Постанова № 38218799, 15.04.2014, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2014
Номер справи
812/2189/14
Номер документу
38218799
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.2.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 квітня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/2189/14

Луганський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Смішливої Т.В.

при секретарі судового засідання: Скляровій І.А.,

за участю:

прокурора Петрової Г.В., посвідчення № 008308 від 09.10.2012

представника позивача: Вінару К.В., дов. № 483/10/10-013 від 16.07.2013

Басовської С.Ю., дов. № 98/10/10-013 від 03.07.2013

представника відповідача: Птіциної В.В., дов. № 03/5-605 від 30.12.2013

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів до Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Управління по постачанню і збуту продукції» про стягнення суми недоїмки з єдиного внеску на загальнобов'язкове державне соціальне страхування,-

ВСТАНОВИВ:

27 березня 2014 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів до Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Управління по постачанню і збуту продукції» про стягнення суми недоїмки з єдиного соціального внеску на загальнобов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.10.2013 по 01.02.2014 у розмірі 308557,52 грн.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що Державне підприємство «Луганськвугілля» є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Заборгованість із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка утворилась за період з 01.10.2013 по 01.02.2014 становить 308557,52 грн. В добровільному порядку заборгованість сплачено не було.

На підставі викладеного прокурор в інтересах позивача просить стягнути з Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Управління по постачанню і збуту продукції» суму недоїмки з єдиного соціального внеску за період з 01.10.2013 по 01.02.2014 у розмірі 308557,52 грн.

Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові.

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги також підтримали, надали пояснення, аналогічні викладеним у позові.

Представник відповідача позов ивзнав повністю, пояснив, що заборгованість утворитась через скрутне фінансове становище підприємства, а також з посиланням на норми ст.. 257 КАС України, просив суд встановити спосіб і порядок виконання рішення суду щодо стягнення заборгованості з єдиного соціального внеску на загальнобов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 308557,52 грн. строком на 12 місяців.

Вислухавши пояснення представників сторін, дДослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд приходить до такого.

Судом встановлено, що Державне підприємство «Луганськвугілля», код 32473323, є юридичною особою, зареєстровано Виконавчим комітетом Луганської міської ради 09.04.2003 № 13821200000000520, перебуває на обліку як платник податків в Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів з 06.06.2003 за № 13, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків № 8/18-212 від 30.01.2013. В своїй структурі має відокремлений підрозділ «Управління по постачанню і збуту продукції» без права юридичної особи, який є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с. 12-25).

Згідно поданих ВП «Управління по постачанню і збуту продукції» ДП "Луганськвугілля" звітів, у яких останнім самостійно визначено суму єдиного внеску, який підлягає сплаті, від 19.11.2013 за жовтень 2013 року на суму 36894,97 грн., від 20.12.2013 за листопад 2013 року на суму 91953,45 грн., від 15.01.2014 за грудень 2013 року на суму 90888,70 грн.,від 13.02.2014 року за січень 2014 року на суму 88820,40 грн. за відповідачем утворилась заборгованість з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 308557,52 грн. (а. с. 28-43).

Згідно облікової картки платника відповідачем частково сплачено до бюджету єдиний соціальний внесок. Таким чином, заборгованість з єдиного соціального внеску, що підлягає стягненню з ДП "Луганськвугілля", однак, станом на 01.04.2014 заборгованість ВП «Управління по постачанню і збуту продукції» ДП "Луганськвугілля" складає 308557,52 грн. (а.с. 78-81)

Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VІ (далі - Закон № 2464-VІ) визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.4 Закону № 2464-VІ ВП «Управління по постачанню і збуту продукції» ДП "Луганськвугілля" є платником єдиного внеску.

У ч.2 ст.6 вказаного Закону зазначено, що платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Статтею 9 Закону № 2464-VІ передбачено, що єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку, за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

При цьому, платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі).

Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Частиною 11 статті 9 Закону № 2464-VІ визначено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

На підставі пункту 7 частини 1 статті 13 Закону № 2464-VІ органи доходів і зборів мають право стягувати з платників несплаченої суми єдиного внеску.

Частиною 4 статті 25 Закону № 2464-VІ передбачено, що орган доходів і зборів у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі, якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.

У випадках, зазначених в абзаці дев'ятому цієї частини, орган доходів і зборів також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки.

Відповідно до п.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464 з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.

Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників податків у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів 07.03.2014 відповідачу вручено вимогу № Ю-263-11 від 07.03.2014 про сплату заборгованості в сумі 308557,52 грн.(а.с. 26)., що підтверджується підписом уповноваженої особи на корінці вказаної вимоги, відповідачем у встановлені законодавством строки вимога не оскаржена, сума заборгованості ним до бюджету не перерахована.

Окрім того заборгованість відповідача по сплаті недоїмки з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 308557,52 грн. за період з жовтня 2013 року по січень 2014 року підтверджена актом звірки взаєморозрахунків між пливаче та відповідачем по справі за № 45-25 від 21.03.2014 (а.с.44), а також підтверджена представником відповідача у судовому засіданні.

Враховуючи те, що відповідач за час судового розгляду справи заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не сплатив, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

У заяві від 08.04.2014 відповідач, визнаючи позовні вимоги зазначив, що ДП «Луганськвугілля» є збитковим підприємством та отримує державну дотацію, має велику заборгованість перед бюджетом. Фінансове становище підприємства, яке склалося на сьогодні не дозволяє сплатити одночасно усю суму боргу. У зв'язку з цим просив суд встановити порядок виконання судового рішення шляхом сплати недоїмки з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 308557,52 грн. щомісячно рівними частинами протягом наступних 12 місяців.

Прокурор та представники позивача не заперечували проти розстрочення виконання судового рішення та надав суду відповідну письмову заяву.

Вирішуючи питання про розстрочення виконання судового рішення суд враховує, що встановлення такого порядку виконання судового рішення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо). При цьому суд зобов'язаний переконатись у наявності економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення заборгованості у майбутньому внаслідок застосування режиму розстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.

Тобто інститут розстрочення судового рішення може бути застосовано лише у разі наявності доказів поліпшення економічного стану боржника у подальшому та наявності даних про погашення боргу в майбутньому.

Аналізом звіту про фінансові результати за 2013 рік ДП "Луганськвугілля" встановлено, що за результатами роботи за 2013 рік підприємство отримало збитки у розмірі 213312 тис. грн. (а.с. 62)

Аналіз виробничо-економічної діяльності та фінансового стану ДП "Луганськвугілля" суд до уваги не бере, так як викладені у ньму показники документально не підтверджені.

Інших доказів поліпшення фінансового стану підприємства в майбутньому відповідачем не надано.

За таких обставин суд вважає необґрунтованим клопотання представника відповідача про встановлення порядку виконання судового рішення шляхом сплати недоїмки з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 308557,52 грн. щомісячно рівними частинами протягом наступних 12 місяців.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 105, 158-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги прокурора м. Луганська в інтересах Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства «Луганськвугілля» (91055, Луганська область, м. Луганськ, вул. Лермонтова, 1-В; код ЄДРПОУ 32473323) на р/р 37195201002805, відкритий у ГУДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код платежу 71010000, одержувач УДКСУ у м. Луганську, код 37991503 кошти в рахунок погашення заборгованості Відокремленого підрозділу «Управління по постачанню і збуту продукції» ДП "Луганськвугілля" з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.10.2013 по 01.02.2014 у сумі 308557,52 грн. (триста вісім тисяч п'ятсот п'ятдесят сім гривень 52 копійки).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанову у повному обсязі складено та підписано судом 15 ківтня 2014 року.

Суддя Т.В. Смішлива