Копія
Справа № 822/1020/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 квітня 2014 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіДанилюк У.Т. при секретаріГорячій Д.Л. за участі:представників сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Глінвест" до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
14 березня 2014 року позивач звернувся в суд з позовом до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому від 25 листопада 2013 року №0008921501.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що за результатами проведеної відповідачем перевірки було винесене податкове повідомлення-рішення, в якому зазначено про відсутність у позивача права на отримання бюджетного відшкодування у сумі 245000 грн. З таким висновком не погоджується, оскільки ТОВ "Глінвест" було придбане нежитлове приміщення, отримано всі відповідні первинні та податкові документи, подано декларацію з ПДВ з відображенням податкового кредиту по такій покупці. Позивач придбав основні фонди та оплатив їх, податкова накладна зареєстрована в Єдиному державному реєстрі податкових накладних. Крім того, інспектору в ході перевірки була надана інвентарна картка 1 обліку основних засобів на дане приміщення, яка залишилась ним поза увагою.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві, та просив задовольнити позов.
Представник відповідача проти позову заперечив, пояснив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення було прийняте в межах та на підставі чинного законодавства як результат виявлених порушень, на підтвердження чого були подані письмові заперечення. Відмітив, зокрема, що придбане позивачем майно (приміщення їдальні) не відповідає поняттю "основні засоби" відповідно до норм законодавства. Таке майно за дебетом рахунку 10 "Основні засоби" позивач у липні 2013 року не облікував, на баланс підприємства приміщення зараховано не було, тому ТОВ "Глінвест" не здійснював придбання основних фондів та не має право на отримання бюджетного відшкодування відповідно до п.200.5 ст.200 ПК України.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом, в період з 29.10.2013 року по 04.11.2013 року працівником відповідача було проведено виїзну позапланову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Глінвест" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів за серпень 2013 року, про що складено акт № 4495/15-1/38714735 від 11.11.2013 року.
В акті перевірки було встановлено, зокрема, що відповідно до п.200.5 ст.200 ПК України ТОВ "Глінвест" не має право на отримання суми бюджетного відшкодування в розмірі 245000 грн. за серпень 2013 року; в порушення абз. "б" п.200.4 ст.200 ПК України платником занижено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду за серпень 2013 року на суму 245000 грн.
Висновки відповідача, викладені в акті перевірки, базуються на наступному. Податковим органом встановлено, що придбане позивачем у липні 2013 року приміщення їдальні з трансформаторною підстанцією ТП-289 не зараховано на баланс підприємства; за даними оборотно-сальдової відомості за липень-серпень 2013 року відсутні обороти по рахунку 10 "Основні засоби". Придбане приміщення обліковується на рахунку 15 "Капітальні інвестиції" та не відповідає поняттю "основні засоби" у розумінні норм ПК України та Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів, тому перевіркою не встановлено здійснення позивачем придбання, будівництва або спорудження основних фондів.
При цьому ТОВ "Глінвест" порушило п.200.5 ст.200 ПК України, згідно якого не мають права на отримання бюджетного відшкодування особи, які були зареєстровані як платники цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (позивач зареєстрований платником ПДВ з 01.07.2013 року).
На підставі акту перевірки відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення від 25.11.2013 року №0008921501, яким позивачу відмовлено у наданні бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 245000 грн..
Судом встановлено, що 23.07.2013 року між ПАТ "Укрелектроапарат" (продавець) та ТОВ "Глінвест"(покупець) було укладено договір купівлі-продажу, згідно якого продавець зобов'язується передати у власність покупця, а покупець зобов'язується прийняти приміщення їдальні загальною площею 2706,1 кв.м., що знаходиться за адресою: м.Хмельницький, вул.Чорновола В.М. (вул.Індустріальна), буд.41. Продаж даного об'єкту вчинено за ціною - 1470000 грн.
Згідно платіжного доручення №2 від 23.07.2013 року ТОВ "Глінвест" перерахувало за приміщення їдальні кошти в сумі 1470000 грн. (в т.ч. 245000 ПДВ) на рахунок ПАТ "Укрелектроапарат".
Придбання позивачем зазначеного об'єкту підтверджується також податковою накладною №110 від 23.07.2013 року, рахунком-фактурою №7 від 23.07.2013 року, актом приймання-передачі нежитлового приміщення від 23.07.2013 року, витягом з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №551602 від 23.07.2013 року, випискою по рахунку, накладною на відпуск товарно-матеріальних цінностей №452783 від 23.07.2013 року.
ТОВ "Глінвест" було подано податкову декларацію з ПДВ за липень 2013 року, в якій був відображений податковий кредит в сумі 245000 грн. та податкову декларацію з ПДВ за серпень 2013 року, в якій дана сума вказана в якості відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних (звітних) податкових періодів.
Згідно свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ №200126662 ТОВ "Глінвест" є платником ПДВ з 01.07.2013 року.
Відповідно до п.200.5 ст.200 ПК України не мають права на отримання бюджетного відшкодування особи, які були зареєстровані як платники цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів).
