ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 квітня 2014 року № 813/6409/13-а
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого-судді Сасевича О.М.,
за участю секретаря судового засідання Чижук М.М.,
за участю сторін:
прокурора Клака Ю.Г.,
представника позивача Маковецького Р.І.,
представника відповідача Бориса В.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом в.о.прокурора Залізничного району м.Львова в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Західному регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго» про стягнення штрафу, -
В С Т А Н О В И В :
В.о.прокурора Залізничного району м.Львова в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Західному регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго», в якому просить стягнути з відповідача штраф у розмірі 17 000,00 грн. В обґрунтування позовних вимог прокурор та позивач посилались на те, що за результатами проведеної перевірки 14.05.2013 року винесено постанову про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання в розмірі 17 000,00 грн. за ухилення від виконання припису №03/23-20-44 від 08.04.2013 року. Вказана сума штрафу відповідачем у встановлені законом строки не сплачена, що слугувало підставою для звернення до суду з означеним позовом.
Згідно ухвали судді від 16.08.2013 року, провадження в адміністративній справі №813/6409/13-а відкрито.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 04.09.2013 року провадження у даній справі було зупинено до набрання законної сили рішенням Львівського окружного адміністративного суду у справі №813/4657/13-а за позовом Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго» до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області про визнання протиправними і скасування припису №03/23-20-44 від 08.04.2013 року та постанови №34 від 14.05.2013 року.
Ухвалою суду від 17.02.2014 року у справі №813/6409/13-а поновлено провадження, у зв'язку із тим, що відпали обставини, які були підставою для зупинення провадження (рішення у справі №813/4657/13-а набрало законної сили).
Згідно ухвали суду від 19.03.2014 року, у задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження в адміністративній справі №813/6409/13-а - відмовлено.
У судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали повністю, надали пояснення, аналогічні тим, що викладені у позовній заяві та просили позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив та просив суд у позові відмовити повністю.
Заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, розглянувши і дослідивши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, відповідно до ст.9 Закону України «Про електроенергетику» та п.1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року №929 (зі змінами та доповненнями), здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго».
Метою державного енергетичного нагляду за режимами споживання енергії є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням на суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.
Відповідно до Законів України «Про Державний бюджет України на 2013 рік», «Про Державний бюджет України на 2014 рік», до доходів Державного бюджету України зараховувались та зараховуються надходження від штрафних санкцій. Отже, ненадходження коштів до Державного бюджету України спричиняє матеріальну шкоду інтересам Держави.
Енергетика є провідною, стратегічно важливою галуззю народного господарства країни, від сталого функціонування якої залежить національна безпека України, і правопорушення в електроенергетиці є порушенням загальнодержавних інтересів, тому що створює загрозу життю населення, обслуговуючого персоналу та навколишньому середовищу, що зобов'язує прокурора звернутися в інтересах держави та в особі позивача з відповідним позовом до суду.
Судом встановлено, що 05 квітня 2013 року позивачем проведено позапланову перевірку, за наслідками якої складено акт №03/23-40-44 та встановлено, що ПАТ «Львівобленерго» необгрунтовано припинило електропостачання ПрАТ «Галицька книга», чим порушено п.п.1.9, 1.4, 1.7, 5.1.5 Правил користування електричною енергією.
08.04.2013 року позивачем видано припис №03/23-20-44, яким приписано:
1)відновити електропостачання ПрАТ «Галицька книга» за адресою: м.Львів, вул.Ковельська, 109-б (термін усунення - 10.04.2013 року);
2)представити договір про спільне використання технологічних електричних мереж, укладений між ПАТ «Львівобленерго» та ЛУ ЗАТ «Електро» для забезпечення передачі електроенергії ПрАТ «Галицька книга» за адресою: м. Львів,, вул. Ковельська, 109-б (термін усунення - 26.04.2013 року);
3)для недопущення в подальшому порушення вимог Правил припинення електропостачання споживачів провести позачергову перевірку знань Правил в начальника ЛМЕМ ПАТ «Львівобленерго» Гнатюка І.Т., заст.начальника з маркетингу ЛМЕМ ПАТ «Львівобленерго» Кригера А.В., заст.головного інженера ЛМЕМ ПАТ «Львівобленерго» Шпака М.Т. в комісії за участю представника Держенергонагляду. (термін усунення - 26.04.2013 року).
