Рішення № 38167344, 08.04.2014, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
08.04.2014
Номер справи
927/102/14
Номер документу
38167344
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Господарський суд Чернігівської області

____________________

14000 м. Чернігів, проспект Миру 20 Тел. 698-166, факс 77-44-62

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

08 квітня 2014 року справа №927/102/14

За позовом: приватного підприємства „Житлоінвест", вул. Мстиславська, 9, оф. 210, м. Чернігів, 14000,до відповідача: Бахмацької міської ради, вул. Жовтнева, 42, м. Бахмач, Чернігівська область, 16500,про зобов'язання вчинити певні дії.Суддя Блохіна Ж.В.

Представники сторін:

від позивача: Вереша Р.В., довіреність від 21.01.2014 року,

від відповідача: Тищенко Є.В., довіреність №03-22/08 від 08.01.2014 року.

В судовому засідання проголошено вступну та резолютивну частини рішення на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення прийнято 08.04.2014 року після оголошеної 02.04.2014 року перерви в судовому засіданні на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.

СУТЬ СПОРУ:

Приватним підприємством „Житлоінвест" подано позов до Бахмацької міської ради про зобов'язання вчинити певні дії, а саме про:

- зобов'язання Бахмацької міської ради зменшити розмір пайової участі у розвитку інфраструктури міста Бахмач при будівництві об'єкта: „Будівництво доступного житла - багатоквартирного житлового будинку із улаштуванням автономного джерела теплопостачання в кожній квартирі та об'єктах соціально-побутового призначення, розміщенням в підвальному поверсі господарських приміщень, цокольному поверсі адміністративно-торгових приміщень, салону-магазину і перукарні, на першому поверсі магазинів продовольчих і непродовольчих товарів, адміністративно-торгових приміщень, стоматологічного кабінету і аптеки з розташованими в межах земельної ділянки гаражами для легкових автомобілів по вул. Пушкіна, 11-А в м. Бахмач, з виділенням черговості будівництва: 1-а черга - 1-3 під'їзди багатоквартирного житлового будинку з розміщенням в підвальному поверсі господарських приміщень, цокольному поверсі адміністративно-торгових приміщень, салону-магазину і перукарні, на першому поверсі магазинів продовольчих і непродовольчих товарів, адміністративно-торгових приміщень, стоматологічного кабінету та аптеки з розташованими в межах земельної ділянки гаражами для легкових автомобілів" на суму кошторисної вартості зовнішніх інженерних мереж: водопостачання, каналізації, електропостачання, газопостачання замовнику цього будівництва - приватному підприємству „Житлоінвест" на загальну суму 360967,00 грн.;

- прийняття цих інженерних мереж у комунальну власність територіальної громади м. Бахмач.

В судовому засіданні 20.02.2014 року позивачем подана заява про зміну предмету позову, в якій він просить:

- зобов'язати Бахмацьку міську раду відповідно до ст. 30 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності", пп. 2.8. п. 2 Порядку залучення коштів пайової участі замовників на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Бахмач, який є Додатком №1 до рішення 18 сесії Бахмацької міської ради від 27 грудня 2011 року, зменшити розмір пайової участі у розвитку інфраструктури міста Бахмач при будівництві об'єкта: „Будівництво доступного житла - багатоквартирного житлового будинку із улаштуванням автономного джерела теплопостачання в кожній квартирі та об'єктах соціально-побутового призначення, розміщенням в підвальному поверсі господарських приміщень, салону-магазину і перукарні, на першому поверсі магазинів продовольчих і непродовольчих товарів, адміністративно-торгових приміщень, стоматологічного кабінету та аптеки з розташованими в межах земельної ділянки гаражами для легкових автомобілів по вул. Пушкіна, 11-А в м. Бахмач, з виділенням черговості будівництва: 1-а черга - 1-3 під'їзди багатоквартирного житлового будинку з розміщенням в підвальному поверсі господарських приміщень, цокольному поверсі адміністративно-торгових приміщень, салону-магазину і перукарні, на першому поверсі магазинів продовольчих і непродовольчих товарів, адміністративно-торгових приміщень, стоматологічного кабінету та аптеки з розташованими в межах земельної ділянки гаражами для легкових автомобілів" на суму кошторисної вартості зовнішніх інженерних мереж, які знаходяться поза межами земельної ділянки замовника: водопостачання, каналізації, електропостачання, газопостачання замовнику цього будівництва - приватному підприємству „Житлоінвест", на загальну суму 330 725,60 грн.;

