Постанова № 38221331, 09.04.2014, Станично-Луганський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
09.04.2014
Номер справи
430/592/14-а
Номер документу
38221331
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 430/592/14-а

П№ 2-а/430/37/14

ПОСТАНОВА

Іменем України

"09" квітня 2014 р. смт.Станиця Луганська Луганської області

Станично-Луганський районний суд Луганської області у складі головуючого - судді Антонова Ю.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

ВСТАНОВИВ:

03 березня 2014 року позивачка ОСОБА_1 звернулася суду з зазначеним адміністративним позовом, в якому послалася на те, що вона має дитину - ОСОБА_3, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1, за якою здійснює догляд. У відповідності до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Відповідно до наказу ФОП ОСОБА_4 та копії трудової книжки до народження дитини вона працювала на посаді менеджера та з 08.10.2012 року знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до трьох років. Таким чином, вона є застрахованою особою та має право на соціальну допомогу відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратам, зумовленими народженням та похованням» №2240 від 18.01.2001 року. На даний момент вона перебуває на обліку в УСЗН та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130,00 грн. на місяць, з розміром допомоги вона не згодна та вважає його таким, що не відповідає діючому законодавству України. 18 лютого 2014 року вона зверталася до відповідача з заявою про перерахунок їй допомоги, але отримала відповідь про відмову. Позивачка просить визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату їй допомоги до догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на відповідний період з 08.10.2012 року по 23.07.2015 року з урахуванням проведених виплат. Просить розглядати справу за її відсутності.

05.03.2013 року ухвалою Станично-Луганського районного суду Луганської області позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання відповідача вчинити певні дії з 08.10.2012 року по 02.09.2013 року включно, залишено без розгляду через пропущення строку звернення з позовом до адміністративного суду.

На адресу Станично-Луганського районного суду Луганської області надійшло заперечення від відповідача на адміністративний позов, відповідно до якого просить у задоволенні позову відмовити. Вимоги заперечення обґрунтовані тим, що пунктом 22 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 року №1751 з усіма змінами (а саме від 22.02.2008 року) передбачено: «Відповідно до статті 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між : 01.01.2008 року - 50 відсотків: з 01.01.2009 року - 75 відсотків; з 01.01.2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менше як 130 грн.». Виплата державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку проводиться відповідно до чинного законодавства в повному обсязі.

До початку судового засідання від сторін надійшли заяви про розгляд справи без їхньої участі. 09 квітня 2014 року постановлено ухвалу про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка має дитину - ОСОБА_3, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1, за якою здійснює догляд. Позивачка відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення ними трирічного віку, яку їй виплачував відповідач УПСЗН Станично-Луганської районної державної адміністрації.

Вказані обставини підтверджуються свідоцтвом про народження дитини (а.с. 10), довідкою відповідача про розмір нарахованої та виплаченої допомоги - 130 грн. щомісячно з листопада 2012 року по лютий 2014 року (а.с. 16).

Листом від 21 лютого 2014 року позивачці відмовлено в здійсненні перерахунку та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років (а.с. 17-18).

Частиною 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

З 01 січня 2008 року Верховною Радою України внесені зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", виклавши частину першу статті 15 в такій редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень" (пункт 23 розділу 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" 28.12.2007 р. №107-VI).

Статтею 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VІ "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VІ) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Закону України від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (далі - Закон № 2811-XII), дія якого поширювалася на осіб незастрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом №2240-ІІІ, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону України від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (далі Закон № 2240-ІІІ), було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пунктами 23, 25 розділу II Закону № 107-VІ були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-ІІІ. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-XII його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-ІІІ було виключено статті 40-44.

Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VІ, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VІ щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-ІІІ.

Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VІ було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з часу проголошення Рішення №10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-ІІІ, а з 01 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811 -XII.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону №2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VІ не приймався.

Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-ІІІ на виконання статті 45 Закону № 2154-VІ Кабінетом Міністрів України не визначалися.

В подальшому, ані Законом України «Про державний бюджет України на 2012 рік», ані Законом України «Про Державний бюджет на 2013 рік», ані іншими Законами не встановлювався інший розмір допомоги, ніж у Законах №2811-ХІІ та №2240-ІІІ.

Отже, на відносини щодо виплати з 03 вересня 2013 року допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі, яка застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, поширюються норми Закону №2240-ІІІ, відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.

Згідно із Законом України "Про державний бюджет на 2013 рік" прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить з 1 січня - 972 грн.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо відмови позивачеві у здійсненні перерахунку розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є протиправними та такими, що суперечать діючому законодавству.

Таким чином, суд вважає, що підлягають задоволенню і вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити позивачці перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з розрахунку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, за період з 03 вересня 2013 р. по день ухвалення рішення суду - 09 квітня 2014 року, з урахуванням фактично здійснених виплат.

Позовні вимоги щодо перерахунку та виплаті допомоги до досягнення дитиною трирічного віку - по ІНФОРМАЦІЯ_2 задоволенню не підлягають, оскільки Кодексом адміністративного судочинства України передбачено захист порушених прав та інтересів, а не тих, що можуть бути порушені в майбутньому, а тому в задоволенні іншої частини вимог слід відмовити, оскільки, вони не ґрунтуються на законі.

Також, відповідно до ст.94 ч.3 КАС України з Державного бюджету України підлягають стягненню документально підтверджені судові витрати, понесені позивачем, пропорційно задоволеним позовним вимогам, а саме в сумі 17,20 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 14, 70-72, 86, 159-162 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дитини віком до шести років за відповідний період.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років за період з 03 вересня 2013 року по 09 квітня 2014 року включно, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дитини віком до шести років на відповідний період, з урахуванням фактично виплачених сум.

В задоволенні решти вимог відмовити за необґрунтованістю.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в сумі 36 грн. 54 коп.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Станично-Луганський районний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої ст..160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя: Ю.А. Антонов