30.04.2013 року у присутності уповноваженої особи ПАТ «Львівобленерго» - заступника начальника ЛМЕМ з питань маркетингу Кригера А.В. була проведена перевірка виконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду у Львівській області №03/23-20-44 від 08.04.2013 року про усунення порушень законодавства про електроенергетику. При цьому, перевіркою було встановлено факт ухилення від виконання вищевказаного припису, про що було складено акт перевірки (протокол) №03/23-40-59 від 30.04.2013 року. Примірник акта перевірки був отриманий керівником суб'єкта господарювання 30.04.2013 року, яким зроблено відмітку про те, що зауваження на акт будуть у подальшому додатково викладені у письмовій формі та надіслані позивачу.
Суд зауважує, що у процесі судового розгляду представником відповідача жодних підтверджень цьому надано не було.
Так, у зв'язку із ухиленням відповідача від виконання вимог припису №03/23-20-44 від 08.04.2013 року, позивач виніс постанову №34 від 14.05.2013 року, якою наклав на відповідача штраф у розмірі 17 000 грн. Постанова була направлена відповідачу поштою та отримана останнім 20.05.2013 року, що підтверджується відміткою на копії повідомлення про вручення поштового відправлення. Даний штраф необхідно було сплатити до Державного бюджету України протягом 30 днів з дня прийняття постанови.
Відповідно до п.2 Положення порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року за №1312, штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Пунктом 3 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання встановлено, що накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право, зокрема, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Відповідно до пункту 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Аналогічні норми містяться і у Законі України «Про електроенергетику» (ст.27) та Законі України «Про теплопостачання» (ст.31).
Матеріали справи свідчать про те, що відповідач скористався своїм правом на оскарження у судовому порядку припису №03/23-20-44 від 08.04.2013 року і постанови №34 від 14.05.2013 року. Проте, постановою Львівського окружного адміністративного суду від 06.09.2013 року (справа №813/4657/13-а), залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суд від 17.12.2013 року, було відмовлено у задоволенні позовних вимог ПАТ «Львівобленерго» про скасування припису №03/23-20-44 від 08.04.2013 року і постанови №34 від 14.05.2013 року.
Загалом, суд першої та суд апеляційної інстанції дійшли висновку з приводу того, що усі вимоги припису №03/23-20-44 від 08.04.2013 року були правомірними і, відповідно, підстав для скасування цього припису не вбачали. Тож, з огляду на те, що вимоги припису виконані не були, тому Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області мала правові підстави для застосування штрафних санкцій, згідно постанови №34 від 14.05.2013 року.
Відповідно до частини 5 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Судом з'ясовано, що на день розгляду даної справи у суді, сума штрафу у розмірі 17 000,00 грн. відповідачем не сплачена, заборгованість перед бюджетом не погашена.
Відповідно до статті 27 Закону України «Про електроенергетику», суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
Отож, оскільки припис №03/23-20-44 від 08.04.2013 року і постанова №34 від 14.05.2013 року, які оскаржувались відповідачем у судовому порядку, проте не були скасовані та зважаючи на те, що ПАТ «Львівобленерго» не сплатило суму штрафу у встановлений законом строк, а сам факт не поступлення і несвоєчасне поступлення коштів за штрафними санкціями до Державного бюджету України зачіпає інтереси держави, у зв'язку з тим, що відбувається недофінансування бюджетних установ, організацій, соціальних програм, що тягне за собою загрозу стабільності соціальної політики держави, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є підставними, обґрунтованими й такими, що підлягають до задоволення у повному обсязі.
Відповідно до ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача не належить стягувати.
Керуючись ст.ст.7-14, 18, 19, 69-72, 86, 87, 94, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго» (м.Львів, вул.Козельницька, 3; код ЄДРПОУ 00131587) на користь Державного бюджету України (банк отримувача ГУ ДКСУ в Львівській області, МФО 825014, р/р 31114106700008, код ЄДРПОУ 38007636, код платежу 21081100) штраф у розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Сасевич О.М.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 10 квітня 2014 року.