- прийняти ці інженерні мережі у комунальну власність територіальної громади м. Бахмач;

- зобов'язати Бахмацьку міську раду відповідно до ст. 30 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності" відшкодувати різницю в розмірі 30 241,40 грн. між здійсненими витратами по будівництву зовнішніх інженерних мереж, які знаходяться поза межами земельної ділянки замовника: водопостачання, каналізації, електропостачання, газопостачання при будівництві об'єкта: „Будівництво доступного житла - багатоквартирного житлового будинку із улаштуванням автономного джерела теплопостачання в кожній квартирі та об'єктах соціально-побутового призначення, розміщенням в підвальному поверсі господарських приміщень, салону-магазину і перукарні, на першому поверсі магазинів продовольчих і непродовольчих товарів, адміністративно-торгових приміщень, стоматологічного кабінету та аптеки з розташованими в межах земельної ділянки гаражами для легкових автомобілів по вул. Пушкіна, 11-А в м. Бахмач, з виділенням черговості будівництва: 1-а черга - 1-3 під'їзди багатоквартирного житлового будинку з розміщенням в підвальному поверсі господарських приміщень, цокольному поверсі адміністративно-торгових приміщень, салону-магазину і перукарні, на першому поверсі магазинів продовольчих і непродовольчих товарів, адміністративно-торгових приміщень, стоматологічного кабінету та аптеки з розташованими в межах земельної ділянки гаражами для легкових автомобілів" та розміром пайової участі замовника у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Бахмач.

Судом прийнята дана заява, оскільки вона подана відповідно до ст. 22 Господарського процесуального кодексу України.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в порушення ч.5 ст. 30 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності" відповідач відмовляється зменшити розмір пайової участі позивача у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Бахмач на суму кошторисної вартості інженерних мереж каналізації, водопостачання, електропостачання, газопостачання, розташовані поза межами земельної ділянки, яка була надана ПП „Житлоінвест" в оренду, та прийняти їх у комунальну власність. Також, на думку позивача, оскільки кошторисна вартість будівництва інженерних мереж перевищує розмір пайової участі замовника у розвитку інфраструктури м. Бахмач, відповідач має відшкодувати позивачу різницю між здійсненими витратами та розміром пайової участі позивача у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Відповідач не визнає позовні вимоги, просить у позові відмовити, посилаючись на наступне. Всупереч частин 8, 9 ст. 40 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності" позивач звернувся до Бахмацької міської ради про зменшення розміру пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бахмач на кошторисну вартість зовнішніх мереж після введення об'єкту будівництва в експлуатацію, а тому Бахмацька міська рада не погодилась з вимогами ПП „Житлоінвест" щодо зменшення розміру пайової участі та прийняття цих мереж у комунальну власність. Позивачем не було надано міській раді проекти на будівництво зовнішніх інженерних мереж, розроблення яких передбачено виданими технічними умовами та які були б підтвердженням необхідності будівництва інженерних мереж поза межами його земельної ділянки в обсязі, передбаченому технічними умовами. Позивачем були надані міськраді зведені кошторисні розрахунки вартості зовнішніх інженерних мереж без виділення мереж, які знаходяться на відведеній та наданій йому в оренду земельній ділянці та мереж поза межами його земельної ділянки. Крім того відповідач звертає увагу на те, що виходячи з розрахунків, зазначених у локальних кошторисах та главах 4,6 зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва, загальна кошторисна вартість зовнішніх мереж складає 249951 грн., а не 360967 грн., як зазначає позивач. Позивачем не надано матеріалів технічної інвентаризації зовнішніх інженерних мереж, що було б підтвердженням факту виконання ним робіт по будівництву цих мереж та підставою для передачі їх у комунальну власність.

