Постанова № 38214640, 08.04.2014, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2014
Номер справи
821/4821/13-а
Номер документу
38214640
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/4821/13-а

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Василяки Д.К.,

при секретарі: Кальченко-Булановій М.С., за участю представника відповідача Бєрьозки Ю.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" про стягнення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання,

встановив:

Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі по тексту - ДП "Національна компанія "Укренерго" або позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (далі по тексту - ПАТ "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" або відповідач) про стягнення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в період з 14 по 18 червня 2010 року позивачем проведено перевірки на енергетичних об'єктах відповідача та за результатами складено акт перевірки № 05/30-0008 від 18 червня 2010 року та прийнято постанову про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.

На день розгляду справи штраф відповідачем не сплачено, тому позивач просить його стягнути в примусовому порядку.

Представник позивача в судове засідання не з'явився. До суду надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував. Заперечення обґрунтовано тим, що Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" не має адміністративної процесуальної дієздатності на звернення до суду та вказує на те, що позивачем пропущено строк звернення до суду, оскільки право звернення до суду у позивача виникло 31 червня 2010 року, а з позовом він звернувся лише 27 грудня 2013 року.

Представник відповідача в судовому засідання просив в задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Розглянувши подані документи, врахувавши позицію позивача, заслухавши представника відповідача, дослідивши адміністративний позов та документи покладені в його основу, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, суд приходить до наступного: Національна енергетична компанія «Укренерго» Міністерства палива та енергетики України - державне підприємство, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України, підрозділом якої в південному регіоні є відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Південному регіоні».

ВП «Держенергонагляд у Південному регіоні» здійснює свою діяльність відповідно до «Положення про ВП «Держенергонагляд у Південному регіоні» та на підставі довіреності, яку видає ДП «НЕК «Укренерго».

Згідно з вищезазначеним Положенням державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області є одним із структурних підрозділів ВП «Держенергонагляд у Південному регіоні».

Наказом Міністерства палива та енергетики України № 422 від 03.11.2006р. „Про державний енергетичний нагляд" встановлено, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Міністерству палива та енергетики щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, що регламентується Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.96 р.

Отже, суд приходить до висновку, що позивач має право на звернення з даним позовом до суду. Наявність у позивача адміністративної процесуальної дієздатності підтверджується також наданими до суду документами, а саме: статутом Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго", Положенням відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у південному регіоні" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго".

Судом встановлено, що період з 14.06.2010 р. по 18.06.2010 р. посадовою особою відповідача проведено позапланову перевірку виконання раніше виданих приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду.

За результатами перевірки складено акт № 05/30-008 від 18.06.2010 р., відповідно до якого, встановлено факт ухилення від виконання вимог припису від 26.02.2010 р. № 05/30-0090 у частині п.п.15, 466, 535, 552, 630.

На підставі акту перевірки Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Південному регіоні винесено постанову № 05/01-0004 від 30.06.2010 р. про накладення на ВАТ "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" штрафу за порушення в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання у розмірі 85000 грн.

Статтею 2 Закону України "Про електроенергетику" від 16.10.1997 № 575/97-ВР (далі по тексту - Закон - № 575/97-ВР) (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що цей Закон регулює відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії.

Відповідно до ст. 9 Закону України № 575/97-ВР (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), державний нагляд в електроенергетиці здійснює, зокрема, державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів.

Згідно з ч. 2 п. 7 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.05.96 р., керівники структурних підрозділів інспекції, їх заступники, начальники секторів, керівники територіально відокремлених підрозділів інспекцій є старшими державними інспекторами з енергетичного нагляду. Інші спеціалісти, що виконують функції державного енергетичного нагляду, є державними інспекторами (старшими державними інспекторами) з енергетичного нагляду.

Положенням про порядок накладання на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженим постановою КМУ від 21.07.99 р. № 1312 визначено порядок накладання штрафів за порушення законодавства про електроенергетику.

Відповідно до пункту 2 Положенням про порядок накладання на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання, зокрема, приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, на суб'єктів господарської діяльності накладаються штрафи.

Згідно пунктів 7, 8 Положенням про порядок накладання на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарської діяльності, складеного посадовими особами, зокрема, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Рішення про накладення штрафу оформляється постановою відповідно Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Так, судом встановлено, що під час перевірки позивачем не було виконано пункти припису від 26.02.2010 р. № 05/30-0090, а саме:

- п.15 - пофарбувати металеву опору № 33 ПЛ-35 кВ "ХТЕЦ-Комсомольська, 1,21";

- п.466 - доукомплектувати необхідною кількістю персоналу по Горностаївсткому РЕЗ і ЕМ;

- п.535 - передбачити терміни виконання робіт до початку грозового періоду;

- п.552 - розробити у відповідності до Типового положення та затвердити в установленому порядку "Положення про Новокаховський РЕЗ і ЕМ";

- п.630 - визначити основні завдання, функції, структуру, управління, права та відповідальність персоналу РРЕМ перед керівництвом ПЕМ згідно до вимог типового положення в Новотроїцькому РЕЗ і ЕМ.

Частиною 3 статті 27 Закону України № 575/97-ВР (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці:

- за неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої в ліцензіях на виробництво, передачу або постачання електричної енергії та в нормативно-правових актах, що регулюють питання функціонування об'єднаної енергетичної системи України і споживання енергії, - штраф у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Отже, суд приходить до висновку, що позивачем правомірно застосовано штрафні санкції до відповідача.

Крім того, суд зазначає, що ВАТ "Енергопостачальна компанія" "Херсонобленерго" звернулась до суду з адміністративним позовом до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Південному регіоні про визнання рішення № 05/01-0004 частково нечинним та зменшення розміру штрафних санкцій. 25 лютого 2011 року постановою Херсонського окружного адміністративного суду по справі № 2-а-4917/10/2170 в задоволенні позову відмовлено.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 08 листопада 2011 року по справі № 2-а-4917/10/2170 рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове, яким позов задоволено.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України по справі № К/9991/18482/12 від 17 жовтня 2013 року касаційну скаргу Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Південному регіоні задоволено частково. Постанову Одеського апеляційного адміністративного суд від 08 листопада 2011 року скасовано, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду залишено без змін.

Згідно ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

У зв'язку з цим, суд, аналізуючи викладене приходить до висновку, що позов Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" про стягнення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання підлягає задоволенню.

Суд не приймає до уваги заперечення представників відповідача, оскільки вони ґрунтуються на помилковому тлумаченні законодавства України.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 12,17,18, 19,128, ч. 1 ст. 158, 159, 160-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (код ЄДРПОУ 05396638) на користь Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (код ЄДРПОУ 34191066) штраф у розмірі 85000 (вісімдесят п'ять тисяч) грн. 00 коп. на р/р 31116106700002, одержувач - УДК у м. Херсоні /м. Херсон/, 21081100, код ОКПО 37959779, банк одержувача ГУДКСУ у Херсонській області, МФО 852010.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 14 квітня 2004 р.

Суддя Василяка Д.К.

кат. 5.6.1