221/304/14-а
2-а/221/57/2014
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 квітня 2014 року Волноваський районний суд Донецької області
в складі головуючого судді Ромахова В.І.
при секретарі Гой О.І.
за участю представника відповідача Єрмошкіна О.М.
розглянувши в судовому засіданні в залі суду м. Волноваха адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до УСЗН Волноваської РДА про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 23.07.2013р.,-
ВСТАНОВИВ:
28.01.2014 р. позивачка звернулася до суду з даним адміністративним позовом, в якому просила визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати здійснити перерахунок і виплату щомісячної державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 05.11.2012 року до дати винесення судового рішення по справі, на дитину ОСОБА_3, 07.09.2012р. у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого законом, з урахуванням фактично виплачених сум. У зв'язку із народженням дитини з 19.10.2012 року вона перебуває на обліку в УСЗН Волноваської райдержадміністрації та отримує щомісячну державну соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 грн. Розміри, в яких відповідач виплачує допомогу, є значно меншими, ніж ті, що передбачені чинним законодавством. 28.11.2013 вона зверталася до УСЗН із заявою про перерахунок державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та листом УСЗН від 06.12.2013 року їй було відмовлено на підставі Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми». Відмову вважає незаконною, тому просила визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати здійснити перерахунок і виплату щомісячної державної соціальної допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого законом, з урахуванням фактично виплачених сум, а також стягнути сплачений нею судовий збір у розмірі.
В судове засідання позивачка не з'явилася, надала заяву, в якій просила розглядати справу у її відсутність.
Представник відповідача заперечувала проти позову та пояснила, що 28.11.2013 року позивач зверталася до УСЗН із заявою про призначення державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку непрацюючим жінкам, яка була їй призначена з 05.11.2012 року по 07.09.2015 року в розмірі 130грн. щомісяця. Для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, позивачка мала звернутися до Управління з необхідним пакетом документів. 28.11.2013року позивачка зверталася до них з заявою про проведення перерахунку, однак не додала всіх необхідних документів, внаслідок чого не було можливим нарахувати їй допомогу у збільшеному розмірі, тому просила у задоволенні позовних вимог відмовити.
Вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги необхідно задовольнити з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину ОСОБА_3(а.с.10).
З 19.10.2012 року вона перебуває на обліку в УСЗН Волноваської РДА, та отримує щомісячну державну соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 грн.
28.11.2013 року позивачка зверталася до УСЗН із заявою про перерахунок державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с.12) та листом УСЗН від 06.12.2013 року їй було запропоновано звернутися до УСЗН з необхідним пакетом документів (а.с.13).
Статтею 5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року № 2811-XII (зі змінами та доповненнями) передбачено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод. За положеннями частини третьої статті 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановлено законом.
Відповідно до ст. 15 Закону № 2811- ХІІ в редакції з 01.01.2002 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до Закону 2811-ХІІ та викладено ст. 15 у наступній редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.»
Проте відповідно до прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Розділ І цього Закону набирає чинності з 01.01.2008 року і діє по 31.12.2008 року. Отже, з 01.01.2009 року ст. 15 Закону № 2811- ХІІ відновила попередню редакцію, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Також обмеження щодо розміру допомоги по догляду за дитиною передбаченої ст. 15 Закону № 2811- ХІІ встановлені ст. 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» та ст. 45 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» відповідно до яких зазначена допомога виплачується в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим, ані Законом України «Про державний бюджет України» на 2011-2013 роки, ані іншими законами, не встановлювалось на 2011-2013 роки інший ніж у Законі № 2811-ХІІ розмір допомоги, та не надавалось Кабінету Міністрів України право визначати розміри такої допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, отже відповідач з 1 січня 2011 року, повинен був керуватися Законом № 2811- ХІІ, а положення Постанови КМУ № 1751 від 27.12.2001 р. застосовуватися не може, оскільки воно в частині розміру допомоги суперечить вищевказаному закону.
Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, що відповідач неправомірно при визначенні розміру допомоги виходив з положень Постанови Кабінету Міністрів України, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав позивача, тоді як застосуванню підлягає положення ст. 15 Закону № 2811- ХІІ.
На час виплати позивачу допомоги по догляду за дитиною діяв Закон № 2811- ХІІ в наступній редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.» отже й допомога повинна виплачуватись у зазначеному розмірі.
Таким чином, суд вважає відмову Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації у перерахунку та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону № 2811- ХІІ неправомірною.
Частиною першою 1 ст. 94 КАС України передбачено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
З матеріалів справи вбачається, що позивачем сплачено судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 68,82 грн. та 109,62грн. Таким чином, на користь позивача підлягає стягненню 182,70 грн. з Державного бюджету України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 19, 46, 95 Конституцією України, ст.ст.1, 13-15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21.11.1992 року, Законом України «Про бюджет на 2012 рік» від 22.12.2011 року, № 4282-VI, п.17-24 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, ст.ст. 6-14, 17-19, 71, 86, 128, 159-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов`язання провести перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації у перерахунку та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначену ОСОБА_2 відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 23.07.2013 року по 09.04.2014 року, з урахуванням виплачених сум допомоги.
Допустити постанову до негайного виконання в межах суми стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за один місяць.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 ІПН НОМЕР_1, понесені нею судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 182 грн. 70 коп.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Волноваський районний суд протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя
Волноваського районного суду
Донецької області В.І. Ромахов