Вислухавши представників сторін, розглянувши подані матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи по суті, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

03.02.2010 року між приватним підприємством „Житлоінвест" (замовник) та дочірнім підприємством „УкрСіверБуд" ЗАТ „ДСК" (генпідрядник) укладено підрядний договір №3, за умовами якого замовник передає генпідряднику будівельний майданчик для будівництва 110 квартирного житлового будинку за адресою: вул. Пушкіна, 11, м. Бахмач; замовник фінансує будівництво об'єкту; вартість обсягів робіт, пов'язаних з будівництвом об'єку та витрат на інженерне забезпечення, необхідне для його експлуатації, становить 15085200 грн.

08.03.2010 року між Бахмацькогю міською радою (орендодавець) та приватним підприємством „Житлоінвест" (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове, строком на 5 років, платне користування земельну ділянку площею 0,5899 га для будівництва і обслуговування 5-ти поверхового 90-квартирного житлового будинку, яка знаходиться в м. Бахмач, вул. Пушкіна, 11-А.

Між Бахмацькою міською радою (Сторона - 1) та приватним підприємством „Житлоінвест" (Сторона - 2) 22.10.2012 укладено Договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бахмач (далі - Договір про пайову участь).

Предметом даного договору є пайовий внесок Сторони - 2 на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бахмач при здійсненні будівництва об'єкта містобудування - „Будівництво доступного житла - багатоквартирного житлового будинку із улаштуванням автономного джерела теплопостачання в кожній квартирі та об'єктах соціально-побутового призначення, розміщенням в підвальному поверсі господарських приміщень, цокольному поверсі адміністративно-торгових приміщень, салону-магазину і перукарні, на першому поверсі магазинів продовольчих і непродовольчих товарів, адміністративно-торгових приміщень, стоматологічного кабінету і аптеки з розташованими в межах земельної ділянки гаражами для легкових автомобілів по вул. Пушкіна, 11-А в м. Бахмач, з виділенням черговості будівництва: 1-а черга - 1-3 під'їзди багатоквартирного житлового будинку з розміщенням в підвальному поверсі господарських приміщень, цокольному поверсі адміністративно-торгових приміщень, салону-магазину і перукарні, на першому поверсі магазинів продовольчих і непродовольчих товарів, адміністративно-торгових приміщень, стоматологічного кабінету і аптеки з розташованими в межах земельної ділянки гаражами для легкових автомобілів" (п.1 договору), ( далі - об'єкт -„Будівництво доступного житла").

Згідно п. 2.1 договору Сторона - 2 перераховує кошти на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бахмач в розмірі 330 725,60 грн. єдиним платежем на рахунок міської ради відповідно до розрахунку (додаток №1 до Договору) до 31.12.2012, тобто до визначення виконавчим комітетом Бахмацької міської ради права власності на об'єкт нерухомого майна.

Відповідно до п. 3.1 договору Сторона - 2 зобов'язується перерахувати кошти в сумі, зазначеній у п. 2.1 договору. Оплата вноситься одним платежем шляхом перерахування грошових коштів не пізніше ніж за один місяць після прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

У випадку несвоєчасного внесення коштів, Сторона - 2 сплачує пеню в розмірі 0,1% від загальної суми пайової участі, визначеної у п. 2.1 договору за кожен день прострочення платежу, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діє на момент прострочення виконання зобов'язань (п. 4.3 договору).

Додатком №1 до Договору про пайову участь, підписаного обома сторонами договору і скріпленого їх печатками, передбачено, що згідно зведених кошторисних розрахунків вартості будівництва об'єкту загальна вартість будівництва з ПДВ складає відповідно вбудовані приміщення 2690256 грн., гаражі для легкових автомобілів 436000 грн., господарські приміщення в підвальному поверсі 181000 грн., всього 3397256 грн. Плановий розмір пайової участі (внеску) у створення і розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури міста Бахмач в розмірі 10% нежитлових будівель і споруд буде складати 330725 грн.

Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю в Чернігівській області 07.11.2012 зареєстровано Декларацію про готовність об'єкта - „Будівництво доступного житла - багатоквартирного житлового будинку із улаштуванням автономного джерела теплопостачання в кожній квартирі та об'єктах соціально-побутового призначення, розміщенням в підвальному поверсі господарських приміщень, цокольному поверсі адміністративно-торгових приміщень, салону-магазину і перукарні, на першому поверсі магазинів продовольчих і непродовольчих товарів, адміністративно-торгових приміщень, стоматологічного кабінету і аптеки з розташованими в межах земельної ділянки гаражами для легкових автомобілів по вул. Пушкіна, 11А в м. Бахмач, з виділенням черговості будівництва: 1-а черга - 1-3 під'їзди багатоквартирного житлового будинку з розміщенням в підвальному поверсі господарських приміщень, цокольному поверсі адміністративно-торгових приміщень, салону-магазину і перукарні, на першому поверсі магазинів продовольчих і непродовольчих товарів, адміністративно-торгових приміщень, стоматологічного кабінету і аптеки з розташованими в межах земельної ділянки гаражами для легкових автомобілів" до експлуатації.

Рішенням Бахмацької міської ради від 30.11.2012 року № 289 оформлено право приватної власності на квартири та адміністративно-торгові приміщення, розташовані за адресою: м. Бахмач, вул. Пушкіна, 11-А за приватним підприємством „Житлоінвест".

Листом від 28.11.2012 року №136 позивач звернувся до міського голови м. Бахмач з проханням зменшити розмір пайового внеску по об'єкту - „Будівництво доступного житла" на суму вартості інженерних мереж по вказаному об'єкту та прийняти їх у комунальну власність. В листі зазначено, що кошторисна вартість мереж відповідно до зведених кошторисних розрахунків складає: зовнішні мережі водопостачання 42 874,00 грн., зовнішні мережі каналізації 29 728,00 грн., зовнішні мережі водопостачання 42 874, 00 грн., зовнішні мережі електропостачання 62 956,00 грн., зовнішні мережі газопостачання 225 409,00грн. Додатком до листа є зведені кошторисні розрахунки вартості зовнішніх мереж водопостачання, каналізації, електропостачання та газопостачання.

З аналогічним проханням позивач звернувся до міського голови м. Бахмач також листом №1 від 02.01.2013 року.

Листом від 04.01.2013 №03-21/26 міський голова П.М. Шимка повідомив позивача про розгляд його звернень від 28.11.2012 №156 та від 02.01.2013 №01 та вказав про необхідність надання перелічених в листі документів для визначення розміру пайової участі замовника на розвиток інженерно-транспортної інфраструктури м. Бахмач.

З акту комісії по обстеженню інженерних мереж до житлового будинку №11-а по вул. Пушкіна в м. Бахмач, у складі: заступника міського голови, начальника відділу з правових та гуманітарних питань виконавчого комітету Бахмацької міської ради, заступника начальника відділу з житлово-комунальних питань та будівництва виконавчого комітету Бахмацької міської ради, інженера - геодезиста, вбачається, що даною комісією проведено обміри земельної ділянки площею 0,5899га, яка згідно договору оренди земельної ділянки перебуває в оренді ПП „Житлоінвест" та встановлено, що газорегуляторні пункти в кількості 2 шт. розміщено в межах вищевказаної земельної ділянки, обстеження інших інженерних мереж (мережі каналізації, водопроводу та електромережі) є неможливим через їх знаходження в ґрунті.

Відповідач не задовольнив прохання позивача, викладені останнім у вищевказаних листах.

