Постанова № 38188179, 03.04.2014, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.04.2014
Номер справи
812/1071/14
Номер документу
38188179
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

10.2.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

03 квітня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/1071/14

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Тихонова І.В.,

при секретарі: Лушниковій О.С.,

за участю представників

позивача: не прибув,

відповідача: не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Краснодонського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення витрат на професійне навчання у розмірі 1132,11 грн., -

ВСТАНОВИВ:

17 лютого 2014 року Краснодонський міський центр зайнятості звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення витрат на професійне навчання у розмірі 1132,11 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що громадянин ОСОБА_1, зареєстрований в Краснодонському міському центрі зайнятості як шукаючий роботу статус безробітної наданий 03.04.2013.

У зв'язку з відсутністю на ринку праці підходящої роботи 31.05.2013 ОСОБА_1 надано заяву про направлення його на професійну підготовку/перепідготовку за професією «Гірник підземний, Машиніст підземних установок».

31.05.2013 Первомайським міським центром зайнятості укладено договір з громадянином ОСОБА_1,, про професійну підготовку/перепідготовку за професією «Гірник підземний, Машиніст підземних установок» зі строком навчання з 03.06.2013 по 23.09.2013 з метою подальшого працевлаштування.

Розпорядженням ПАТ «Краснодонвугілля» № 524/ор від 03.06.2013 ОСОБА_1, був зарахований до складу навчальної групи.

Розпорядженням № 937/ор від 23.09.2013 року ОСОБА_1, відрахований у зв'язку із закінченням навчання.

25.11.2013 року ОСОБА_1, було видане направлення на роботу ПАТ «Краснодонвугілля».

Центром зайнятості через невідвідування безробітним центру зайнятості без поважних причин протягом 30 робочих днів з дати прийняття рішення про таке відвідування, а саме з 05.12.2013, наказом №НТ140123 від 23.01.2013 відповідачу припинено виплату допомоги по безробіттю 3 06.12.2013 та припинено реєстрацію безробітного з 23.01.2014.

З метою вирішення питання про повернення коштів у розмірі 1132,11 грн., витрачених на професійне навчання, 27.01.2014 Краснодонським міським центром зайнятості на адресу відповідача було направлено претензію, у якій визначено суму витрат на навчання і запропоновано добровільно повернути кошти, але станом на 03.04.2014 відповідач грошові кошти не повернув та до центру зайнятості не звертався.

На підставі наведеного, позивач просив стягнути з відповідача суму витрат на професійну підготовку у розмірі 1132,11 грн.

Представник позивача у судове засідання не прибув. Про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином. Представник позивача надав суду заяву про розгляд справи без участі повноважного представника.

Відповідач у судове засідання не прибув. Про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином. Про причини неприбуття у судове засідання не повідомив.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1, перебував на обліку як безробітний у Краснодонському міському центрі зайнятості у період з 03.06.2013 до 23.09.2013, що підтверджується витягом з наказу від 27.08.2013 (а.с.8).

31.05.2013 відповідач звернувся до Краснодонського міського центру зайнятості із заявою про направлення на навчання за професією «Гірник підземний, Машиніст підземних установок» (а.с.27).

Відповідач уклав із Краснодонським міським центром зайнятості договір від 31.05.2013 №96/13 (а.с.25-26), за умовами якого був направлений на підготовку/перепідготовку за професією " Гірник підземний, Машиніст підземних установок " з метою подальшого працевлаштування до ПАТ «Краснодонвугілля» з виплатою щомісячної матеріальної допомоги згідно із законодавством.

Пунктом 3.1. вказаного договору передбачена відповідальність громадянина за припинення навчання без поважних причин або за відмову працювати за набутою професією, яка полягає у стягненні з останнього загальної суми витрат на професійне навчання, включаючи суму виплаченої матеріальної допомоги, витрат на проїзд до місця навчання та назад та витрат на проживання.

Розпорядженням ПАТ «Краснодонвугілля» № 524/ор від 03.06.2013 ОСОБА_1, був зарахований до складу навчальної групи. (а.с.22-23)

Розпорядженням № 937/ор від 23.09.2013 року ОСОБА_1, відрахований у зв'язку із закінченням навчання. (а.с.20)

25.11.2013 року ОСОБА_1, було видане направлення на роботу ПАТ «Краснодонвугілля». (а.с.14)

Через невідвідування безробітним центру зайнятості без поважних причин протягом 30 робочих днів з дати прийняття рішення про таке відвідування наказом №НТ140123 від 23.01.2014 відповідачу припинено виплату допомоги по безробіттю з 06.12.2013 та припинено реєстрацію безробітного з 23.01.2014 (а.с.16).

