КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" квітня 2014 р. Справа№ 910/384/13
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Смірнової Л.Г.
суддів: Гончарова С.А.
Тищенко О.В.
при секретарі: Підченко О.Ю.
за участю представників:
від позивача: Бережок С.І., представник за довіреністю №14-65 від 22.03.2013;
від відповідача: Святюк С.П., представник за довіреністю №91/2014/01/15-1 від 15.01.2014;
Розглянувши апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Київенерго"
на рішення Господарського суду міста Києва від 28.02.2013
у справі №910/384/13 (суддя Котков О.В.)
за позовом Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"
до Публічного акціонерного товариства "Київенерго"
про стягнення грошових коштів
ВСТАНОВИВ:
На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (далі - позивач) до Публічного акціонерного товариства "Київенерго" (далі - відповідач) про стягнення грошових коштів.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 28.02.2013 позов задоволено повністю. Стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Київенерго" на користь Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" грошові кошти, а саме: пені - 56525,19грн., втрат від інфляції - 26932,49грн., 3% річних - 10944,73грн. та судові витрати - 1888,05грн.
Не погоджуючись з рішенням суду, Публічне акціонерне товариство "Київенерго" звернулось до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 28.02.2013 у справі №910/384/13 та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити повністю.
Апеляційна скарга мотивована тим, що порушення строків оплати за газ відбувалось не з вини відповідача, оскільки розрахунки за природний газ на вироблення теплової енергії здійснювались відповідно до особливого алгоритму проведення розрахунків, який регулюється державою; тарифи на теплову енергію, затверджені НКРЕ на рівні, нижчому від економічно обґрунтованого, проте місцевий суд не взяв до уваги, що своєчасність проведення розрахунків за договором залежить від своєчасності та повноти виділення з державного бюджету субвенцій; відповідач не може самостійно впливати на своєчасність розрахунків за природний газ, тому вина відповідача у прострочені платежів за газ відсутня, отже відсутній у склад правопорушення; судом не застосовано ст.83 Господарського процесуального кодексу України до даного спору.
Відповідно до автоматичного розподілу справ між суддями, апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Київенерго" передано на розгляд судді Київського апеляційного господарського суду Федорчуку Р.В.
Розпорядженням Голови Київського апеляційного господарського суду від 08.04.2013 для розгляду апеляційної скарги Публічного акціонерного товариства "Київенерго" у справі №910/384/13 сформовано колегію суддів у складі головуючого судді Федорчука Р.В., суддів Лобаня О.І., МайданевичаА.Г.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 08.04.2013 у справі №910/384/13 апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Київенерго" прийнято до провадження та призначено до розгляду на 15.05.2013.
У судових засіданнях 15.05.2013, 29.05.2013, 10.07.2013, 24.07.2013 оголошувались перерви.
Через відділ документального забезпечення суду від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу, у якому останній, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.
Від відповідача надійшли клопотання про продовження строку розгляду справи.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 09.09.2013, продовжено, розгляд справи відкладено на 25.09.2013.
Розпорядженням секретаря судової палати Київського апеляційного господарського суду від 25.09.2013 у зв'язку з перебуванням судді Майданевича А.Г. у відпустці доручено здійснити розгляд справи №910/384/13 колегії суддів у складі: головуючого судді Федорчука Р.В., суддів Куксова В.В., Лобаня О.І.
У судовому засіданні 25.09.2013 оголошено перерву до 18.10.2013.
Розпорядженням Голови Київського апеляційного господарського суду від 18.10.2013 у зв'язку з перебуванням суддів Федорчука Р.В. на лікарняному, Лобаня О.І. у відпустці, доручено здійснити розгляд справи №910/384/13 колегії суддів у складі: головуючого судді Смірнової Л.Г., суддів Куксова В.В., Тищенко О.В.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 18.10.2013 у складі колегії суддів головуючого судді Смірнової Л.Г., суддів Куксова В.В. та Тищенко О.В. апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Київенерго" прийнято до провадження, розгляд справи призначено на 04.12.2013.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 04.12.2013 у справі №910/384/13 розгляд апеляційної скарги Публічного акціонерного товариства "Київенерго" відкладено на 18.12.2013.
