Постанова № 3817886, 02.06.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
02.06.2009
Номер справи
2а-5197/09/1/0170
Номер документу
3817886
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

02.06.09Справа №2а-5197/09/1/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Єлжовій Н.М., за участю: представника позивача Коринтелі Нодарі Георгійовича, представників відповідача Симоненко Віктора Павловича, Попека Раїси Семенівни

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АРК до Державного підприємства "Санаторій "Зорі України"

про стягнення,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулося з позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АРК до Державного підприємства "Санаторій "Зорі України" про стягнення на користь позивача заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату пенсій на пільгових умовах по списку № 1 у розмірі 17421,69 гривень.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 07.04.2009 року відкрито провадження в адміністративній справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 07.04.2009 року закінчено підготовче провадження і справу призначено до судового розгляду.

У судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги та просив стягнути користь позивача заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату пенсій на пільгових умовах по списку № 1 у розмірі 8767,51 гривень, оскільки відповідачем частково сплачена сума заборгованості зазначена у позовних вимогах. Уточнені позовні вимоги представник позивача підтримав у повному обсязі та пояснив, УПФУ в м. Ялта АРКдо ДП "Санаторій "Зорі України" було направлено розрахунок суми фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій. Даними повідомленнями зазначалося, що розмір сум до відшкодування складає на 2008 рік включно 16503,77 гривень, за січень 2009 року 917,92 гривень. Однак підприємством на час розгляду справи добровільно сплачені лише суми фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за 2008 та 2009 роки, проте сума витрат в розмірі 8767,51 гривень, що понесені позивачем у 2004-2007 роках до цього часу добровільно відповідачем не сплачена.

У судовому засіданні представники відповідача проти позову заперечували, пояснили, що зазначена заборгованість утворилась у звязку з тим, що позивачем своєчасно не надавались розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, розрахунки по витратам вперше отримало лише у грудні 2008 року, що суперечить вимогам діючого законодавства. У розрахунку окрім заборгованості за 2008 рік включено суми за 2004 - 2007 роки. Оскільки до 2008 року ДП "Санаторій "Зорі України" розрахунків не отримував, сплатив лише витрати за 2008, 2009 роки.

Представники відповідача зазначили, що вимоги УПФУ в м. Ялта АРКза 2004-2007 років сумі 8767,51 гривень у 2009 році суперечать вимогам діючого законодавства, крім того наголошували на пропуску позивачем строку звернення до суду з вимогами за зазначений період.

Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача дослідивши матеріали справи та оцінивши доказів в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 7 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено коло суб'єктів владних повноважень, до яких віднесено орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до пунктів 1, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, а також забезпечує збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення.

Згідно з пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 за № 442/6730, (далі - Положення про Управління Фонду) управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.

Відповідно до п. 6 п.2.2 Положення про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, останнє, відповідно до покладених на нього завдань, контролює надходження страхових внесків та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.

Отже, контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду. Відповідно до п. 7 частини 1 статті 64, абзацом 8 частини 3 статті 106 Закону орган Пенсійного фонду має право звертатися до суду з позовами про стягнення недоїмки.

Таким чином, УПФУ в м. Ялта АРК, реалізуючи свої завдання та функції в правовідносинах з фізичними та юридичними особами виступає як субєкт владних повноважень, який здійснює владну компетенцію.

Компетенцію адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ визначено статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з пунктом 4 частини 1 якої компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

З зазначених підстав, спір, що виникає між фізичним, юридичними особами та органами Пенсійного фонду України, у тому числі стосовно відшкодування витрат на виплату пільгових пенсій являється публічно правовим та має розглядатися в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 року (далі Закон № 1058-ІV) всі відносини, які виникають між субєктами системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообовязкового державного пенсійного страхування.

Згідно з п.1 частини 1 статті 14 Закону 1058-ІV страхувальниками визнаються роботодавці підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону 1058-ІV визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.

Судом встановлено, що ДП "Санаторій "Зорі України" являється юридичною особою з ідентифікаційним кодом юридичної особи - 03505605, зареєстрованою 27.12.1991 року виконавчим комітетом Ялтинської міської Ради АРК, перереєстрація 27.03.2008 року, має свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 065179, що підтверджується реєстраційною карткою на проведення державної реєстрації юридичної особи, свідоцтвом про державну реєстрацію (а.с.4).

Отже судом встановлено, що вірною назвою відповідача є - Державне підприємство "Санаторій "Зорі України".

Судом встановлено, що ДП "Санаторій "Зорі України" зареєстровано в УПФУ в м. Ялта АРК за № 010039, отже, відповідач являється страхувальником та платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення» N 1788-XII від 05.11.1991 року виплата пенсій здійснюється за рахунок коштів ПФУ. Відшкодуванню підлягають витрати ПФУ на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в частині пенсій, призначених згідно пунктом «а» статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»

Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України

Згідно пункту 6.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663 (далі-Інструкція) відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах:

а) для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

б) для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах:

20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році;

30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році;

40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році;

50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році;

60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році;

70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році;

80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році;

90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році;

100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.

