Ухвала суду № 38165860, 08.04.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2014
Номер справи
537/6517/13-а
Номер документу
38165860
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2014 р.Справа № 537/6517/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Тацій Л.В.

Суддів: Водолажської Н.С. , Філатова Ю.М.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області на постанову Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 22.01.2014р. по справі № 537/6517/13-а

за позовом ОСОБА_1

до Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області , Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області

про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області з адміністративним позовом до Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, в якому просила: визнати незаконними дії Управління Житлово - комунального господарства виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області та виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області щодо витребування у громадянки ОСОБА_1 документу, який не передбачений чинним законодавством при передачі жилих приміщень в гуртожитках у власність громадян, а саме довідки КП «КМБТІ» про наявність/відсутність на праві власності нерухомого майна в м. Кременчуці; визнати незаконною бездіяльність Управління Житлово комунального господарства виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області та виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області щодо порушення встановлених діючим законодавством строків розгляду заяви ОСОБА_1 стосовно приватизації житлової кімнати АДРЕСА_1; зобов'язати Управління Житлово - комунального господарства виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області та виконавчий комітет Кременчуцької міської ради Полтавської області розглянути заяву про надання ОСОБА_1 дозволу на приватизацію житлової кімнати АДРЕСА_1.

Ухвалою Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 22.01.2014 року позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання незаконними дії управління житлово - комунального господарства виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області та виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області щодо витребування у позивача документу, який не передбачений чинним законодавством при передачі жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, а саме довідки КП "КМБТІ" про наявність/відсутність належного на праві власності нерухомого майна в м. Кременчуці; визнання незаконною бездіяльності управління житлово - комунального господарства виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області та виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області щодо порушення встановлених діючим законодавством строків розгляду заяви позивача стосовно приватизації житлової кімнати АДРЕСА_1 - залишено без розгляду.

Постановою Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 22.01.2014 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем, Виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області, подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального права, а саме: Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду", з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.

Позивач подав заперечення на апеляційну скаргу, в яких він, наполягаючи на законності та обґрунтованості постанови суду першої інстанції, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.

В судове засідання апеляційної інстанції сторони не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач ОСОБА_1 згідно ордеру № 787 виділена житлова кімната АДРЕСА_1.

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 03.09.2013 року, у Державному реєстрі відомості про речові права ОСОБА_1 на нерухоме майно відсутні.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що неприйняття відповідачами рішення щодо приватизації чи відмови у приватизації житлового приміщення в гуртожитку ОСОБА_1 у встановлений законодавством строк порушує права позивача.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" сфера дії цього Закону поширюється на громадян, які не мають власного житла, більше п'яти років на законних підставах зареєстровані за місцем проживання у гуртожитках та фактично проживають у них.

Згідно з ч.3 ст.1 сфера дії цього Закону поширюється на гуртожитки, які є об'єктами права державної та комунальної власності, крім гуртожитків, що перебувають у господарському віданні чи в оперативному управлінні військових частин, закладів, установ та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до закону, Міністерства внутрішніх справ України та державних навчальних закладів.

Відповідно до ст..4 громадяни, на яких поширюється дія цього Закону, мають право на приватизацію житлових приміщень у гуртожитках, які перебувають у власності територіальних громад і можуть бути приватизовані відповідно до закону.

При цьому, приватизація житлових приміщень у гуртожитках здійснюється відповідно до Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Письмові докази свідчать, що рішенням сесії Кременчуцької міської ради від 28.10.2008 року надано згоду на прийняття у комунальну власність територіальною громадою м. Кременчука гуртожитку № 39, розташованого АДРЕСА_1

Рішенням сесії Кременчуцької міської ради від 30.03.2010 року внесено зміни та доповнення до рішення міської ради від 28.10.2008 року. Рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 02.03.2012 року № 167 затверджено акт прийому-передачі гуртожитку № 39.

Рішенням Кременчуцької міської ради Полтавської області від 26.02.2013 року "Про надання дозволу на приватизацію жилих кімнат у гуртожитку АДРЕСА_1 Полтавської області надано дозвіл на приватизацію жилих кімнат у гуртожитку АДРЕСА_1 у відповідності до Положення про порядок передачі у власність громадян жилих приміщень (кімнат) у гуртожитках міста Кременчука, затвердженого рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області від 15.06.2012 року № 578.

Відповідно до п.13, п.15 наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 396 від 16.12.2009 року "Про затвердження Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян" приватизація квартир (будинків), жилих приміщень в гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд (далі - орган приватизації). Підготовку та оформлення документів про передачу у власність громадян квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах може бути покладено на спеціально створювані органи приватизації (агентства, бюро, інші підприємства).