Розпорядженням Голови Київського апеляційного господарського суду від 18.12.2013 у зв'язку з перебуванням головуючого судді Смірнової Л.Г. у відпустці, доручено здійснити розгляд справи №910/384/13 колегією суддів у складі головуючого судді Тищенко О.В., суддів Куксова В.В. та Чорної Л.В.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 18.12.2013 у складі колегії суддів: головуючого судді Тищенко О.В., суддів Куксова В.В. та Чорної Л.В. апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Київенерго" прийнято до провадження, розгляд справи призначено на 22.01.2014.
Розпорядженням Голови Київського апеляційного господарського суду від 22.01.2014 у зв'язку з виходом головуючого судді Смірнової Л.Г. з відпустки та перебуванням судді Куксова В.В. у відпустці, для розгляду справи призначено колегію суддів у складі головуючого судді Смірнової Л.Г., суддів Гончарова С.А. та Чорної Л.В.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 22.01.2014 у складі колегії суддів: головуючого судді Смірнової Л.Г., суддів ГончароваС.А. та Чорної Л.В. апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Київенерго" прийнято до провадження.
Через відділ документального забезпечення суду від позивача надійшла клопотання про доручення до матеріалів справи постанов Вищого Господарського суду України.
В судове засідання 22.01.2014 з'явились представники сторін, розгляд справи було відкладено на 12.03.2014.
Розпорядженням секретаря судової палати Київського апеляційного господарського суду від 12.03.2014 у зв'язку з перебуванням судді Чорної Л.В. у відпустці, для розгляду справи №910/384/13 призначено колегію суддів у складі: головуючого судді Смірнової Л.Г., суддів Гончарова С.А. та ТищенкоО.В.
Через відділ документального забезпечення Київського апеляційного господарського суду від відповідача надійшли додаткові письмові пояснення.
В судовому засіданні оголошено перерву до 09.04.2014.
В судове засідання 09.04.2014 з'явились представники позивача та відповідача.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі, просив суд апеляційну скаргу задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Представник позивача заперечив проти доводів, викладених в апеляційній скарзі, просив суд апеляційну скаргу залишити без задоволення, рішення суду першої інстанції - без змін.
Відповідно до статті 101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу, також апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення господарського суду у повному обсязі.
Дослідивши доводи апеляційної скарги, наявні матеріали справи, Київський апеляційний господарський суд встановив наступне.
30.09.2011 між Позивачем та Відповідачем був укладений договір №14/2275/11 на купівлю-продаж природного газу для теплових мереж Публічного акціонерного товариства "Київенерго", відповідно до умов якого Позивач зобов'язався передати у власність Відповідачеві у ІV кварталі 2011року та у 2012році імпортований природний газ (за кодом згідно УКТ ЗЕД 2711210000, ввезеного на митну територію України ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз Україна") для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами та організаціями та іншими споживачами, а Відповідач зобов'язався приймати та оплачувати газ на умовах цього договору.
Відповідно до п.1.2. договору газ, що продається за цим договором, використовувався Відповідачем виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами та організаціями та іншими споживачами, та використовується теплогенеруючими підприємствами на власні потреби.
Згідно з п.2.1. договору Позивач зобов'язався передати Відповідачеві для теплових мереж Публічного акціонерного товариства "Київенерго" з 01.10.2011 по 31.12.2012 газ в обсязі до 127024 тис. куб. м., у тому числі по місяцях кварталів.
Згідно з п.3.1. договору Позивач зобов'язався передати Відповідачу газ у пунктах приймання-передачі газу на вхідній запірній/відключаючій арматурі Відповідача. Право власності на газ переходить від Позивача до Відповідача в пунктах приймання-передачі. Після переходу права власності на газ Відповідач несе всі ризики і приймає на себе всю відповідальність, пов'язану з правом власності на газ.