В той же час прокурором Бахмацького району в інтересах держави в особі позивача - Бахмацької міської ради було подано позов до приватного підприємства „Житлоінвест" про стягнення 352 375,40 грн. заборгованості зі сплати пайового внеску згідно договору б/н від 22.10.2012 про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бахмач, з яких: основна заборгованість по сплаті пайового внеску - 330 725 грн. 60 коп., 3% річних - 3 615 грн. 33 коп., пеня за несвоєчасну сплату пайового внеску - 18 034 грн. 47 коп.

Рішенням господарського суду Чернігівської області від 09.08.2013 року по справі № 927/732/13 у вищевказаному позові відмовлено повністю. Постановою Київського апеляційного господарського суду від 18.11.2013 року, яке залишено без змін постановою Вищого господарського суду України від 23.01.2014 року, апеляційну скаргу заступника прокурора Чернігівської області на рішення господарського суду Чернігівської області від 09.08.2013 у справі № 927/732/13 за позовом прокурора Бахмацького району в інтересах держави в особі Бахмацької міської ради до приватного підприємства „Житлоінвест" про стягнення 352 375 грн. 40 коп. задоволено; рішення господарського суду Чернігівської області від 09.08.2013 у справі № 927/732/13 про відмову у задоволенні позову скасовано; прийнято нове рішення по справі № 927/732/13, яким позов прокурора Бахмацького району в інтересах держави в особі Бахмацької міської ради до приватного підприємства „Житлоінвест" про стягнення 352 375,40грн. задоволено повністю; стягнуто з приватного підприємства „Житлоінвест" на користь Бахмацької міської ради суму основної заборгованості по сплаті пайового внеску в розмірі 330725,60 грн., пеню за несвоєчасну сплату пайового внеску в сумі 18 034,47 грн. та 3% річних в сумі 3 615,33 грн.

Позивач, вважаючи що його права порушені з боку відповідача, посилаючись на ч. 5 ст. 30 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності", пп. 2.8. п. 2 Порядку залучення коштів пайової участі замовників на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Бахмач, просить суд зобов'язати Бахмацьку міську раду:

- зменшити розмір пайової участі у розвитку інфраструктури міста Бахмач при будівництві об'єкта: „Будівництво доступного житла" на суму кошторисної вартості зовнішніх інженерних мереж, які знаходяться поза межами земельної ділянки замовника: водопостачання, каналізації, електропостачання, газопостачання замовнику цього будівництва - приватному підприємству „Житлоінвест", на загальну суму 330 725,60 грн.;

- прийняти ці інженерні мережі у комунальну власність територіальної громади м. Бахмач;

- відшкодувати різницю в розмірі 30 241,40 грн. між здійсненими витратами по будівництву зовнішніх інженерних мереж, які знаходяться поза межами земельної ділянки замовника: водопостачання, каналізації, електропостачання, газопостачання при будівництві об'єкта - „Будівництво доступного житла" та розміром пайової участі замовника у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Бахмач.

Суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Згідно з ч.ч. 1 - 2 ст. 40 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності" (у редакції, що діяла до 01.01.2013) порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону. Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Бахмацької міської ради від 27.12.2011 року (18-ї сесії шостого скликання) затверджено Порядок залучення коштів пайової участі замовників на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Бахмача (надалі - Порядок).

Відповідно до п.п. 1.4., 2.1.- 2.4. Порядку пайова участь замовника у створенні розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Бахмача полягає у перерахуванні замовником до бюджету Бахмацької міської ради коштів для створення і розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури, згідно з Договором.

Величина пайової участі визначається у розрахунку, який є невід'ємною частиною Договору, як відсоток від загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання і виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж, споруд та транспортних комунікацій.

Граничний розмір пайової участі замовника з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати 10% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд та 4% - для житлових будинків. У разі будівництва житлових будинків з вбудовано-прибудинковими об`єктами комерційного призначення, розмір коштів пайової участі визначається диференційовано, з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об`єкта (будівництво об`єкта комерційного призначення - відповідно до п. 2.4.1., будівництво житлового будинку - відповідно до п. 2.4.2.).

