ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Бичківська К.Г.
Суддя-доповідач:Євпак В.В.
ПОСТАНОВА
іменем України
"09" квітня 2014 р. Справа № 612/847/12
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Євпак В.В.
суддів: Капустинського М.М.
Мацького Є.М.,
при секретарі Волянській О.В. ,
за участю позивача ОСОБА_3,
представників відповідачів Бондар Ю.В., Горженюка В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області на постанову Лугинського районного суду Житомирської області від "17" грудня 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області, Лугинського районного центру зайнятості Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,
ВСТАНОВИВ:
В жовтні 2012 року ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом до УПФУ в Лугинському районі, Лугинського районного центру зайнятості про визнання дій відповідачів протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо призначення їй пенсії відповідно направлення Лугинського районного центру зайнятості на достроковий вихід на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», ст. 26 Закону України «Про зайнятість населення» з урахуванням положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постановою Лугинського районного суду Житомирської області від 17 грудня 2013 року позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області, Лугинського районного центру зайнятості про визнання дій відповідачів протиправними та зобов'язанням вчинити дії щодо призначення пенсії відповідно направлення Лугинського центру зайнятості на достроковий вихід на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», ст. 26 Закону України «Про зайнятість населення» з урахуванням положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» задоволено.
Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області про відмову у призначенні ОСОБА_3 з 16 червня 2011 року дострокової державної пенсії відповідно до Закону України « Про державну службу» згідно заяви від 14 серпня 2012 року на направлення державної служби зайнятості до органу Пенсійного фонду України на достроковий вихід на пенсію від 14 серпня 2012 року згідно з положеннями ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 26 Закону України «Про зайнятість населення» та рішення Житомирського апеляційного адміністративного суду від 29 березня 2012 року по справі № 2а/0612/4666/11 протиправними.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області призначити ОСОБА_3 з 16 червня 2011 року достроково державну пенсію відповідно до Закону України « Про державну службу» відповідно до направлення державної служби зайнятості до органу Пенсійного фонду України на достроковий вихід на пенсію від 14 серпня 2012 року згідно з положеннями ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 26 Закону України «Про зайнятість населення» та рішення Житомирського апеляційного адміністративного суду від 29 березня 2012 року.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області подало апеляційну скаргу. Посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову. В апеляційній скарзі зазначає, що на дату звернення ОСОБА_3 виповнилось 49 років, а її страховий стаж становив лише 28 років 9 місяців 10 днів. Позивач не досягла віку передбаченого Законом України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне забезпечення" та необхідного страхового стажу, а відтак немає правових підстав для призначення їй пенсії державного службовця зі зниженням пенсійного віку.
Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення позивача, представників сторін, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Встановлено, що ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 є потерпілою від наслідків аварії на ЧАЕМ 3 категорії, проживала та працювала на державній службі в зоні гарантованого добровільного відселення.
31.05.2011 року позивач була звільнена з посади редактора Лугинської редакції районного радіомовлення у зв"язку з ліквідацією даної установи та перебувала на обліку в Лугинському районному центрі зайнятості як особа, що шукає роботу.
Вважаючи, що має право на призначення дострокової пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 37 закону України "Про державну службу" та ст. 26 Закону України «Про зайнятість населення», позивачка 14.08.2012 року звернулась з відповідним направлення центру зайнятості до відповідача про призначення дострокової пенсії.
Листом №5 від 16 серпня 2012 року Управління пенсійного фонду України в Лугинському районі відмовило ОСОБА_3 в призначенні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", ст. 26 Закону України "Про зайнятість населення", ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідь вмотивована тим, що на час звернення позивач досягла 49 років, її страховий стаж становить 28 років 9 місяців10 днів, а оскільки вона не досягла віку 60 років та не набула 30 років страхового стажу, тому права на призначення пенсії у неї немає.
Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що відмовляючи позивачу у призначенні пенсії державного службовця УПФУ в Лугинському районі слід було керуватись законодавством, яке діяло на момент, коли у позивача виникло право на призначення пенсії, станом на 16.06.2011, а не станом на 14.08.2012, коли по рішенню суду позивачу було видано направлення на достроковий вихід на пенсію.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно приписів ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій: особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи але не більше 6 років.
Встановлено, що ОСОБА_3 була звільнена з посади редактора Лугинської редакції районного радіомовлення за скороченням штату на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП України 31 травня 2011.
З 02.06.2011 перебувала на обліку в Лугинському районному центрі зайнятості, як особа, що шукає роботу. На час реєстрації в центрі зайнятості позивач досягла віку 48 років 3 місяців та мала страховий стаж 28 років, із яких 21 рік державної служби.
Лугинським районним центром зайнятості у видачі направлення для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку ОСОБА_3 було відмовлено.
Зазначене направлення було видане ОСОБА_3 14 серпня 2012 на виконання постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду від 29.03.2012 та ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2012 року.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі Порядок), днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду на інший.
ОСОБА_3 звернулася із заявою до УПФУ в Лугинському районі Житомирської області за призначенням дострокової пенсії за віком згідно пункту «г» ст. 26 ЗУ «Про зайнятість населення» 14.08.2012 року.
До заяви про призначення зазначеного виду пенсії заявником додано документи передбачені Порядком та направлення Луганського районного центру зайнятості про достроковий вихід на пенсію.
Разом із тим, встановлено, що з 01.10.2011 року вступив в дію Закон України « Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» яким внесено зміни до ряду законів, в тому числі Закону України «Про зайнятість населення», Закону України «Про державну службу», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до пункту «г» статті 26 Закону України «Про зайнятість населення», право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", або віку, що дає право на призначення пенсії відповідно до законів України "Про державну службу" (за наявності відповідних умов), у разі якщо до визнання такої особи безробітною для неї неможливо було підібрати підходящу роботу та якщо вона має страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбачений абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Статтею 26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено вік виходу на пенсію жінок, які народилися після 01.04.1961 року - 60 років.
Страховий стаж для жінок для відповідно до ст. 28 вищезазначеного Закону становить 30 років.
На дату звернення ОСОБА_3 виповнилось лише 49 років, а її страховий стаж становив лише 28 років 9 місяців 10 днів.
Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зниження пенсійного віку відповідно до пункту "г" статті 26 ЗУ «Про зайнятість населення» не передбачено.
Колегія суддів вважає, що позивачка на день звернення до пенсійного органу не досягла відповідного пенсійного віку та страхового стажу, а відтак відмова Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі у призначенні ОСОБА_3 дострокової пенсії є правомірною.
Судова колегія вважає, що суд першої інстанції, задовольняючи позов дійшов помилкового висновку та ухвалив незаконну постанову.
За таких обставин, відповідно до ст. 202 КАС України, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області задовольнити.
Постанову Лугинського районного суду Житомирської області від "17" грудня 2013 р. скасувати та прийняти нову постанову.
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.В. Євпак
судді: М.М. Капустинський
Є.М. Мацький
Повний текст cудового рішення виготовлено "11" квітня 2014 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області вул.К.Маркса, 2-а,смт.Лугини,Лугинський район, Житомирська область,11301 Лугинський районний центр зайнятості Житомирської області вул.Донського,43,смт.Лугини,Житомирська область,11301
-
,