Відповідно до п.3.3. договору приймання-передача газу переданого Позивачем Відповідачеві у відповідному місці продажу, оформлюється актом приймання-передачі.
Згідно з п.4.1 договору, кількість газу, яка подається Відповідачеві, визначається за показами комерційних вузлів обліку газу Відповідача та відповідно до вимог наказу Мінпаливенерго від 15.07.2010 №288 "Про затвердження Методики визначення обсягів природного газу, які використовуються для виробництва теплової енергії для населення в разі, якщо суб'єкти господарювання здійснюють постачання теплової енергії різним категоріям споживачів".
Відповідно до п.5.1. договору ціна на природний газ та послуги з його транспортування установлюються НКРЕ.
Згідно з п.5.2. договору ціна за 1000 куб. м. природного газу становить 3023,50 грн. без урахування збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу за регульованим тарифом та податку на додану вартість. До сплати за 1000 куб. м. природного газу 3023,50 грн., крім того цільова надбавка 2% та ПДВ 20%, всього з ПДВ 3700,76 грн. До ціни газу додається тариф на послуги з транспортування природного газу, який становить 285 грн., крім того ПДВ 20%, всього з ПДВ 342,00 грн. Всього до оплати за природний газ та послуги з його транспортування 3368,97 грн., крім того ПДВ 20%, всього з ПДВ 4042,76 грн.
Відповідно до п.6.1. договору оплата за газ здійснюється Відповідачем виключно грошовими коштами шляхом 30 відсоткової попередньої оплати вартості планових обсягів поставки природного газу за 5 днів до початку здійснення поставки. Решта 70% вартості планових обсягів поставки природного газу сплачується Відповідачем протягом місяця поставки газу. Остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється до 14-го числа місяця, наступного за місяцем поставки газу.
Згідно з п.6.3. договору в платіжних дорученнях Відповідач повинен обов'язково зазначити номер договору, дату його підписання та призначення платежу, без зазначення періоду, за який здійснюється оплата. За наявності заборгованості у Відповідача за цим договором Позивач має право зарахувати кошти, що надійшли від Відповідача, як погашення заборгованості за газ поставлений в минулі періоди по цьому договору, в порядку календарної черговості виникнення заборгованості. Кошти, які надійшли від Відповідача, будуть зараховані як передоплата за умови відсутності заборгованості за цим договором.
Відповідно до п.7.3. договору у разі порушення Відповідачем умов п.6.1. цього договору, Відповідач зобов'язується (крім суми заборгованості) сплатити пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.
Відповідно до п.11.1. договору договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін і діє в частині реалізації газу з 01 жовтня 2011 року до 31 грудня 2012 року, а в частині проведення розрахунків за газ та послуг з його транспортування - до повного погашення заборгованості.
30.09.2011 між Позивачем та Відповідачем було укладено додаткову угоду №1 якою сторони внесли зміни до п.5.2. договору, виклавши його в такій редакції: "Ціна за 1000 куб. м. природного газу становить 3382,00 грн. без урахування збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу за регульованим тарифом та податку на додану вартість. До сплати за 1000 куб. м. природного газу 3382,00 грн., крім того цільова надбавка 2% та ПДВ 20%, всього з ПДВ 4139,57 грн. До ціни газу додається тариф на послуги з транспортування природного газу, який становить 302,30 грн., крім того ПДВ 20% 60,46 грн., всього з ПДВ 362,76 грн. У разі поставки газу на газоспоживачі об'єкти Відповідача, які безпосередньо підключені до магістральних або промислових трубопроводів нафто-газовидобувних підприємств, тариф на послуги з транспортування 1000 куб. м. газу цими трубопроводами встановлюється в розмірі 262,25 грн., крім того ПДВ 20% 52,45 грн., разом з ПДВ 314,70 грн.".
