Постанова № 38207700, 11.04.2014, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.04.2014
Номер справи
815/7418/13-а
Номер документу
38207700
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/7418/13-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2014 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Левчук О.А.,

за участю секретаря Хлопко А.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області, третя особа - ОСОБА_2, про визнання неправомірними дій при реєстрації 02 вересня 2011 року декларації № ОД 14211036667, скасування декларації від 02 вересня 2011 року № ОД 14211036667, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить визнати протиправними дії Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області при реєстрації 02 вересня 2011 року декларації № ОД 14211036667 про готовність реконструйованої ОСОБА_2 квартири АДРЕСА_1 до експлуатації; скасувати декларацію від 02 вересня 2011 року № ОД 14211036667. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що вказана декларація зареєстрована без наявності дозвільних документів на виконання будівельних робіт, також геометричні розміри реконструйованої квартири без належних підстав збільшились з 124,7 кв.м до 149,4 кв.м., тобто відсутня повнота даних в цій декларації, а отже реєстрація декларації здійснена з порушенням вимог чинного законодавства України. Реєстрація відповідачем декларації про готовність реконструйованої квартири АДРЕСА_1 до експлуатації порушує права позивача, оскільки реконструкцію квартири АДРЕСА_1 ОСОБА_2 провела без належно оформлених документів, встановивши при цьому вихід із своєї квартири на покрівлю будинку над квартирою позивача і обладнавши там літню площадку шляхом покриття над квартирою позивача керамічною плиткою, та коли йде дощ або розтає сніг стеля квартири позивача протікає.

В судовому засіданні позивач та її представник позов підтримали, просили його задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, просив суд відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі. В обґрунтування заперечень зазначив, що Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області реєстрація, поданої ОСОБА_2 декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 02 вересня 2011 року № ОД 14211036667, проведена у відповідності до вимог діючого законодавства України. До судового засідання 08 квітня 2014 року представник відповідача не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, надав до суду клопотання про розгляд справи без його присутності.

Представник третьої особи - ОСОБА_2 в судовому засіданні підтримав позицію відповідача, просив суд відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача, представника третьої особи, дослідивши та проаналізувавши надані докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

02 вересня 2011 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області зареєстровано Декларацію про готовність об`єкта до експлуатації (далі - Декларація) - реконструкція квартири АДРЕСА_1 (категорія складності - 2), подану замовником - ОСОБА_2, реєстраційний номер ОД 14211036667.

Судом встановлено, що Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області листом № 01/11-9502 від 18.10.2013 року повідомлено ОСОБА_1, що Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області Декларація про початок виконання будівельних робіт з реконструкції квартири АДРЕСА_1 не реєструвалась. Також повідомлено, що 02 вересня 2011 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області від громадянки ОСОБА_2 зареєстровано за № ОД 14211036667 декларацію про готовність об'єкта до експлуатації: «Реконструкція квартири АДРЕСА_1» (а.с. 29). Зазначені обставини сторонами в судовому засіданні не заперечувались, жодних доказів того, що ОСОБА_1 раніше дізналася або повинна була дізнатись про реєстрацію зазначеної декларації та її зміст сторонами та третьою особою суду надано не було.

Процедуру прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів визначено в Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 461 (далі - Порядок).

Згідно до п. 2 Порядку прийняття в експлуатацію об'єктів, що належать до I - III категорії складності, та об'єктів, будівництво яких здійснено на підставі будівельного паспорта, проводиться шляхом реєстрації Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами (далі - Інспекція) поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації (далі - Декларація).

Відповідно до п. п. 17-21 Порядку реєстрація декларації здійснюється з дотриманням вимог Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності". Декларація приймається в дозвільному центрі за місцезнаходженням об'єкта. Реєстрацію декларації здійснює Інспекція за місцезнаходженням об'єкта на безоплатній основі. Замовник (його уповноважена особа) подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції два примірники декларації за формою згідно з додатком 1. Один примірник декларації після проведення реєстрації повертається замовнику, а другий - залишається в Інспекції, яка її зареєструвала. Замовник відповідно до закону відповідає за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації. Інспекція перевіряє протягом десяти робочих днів з дати подання (надходження) до неї декларації повноту даних, зазначених у ній, та реєструє декларацію. У разі коли декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, Інспекція повертає її на доопрацювання з обґрунтуванням підстав повернення у строк, передбачений для її реєстрації.

