Ухвала суду № 38160111, 09.04.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.04.2014
Номер справи
806/8497/13-а
Номер документу
38160111
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Панкєєва В.А.

Суддя-доповідач:Євпак В.В.

ПОСТАНОВА

іменем України

"09" квітня 2014 р. Справа № 806/8497/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Євпак В.В.

суддів: Капустинського М.М.

Мацького Є.М.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "11" лютого 2014 р. у справі за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Овруцької об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області, третя особа Управління пенсійного фонду України в Овруцькому районі про визнання протиправною та скасування вимоги ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до Овруцької об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області в якому просила визнати протиправною вимогу Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирської області № Ф-150 від 19.11.2013 року про сплату боргу (недоїмки) в сумі 3582,09 грн., скасувати зазначену вимогу та зобов'язати Овруцьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Житомирської області припинити нарахування єдиного соціального внеску.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2014 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області, третя особа: управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області про визнання протиправною та скасування вимоги № Ф-150 від 19.11.2013 р., зобов'язання вчинити дії - відмовлено за безпідставністю.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, позивач подала апеляційну скаргу. Посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову постанову про задоволення позову щодо визнання протиправною вимоги та її скасування. В апеляційній скарзі зазначає, що при виході на пенсію їй зменшено пенсійний вік, встановлений ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на шість років згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Фактично вона є пенсіонером за віком та звільнена від сплати за себе єдиного соціального внеску.

Позивач та представник відповідача в судове засідання не з"явились, про час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.

З врахуванням приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України, розгляд апеляційної скарги здійснюється судової колегією за відсутності позивача та представника відповідача, в порядку письмового провадження.

Переглянувши судове рішення, матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_3 зареєстрована фізичною особою-підприємцем, з 03 червня 2009 року і по даний час є платником єдиного податку, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію (а.с.13).

19.11.2013 року посадовими особами Овруцької ОДПІ Головного управління Міндоходів у Житомирській області позивачу ОСОБА_3 виставлено вимогу №Ф-150 про сплату недоїмки в розмірі 3582,09 грн. (а.с.16).

Позивач із зазначеною вимогою не погодилась та звернулась до суду.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що позивач не має статусу пенсіонера за віком, а її пенсійне посвідчення підтверджує лише право на одержання пенсії та факт її призначення.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком з огляду на наступне.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі по тексту судової постанови - Закон № 2464-VI).

Згідно з п.2 ч.1 ст.1 вищезазначеного Закону єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі по тексту судової постанови - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У відповідності до п.4 ч.1 ст.4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності;

Згідно з ч.4 ст.4 Закону № 2464-VI особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

55 років - які народилися до 30 вересня 1956 року включно;

55 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року;

56 років - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року;

56 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року;

57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року;

57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року;

58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року;

58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року;

59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року;

59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року;

60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.

Разом з тим, відповідно до абз.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

У даному випадку положення ст.55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" потрібно розуміти в контексті з положеннями ст.26 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відтак, пенсія за віком може бути надана особі яка не досягла пенсійного віку, встановленого ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за умови, якщо остання працювала або проживала на територіях радіоактивного забруднення.

Матеріали справи, а саме: копія посвідчення громадянки, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи (а.с.12), довідка УПФУ в Овруцькому районі №1451/02 від 12.12.2013 року (а.с.7) та пенсійне посвідчення свідчать, про те, що ОСОБА_3 отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Тобто позивачка має статус пенсіонера за віком.

Частиною 4 статті 4 Закону № 2464-VI визначені необхідні умови для звільнення від сплати єдиного внеску, а саме: особа обрала спрощену систему оподаткування і є пенсіонером за віком або інвалідом та отримує відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

З матеріалів справи вбачається, що позивачу у відповідності до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", була призначена пенсія за віком, але із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Положеннями вищевказаної статті не передбачено, що саме особи, яким надано пенсію за віком на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", звільняються від сплати за себе єдиного внеску. Таким чином, спростовуються заперечення представника відповідача стосовно того, що звільнення від сплати єдиного внеску не стосується тих осіб, які отримують інші види пенсійних виплат, не передбачені ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Встановлено, що позивач у добровільному порядку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування не обліковується.

Відповідно до ч.4 ст.25 Закону № 2464-VI орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду приходить до висновку, що позивач є пенсіонерам за віком та має пільги щодо звільнення від сплати єдиного внеску.

Відтак, вимога Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирської області № Ф-150 від 19.11.2013 року про сплату боргу (недоїмки) в сумі 3582,09 грн. є незаконною та підлягає скасуванню.

Позов в цій частині є обгрунтованим.

Апеляційна скарга ОСОБА_3 в цій частині підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції скасуванню.

В решті постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням вимог закону. Судова колегія вважає, що вимоги позивача щодо зобов"язання Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирської області припинити нарахування єдиного внеску в подальшому є передчасними, оскільки відповідно до ч.1 ст.2 КАС України судовому захисту підлягає порушене право, а не можливе порушення прав в майбутньому.

Колегія суддів також вважає, що понесені судові витрати позивача у вигляді судового збору підлягають присудженню з Державного бюджету України. Дана сума становить 1085,55 грн. та підтверджується документально.

Керуючись ст.ст. 94, 195, 197, 198, 200, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Фізичної особа-підприємця ОСОБА_3 задовольнити.

Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "11" лютого 2014 р. в частині визнання протиправною та скасування вимоги №Ф-150 від 19 листопада 2013 року про сплату недоїмки в розмірі 3582,09 грн. скасувати та прийняти в цій частині нову постанову.

Визнати протиправною та скасувати вимогу Овруцької об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області №Ф-150 від 19 листопада 2013 року про сплату недоїмки в розмірі 3582,09 грн.

В решті постанову суду залишити без змін.

Відшкодувати ОСОБА_3 з Державного бюджету України понесені нею судові витрати у вигляду сплати судового збору в розмірі 1085,55 грн.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.В. Євпак

судді: М.М. Капустинський

Є.М. Мацький

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Овруцька об"єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області вул. Сабурова,1/20,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11102

4-третій особі: Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області - вул.Леніна, 12,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100,