27.01.2014 Краснодонським міським центром зайнятості на адресу відповідача було направлено претензію, у якій визначено суму витрат на навчання і запропоновано добровільно повернути кошти (а.с.47-48).

У встановлений законодавством термін ОСОБА_1, добровільно кошти не повернув.

Положеннями ст.22 Закону "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 року №1533-ІІІ (далі - Закон №1533) передбачено, що загальним критерієм визнання за особою права на допомогу по безробіттю є визнання її у встановленому порядку безробітною.

Згідно з ч.1 ст.27 Закону №1533 застрахованим особам у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості виплачується матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації відповідно до умов надання допомоги по безробіттю та в розмірах, передбачених ст.ст. 22 і 23 цього Закону, і не підлягає зменшенню.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 №803-ХІІ (далі - Закон №803, який був чинний до 01.01.2013) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Згідно зі ст.25 Закону №803 держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм виплату відповідних компенсацій, у т.ч. виплата матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації. Розміри та умови надання матеріального забезпечення на випадок безробіття визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

Згідно з ч.1 ст.6 Закону №803 право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги мають застраховані особи.

У разі неможливості надати підходящу роботу безробітному може бути запропоновано пройти професійну перепідготовку або підвищити свою кваліфікацію (ч.2 ст.2 Закону №803).

Крім того, відповідно до абз.6 п.1, абз.8 п.2 ст.19 Закону №803 Державна служба зайнятості організує при потребі професійну підготовку і перепідготовку громадян у системі служби зайнятості або направляє їх до інших навчальних закладів, що ведуть підготовку та перепідготовку працівників, сприяє підприємствам у розвиткові та визначенні змісту курсів навчання й перенавчання; має право оплачувати вартість професійної підготовки осіб, працевлаштування яких потребує здобуття нової професії (спеціальності), а також установлювати їм на період навчання матеріальної допомоги у розмірах, передбачених законодавством України про зайнятість населення.

При цьому, професійна підготовка, підвищення кваліфікації і перепідготовка громадян організуються державною службою зайнятості за її направленням у навчальних закладах, на підприємствах, в установах і організаціях (незалежно від їх підпорядкованості) згідно з укладеними договорами або у спеціально створюваних для цього навчальних закладах державної служби зайнятості за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Порядок та підстави надання матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного відповідним Порядком, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 року №308, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.2000 року №916/5137 (далі - Порядок).

Відповідно до п.2 Порядку матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного (далі - матеріальна допомога у період професійного навчання) застрахованим та незастрахованим особам, визнаним відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" безробітними, які за направленням державної служби зайнятості проходять професійне навчання у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, у тому числі в навчальних закладах державної служби зайнятості, на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності чи відомчого підпорядкування, та компенсуються витрати на проїзд до місця проходження професійного навчання, якщо воно здійснюється в іншій місцевості, та у зворотному напрямку, а також оплачується проживання в період професійного навчання та у разі необхідності витрати, пов'язані з попереднім медичним та наркологічним оглядом відповідно до законодавства.

Матеріальна допомога у період професійного навчання призначається за умови відвідування безробітним занять без пропусків без поважних причин, що підтверджується відповідним табелем.

Відповідно до абз.2 ч.3 ст.36 Закону №1533 у разі припинення професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) із застрахованих осіб стягується сума витрат на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації.

Пунктом 28 Порядку у разі припинення професійного навчання за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за набутою професією (спеціальністю) з осіб стягується загальна сума витрат на професійне навчання, включаючи суму виплаченої матеріальної допомоги у період професійного навчання, витрат на проїзд до місця навчання і назад (включаючи щоденні), витрат на проживання та витрат, пов'язаних з попереднім медичним та наркологічним оглядом відповідно до законодавства.

Абзацом 3 п.28 Порядку передбачено, що якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.

Беручи до уваги те, заборгованість зі сплати витрат на професійне навчання відповідачем не погашена та станом на час розгляду справи складає 1132,11 грн., наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується матеріалами справи, доказів її погашення станом на день розгляду справи не надано, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 14, 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Краснодонського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення витрат на професійне навчання у розмірі 1132,11 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Краснодонського міського центру зайнятості (юридична адреса: 94404, Луганська область, м. Краснодон, вул. Першокінна, 1, код ЄДРПОУ 13391976) витрати на професійну перепідготовку розмірі 1132,11 грн. з (одна тисяча сто тридцять дві гривні 11 копійки).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанова у повному обсязі складена та підписана 08 квітня 2014 року.

Суддя І.В.Тихонов