендує нежитлове приміщення, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 і являє собою офісне-складське приміщення, загальною площею 70,90 кв.м (а.с.50-52).
Як видно з копії подання Департаменту економічної політики Львівської міської ради від 13.11.2013 року (а.с.37), ТзОВ «Юнона» за адресою м. Львів, вул. Б.Хмельницького, 17 (за фактичною адресою) на огорожі, розмістило інформацію, яка містить в собі: назву позивача, знаки для товарів та послуг, що належать позивачу, контактний телефон, вид торгівлі, адреса та, веб-адрес підприємства.
Враховуючи зазначене, на думку суду, ТзОВ «Юнона» розмістила біля входу (в'їзду) до орендованого офісно-складського приміщення інформаційну вивіску, інформація на якій не містить закликів до придбання товару чи надання послуг або іншої інформації, що призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару (послуги), а тому така інформація не є рекламою.
З огляду на викладене вище, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а рішення відповідача № 0588 від 26.12.2013 року таким, що підлягає до скасування.
У відповідності до вимог ст. 94 КАС України на користь позивача слід стягнути судовий збір у розмірі 73,08 грн з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 4, 7-11, 14, 69-71, 72, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення винесене Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Львівській області про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №0588 від 26.12.2013 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнона» сплачений судовий збір в розмірі 73 (сімдесят три) грн 08 коп.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 14 квітня 2014 року.
Суддя Мричко Н.І.