Відповідно до пункту 6.4. Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Судом встановлено, що 02.12.08 року УПФУ в м. Ялта АРК надіслало відповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, в частині пенсій, призначених за п. «а» статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 1, які підлягають відшкодуванню на 2008 рік, який одержано відповідачем 06.12.2008 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення № 6077465.

Судом встановлено, що ДП "Санаторій "Зорі України" направлено розрахунок на суму витрат в розмірі 16503,77 гривень.

Згідно з розрахунком, сума плати даного підприємства з дати призначення пенсії до дати формування розрахунку складає 15717,73 гривень а загальна сума, що підлягає відшкодуванню складає 16503,77 гривень.

Судом встановлено, що 22.01.09 року УПФУ в м. Ялта АРК надіслало відповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, в частині пенсій, призначених за п. «а» статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 1, які підлягають відшкодуванню на 2009 рік, який одержано відповідачем 28.01.2009 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення № 311042.

Судом встановлено, що ДП "Санаторій "Зорі України" направлено розрахунок на суму витрат в розмірі 917,92 гривень за січень 2009 року.

Згідно з розрахунком, сума плати даного підприємства за попередній 2008 рік складає 7736,26 гривень.

Крім того, самим позивачем та дослідженими матеріалами справи підтверджується розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за 2008 рік в сумі 7736,26 гривень.

Згідно з пунктом 6.8. Інструкції, підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомлені місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Суд зазначає, що ДП "Санаторій "Зорі України" на час розгляду справи добровільно сплачені суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій УПФУ в м. Ялта АРК як за 2008 рік, так і за січень - квітень 2009 року, що підтверджується карткою особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій по списку №1, платіжними дорученнями та не оспорюється позивачем.

У той же час судом встановлено, що сума витрат в розмірі 8767,51 гривень, яка є предметом спору і була включена у розрахунок на 2008 рік є витратами на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, в частині пенсій, призначених за п. «а» статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 1, що понесені позивачем до 2008 року, а саме:

за 2004 рік 608,53 гривень,

за 2005 рік 1285,03 гривень,

за 2006 рік 2391,67 гривень,

за 2007 рік 4482,29 гривень.

Дані висновки повністю підтверджені позивачем, про що зазначено у листі УПФУ в м. Ялта АРК від 13.02.2009 року № 1579/02-05.

Як раніше зазначалося судом обовязком органів Пенсійного фонду України є щорічне інформування підприємств до 20-го січня поточного року про розмір сум до відшкодування шляхом складення розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій а також складання щомісячних розрахунків.

У той же час суд зазначає, що позивачем до 2008 року відповідні розрахунки не складалися та не направлялися відповідачу, включення ж до розрахунку за 2008 рік заборгованості по понесених витратах за 2004-2007 рік, без попереднього своєчасного інформування про необхідність здійснення такого відшкодування у поточні роки суперечить вимогам діючого законодавства, формі складання розрахунку та порушує права відповідача на своєчасне одержання необхідних даних, здійснення розрахунків.

Крім того, відповідно до частин 1 та 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Натомість УПФУ в м. Ялта АРК не надано доказів направлення у 2004-2007 роках до ДП "Санаторій "Зорі України" розрахунків по витратам на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, в частині пенсій, призначених за п. «а» статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 1 у відповідності до вимог пункту 6.4. Інструкції та доказів правомірності включення до розрахунку за 2008 рік сум витрат за попередні роки.

До того ж суд зазначає, що у судовому засіданні знайшли підтвердження доводи представників відповідача про пропущення позивачем строків звернення до суду з вимогами про стягнення заборгованості за 2004-2007 роки.

Суд зазначає, що у даному випадку не можна застосувати норму ч.15 статті 106 Закону № 1058- IV, відповідно до якої строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується, оскільки заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, в частині пенсій, призначених за п. «а» статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 1 не є недоїмкою у розумінні Закону № 1058- IV.

Відповідно до статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду встановлені частинами 1 та 2 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

Представники відповідача наполягали на застосуванні наслідків пропуску строків звернення до адміністративного суду.

Суд зазначає, що уточнені позовні вимоги про відшкодування фактичних витрат на виплату пенсій на пільгових умовах по списку № 1 у розмірі 8767,51 гривень стосувалися періоду 2004-2007 років, а позов подано 06.04.2009 року, тобто з пропуском річного строку для звернення до адміністративного суду.

Суд також зазначає, що строк звернення до суду за 2004-2007 роки пропущений позивачем виключно з його вини, без будь-яких поважних причин.

Враховуючи вищевикладене, оцінивши надані сторонами докази у їх сукупності, повно і всебічно оцінивши обставини по справі суд дійшов висновку, що уточнені позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АРК про стягнення з Державного підприємства "Санаторій "Зорі України" заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату пенсій на пільгових умовах по списку № 1 у розмірі 8767,51 гривень задоволенню не підлягають.

Згідно з п.34 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про сплату державного мита» від 21.01.1993 року №7-93, органи Пенсійного фонду України звільнені від сплати державного мита.

Судом 02.06.2009 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 04.06.2009 року постанова складена у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

1.Відмовити у задоволенні уточненого адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим повністю.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої, протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Трещова О.Р.