11.10.2011 між Позивачем та Відповідачем була укладена додаткова угода №2 якою сторони внесли зміни до п.5.2. договору, виклавши його в такій редакції: "Ціна за 1000 куб. м. природного газу становить 3382,00 грн. без урахування збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу за регульованим тарифом та податку на додану вартість. До сплати за 1000 куб. м. природного газу 3382,00 грн., крім того цільова надбавка 2% та ПДВ 0%, всього з цільовою надбавкою та ПДВ 3449,64 грн. До ціни газу додається тариф на послуги з транспортування природного газу, який становить 302,30 грн., крім того ПДВ 20% 60,46 грн., всього з ПДВ 362,76 грн. У разі поставки газу на газоспоживачі об'єкти Відповідача, які безпосередньо підключені до магістральних або промислових трубопроводів нафто-газовидобувних підприємств, тариф на послуги з транспортування 1000 куб. м. газу цими трубопроводами встановлюється в розмірі 262,25 грн., крім того ПДВ 20% 52,45 грн., разом з ПДВ 314,70 грн.".
На виконання умов договору, Позивач протягом жовтня - грудня 2011 року поставив, а Відповідач прийняв природний газ обсягом 82329,048 тис. куб.м. на загальну суму 315339364,51грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями актів приймання-передачі природного газу від 31.10.2011 за період з 01.10.2011 по 10.10.2011, від 31.10.2011 за період з 11.10.2011 по 31.10.2011, від 30.11.2011 за листопад 2011року, від 31.12.2011 за грудень 2011року.
Проте, отриманий в грудні 2011року природний газ в обсязі 33501,130тис. куб. м. вартістю 127719708,01грн. був оплачений Відповідачем частково з порушенням визначеного договором строку, а саме останній платіж з вказаної суми у розмірі 5339364,52грн. був здійснений 26.01.2012 (на 12 днів пізніше визначеного договором строку).
З матеріалів справи вбачається, що відповідачу в філії - Головне управління по місту Києву та Київській області ВАТ "Ощадбанк" відкрито поточний рахунок №26004302201 у гривні.
Згідно зі ст.203 Цивільного кодексу України зміст договору не може суперечити цьому кодексу, іншим актам цивільного законодавства.
Відповідно до ст.625 Цивільного кодексу України боржник який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно зі ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до ст.265 Господарського кодексу України за договором поставки постачальник зобов'язується поставити у зумовлені строки покупцеві товар, а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до ч.2 ст.217 Господарського кодексу України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Згідно зі ст.8 Закону України "Про теплопостачання" державна підтримка у сфері теплопостачання надається відповідно до обсягів коштів, передбачених законом про Державний бюджет України та місцевими бюджетами на відповідний рік, а також коштів на проведення науково-дослідних робіт з удосконалення систем теплопостачання та енергозбереження.
Відповідно до ст.20 Закону України "Про теплопостачання" тарифи на теплову енергію повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії. Тарифи на теплову енергію, реалізація якої здійснюється суб'єктами господарювання, що займають монопольне становище на ринку, є регульованими. Тарифи на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії затверджуються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, та органами місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законодавством. Тарифи повинні враховувати повну собівартість теплової енергії і забезпечувати рівень рентабельності не нижче граничного рівня рентабельності, встановленого Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади у сфері теплопостачання. У разі якщо тимчасово тариф на теплову енергію встановлено нижче її собівартості з урахуванням граничного рівня рентабельності, то орган, яким установлено цей тариф, повинен передбачити механізми компенсації цієї різниці в порядку, встановленому законодавством. Збитки теплоенергогенеруючих та теплопостачальних організацій внаслідок надання пільг з оплати за спожиту теплову енергію окремим категоріям споживачів повністю відшкодовуються за рахунок джерел фінансування, визначених законами України, які передбачають відповідні пільги.
Постановою Кабінету міністрів України №517 затверджено порядок та умови надання у 2012 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування.