Встановлений Бахмацькою міською радою для замовників розмір пайової участі не може перевищувати граничний розмір пайової участі, встановлений згідно законодавства.

Згідно абз. 1 ч. 5 ст. 40 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності" величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

На підставі вищевказаних норм законодавства між Бахмацькою міською радою та приватним підприємством „Житлоінвест" 22.10.2012 укладено Договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бахмач, предметом якого є пайовий внесок позивача на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бахмач при здійсненні будівництва об'єкта містобудування „Будівництво доступного житла" в розмірі 330 725 грн. 60 коп., який позивач зобов'язаний сплатити єдиним платежем на рахунок міської ради відповідно до розрахунку (додаток №1 до Договору) до 31.12.2012р., тобто до визначення виконавчим комітетом Бахмацької міської ради права власності на об'єкт нерухомого майна та не пізніше ніж за один місяць після прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Позивач своєчасно не виконав свої зобов'язання, в зв'язку з чим судовим рішенням від 18.11.2013 року стягнуто з ПП „Житлоінвест" на користь Бахмацької міської ради суму заборгованості по сплаті пайового внеску в розмірі 330 725, 60 грн.

Відповідно до абз. 1 ч. 5 ст. 30 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності" якщо технічними умовами передбачається необхідність будівництва замовником інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури поза межами його земельної ділянки, розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту зменшується на суму їх кошторисної вартості, а такі інженерні мережі та/або об'єкти передаються у комунальну власність.

Аналогічні положення містяться у п.2.8 вищевказаного Порядку залучення коштів пайової участі замовників на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Бахмача.

Отже, законом передбачена можливість зменшення розміру пайової участі замовника будівництва у розвитку інфраструктури населеного пункту на суму кошторисної вартості інженерних мереж за певних умов, а саме:

будівництво таких мереж поза межами його земельної ділянки є необхідним за технічними умовами;

виконання самих робіт по створенню інженерних мереж;

доведеності розміру обсягів та кошторисної вартості таких мереж;

кошторисна вартість інженерних мереж має бути меншою за розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту;

передачі інженерних мереж та/або об'єкту у комунальну власність.

Отже, лише після виконання зазначених умов можливе зарахування вартості інженерних мереж до вартості пайового внеску.

В силу ст.ст. 32-34 та 36 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Письмовими доказами є документи і матеріали, які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 30 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності" технічні умови це - комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об'єкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам, зокрема щодо водо-, тепло-, енерго- і газопостачання, каналізації, радіофікації, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод, телефонізації, телекомунікації, диспетчеризації, пожежної та техногенної безпеки. Технічні умови повинні відповідати законодавству, містити достовірну інформацію та обґрунтовані вимоги до об'єктів будівництва, а також відповідати намірам заявника щодо забудови земельної ділянки.

З наданих суду копій технічних умов №4 від 25.03.2010 Бахмацького управління по газопостачанню та газифікації ВАТ „Чернігівгаз" вбачається, що газозабезпечення абонентів житлового будинку по вул. Пушкіна, 11А можливо при проектуванні та будівництві газопроводу середнього тиску з точкою врізки в існуючий газопровід на перетині вулиці та провулка Пушкіна до двох ШГРП типу ШП-2, та газопроводу низького тиску від ШП-2 до відключаючого пристрою в середній частині будинку. При проектуванні та будівництві двох ШП-2 передбачити їх огородження та накриття, а також влаштування твердого покриття їх території.

З копії технічних умов №688 від 18.02.2010 КП „Бахмач-водсервіс" вбачається, що приєднання водопроводу вводу до діючої водопровідної мережі необхідно виконати біля житлового будинку №7 по вул. Пушкіна. Для цього побудувати водопровідний колодязь із встановленням засувки. Приєднання житлового будинку до мережі самопливної каналізації потрібно виконати з необхідною кількістю каналізаційних колодязів. Місце приєднання до діючої каналізації виконати по вул. Першотравневій.

