Постанова № 38175410, 24.03.2014, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.03.2014
Номер справи
817/257/14
Номер документу
38175410
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 817/257/14

24 березня 2014 року 09год. 35хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Щербакова В. В. за участю секретаря судового засідання Таргоній А.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник не прибув

відповідача: представник не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Інспекція з питань захисту прав споживачів у Рівненській області до Приватне підприємство "Фламінго Тойс" про стягнення штрафу, -

ВСТАНОВИВ :

Інспекція з питань захисту прав споживачів у Рівненській області звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства "Фламінго Тойс" про стягнення штрафу в розмірі 15300,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 04.02.2013 року на підставі постанови №25 до ПП "Фламінго Тойс" було застосовано фінансові санкції за порушення вимог ст.44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" у вигляді штрафу в сумі 15300,00 грн., який у добровільному порядку відповідачем не сплачений. Відтак, просив позов задовольнити.

У судове засідання позивач не прибув, подав клопотання про розгляд справи без участі представника Інспекції з питань захисту прав споживачів у Рівненській області.

Відповідач заперечень суду не надав, у судове засідання не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив, про дату, час і місце судового розгляду з урахуванням вимог ст.ст.33, 35 КАС України повідомлявся належним чином.

Судом не визнавалася обов'язковою участь сторін у судовому засіданні. За таких обставин суд вважає за можливе вирішити спір без участі сторін на підставі наявних у справі доказів.

Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч.6 ст.12 КАС України, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не забезпечується.

Повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю з огляду на наступне.

Судом встановлено, що Приватне Підприємство "Фламінго Тойс" є юридичною особою, що зареєстрована виконавчим комітетом Рівненської міської ради 10.01.2012 року.

24 та 25 січня 2013 року працівниками Інспекції з питань захисту прав споживачів у Рівненській області, на підставі направлення на проведення перевірки №05 від 23.01.2013 року, здійснено перевірку характеристик продукції відповідача.

За результатами проведеної перевірки винесено Акт перевірки характеристик продукції від 25.01.2013 №00040. Працівники Інспекції з питань захисту прав споживачів у Рівненській області дійшли висновків про порушення відповідачем:

- пунктів 30, 32, 33 Технічного регламенту безпеки іграшок затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2008 року №901;

- пунктів 4.6.4, 4.6.8 ДСТУ 4519:2006 "споживче маркування товарів легкої промисловості. Загальні правила".

А саме, на маркуванні іграшок та на етикетці іграшок: "Ведмідь середній білий" (артикул 5084/40, "Пес лежачий "Макс" (артикул 1111/43), "Каталка-кінь "Вогонь" (артикул 10310), "Ведмідь великий 90 см" (артикул 4179) не нанесений національний знак відповідності та ідентифікаційний номер органу з оцінки відповідності згідно з державним реєстром таких органів. На маркуванні іграшок та на етикетці не зазначена адреса виробника. Крім того, на маркувальному ярлику на іграшках не зазначена назва товару (виробу), дата виготовлення (місяць, рік), інструкція щодо експлуатації.

04.02.1013 року Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Рівненській області прийнято Постанову про накладення штрафних санкцій №25, відповідно до якої, відповідачу постановлено сплатити у 15-дений строк штраф у розмірі 900 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 15300,00 грн.

05.02.2013 року листом № 227/01-25 Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Рівненській області відповідача повідомлено про прийняте рішення та направлено постанову про накладення штрафних санкцій від 04.02.2013 року №25 для виконання.

Оцінюючи правову позицію, суд виходив з наступного.

