У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
14 квітня 2014 року справа № 823/893/14
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаврилюк В.О., перевіривши матеріали адміністративного позову Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства “Буцьке РТП” про стягнення штрафу,
встановив:
Центральний територіальний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку подав позов, в якому просить стягнути з відкритого акціонерного товариства “Буцьке РТП” на користь держави штраф в розмірі 119000 грн.
Вивчивши позовну заяву, суддя вважає, що вона не відповідає вимогам статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, відповідно до частини 3 статті 106 цього Кодексу до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Разом з тим, у позовній заяві міститься клопотання позивача про звільнення його від сплати судового збору.
В обґрунтування клопотання зазначено, що фінансування Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та органів, які утворюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку зазначено, що останній внесений до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Крім того, Центральний територіальний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку включено до Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів. Тому, враховуючи важке матеріальне становище та неможливість сплатити судовий збір, Центральний територіальний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку просить суд звільнити його від сплати судового збору. В Тимчасовому кошторисі на 1 квартал 2014 року від 08 січня 2014 року по КЕКВ 2800 “Інші поточні видатки” затверджено усього 00,00 грн.
Відповідно до частини 2 статті 87 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Статтею 8 Закону України “Про судовий збір” встановлено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до статті 9 цього Закону судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Кошти судового збору спрямовуються на забезпечення здійснення правосуддя, зміцнення матеріально-технічної бази судів, включаючи створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційної системи, веб-порталу судової влади, комп’ютерних локальних мереж, сучасних систем фіксування судового процесу, придбання та обслуговування комп’ютерної і копіювально-розмножувальної техніки, впровадження електронного цифрового підпису.
Отже, звільнення від сплати судового збору може застосовуватись лише у виключних випадках, проте позивачем в своєму клопотанні не наведено виключних та беззаперечних обставин, які б унеможливлювали сплату ним, як суб’єктом владних повноважень, судового збору у встановленому законодавством розмірі. При цьому, витяг з кошторису не є доказом відсутності достатніх коштів на рахунках позивача для оплати судових витрат.
Зважаючи на викладене, суддя вважає, що відсутні правові підстави для звільнення Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від сплати судового збору, в зв’язку з чим в задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору слід відмовити.
З наведеного суддя вбачає, що позивачем при поданні адміністративного позову судовий збір не було сплачено.
Відповідно до частини 2 статті 4 Закону України “Про судовий збір” ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру встановлена в розмірі 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати, а за подання адміністративного позову немайнового характеру – 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.
Статтею 8 Закону України “Про Державний бюджет України на 2014 рік” установлено у 2014 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі - 1218 гривень.
Згідно частини 3 статті 4 Закону України “Про судовий збір” під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
Отже, з урахуванням зазначених положень, розмір судового збору за подання позовної заяви Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства “Буцьке РТП” про стягнення штрафу становить 238 грн.
Відповідно до частини 1 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 106, 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
ухвалив:
В задоволенні клопотання Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про звільнення від сплати судового збору відмовити.
Позовну заяву Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку залишити без руху.
Встановити позивачу строк до 30 квітня 2014 року для усунення вказаних вище недоліків шляхом подання Черкаському окружному адміністративному суду оформленого належним чином документу про сплату судового збору у встановленому розмірі за подання позовної заяви майнового характеру.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана особою, яка подала позовну заяву, до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п’яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя В.О. Гаврилюк