З копії технічних умов приєднання до електричних мереж №21-10 від 28.04.2010 ВАТ ЕК „Чернігівобленерго" вбачається, що позивачу необхідно виконати згідно з проектом реконструкцію ЗТП-458 (зовнішня трансформаторна підстанція); встановити другий силовий трансформатор Т-2 розрахункової потужності разом з необхідним електричним обладнанням; прокласти кабелі згідно з проектом, та інше.

З вищевказаних копій Технічних умов не вбачається необхідність будівництва позивачем інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури саме поза межами його земельної ділянки.

В якості доказу на підтвердження кошторисної вартості інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури поза межами земельної ділянки, позивач посилається на зведені кошторисні розрахунки вартості будівництва, згідно яких загальна кошторисна вартість складає:

позамайданчикових мереж каналізації до житлового будинку - 29 728,00 грн.,

зовнішніх мереж водопроводу до житлового будинку - 42 874,00грн,

зовнішніх електричних мереж до житлового будинку - 62 956,00грн,

зовнішніх мереж газопроводу до житлового будинку - 225 409,00грн.,

всього на суму 360 967,00грн.

В той же час, згідно локальних кошторисів кошторисна вартість:

позамайданчикових мереж каналізації до житлового будинку становить 19967,00 грн.,

зовнішніх мереж водопроводу до житлового будинку становить 29672,00 грн.,

зовнішніх електричних мереж до житлового будинку становить 43723,00 грн.,

зовнішніх мереж газопостачання до житлового будинку становить 156589,00 грн.,

всього на суму 249951,00грн.

Акти приймання виконаних будівельних робіт за формою №КБ-2в за квітень, травень, жовтень та листопад 2012 року щодо вартості вищевказаних робіт містять інші ніж вищевказані суми.

Таким чином, суд доходить висновку про те, що позивач не довів належними засобами доказування розмір обсягів та фактичну кошторисну вартість інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури поза межами земельної ділянки.

Крім того, оскільки за твердженнями позивача кошторисна вартість будівництва інженерних мереж поза межами його земельної ділянки становить 360 967,00грн., а розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту згідно договору від 22.10.2012 року становить 330725,60 грн., що є меншим за суму кошторисної вартості, зменшення розміру пайової участі на суму кошторисної вартості у порядку, встановленому абз. 1 ч.5 ст.30 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності" не вбачається можливим.

Також на день прийняття рішення вищезазначені інженерні мережі не передано позивачем у комунальну власність.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про те, що за відсутністю всіх умов, за яких законом передбачена можливість зменшення розміру пайової участі замовника будівництва у розвитку інфраструктури населеного пункту на суму кошторисної вартості інженерних мереж, позовні вимоги в частині зменшення розміру пайової участі у розвитку інфраструктури міста Бахмач при будівництві об'єкта: „Будівництво доступного житла" на суму кошторисної вартості зовнішніх інженерних мереж, які знаходяться поза межами земельної ділянки замовника: водопостачання, каналізації, електропостачання, газопостачання замовнику цього будівництва - приватному підприємству „Житлоінвест", на загальну суму 330 725,60 грн. задоволенню не підлягають.

Вирішуючи спір в частині позовних вимог про відшкодування різниці в розмірі 30 241,40 грн. між здійсненими витратами по будівництву зовнішніх інженерних мереж, які знаходяться поза межами земельної ділянки замовника: водопостачання, каналізації, електропостачання, газопостачання при будівництві об'єкта - „Будівництво доступного житла" та розміром пайової участі замовника у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Бахмач, суд, крім вищевказаного, враховує наступне.