Відповідно до пункту першого Положення про Державну інспекцію України з питань захисту прав споживачів затвердженою Указом Президента України від 13 квітня 2011 року N 465/2011 - Державна інспекція України з питань захисту прав споживачів (Держспоживінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра економічного розвитку і торгівлі України. Держспоживінспекція України входить до системи органів виконавчої влади і реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів та є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року №573 Про затвердження переліку органів державного ринкового нагляду та сфер їх відповідальності затверджено перелік органів державного ринкового нагляду та сфер їх відповідності. Відповідно до додатку до зазначеної Постанови Держспоживінспекція є органом державного ринкового нагляду сфера відповідальності якого поширюється на відповідний перелік видів продукції, одним з таких видів є іграшки.

Статтею 23 Закону України від 02.12.2010 №2735VІ "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" передбачено порядок проведення перевірок характеристик продукції.

Статтею 25 Закону України від 02.12.2010 №2735VІ "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" встановлено особливості проведення перевірок характеристик продукції у її виробників.

Відповідно до пункту першого частини першої статті 25 Закону України від 02.12.2010 №2735VІ "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" органи ринкового нагляду проводять перевірки характеристик продукції у її виробників якщо за результатами перевірки характеристик продукції у її розповсюджувача є підстави вважати, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам внаслідок дій чи бездіяльності виробника такої продукції.

Відповідно до частини другої 2 статті 25 Закону України від 02.12.2010 №2735VІ "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" під час проведення перевірки характеристик продукції у її виробників на початковому етапі перевірки об'єктами перевірки є: наявність на продукції Національного знака відповідності (у тому числі ідентифікаційного коду призначеного органу з оцінки відповідності), якщо його нанесення на продукцію передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції, та додержання правил застосування і нанесення Національного знака відповідності; наявність супровідної документації, що має додаватися до відповідної продукції (зокрема інструкції щодо користування продукцією), етикетки, маркування, інших позначок, якщо це встановлено нормативно-правовими актами (у тому числі технічними регламентами), та їх відповідність встановленим вимогам;

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2008 року № 901 "Про затвердження Технічного регламенту безпеки іграшок" визначено вимоги до безпеки іграшок, процедуру оцінки їх відповідності таким вимогам, установлює правила маркування, а також введення в обіг іграшок як імпортованих, так і вітчизняного виробництва, їх продажу і безкоштовного розповсюдження.

Пунктом восьмим Регламенту передбачено процедури оцінки відповідності, вимоги до маркування.

Так, відповідно до підпункту 30 Технічного регламенту безпеки іграшок у разі, коли процес виробництва іграшок відповідає вимогам національних стандартів, застосовується процедура оцінки відповідності за модулем Аа (внутрішній контроль виробництва). Виробник або уповноважений представник складає декларацію про відповідність іграшки вимогам Технічного регламенту за формою згідно з додатком та наносить національний знак відповідності на кожній іграшці або її пакуванні згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2001 р. N 1599 "Про затвердження опису та правил застосування національного знака відповідності" (Офіційний вісник України, 2001 р., N 49, ст. 2188). Виробник або уповноважений представник зберігає разом з технічною документацією копію декларації про відповідність іграшки вимогам Технічного регламенту протягом трьох років після виготовлення останньої іграшки і надає їх для перевірки в установлених законодавством випадках.

Відповідно до підпункту 32 Технічного регламенту безпеки іграшок на іграшку та (або) її етикетку (пакування) наноситься національний знак відповідності та ідентифікаційний номер органу з оцінки відповідності згідно з державним реєстром таких органів.

Згідно з підпунктом 33 Технічного регламенту безпеки іграшок маркування повинно легко читатися, бути чітким, зрозумілим і не змиватися. Для невеликих за розміром іграшок і таких, що складаються з дрібних деталей, допускається нанесення маркування на етикетку (пакування) або супровідну документацію. Маркування містить:

- товарний знак та (або) найменування виробника або уповноваженого представника чи особи, що відповідає за введення іграшок в обіг (у разі, коли виробник чи уповноважений представник не провадить діяльності на території України);

- адресу виробника та (або) уповноваженого представника чи особи, що відповідає за введення іграшок в обіг (у разі, коли виробник чи уповноважений представник не провадить діяльності на території України).