Відповідно до п.2, 3 постанови Кабінету Міністрів України "Питання удосконалення схем розрахунків за використану електроенергію та природний газ" від 03.12.2008 №1082 плата за теплову енергію від усіх категорій споживачів зараховується виключно на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків за використаний природний газ комунальними підприємствами теплоенергетики, тепловими електростанціями, теплоелектроцентралями, котельнями та іншими суб'єктами господарювання, які провадять діяльність, пов'язану з постачанням теплової енергії. Визначити уповноваженими банками, які обслуговують поточні рахунки із спеціальним режимом використання підприємств теплоенергетики та їх відокремлених підрозділів, відкрите акціонерне товариство "Державний ощадний банк України" та публічне акціонерне товариство акціонерний банк "Укргазбанк".
Згідно з п.1 Порядку відкриття поточних рахунків із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять як плата за послуги з теплопостачання, та проведення розрахунків за спожитий природній газ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 №1082, суб'єкти господарювання, що провадять діяльність, пов'язану з постачанням теплової енергії відкривають у десятиденний строк з дати набрання чинності цією постановою в установах ВАТ "Державний ощадний банк України" та публічному акціонерному товариству акціонерний банк "Укргазбанк" поточний рахунок із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять як плата за послуги з теплопостачання, в порядку, визначеному Національним банком.
Відповідно до п.2 вказаного Порядку підприємства теплоенергетики зобов'язані для формування нормативу відрахувань коштів подавати до дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" щороку разом із зверненням про укладення договорів про постачання природного газу для виробництва теплової енергії та щомісяця за попередні 12 місяців завірені підписом керівника: довідку про вартість виробленої теплової енергії; розрахунок частини виручки, яка підлягає обов'язковому перерахуванню на поточний рахунок підприємства теплоенергетики для оплати спожитої електричної енергії та забезпечення підприємством вимог статей 15 і 24 Закону України "Про оплату праці", податкових зобов'язань в частині платежів до державного бюджету, а також фінансових зобов'язань підприємства за кредитами, отриманими для забезпечення розрахунків за природний газ, і за кредитами та витратами, пов'язаними із запозиченнями, для цілей інвестиційної (пов'язаної з основною) діяльності у поточному році.
Згідно з п.3 вказаного Порядку базовий норматив відрахування коштів розраховується Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України". Базовий норматив відрахування коштів та норматив відрахування коштів, скоригований Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" з урахуванням розрахунків підприємств теплоенергетики за природний газ, спожитий у попередніх періодах, оформлюються як реєстр нормативів відрахування коштів, що надходять від усіх категорій споживачів теплової енергії на поточні рахунки із спеціальним режимом використання, який подається щомісяця до 10 числа поточного місяця до Мінрегіону разом з документами, зазначеними у пункті 2 цього Порядку. Норматив відрахування коштів на рахунок дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", визначений з урахуванням базового нормативу відрахування коштів, нормативу відрахування коштів, скоригованого Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України", та частини виручки, яка підлягає обов'язковому перерахуванню на поточний рахунок підприємства теплоенергетики, затверджується Міністром регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, Міністром енергетики та вугільної промисловості, і оформляється як реєстр згідно з додатком до цього Порядку.
Відповідно до п.4 зазначеного Порядку Мінрегіон щомісяця до 28 числа поточного місяця передає реєстр із затвердженим нормативом відрахування коштів на рахунок дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" уповноваженому банку на паперовому та електронному носіях.
Згідно з п.6, 7 вказаного Порядку усі категорії споживачів теплової енергії сплачують вартість отриманих ними послуг з теплопостачання шляхом перерахування коштів на поточні рахунки із спеціальним режимом використання, відкриті в установах уповноваженого банку. У разі коли в платіжному дорученні/касовому документі споживача теплової енергії реквізити рахунка одержувача коштів за теплову енергію не відповідають реквізитам спеціального рахунка, відкритого підприємством теплоенергетики або його відокремленим підрозділом в уповноваженому банку, установа, що приймає платіжний документ (установа банку, підприємство поштового зв'язку або орган Казначейства) повертає такий документ без виконання визначених у ньому вимог з надісланням відповідного повідомлення споживачеві.
