Постанова № 38173645, 08.04.2014, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2014
Номер справи
824/1275/14-а
Номер документу
38173645
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2014 р. м. Чернівці Справа № 824/1275/14-а

Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Левицького В.К.,

за участю секретаря судового засідання Жураковської Ю.М.,

представників сторін:

позивача - Войткової З.Г.,

відповідача - Кваснюка О.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом державної податкової інспекції у Глибоцькому районі Головного управління міндоходів у Чернівецькій області

до Глибоцького виробничого управління житлово-комунального господарства

про стягнення заборгованості.

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Глибоцькому районі Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області (далі - позивач) звернулася до суду з вказаним позовом, із врахуванням заяви про уточнення позовних вимог, в якому просила стягнути кошти з Глибоцького виробничого управління житлово-комунального господарства (далі - відповідач), який має податковий борг, з рахунків платника податків у банках на загальну суму 44168,84 грн., в тому числі: ПДВ - 30768,17 грн., екологічний податок - 13400,67 грн.

Оскільки, борг в добровільному порядку відповідачем не сплачений, позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення вказаного боргу в судовому порядку.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю та посилаючись на обставини викладені в позовній заяві, просив суд задовольнити позовні вимоги.

Відповідачем до суду подано письмові заперечення проти позову, відповідно до яких, вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить суд у задоволенні позову відмовити повністю, зазначаючи, що вказаний борг виник внаслідок неповного фінансування з Державного бюджету та Глибоцької селищної ради, в підпорядкуванні якої знаходиться виробниче управління.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити та надав пояснення аналогічні викладеним у запереченнях проти позову.

Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Глибоцьке виробниче управління житлово комунального господарства (60400, Чернівецька область, Глибоцький район, смт. Глибока, вул. Центральна, буд. 56, ідентифікаційний код 03357553) зареєстроване як юридична особа 14.04.1993 р. та взяте на облік в органах державної податкової служби 03.05.1993 р. за №360 (а.с. 10, 55-57).

Судом встановлено, що у відповідності до ст. 286 Податкового кодексу України, відповідачем подано до державної податкової інспекції у Глибоцькому районі Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області наступні податкові декларації:

- з податку на додану вартість №9088335443 від 20.01.2014 р., в якій самостійно нараховано до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду 34090 грн. (а.с. 47-48);

- по екологічному податку: №9070744225 від 30.10.2013 р., в якій самостійно нараховано суму податкового зобов'язання в розмірі 8454,60 грн. (залишок несплаченої суми складає 8210, 13 грн.); №9090280632 від 07.02.2014 р., в якій самостійно нараховано суму податкового зобовязання за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах в розмірі 8151,84 грн. (а.с. 49-50, 50а-51)

Як вбачається із матеріалів справи, за порушення відповідачем строків сплати граничного строку суми грошового зобов'язання, позивачем винесено наступні податкові повідомлення - рішення:

з податку на додану вартість:

- № 8/1502/687 від 24.01.2014 р., яким застосовано штрафні санкції в сумі 7013,44 грн.

- № 7/1502/686 від 24.01.2014 р., яким застосовано штрафні в сумі 2533,70 грн.

по екологічному податку:

- №228/1504/5613 від 27.11.2013 р., яким застосовано штрафні санкції в сумі 1600,00 грн.;

- № 2471500 від 24.12.2013 р., яким застосовано штрафні санкції в сумі 400,00 грн.

Вказані податкові повідомлення-рішення отримані уповноваженою особою відповідача, що підтверджується відповідними відмітками на корінцях податкового повідомлення-рішення (а.с. 15, 16, 30, 31).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України від 02.12.2010 р. № 2755- IV (далі ПК України).

Згідно п.п. 9.1.3, п.п. 9.10 п. 9.1 ст. 9 ПК України податок на додану вартість та екологічний податок належать до загальнодержавних податків та зборів.

Підпункт 16.1.4. п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачає, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Пунктом 14.1.175 ст. 14 ПК України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Пунктами 49.1, 49.3 ст. 49 ПК України визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Згідно п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Як вбачається із матеріалів справи, відповідачем не сплачено самостійно визначені ним суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість та екологічного податку зазначені у податкових деклараціях.

У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення рішення, крім випадків, коли протягом цього строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження (п. 57.3 ст. 57 ПК України)

Пунктом 129.1.1 ст. 129 ПК України встановлено, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом. При нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.

Судом встановлено, що за несвоєчасне погашення узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість та екологічного податку відповідачу нарахована пеня на загальну суму 1140,63 грн., в тому числі по ПДВ - 101,93 грн., по екологічному податку - 1038,70 грн.

Згідно п.п. 54.3.6 п. 54.3 статті 54 ПК України платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Відповідно до п. 56.11 ст. 56 ПК України не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Згідно п. 56.1 ст. 56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення (56.2. ст. 56 ПК України).

З матеріалів справи вбачається, що податкові повідомлення - рішення № 8/1502/687 від 24.01.2014 р., № 7/1502/686 від 24.01.2014 р., №228/1504/5613 від 27.11.2013 р. та № 2471500 від 24.12.2013 р. відповідачем в адміністративному чи судовому порядку не оскаржувалися.

У встановлений законом термін самостійно визначені відповідачем суми не сплачувались, у зв'язку з чим утворився податковий борг на загальну суму 44168,84 грн., в тому числі: по ПДВ - 30768,17 грн., по екологічному податку -13400,67 грн.

Пунктом 59.1 та 59.5 ст. 59 ПК України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Судом встановлено, що уповноваженою особою відповідача отримано податкову вимогу форми "Ю" № 5 від 14.02.2011 р. на загальну суму 27299,42 грн., що підтверджується відповідною відміткою на корінці податкової вимоги (а.с. 32).

Оскільки після вручення податкової вимоги сума податкового боргу у відповідача не змінилася, але податковий борг не був погашений відповідачем в повному обсязі, податкова вимога позивачем додатково не надсилалася.

Згідно п.п. 20.1.32 п. 20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини ( ст.95 ПК України).

Згідно п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідач не надав належні та допустимі докази відсутності або погашення ним в добровільному порядку податкового боргу в сумі 44168,84 грн.

За таких обставин, суд приходить до висновку про порушення відповідачем вимог податкового законодавства щодо сплати податкових зобов'язань, що є підставою для стягнення коштів з рахунків у банках, які обслуговують платника (відповідача) з погашення податкового боргу та вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають обставинам справи і наявним матеріалам, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Керуючись ст. 129 Конституції України, ст. ст. 71, 86, 158, 160 - 167 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Глибоцького виробничого управління житлово-комунального господарства (60400, Чернівецька область, Глибоцький район, смт. Глибока, вулиця Центральна, будинок 56, ідентифікаційний код 03357553) податковий борг на загальну суму 44168,84 грн. (в т.ч.: ПДВ - 30768,17 грн., екологічний податок - 13400,67 грн.) з рахунків платника, відкритих у банківських установах.

Порядок та строки набрання постановою законної сили та оскарження.

Відповідно до ч. 1 та 3 ст. 254 КАС України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова, згідно ст. 186 КАС України, може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено та підписано судом 11 квітня 2014 р.

Суддя Левицький В.К.