Постанова № 38175393, 20.02.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.02.2014
Номер справи
826/20428/13-а
Номер документу
38175393
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

20 лютого 2014 року № 826/20428/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого: судді Мазур А.С., розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу

за позовом

Управління Пенсійного фонду України у місті Козятині та Козятинському районі

до

Товариства з обмеженою відповідальністю «БМП Планета-міст» в особі філії «Техноспецбуд»

про

стягнення заборгованості у розмірі 1 191 164,96 грн.

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду м. Києва надійшла позовна заява Управління Пенсійного фонду України у місті Козятині та Козятинському районі (далі – УПФУ у місті Козятині та Козятинському районі) до Товариства з обмеженою відповідальністю «БМП Планета-міст» (далі - ТОВ «БМП Планета-міст») про стягнення суми простроченої заборгованості по внесках на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за відповідачем обліковується заборгованість по відшкодуванню коштів по страхових внесках до Управління Пенсійного фонду України у розмірі 1 191 164,96 грн.

Відповідач у визначений судом строк заперечення на позовну заяву не надав, заяву про визнання позову також суду не надіслав. Відповідачу була надіслана ухвала про відкриття провадження за адресою, зазначеною у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, яка повернулась на адресу суду з поштовою відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Суд, встановивши відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, керуючись ч. 6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно з’ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, з наступних підстав.

В УПФУ у місті Козятині та Козятинському районі зареєстрована філія «Техноспецбуд» ТОВ «БМП Планета-міст» як платник внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Частиною 2 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VI (далі – Закон 2464), який набрав чинності з 01.01.2011 року та п.3.1 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 № 22-2, зареєстрованої в Міністерстві юстиції 01.11.2010 р. за № 1014/18309, передбачено, що обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Як вбачається з матеріалів справи, філія «Техноспецбуд» ТОВ «БМП Планета-міст» має заборгованість по єдиному внеску за період листопад-грудень 2012 року, січень-червень 2013 у розмірі 1 191 164,96 грн.

Згідно з частиною восьмою статті 9 Закону № 2464-VІ платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Частиною 13 статті 9 вказаного Закону передбачено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Згідно з ч. 11 ст. 9 Закону № 2464 у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до п. 3.1 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 № 22-2, зареєстрованої в Міністерстві юстиції 01.11.2010 р. за № 1014/18309 страхувальники, крім зазначених у пунктах 3.3-3.4 цього розділу, а також страхувальники, зазначені в пункті 3.2, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію його, як підприємця), у частині подання звіту за таких осіб зобов'язані формувати та подавати до органів Пенсійного фонду звіт не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом для них є календарний місяць. Звіт подається за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464 сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом вважається недоїмкою.

Відповідно до ч.5 ст.8 Закону єдиний внесок для платників, зазначених у п.1 (крім абзацу сьомого) ч.1 ст. 4 цього Закону, встановлюється у відсотках до визначеної абзацом першим п. 1 ч.1 ст.7 Закону бази нарахування єдиного внеску відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску, з урахування видів їх економічної діяльності.

Відповідно до ч. 2 ст. 25 Закону № 2464 у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Частиною третьою ст. 25 Закону № 2464 передбачено, що суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Відповідно до п.1 ч.12 ст.25 Закону №2464 за несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на рахунки органів Пенсійного фонду сум єдиного внеску, фінансових санкцій, зазначених у частині одинадцятій цієї статті, нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка зазначених сум, розрахована за кожний день прострочення їх перерахування (зарахування), та накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не зарахованих (не перерахованих) сум.

Таким чином, УПФУ у місті Козятині та Козятинському районі за несвоєчасну сплату єдиного внеску відповідачем було винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску - № 481/03-34, № 482/03-34, № 483/03-34 від 28.05.2013 на суму 170 грн., № 495/03-34 на суму 58 979,47 грн. (з яких штраф у розмірі 26 521,16 грн. та пеня у розмірі 32 458,31 грн.), № 665/03-34 від 17.07.2013 на суму 86 530,94 грн. (з яких штраф у розмірі 24 935,97 грн. та пеня у розмірі 61 594,97 грн.), № 940/03-34 від 10.09.2013 у розмірі 170 грн.

Відповідно до положень Закону № 2464 та Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010р. №21-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 27.10.2010 р. №994/18289 - суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення. Оскарження рішення виконавчого органу Пенсійного фонду про нарахування пені та накладання штрафів зупиняє строки їх сплати до винесення вищим органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі.

Як вбачається з матеріалів справи дані рішення були отримані уповноваженими представниками, проте ні в адміністративному, ні в судовому порядку відповідачем не оскаржувались.

Однак борг у розмірі заявлених позовних вимогу розмірі 1 191 164,94 грн. (з яких недоїмка зі сплати єдиного соціального внеску за листопад-грудень 2012 року та січень-червень 2013 року у розмірі 1 045 144,55 грн., штрафна санкція у розмірі 51 967,13 грн., пеня у розмірі 94 053,28 грн.) на час розгляду справи відповідачем не сплачено.

Частиною четвертою статті 25 Закону № 2464-VI (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено право територіальних органів Пенсійного фонду звертатися до суду з позовами про стягнення недоїмки з платників єдиного внеску.

Відповідно до Указу Президента України від 24.12.2012 № 726/2012 «Про деякі заходи з оптимізації системи центральних органів виконавчої влади» функції з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування покладено на Міндоходів України.

Разом з тим 11 серпня 2013 року набрав чинності Закон України від 04.07.2013 № 406-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи», яким урегульовано питання щодо передачі функцій з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування Міністерству доходів і зборів України. Оскільки сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування здійснюється на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в органах Державної казначейської служби для зарахування єдиного внеску, то прийняття звіту про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та облік сплати страхових коштів у картках особових рахунків платників також здійснюється органами Міністерства доходів і зборів України.

Також відповідно до п.3 Прикінцевих положень Закону органи Пенсійного фонду України продовжують адмініструвати єдиний внесок у частині завершення процедур такого адміністрування.

За таких умов органи Пенсійного фонду закінчують усі наявні на день набрання чинності Законом процедури: перевірки, узгодження їх результатів та вимог про сплату боргу, оскарження рішень про застосування фінансових санкцій, стягнення.

У зв’язку з тим, що на підставі ст. 95 ЦК України філія «Техноспецбуд» ТОВ «БМП Планета-міст» не має права від свого імені та від імені ТОВ «БМП Планета-міст» виступати позивачем та відповідачем в органах суду, належним відповідачем по справі є саме ТОВ «БМП Планета-міст», який відповідно до Закону № 2464 несе відповідальність за здійснення філією тих чи інших дій, що несуть за собою правові наслідки, в даному випадку, створення недоїмки по сплаті страхових внесків та єдиного внеску, суми штрафу та пені.

Беручи до уваги встановлені судом обставини, враховуючи те, що суму єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі 1 191 164,94 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.2 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Згідно з ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем-фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача -суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 71, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України у місті Козятині та Козятинському районі задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «БМП Планета-міст» (03151, м. Київ, вул. Кіквідзе,18, код ЄДРПОУ 33167472) на користь Управління Пенсійного фонду України у місті Козятині та Козятинському районі (22100, м. Козятин, вул. Винниченка, 56, код ЄДРПОУ 37926607) суму заборгованості по сплаті внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі 1 191 164,96 грн. (один мільйон сто дев’яносто одна тисяча сто шістдесят чотири грн. 96 коп.) на р/р 25601323401203 в ОПЕРВ № 10001 ПАТ «Державний ощадний банк України», МФО 302076

Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.С. Мазур