ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 квітня 2014 року 11:35Справа № 808/1181/14 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області до Державного реєстратора Реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції Тимченко Ольги Олександрівни, Державного реєстратора Реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області Білаш Наталі Іванівни, за участю третьої особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Коменерго-Комп» про скасування державної реєстрації змін до установчих документів,
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Заводському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області (далі позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Державного реєстратора Реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції Тимченко Ольги Олександрівни (далі відповідач-1), Державного реєстратора Реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області Білаш Наталі Іванівни (далі відповідач-2), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів Товариство з обмеженою відповідальністю «Коменерго-Комп» (далі третя особа), в якому просить суд наступне: зобов'язати відповідача-1зняти з обліку ТОВ «Коменерго-Комп», яке змінило свою адресу на: 69008, м. Запоріжжя, вул. Тролейбусна, 10, та реєстраційну справу направити до відповідача-2, за адресою: 39600, м. Кременчук, вул. Першотравнева, 1, для взяття його на облік за попередньою юридичною адресою підприємства; зобов'язати відповідача-2 скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів стосовно місцезнаходження ТОВ «Коменерго-Комп», яке змінило свою юридичну адресу на: 69008, м. Запоріжжя, вул. Тролейбусна, 10.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що перевіркою відповідності юридичної адреси ТОВ «Коменерго-Комп» його фактичному місцезнаходженню, було встановлено, що третя особа не знаходиться за адресою, яка внесена до Єдиного державного реєстру. Крім того, позивач вказує на те, що ТОВ «Коменерго-Комп» не зверталось до ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя із заявою про взяття на податковий облік.
Представники сторін у судове засідання 01.04.2014 не з'явились.
Представник позивача подав до суду письмове клопотання (вх.№12360 від 31.03.2014) про розгляд справи за його відсутності, на позові наполягає.
Відповідачем-1 також заявлено письмове клопотання (вх.№12534 від 01.04.2014) про розгляд справи за його відсутності, проти позову заперечує.
Відповідачем-2 подав до суду письмові заперечення на позов (вх.№8109 від 27.02.2014) у яких позов не визнав та просив суд розглянути справу у порядку письмового провадження.
Представник третьої особи подав до суду письмове клопотання (вх.№12535 від 01.04.2014) про розгляд справи за його відсутності. Окрім цього, представник третьої особи подав до суду письмові заперечення (вх.№8448 від 03.03.2014) у яких просить суд відмовити у задоволенні позову, оскільки вважає вимоги позивача необґрунтованими.
Частиною 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) встановлено, що особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З огляду на наведене, оскільки сторонами у справі заявлені клопотання про розгляд справи за їх відсутності, суд вважає, що наразі відсутні перешкоди для розгляду справи у цьому судовому засіданні та вважає можливим розглянути справу у порядку письмового провадження на підставі наявних у ній матеріалів.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, вислухавши пояснення сторін, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб-підприємців, регулюють приписи Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» №755-IV від 15.05.2003 (далі Закон №755-IV).
Частиною 1 ст. 4 цього Закону визначено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Відповідно до ч. 2 цієї статті порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.
Згідно ч. 3 ст. 4 Закону №755-IV зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону №755-IV відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Абзацом 2 ч. 2 ст. 19 Закону №755-IV визначено, що якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, вносяться у зв'язку із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, утвореної на підставі модельного статуту, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про внесення змін до складу засновників (учасників) та один з документів, передбачених частиною третьою статті 29 цього Закону.
Згідно абзацу 3 ч. 2 ст. 19 Закону №755-IV, якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, вносяться у зв'язку із зміною місцезнаходження та/або найменування юридичної особи, утвореної на підставі модельного статуту, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про внесення таких змін.
Відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону №755-IV для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
Частиною 6 ст. 19 Закону №755-IV встановлено, що державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо: документи подані не за місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, встановленим частинами першою - п'ятою статті 8 цього Закону; документи подані не у повному обсязі; документи подані особою, яка не має відповідних повноважень.
Згідно ч. 1 ст. 30 Закону №755-IV державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону.
Отже, Законом №755-IV чітко визначені умови внесення державним реєстратором до Єдиного державного реєстру змін до відомостей про юридичну особу, що пов'язані із зміною місцезнаходження юридичної особи, та змін до установчих документів юридичної особи, а саме: подання уповноваженою особою документів за місцем проведення державної реєстрації; відповідність поданих документів вимогам, встановленим статтями 19, 27 №755-IV та їх повнота.
Позивачем не надано суду доказів наявності у відповідача-1 підстав для залишення без розгляду документів, поданих для внесення змін до відомостей про юридичну особу ТОВ «Коменерго-Комп», які містяться в Єдиному державному реєстрі, чи доказів наявності підстав у відповідача-1 для відмови у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «Коменерго-Комп», так само як і доказів неподання таких документів третьою особою взагалі.
Разом з цим, суд вважає необхідним звернути увагу на наступне. Відповідно до п. 67.2 ст. 67 Податкового кодексу України, контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Під час вирішення справи по суті, судом з'ясовано, що будь-якого нормативно визначеного порядку реалізації наданих податковому органу повноважень звернення до суду щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів, не має. Так само не має передбачених таким порядком підстав для реалізації цих повноважень.
З огляду на це, суд приходить до висновку про необхідності застосування норм Закону України №755-IV, який визначає обставини, за яких державна реєстрація може бути скасована.
Так, згідно зі ст. 31 Закону України №755-IV у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
Тобто, скасування в судовому порядку рішення засновника підприємства, на підставі якого в подальшому вносились зміни до установчих документів підприємства, має наслідком застосування положень Закону України №755-IV.
Таким чином, скасування державної реєстрації змін до установчих документів, внесення запису щодо скасування державної реєстрації може бути здійснене тільки державним реєстратором на підставі: судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи; судового рішення про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи.
Доказів скасування, оскарження чи визнання недійсним рішення учасників ТОВ «Коменерго-Комп» про внесення змін до установчих документів позивачем не надано. Також позивачем не надано суду і доказів визнання повністю або частково недійсними змін до Статуту цього товариства.
Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність підстав для скасування державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «Коменерго-Комп», у зв'язку з чим вважає, що у задоволені позову слід відмовити.
Доводи податкового органу в обґрунтування позову стосовно не знаходження ТОВ «Коменерго-Комп» за місцем державної реєстрації, суд не може прийняти до уваги, як підставу для скасування державної реєстрації змін до установчих документів, оскільки така обставина може бути підставою лише для припинення юридичної особи, на підставі ст. 38 Закону України №755-IV.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно частини 1, 2 ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили.
За наведених вище обставин, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити повністю.
На підставі викладеного, керуючись статтею 158, 161-163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі у десятиденний строк з дня її проголошення, а разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Д.В. Татаринов