Також з матеріалів справи слідує, що розпорядженням міського голови № 149 від 29.01.1993 року уповноваженим органом по приватизації державного житлового фонду визначено управління житлово-комунального господарства адміністрації міської ради народних депутатів (зараз - управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області).

Відповідно до п.п.17,18 наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 396 від 16.12.2009 року "Про затвердження Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян" громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім'ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку, кімнату в комунальній квартирі, звертається в орган приватизації, де одержує бланк заяви та необхідну консультацію.

Громадянином до органу приватизації подаються: оформлена заява на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі; довідка про склад сім'ї та займані приміщення; копія ордера про надання жилої площі (копія договору найму жилої площі у гуртожитку); документ, що підтверджує невикористання ним житлових чеків для приватизації державного житлового фонду; копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації; заява - згода тимчасово відсутніх членів сім'ї наймача на приватизацію квартири (будинку), жилих приміщень у гуртожитку, кімнат у комунальній квартирі. Прийняті документи реєструються органом приватизації в окремому журналі.

Відповідно до п.21 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян орган приватизації, у разі потреби, уточнює необхідні для розрахунків дані залежно від складу сім'ї і розміру загальної площі квартири, жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах, оформляє відповідні розрахунки та видає розпорядження органу приватизації щодо квартир (будинків), кімнат у комунальних квартирах чи готує проект рішення органу місцевого самоврядування щодо жилих приміщень у гуртожитках.

Згідно з Положенням про порядок передачі у власність громадян жилих приміщень (кімнат) у гуртожитках міста Кременчука, затвердженим рішенням Кременчуцької міської ради Полтавської області № 397 від 29.07.2013 року, громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним та членами його сім'ї кімнату (кімнати, жилий блок, секцію) звертається до органу приватизації Кременчуцької міської ради - управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Кременчуцької міської ради, або до органу з оформлення документів, де отримує необхідну консультацію та оформлює заяву на приватизацію жилих приміщень у гуртожитках з переліком доданих документів.

Якщо документи подано у повному обсязі головний спеціаліст з приватизації УЖКГ виконавчого комітету Кременчуцької міської ради впродовж 10 робочих днів готує проект рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, в якому надається дозвіл на приватизацію жилого визначеного приміщення у відповідному гуртожитку або про остаточну відмову у приватизації (після розгляду постійною комісією із забезпечення реалізації житлових прав громадян, які мешкають у гуртожитках міста Кременчука, що оформлюється протоколом).

Тобто, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що надання дозволу на приватизацію жилих приміщень у гуртожитках або остаточна відмова у приватизації оформлюється рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач 18.07.2013 року звертався із заявою встановленого зразка про прийняття документів на приватизацію жилого приміщення - кімнати АДРЕСА_1 із долученням передбачених законодавством документів, яка прийнята на розгляд робочої групи з житлових питань при виконавчому комітеті Кременчуцької міської ради.

Однак, на даний час рішення щодо приватизації чи відмови у приватизації житлового приміщення в гуртожитку ОСОБА_1 не прийнято.

Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Колегія суддів зазначає, що чинним законодавством урегульовано питання приватизації житлових кімнат у гуртожитках та визначено вичерпний перелік документів, що подаються разом із заявою громадянином, який виявив бажання приватизувати займане ним і членами його сім'ї на умовах найму жиле приміщення в гуртожитку, а тому вимоги щодо витребування відповідачем у позивача додаткової довідки не ґрунтуються на законі.

Слід також відзначити, що положення про порядок передачі у власність громадян жилих приміщень (кімнат) у гуртожитках міста Кременчука, затверджене рішенням Кременчуцької міської ради Полтавської області № 397 від 29.07.2013 року, є підзаконним нормативним актом і суперечить п.18 наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 396 від 16.12.2009 року "Про затвердження Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян" в частині зобов'язання подачі заявником довідки з КП "Кременчуцьке МБТІ".

Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача, який повинен надати докази, що свідчать про правомірність його дій.

Суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що відповідач, в порушення приписів ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, не надав належних та допустимих доказів на підтвердження обґрунтованості заперечень проти позову та законності неприйняття рішення щодо приватизації чи відмови у приватизації житлового приміщення в гуртожитку ОСОБА_1 у встановлений законодавством строк.

Таких доказів не надано апелянтом і до суду апеляційної інстанції.

Натомість позивач, на виконання приписів ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, надав належні докази на підтвердження обґрунтованості заявлених позовних вимог.

Отже, колегія суддів переглянувши рішення суду першої інстанції, вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 22.01.2014 року прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для її скасування не виявлено.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області залишити без задоволення.

Постанову Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 22.01.2014р. по справі № 537/6517/13-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя Тацій Л.В.Судді Водолажська Н.С. Філатов Ю.М.