ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Вачко В.І.
Суддя-доповідач: Мацький Є.М.
УХВАЛА
іменем України
17 лютого 2014 року Справа № 286/7810/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого-судді Мацького Є.М.
суддів: Євпак В.В.
Шидловського В.Б.,
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області на ухвалу Овруцького районного суду Житомирської області від 05 грудня 2013 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення за поданням головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 05.12.2013 року, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області провести донарахування та виплату позивачу за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 30.06.2010 року доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, в розмірі, визначеному ст.39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим Законами України „Про Державний бюджет України на 2007 рік", „Про Державний бюджет України на 2008 рік", „Про Державний бюджет України на 2009 рік" та „Про Державний бюджет України на 2010 рік", щомісячно з урахуванням фактично виплачених коштів.
Державний виконавець відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Житомирській області звернувся до суду із поданням, в якому просив замінити спосіб і порядок виконання рішення суду у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа № 617/7619/12, виданого 12.07.2013 року Овруцьким районним судом Житомирської області, про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області провести донарахування та виплату ОСОБА_3 за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 30.06.2010 року доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, в розмірі, визначеному ст.39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим Законами України „Про Державний бюджет України на 2007 рік", „Про Державний бюджет України на 2008 рік", „Про Державний бюджет України на 2009 рік" та „Про Державний бюджет України на 2010 рік", щомісячно, а саме стягнути з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області, на користь позивача заборгованість в сумі 45923,56 грн.
Своє подання обґрунтовує тим, що у відділі примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Житомирській області знаходиться на виконанні вищезазначений виконавчий лист.
Ухвалою Овруцького районного суду від 05.12.2013 року подання задоволено.
Змінено спосіб і порядок виконання судового рішення у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа № 617/7619/12, виданого 12.07.2013 року Овруцьким районним судом Житомирської області шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області, м.Овруч Житомирської області, на користь ОСОБА_3 нарахованих виплат в сумі 45923,56 грн.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказану ухвалу та постановити нову ухвалу, якою відмовити заявнику в заяві про зміну способу і порядку виконання рішення.
Сторони не скористалися своїм правом на участь в судовому засіданні: повноважних представників в засідання суду не направили, про причини неявки суд не повідомили, хоча про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
За таких підстав, з врахуванням приписів ч.4 ст.196 КАС України, п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд апеляційної скарги здійснюється судовою колегією в порядку письмового провадження.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права при прийнятті оскаржуваної ухвали, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що апеляційна скарга відповідача підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Судом встановлено,що згідно листа управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області № 617/7619/12, виданого 12.07.2013 року щодо вказаного виконавчого листа здійснено перерахування коштів ОСОБА_3, в сумі 45923 грн.56 коп. Фінансове забезпечення вказаних виплат здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Бюджетом Пенсійного фонду України на 2012-2013 р.р. коштів на виплату пенсій, надбавок, підвищень до пенсії в інших розмірах, ніж передбачено Постановою Кабінету Міністрів України, не передбачено.
Суд першої інстанції прийшов до висновку, що в даному випадку існуючі обставинами, є такими, що ускладнюють виконання судового рішення, а тому, вважав доцільним змінити спосіб і порядок виконання рішення суду.
Судова колегія апеляційного адміністративного суду не погоджується з висновком суду першої інстанції і вважає, що він є не правильним виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Задовольняючи заяву про зміну способу виконання судового рішення, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, що ст. 263 КАС України передбачено зміну чи встановлення способу виконання саме резолютивної частини рішення суду, яка містить висновки по суті позовних вимог, а тому суд не може змінювати змісту резолютивної частини судового рішення, яке набрало законної сили.
Враховуючи, що задоволення заяви про зміну способу виконання судового рішення фактично змінить зміст резолютивної частини відповідних судових рішень, колегія судів прийшла до висновку про відсутність підстав для задоволення вказаного клопотання.
Крім того з матеріалів справи вбачається, що резолютивна частина судового рішення винесеного стосовно позивача ОСОБА_3 містить висновки про зобов'язання відповідача провести донарахування та виплату позивачу за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 30.06.2010 року доплату до пенсії передбачену ст.39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на користь позивача.
Таким чином у справі відсутні достатні та належні докази наявності виняткових обставин, які б зумовлювали можливість зміни способу виконання судового рішення. При цьому, колегія суддів враховує, що права позивача, у випадку вчинення як боржником так і державним виконавцем дій, що суперечать вимогам Закону України «Про виконавче провадження» та "Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011р. № 845, можуть бути захищені у передбачений законом спосіб, у тому числі шляхом оскарження їх дій або притягненням до відповідальності за не виконання судового рішення.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.199 КАС України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги скасовує ухвалу суду і постановити нову ухвалу.
З урахуванням наведеного, ухвала суду першої інстанції у даній справі є не обґрунтованою, а тому її слід скасувати. Доводи відповідача є переконливими, підтверджуються наведеним вище та відповідно, можуть бути підставою для скасування ухвали суду, а тому апеляційну скаргу слід задовольнити.
Керуючись ст.ст.195, 197, 199, 202, 205, 206 , 212, 254 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області задовольнити, ухвалу Овруцького районного суду Житомирської області від 05 грудня 2013 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення скасувати та прийняти нове рішення.
В задоволенні подання головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області про зміну способу та порядку виконання судового рішення - відмовити
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Є.М. Мацький
судді: В.В. Євпак
В.Б. Шидловський
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області вул.Леніна, 17,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11101
5-Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області вул.Леніна, 12,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100