Відповідно до п.9 даного Порядку установи уповноваженого банку, в яких відкриті поточні рахунки із спеціальним режимом використання, відповідно до нормативів перерахувань та умов договорів банківського рахунка здійснюють до 10 та до 16 години кожного банківського дня розподіл та перерахування коштів, що надійшли як плата за послуги з теплопостачання, на поточний рахунок ДК "Газ України" як плату за спожитий природний газ згідно з умовами договорів про постачання природного газу для виробництва теплової енергії, зазначеними в договорі на відкриття банківського рахунка підприємства теплоенергетики, наведеному в пункті 5 цього Порядку, та залишку коштів, що утворився на момент перерахувань, на поточні рахунки підприємств теплоенергетики.
З наведених норм та встановлених обставин вбачається, що ціни на природний газ Позивача та теплову енергію Відповідача є регульованими, та не можуть встановлюватись цими особами самостійно, також чинним законодавством України встановлений порядок розрахунків підприємств теплоенергетики за спожитий природний газ, який встановлює, що в залежності від кількості та визначеної законодавством вартості спожитого природного газу та виробленої теплової енергії НАК "Нафтогаз України" визначає, а Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства та Міністерство енергетики та вугільної промисловості затверджують норматив відрахування Відповідачем коштів за природний газ, який передбачає, що всі кошти, отримані Відповідачем за вироблену теплову енергію перераховуються Позивачу за природний газ, за виключенням визначеної вказаними державними органами частини виручки, яка підлягає обов'язковому перерахуванню на поточний рахунок Відповідача для оплати спожитої електричної енергії, заробітної плати та податкових зобов'язань. При цьому, розподіл та перерахування вказаних коштів здійснюється самостійно банківськими установами, Відповідач позбавлений можливості впливати на даний порядок.
За вказаних обставин апеляційний суд вважає, що умови п.6.1. укладеного сторонами договору не відповідають вказаним нормам Закону України "Про теплопостачання" та постанови Кабінету Міністрів України "Питання удосконалення схем розрахунків за використану електроенергію та природний газ" від 03.12.2008 №1082, оскільки Відповідач у спірних правовідносинах лише споживає природний газ та виробляє з нього теплову енергію, при цьому вартість вказаних енергоносіїв та розрахунки за них не залежать від Відповідача. За таких умов апеляційний суд вважає, що до спірних правовідносин сторін слід застосовувати правила вказаних вище норм Закону України "Про теплопостачання" та постанови Кабінету Міністрів України "Питання удосконалення схем розрахунків за використану електроенергію та природний газ" від 03.12.2008 №1082, згідно з якими не вбачається прострочення Відповідачем виконання зобов'язань з оплати спожитого за договором з Позивачем природного газу, що також підтверджується постановами Вищого господарського суду України у подібних справах.
Враховуючи вищевикладене апеляційний суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги Публічного акціонерного товариства "Київенерго" та скасування рішення місцевого суду.
Керуючись ст. ст. 99, 101, 102, 103, 104, 105, Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Київенерго" на рішення Господарського суду міста Києва від 28.02.2013 у справі №910/384/13 задовольнити.
2. Рішення Господарського суду міста Києва від 28.02.2013 у справі №910/384/13 скасувати.
3. Прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" відмовити повністю.
4. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (01001, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,6, код 20077720) на користь Публічного акціонерного товариства "Київенерго" (01001, м.Київ, площа Івана Франка, 5, код 00131305) судовий збір в сумі 943 (дев'ятсот сорок три) грн. 46 коп. за подання апеляційної скарги.
5. Доручити Господарському суду міста Києва видати наказ на виконання постанови.
6. Матеріали справи №910/384/13 повернути до Господарського суду міста Києва.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Головуючий суддя Л.Г. Смірнова
Судді С.А. Гончаров
О.В. Тищенко