Статтею 14 ПК України наведено перелік понять, які вживаються для визначення положень цього кодексу. Серед них відсутнє визначення поняття придбання, спорудження та будівництва основних фондів, тому для їх застосування слід використовувати визначення цих понять, що передбачені у інших нормативних актах.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до ч.2-3 ст.139 Господарського кодексу України залежно від економічної форми, якої набуває майно у процесі здійснення господарської діяльності, майнові цінності належать до основних фондів, оборотних засобів, коштів, товарів.
Основними фондами виробничого і невиробничого призначення є будинки, споруди, машини та устаткування, обладнання, інструмент, виробничий інвентар і приладдя, господарський інвентар та інше майно тривалого використання, що віднесено законодавством до основних фондів.
Згідно Державного класифікатора України "Класифікація основних фондів", затвердженого наказом Держстандарту України від 19 серпня 1997 року № 507, основні фонди - це матеріальні цінності, експлуатаційний період і вартість яких відповідно перевищують один календарний рік та 15 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Одиницею обліку основних фондів є інвентарний об'єкт, включаючи усі пристрої і приладдя або окремий конструктивно відокремлений предмет, призначений для виконання окремих самостійних функцій, або ж відокремлений комплекс, що складається з конструктивно з'єднаних предметів, які є єдиними і орієнтовані на сумісне використання під час виконання певної роботи.
Згідно з п.198.3 ст.198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної вартості товарів та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з, зокрема, придбанням основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи)
При цьому, відповідно до п.198.3 ст.198 ПК України право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Згідно з п.44.1 ст.44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Згідно наявної в матеріалах справи інвентарної картки №1 обліку основних засобів нежитлове приміщення їдальні обліковується на рахунку 15 ("Капітальні інвестиції").
Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби", затверджене наказом Міністерства фінансів України від 27 квітня 2000 р. № 92, визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про основні засоби, інші необоротні матеріальні активи та незавершені капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи, а також розкриття інформації про них у фінансовій звітності.
Капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи вказане Положення визначає як витрати на будівництво, реконструкцію, модернізацію (інші поліпшення, що збільшують первісну (переоцінену) вартість), виготовлення, придбання об'єктів матеріальних необоротних активів, що здійснюються підприємством.
Враховуючи вищенаведене суд приходить до висновку, що придбане позивачем приміщення відноситься до основних фондів, при цьому право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду.
Крім того, п.200.5 ст.200 ПК України, на порушення якого посилається відповідач, не встановлює обмеження на бюджетне відшкодування податкового кредиту з ПДВ, сформованого по операціям з придбання або спорудження (будівництва) основних фондів.
Суд звертає увагу відповідача на те, що право на бюджетне відшкодування відповідно до вимог ПК України не залежить від обліку основних фондів на 10 рахунку бухгалтерського обліку та від моменту введення в експлуатацію основних фондів. Аналогічна позиція викладена в ухвалі ВАСУ від 12 грудня 2013 року по справі 2а/1770/2118/2011.
Визначальною умовою згідно п.200.5 ст.200 ПК України є сам факт придбання основних фондів.
Тому суд вважає помилковими доводи податкового органу, що, оскільки приміщення їдальні не зараховано на баланс товариства та не обліковується по рахунку 10 "Основні засоби", позивачем не було придбано основні фонди.
Окрім цього, при кваліфікації придбаного позивачем об'єкту відповідач використав поняття "основні засоби", а не "основні фонди", причому останнє поняття є ширшим за змістом, і саме воно наведене в п.200.5 ст.200 ПК України.
Отже, ТОВ "Глінвест" було придбано приміщення їдальні, яке відноситься до основних фондів, внаслідок чого ним було правомірно, у відповідності до норм законодавства, сформовано податковий кредит з ПДВ і задекларовано від'ємне значення ПДВ.
Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що позивач не може бути позбавлений права на отримання бюджетного відшкодування в сумі 245000,00 грн. на підставі п. 200.5 ст. 200 ПК України
Таким чином, прийняте податковим органом податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно з ч.1-2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд, згідно із ст. 86 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, суд приходить до висновку, що суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів правомірності оскаржуваного податкового повідомлення - рішення, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Позивачем при поданні позову сплачено 487,20 грн. судового збору за позовну вимогу майнового характеру. Отже, такі витрати підлягають присудженню на користь позивача з Державного бюджету України.
Крім цього, згідно з ч.3 ст.4 Закону України "Про судовий збір" під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
Сума судового збору за заявлену вимогу майнового характеру становить 4872 грн., при цьому належна сума до сплати при поданні позову становила 487,20 грн.
Враховуючи те, що задоволенню підлягає майнова вимога про скасування податкового повідомлення-рішення, решта суми судового збору за таку вимогу підлягає стягненню з відповідача (4872 - 487,20 = 4384,80 грн.).
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158-163, 254 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому від 25 листопада 2013 року №0008921501.
Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Глінвест" судові витрати у розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп. шляхом безспірного списання з розрахункового рахунку Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому.
Стягнути судовий збір у сумі 4384 (чотири тисячі триста вісімдесят чотири) грн. 80 коп. шляхом їх безспірного списання із рахунку Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому на користь Державного бюджету України, зарахувавши за платіжними реквізитами для сплати судового збору Хмельницького окружного адміністративного суду.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 09 квітня 2014 року
Суддя/підпис/У.Т. Данилюк"Згідно з оригіналом" Суддя У.Т. Данилюк