ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
09 квітня 2014 року № 826/3319/14
В приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Великій Васильківській, 81-а, Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва
до Державного підприємства "Український науково-дослідний і пректно-конструкторський інститут будівельних матеріалів та виробів "НДІБМВ"
про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва звернулося до суду з позовом про стягнення з Державного підприємства "Український науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут будівельних матеріалів та виробів "НДІБМВ" заборгованості в розмірі 80 615,42 грн.
В обгрунтування заявлених вимог позивач посилається на Конституцію України, закони України "Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", Постанову Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 № 372 "Про затвердження Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи" та зазначає, що Державне підприємство "Український науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут будівельних матеріалів та виробів "НДІБМВ" має заборгованість по відшкодуванню коштів на виплату різниці між сумами пенсій, призначених відповідно до вимог статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів за період з листопада 2013 року по 31 січня 2014 року в розмірі 80 615,42 грн.
Представником відповідача заперечення по суті заявлених позовних вимог не надані, проте через канцелярію суду подане клопотання про зупинення провадження у справі на підставі пункту 3 частини першої статті 156 Кодексу адміністративного судочинства України до вирішення Верховним Судом України справи № 2а-5694/12/2670 за позовом Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва до Державного підприємства "Український науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут будівельних матеріалів та виробів "НДІБМВ" про стягнення заборгованості. При цьому, представник відповідача вказує на однорідність вимог у справі № 2а-5694/12/2670 та у даній адміністративній справі.
За результатами розгляду клопотання відповідача суд не вбачає підстав для його задоволення з наступних підстав.
Згідно частини першої статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 156 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
Разом з тим суд зазначає, що статтею 156 Кодексу адміністративного судочинства України не визначено підстав для зупинення провадження у справі в зв’язку із перебуванням у провадженні Верховного Суду України справи, предметом якої є однорідні вимоги та до встановлення судової практики у подібних правовідносинах.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Державне підприємство "Український науково-дослідний і пректно-конструкторський інститут будівельних матеріалів та виробів "НДІБМВ" (ідентифікаційний код 00294349) є юридичною особою та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва.
Статтею 24 Закону України від 13.12.1991 № 1977-ХІІ "Про наукову і науково-технічну діяльність" (із змінами та доповненнями, далі – Закон № 1977-ХІІ) встановлено, що держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до статті 23 цього Закону та частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески).
Перелік посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до цієї статті, затверджується Кабінетом Міністрів України з урахуванням положень статей 22-1, 22-2 цього Закону.
Різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:
- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Як вбачається з матеріалів справи, за підприємством відповідача обліковуються особи, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність".
Відповідно до пункту 2 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 року № 372 (далі – Порядок), за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III - IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації (пункт 3 Порядку).
Згідно пункту 5 Порядку розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.
Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
У разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.
У разі зміни розміру пенсії або виникнення обставин, які впливають на фінансування різниці у розмірі пенсії (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це відповідні підприємства, установи, організації та заклади у місячний строк з дня виникнення таких обставин.
При цьому, у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством (пункт 8 Порядку).
Згідно повідомлень Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва від 30 жовтня 2013 року № 3, від 9 грудня 2013 року № 14814/03, від 30 грудня 2013 року № 20, від 8 січня 2014 року № 61/03, від 5 лютого 2014 року № 1627/03, Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва від 30 жовтня 2013 року № 4, від 29 листопада 2013 року № 2, від 30 грудня 2013 року № 50, Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва від 30 жовтня 2013 року № 9, від 29 листопада 2013 року № 26, від 30 грудня 2013 року № 28, Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва від 29 листопада 2013 року № 20, від 30 грудня 2013 року № 26, Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва від 29 листопада 2013 року № 3, від 30 грудня 2013 року № 49, Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва від 29 листопада 2013 року № 25, від 30 грудня 2013 року № 29, Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва від 29 листопада 2013 року № 31, від 30 грудня 2013 року № 36, Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва від 29 листопада 2013 року № 23, від 30 грудня 2013 року № 27, Управління Пенсійного фонду України в Солом’янському районі м. Києва від 29 листопада 2013 року № 24, Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва від 29 листопада 2013 року № 28, від 30 грудня 2013 року № 32, Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва від 28 листопада 2013 року № 1, від 30 грудня 2013 року № 1, Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси від 30 грудня 2013 року № 48 про суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, Державне підприємство "Український науково-дослідний і пректно-конструкторський інститут будівельних матеріалів та виробів "НДІБМВ" повинно було відшкодувати кошти на виплату різниці між сумами пенсій за період з листопада 2013 року по січень 2014 року в розмірі 80 615,42 грн.
Проте, станом на день розгляду спору в суді, сума на відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів за період з листопада 2013 року по січень 2014 року в розмірі 80 615,42 грн. відповідачем не сплачена.
Відповідно до Указу Президента України від 06.04.2011 № 384/2011 "Про Положення про Пенсійний фонд України" основним завданням Пенсійного фонду України є, зокрема, стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу (стаття 71 Кодексу адміністративного судочинства України).
Враховуючи наведене та з огляду на те, що відповідачем не надано доказів виконання ним обов'язку, передбаченого Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сплату у встановленому чинним законодавством порядку до органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням коштів для фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, за період з листопада 2013 року по січень 2014 року в сумі 80 615,42 грн., суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, судовий збір стягненню з відповідача не підлягає.
З огляду на те, що ініціатором проведення експертного дослідження був відповідач, який не довів правомірність своєї позиції, відшкодування витрат на оплату експертизи за рахунок коштів державного бюджету також судом визнаються безпідставними.
Керуючись статтями 98, 160-163, 1832, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного підприємства "Український науково-дослідний і пректно-конструкторський інститут будівельних матеріалів та виробів "НДІБМВ" (юридична адреса: 04080, м. Київ, вул. Костянтинівська, 68, р/р 26006301260287 в Подільському відділенні ПІБ, МФО 322197, ідентифікаційний код 00294349) заборгованість по відшкодуванню різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів у розмірі 80 615 (вісімдесят тисяч шістсот п’ятнадцять) грн. 42 коп. на користь Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва (юридична адреса: 04070, м. Київ, вул. Борисоглібська, 14, р/р 256013012610 в Головному управлінні Ощадбанку по м. Києву та Київській області, МФО 322669, ідентифікаційний код 26087978).
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Відповідно до пунктів 9, 10 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною. У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя М.А.Бояринцева