Відповідно до абз 2 ч. 5 ст. 30 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності" у разі якщо кошторисна вартість будівництва інженерних мереж та/або об'єктів інженерної інфраструктури перевищує розмір пайової участі замовника у розвитку інфраструктури населеного пункту, орган місцевого самоврядування приймає рішення про відшкодування замовнику різниці між здійсненими витратами та розміром пайової участі замовника у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Отже, дана норма права може бути застосована за наявності, крім умов, які вже вказувались вище (будівництво таких мереж поза межами його земельної ділянки є необхідним за технічними умовами; виконання самих робіт по створенню інженерних мереж; доведеності розміру обсягів та кошторисної вартості таких мереж), також наступних умов: 1) кошторисна вартість будівництва інженерних мереж має перевищувати розмір пайової участі замовника у розвитку інфраструктури населеного пункту; 2) орган місцевого самоврядування має прийняти рішення про відшкодування замовнику різниці між здійсненими витратами та розміром пайової участі замовника у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 73 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Судом встановлено, що орган місцевого самоврядування - Бахмацька міська рада не приймала рішення про відшкодування позивачу 30 241,40 грн., що становить різницю між здійсненими позивачем (за його твердженням) витратами та розміром його пайової участі у розвитку інфраструктури м. Бахмач.

За таких обставин позовні вимоги в частині позовних вимог про зобов'язання відповідача відшкодувати різницю в розмірі 30 241,40 грн. між здійсненими витратами позивача по будівництву зовнішніх інженерних мереж, які знаходяться поза межами земельної ділянки замовника: водопостачання, каналізації, електропостачання, газопостачання при будівництві об'єкта - „Будівництво доступного житла" та розміром пайової участі позивача у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Бахмач, задоволенню не підлягають.

Позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача прийняти „ці інженерні мережі" у комунальну власність територіальної громади м. Бахмач також задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 177 Цивільного кодексу України об'єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.

Річчю є предмет матеріального світу, щодо якого можуть виникати цивільні права та обов'язки (ст. 178 ЦК України).

Відповідно до ст. 184 ЦК України річ є визначеною індивідуальними ознаками, якщо вона наділена тільки їй властивими ознаками, що вирізняють її з-поміж інших однорідних речей, індивідуалізуючи її. Речі, визначені індивідуальними ознаками, є незамінними. Річ є визначеною родовими ознаками, якщо вона має ознаки, властиві усім речам того ж роду, та вимірюється числом, вагою, мірою. Річ, що має лише родові ознаки, є замінною.

Згідно ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Відповідно до ст. 327 Цивільного кодексу України управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Позивач просить суд зобов'язати відповідача прийняти „ці інженерні мережі" у комунальну власність, не визначаючи при цьому індивідуальні ознаки речі (речей), яка є предметом матеріального світу.

Частиною 2 ст. 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини 5 ст. 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати.

Згідно п. 1 ч. 9 ст. 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські, районні в містах (у разі їх створення) ради мають право, зокрема, вносити пропозиції про передачу або продаж у комунальну власність відповідних територіальних громад підприємств, установ та організацій, їх структурних підрозділів та інших об'єктів, що належать до державної та інших форм власності, якщо вони мають важливе значення для забезпечення комунально-побутових і соціально-культурних потреб територіальних громад;

Виходячи з повноважень органів місцевого самоврядування, визначених у ст.ст. 25,26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" та положень ст. 60 цього ж Закону, саме орган місцевого самоврядування - Бахмацька міська рада має розглянути питання про прийняття до комунальної власності територіальної громади міста певного індивідуально визначеного майна та прийняти відповідне рішення.

Зважаючи на те, що необхідною умовою для прийняття до комунальної власності територіальної громади міста Бахмач майна є наявність рішення відповідного органу місцевого самоврядування - Бахмацької міської ради, то зобов'язання цього органу прийняти майно за відсутності такого рішення є порушенням його виключної передбаченої Конституцією України компетенції на здійснення права власності, яке підлягає захисту.

Виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають в повному обсязі..

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В:

У позові приватному підприємству „Житлоінвест" до Бахмацької міської ради відмовити повністю.

Повне рішення складено 11.04.2014 року.

Суддя Ж.В. Блохіна