Відповідно до п.29 Порядку у разі виявлення Інспекцією недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню Інспекцією. Інспекція скасовує реєстрацію декларації за рішенням суду про скасування реєстрації декларації, що набрало законної сили.

Судом встановлено, що в графі Декларації про готовність об`єкта до експлуатації, зареєстрованої Інспекцією ДАБК в Одеській області 02.09.2011 року № ОД 14211036667, «найменування закінченого будівництвом об`єкта відповідно до будівельного паспорта або затвердженого проекту будівництва, код об`єкта згідно з державним класифікатором будівель та споруд ДК 018-2000; категорія складності» зазначено реконструкція квартири АДРЕСА_1; ДК 018-2000-1110,1 категорія складності - 2. Замовником зазначена ОСОБА_2. В п.11 Декларації зазначено: дата початку будівництва - 2011 рік, дата закінчення будівництва - 2011 рік.

В пункті 9 Декларації «інформація про проектну документацію (будівельний паспорт» міститься запис: затверджено 01.03.2011 року, проте не зазначено, яку ж саме проектну документацію (будівельний паспорт) затверджено 01.03.2011 року та ким затверджено.

В пункті 10 Декларації зазначено, що дозвільним документом на виконання будівельних робіт є Повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 24.03.2011 року № 359 (а.с. 168-173).

Відповідно до Переліку об'єктів, будівництво яких здійснюється після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 466 "Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт", до цього переліку віднесені виключно індивідуальний (садибний) житловий будинок, садовий, дачний будинок не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) площею до 300 кв. метрів; господарські будівлі і споруди, зокрема гаражі, які розташовані на присадибних, дачних і садових земельних ділянках.

Отже, квартира в багатоквартирному житловому будинку не віднесена до цього переліку.

Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції від 12.03.2011 року) замовник має право виконувати будівельні роботи після: 1) направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт Державній архітектурно-будівельній інспекції або її територіальному органу (далі - інспекції державного архітектурно-будівельного контролю) за місцезнаходженням об'єкта будівництва - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України; 2) реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорій складності; 3) видачі замовнику відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності. Зазначені у частині першій цієї статті документи, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва. Державна архітектурно-будівельна інспекція у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури, веде єдиний реєстр отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації та виданих сертифікатів, відмов у реєстрації таких декларацій та у видачі таких дозволів і сертифікатів, який формується на підставі інформації, поданої відповідними інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю. Доступ користувачів до даних реєстру здійснюється безоплатно через офіційний веб-сайт Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

Таким чином, оскільки будівельні роботи з реконструкції квартири АДРЕСА_1 є будівельними роботами 2 категорії складності, відповідно до вимог ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» ОСОБА_2 мала право виконувати роботи з реконструкції вказаної квартири лише після реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт.

Згідно до листа Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області № 01/11-9502 від 18.10.2013 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області декларація про початок виконання будівельних робіт з реконструкції квартири АДРЕСА_1 не реєструвалась (а.с. 29).

Ці обставини свідчать про неповноту даних, зазначених ОСОБА_2 у вказаній Декларації, які підлягали обов`язковій перевірці Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області при реєстрації Декларації.

Жодних доказів в спростування вищезазначених обставин відповідачем та третьою особою до суду надано не було.

Отже, судом встановлено, що Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області при реєстрації декларації від 02 вересня 2011 року № ОД 14211036667 не було достовірно встановлено повноту даних, зазначених ОСОБА_2 у вказаній декларації, а тому неправомірно здійснено реєстрацію декларації про готовність об`єкта до експлуатації - реконструкція квартири АДРЕСА_1 (категорія складності - 2), подану замовником - ОСОБА_2, реєстраційний номер ОД 14211036667.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд дійшов до висновку, що Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області не дотримано вимоги законодавства України, чинного станом на дату виникнення спірних правовідносин, а саме зареєстровано Декларацію про готовність об`єкта до експлуатації, яка оформлена и подана ОСОБА_2, з порушенням вимог Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 461, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області щодо реєстрації декларації від 02 вересня 2011 року № ОД 14211036667 та скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області 02 вересня 2011 року за № ОД 14211036667.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 94, 159 - 163, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області щодо реєстрації декларації від 02 вересня 2011 року № ОД 14211036667.

Скасувати реєстрацію декларації про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області 02 вересня 2011 року за № ОД 14211036667.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд у строки та в порядку встановлені ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 254 КАС України.

Повний текст постанови складено та підписано 11 квітня 2014 року.

Суддя О.А. Левчук