У разі не нанесення зазначених відомостей на іграшку, слід звертати увагу споживача на доцільність збереження етикетки (пакування) або супровідної документації.

Забороняється нанесення на іграшки, їх етикетку (пакування) знаків чи написів, подібних до національного знака відповідності. Обсяг інформації, що міститься на етикетці (пакуванні) або в супровідній документації, повинен бути достатнім для ідентифікації виробника або уповноваженого представника чи особи, що відповідає за введення іграшок в обіг (у разі, коли виробник чи уповноважений представник не провадить діяльності на території України). Іграшки повинні містити попереджувальну інформацію про небезпеку, пов'язану з їх експлуатацією, та способи запобігання виникненню такої небезпеки. Органи виконавчої влади вживають відповідно до законодавства заходів для забезпечення вибіркового контролю за введеними в обіг іграшками з метою підтвердження їх відповідності вимогам цього Технічного регламенту).

Відповідно до пункту другого частини другої статті 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" до особи, яка ввела продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважається такою, що ввела продукцію в обіг, застосовуються штрафні санкції у разі введення в обіг продукції, яка не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 цього Закону (за яких продукція підлягає вилученню)), у тому числі нанесення Національного знака відповідності на продукцію, що не відповідає вимогам технічних регламентів, - у розмірі від п'ятисот до тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, - у розмірі від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).

З 01.01.2011 року іграшки виключені з Переліку продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації в Україні. З цього часу стає обов'язковим застосування Технічного регламенту безпеки іграшок, їх продажу і безкоштовного розповсюдження.

Вимоги до виробництва та реалізації дитячої продукції повинні чітко відповідати встановленим нормам Закону та технічному регламенту, що забезпечує в свою чергу гарантовану безпеку кожної дитини будь то на території України будь то за її межами.

Судом встановлено, що відповідачем - Приватним підприємством "Фламінго Тойс" оскаржено дії посадових осіб Інспекції з питань захисту прав споживачів у Рівненській області щодо проведення 24 - 25 січня 2013 року позапланової перевірки характеристик продукції, визнання протиправною та скасування постанови від 04.02.2013 року №25 про накладення штрафних санкцій у сумі 15300,00 грн. згідно статті 44 Закону України від 02.12.2010 року №2735-VI "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції".

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2013 року в справі №817/876/13-а у задоволені адміністративного позову відмовлено.

Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 02 жовтня 2013 у справі №817/876/13-а, апеляційну скаргу приватного підприємства "Фламінго Тойс" залишено без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2013 року без змін.

Відтак, накладення штрафних санкцій на відповідача є правомірним та обґрунтованим.

Відповідно до ч.5 ст.44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" № 2735-VI від 02.12.2010, суб'єкт господарювання має сплатити штраф у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання постанови про його накладення. У разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку.

Відповідач у встановлені строки штраф в сумі 15300,00 грн. не сплатив.

Згідно зі статтею 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

З урахуванням наведеного позовні вимоги про стягнення штрафу підтверджуються належними та допустимими доказами, а тому підлягають задоволенню.

Судові витрати, відповідно до статті 94 КАС України, з відповідача не присуджуються.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Приватного підприємства "Фламінго Тойс" (ідентифікаційний код 38058937, 35304, Рівненська обл., Рівненський р-н., с.Корнин, вул.Тракторна, 2) до Державного бюджету України (УДКСУ у м. Рівне р/р 31113106700002, МФО 833017, код платежу 21081100, ЄДРПОУ 38012714) штраф згідно постанови Інспекції з питань захисту прав споживачів у Рівненській області про накладення штрафних санкцій від 04.02.2013 року №25 у розмірі 15300,00 грн. (п'ятнадцять тисяч триста гривень 00 копійок).

Присудити на користь позивача Інспекції з питань захисту прав споживачів у Рівненській області із Державного бюджету судовий збір у розмірі 182,70 грн.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Щербаков В. В.